Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Δεν είναι προκατάληψη να θεωρείς και εσύ και όλοι εδώ μέσα ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα έκανε οτιδήποτε κακό βασιζόμενοι στα λόγια των πολιτικών του αντιπάλων που άλλαζαν και "καταλάβαιναν" τα λόγια των ΣΥΡΙΖΑίων όπως τους βόλευε? Χωρίς δείγμα γραφής, χωρίς να έχει πει ψέματα...

Δεν χρειάστηκε να τους συκοφαντήσει κανένας. Οι άνθρωποι κεντάνε απο μόνοι τους.

Να δανείσουν το κράτος οι πολίτες - Ελλάδα

ΣΥΡΙΖΑ: Θα χρησιμοποιήσουμε τις καταθέσεις για να κάνουμε ανάπτυξη!- Capital.gr

Ακόμα δεν κατάλαβα το πρόβλημα με τον "Ολαντρέου", θέλεις να μου το κάνεις πιο κατανοητό? Όσο για το μάνταμ, πιο πολύ γέλασα, παρά στεναχωρέθηκα και πάλι δεν κατάλαβα που ήταν το κακό. Μας έχει αλλάξει τα φώτα και θα προσέχουμε τους τύπους? Απλά οι πολιτικοί του αντίπαλοι ήθελαν να πιαστούν από κάπου και βρήκαν αυτό.. σιγά τα ωα..

Ναι οκ σιγά τα ωα. Και εγώ αυτό λέω. Πέταξε μια φωτοβολίδα ανέξοδα, προσβάλλοντας τον άλλον και κάποιοι εδώ ένιωσαν να τονώνεται το ηθικό τους. Αύριο που θα κληθεί να κυβερνήσει να μην ξεχάσει να γλύψει εκεί που έφτυσε.

Τι να με ενδιαφέρει? το ότι χρησιμοποιήσε σωστά τον χρόνο του όπως όλοι εκεί μέσα?

Εξάλλου θα έπρεπε να τα βάλει και με τον ΣΥΡΙΖΑ και με την ΔΗΜΑΡ και με το ΚΚΕ που επίσης έφυγαν από την αίθουσα.. πολύς χρόνος..

Στην τελική.. αν και θα ακουστεί παιδιαρίστικο, τι ακριβώς να πει? Αυτοί σηκώθηκαν και έφυγαν πρώτοι όταν πήγε να μιλήσει ο Τσίπρας..

Αυτοί ήταν οι πρώτοι, που σηκώθηκαν να φύγουν χωρίς λόγο. Ψιλά γράμματα υποθέτω για εσένα ε?

Λέγε λέγε κάτι θα μείνει έτσι ??

Πάμε πάλι. Η είδηση:

Θα φύγει ο ΣΥΡΙΖΑ από τη Βουλή όταν μιλήσει ο Μιχαλολιάκος - NEWS247

Ημερομηνία: 06-07-2012 Πριν την επίμαχη συνεδρίαση

Εικόνα που προκάλεσε σε εμένα (αλλά και σε ψηφοφόρους τους αν διαβάσεις τα σχόλια)

Απαξιώνει κάποιον ο οποίος νομίμως και δημοκρατικώς βρίσκεται εκεί που βρίσκεται, και απαξιώνουν το διάλογο με πρόσχημα ουσιαστικά το ποιόν του άλλου ομιλητή (btw αυτό ξέρεις είναι η πεμπτουσία του ρατσισμού: ''Απαξιώ να ακούσω τι λες γιατί είσαι φασίστας, μαύρος, άσχημος, ολυμπιακός κλπ κλπ κλπ)

Το ότι το έκαναν και οι της ΧΑ εμένα πάλι μόνο ένα πράγμα μου λέει: οτι είναι ίδιοι Σε κάποιους μπορεί να αρέσει. Μεγειά και με χαρά τους. Το ζουμί όμως παραμένει: Αυτοι που είναι εκεί μέσα δεν νοιάζονται για τίποτα άλλο πέραν του δογματισμού τους, η χώρα έχει βουλιάξει και αντί να συζητάνε όλοι μαζί

πως θα μας βγάλουν από το λάκκο με τα φίδια κόπτονται για το ποιος θα κρατάει το τιμόνι. Αν εσένα αυτό σε ικανοποιεί σαν εικόνα, και σου προκαλεί ευχαρίστηση ή σου τονώνει το ηθικό, μπράβο και χαίρομαι που νιώθεις καλά. Εγώ λέω πως έτσι άκρη δεν θα βγεί και τα χειρότερα είναι μπροστά μας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ σιγά τα ωα. Και εγώ αυτό λέω. Πέταξε μια φωτοβολίδα ανέξοδα, προσβάλλοντας τον άλλον και κάποιοι εδώ ένιωσαν να τονώνεται το ηθικό τους. Αύριο που θα κληθεί να κυβερνήσει να μην ξεχάσει να γλύψει εκεί που έφτυσε.

Δεν έχω όρεξη να ξαναπαντάω στα προηγούμενα, αλλά θα πω κάτι σε αυτό.

Δεν σε ρώτησα για πλάκα, σε ρώτησα για να δεις τι ακριβώς είπε.

Δεν είπε "Είσαι Ολαντρέου", είπε, "Αρκεί να μην αποδειχθεί Ολαντρέου".

Πως αυτό θεωρήθηκε φωτοβολίδα, προσβλητικό, γκάφα, φτύσιμο η οτιδήποτε άλλο δεν θα καταλάβω ποτέ.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω όρεξη να ξαναπαντάω στα προηγούμενα, αλλά θα πω κάτι σε αυτό.

Δεν σε ρώτησα για πλάκα, σε ρώτησα για να δεις τι ακριβώς είπε.

Δεν είπε "Είσαι Ολαντρέου", είπε, "Αρκεί να μην αποδειχθεί Ολαντρέου".

Πως αυτό θεωρήθηκε φωτοβολίδα, προσβλητικό, γκάφα, φτύσιμο η οτιδήποτε άλλο δεν θα καταλάβω ποτέ.

Υπάρχει ένα πράγμα που λέγεται πρωτόκολλο. Ο καθένας μπορεί να νιώθει ''αντικομφορμιστής'', ''ανένταχτος'' ή όπως αλλιώς γουστάρει, αλλά στην Ελλάδα π.χ. όταν ένας λειτουργός του κράτους (δικαστικός - στρατιωτικός) ή ένας πολιτικός σταθεί απέναντι σε οποιονδήποτε έχει διατελέσει Πρόεδρος της Δημοκρατίας ή Πρωθυπουργός οφείλει να τον προσφωνήσει ''εξοχότατε''. Διαφορετικά τον προσβάλλει καθώς δεν σέβεται τους τύπους. Στην Ευρώπη τώρα, αλλά και στον υπόλοιπο κόσμο δεν συνηθίζεται ο πάσα ένας να συναντά επίσημα έναν πρωθυπουργό ή έναν πρόεδρο χωρίς να είναι ομόλογός του ή χωρίς να έχει λάβει πρόσκληση. Επιπλέον δεν αποτελεί δείγμα ευγένειας (έστω και αυτής της άνοστης που καταλαβαίνουμε, αλλά της δίνεται σημασία) να κάνεις λογοπαίγνια με το όνομα ενός προέδρου, ή να προσφωνείς με μη ενδεδειγμένο τρόπο έναν άλλον. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έγινε δεκτός απο την Μέρκελ και απο τον Ολάντ. Συνέπεια αυτών των γεγονότων, οδηγούν οποιονδήποτε με στοιχειώδη λογική να αντιληφθεί ότι τέτοιου είδους δηλώσεις μετά απο την πόρτα που εισέπραξε, δεν είναι τίποτα παραπάνω απο ατυχές πικάρισμα. Δηλώσεις που έτσι και τελικά κυβερνήσει, θα τις κάνει γαργάρα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα πράγμα που λέγεται πρωτόκολλο. Ο καθένας μπορεί να νιώθει ''αντικομφορμιστής'', ''ανένταχτος'' ή όπως αλλιώς γουστάρει, αλλά στην Ελλάδα π.χ. όταν ένας λειτουργός του κράτους (δικαστικός - στρατιωτικός) ή ένας πολιτικός σταθεί απέναντι σε οποιονδήποτε έχει διατελέσει Πρόεδρος της Δημοκρατίας ή Πρωθυπουργός οφείλει να τον προσφωνήσει ''εξοχότατε''. Διαφορετικά τον προσβάλλει καθώς δεν σέβεται τους τύπους. Στην Ευρώπη τώρα, αλλά και στον υπόλοιπο κόσμο δεν συνηθίζεται ο πάσα ένας να συναντά επίσημα έναν πρωθυπουργό ή έναν πρόεδρο χωρίς να είναι ομόλογός του ή χωρίς να έχει λάβει πρόσκληση. Επιπλέον δεν αποτελεί δείγμα ευγένειας (έστω και αυτής της άνοστης που καταλαβαίνουμε, αλλά της δίνεται σημασία) να κάνεις λογοπαίγνια με το όνομα ενός προέδρου, ή να προσφωνείς με μη ενδεδειγμένο τρόπο έναν άλλον. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έγινε δεκτός απο την Μέρκελ και απο τον Ολάντ. Συνέπεια αυτών των γεγονότων, οδηγούν οποιονδήποτε με στοιχειώδη λογική να αντιληφθεί ότι τέτοιου είδους δηλώσεις μετά απο την πόρτα που εισέπραξε, δεν είναι τίποτα παραπάνω απο ατυχές πικάρισμα. Δηλώσεις που έτσι και τελικά κυβερνήσει, θα τις κάνει γαργάρα.

Ενώ αυτές οι χώρες είναι τέρατα διατήρησης πρωτοκόλλων, επιβάλλεται βλέπεις από πρωτόκολλα να επεμβαίνουν στην πολιτική μας ζωή, να εκβιάζουν, να πιέζουν και να απειλούν, ενώ εμείς να μένουμε σκυμμένοι και να λέμε "Ναι σε όλα". Now i get it...

Μας προσβάλλουν καθημερινά όλους μας, δεν είδα κανέναν να αντιδρά, σιγά την προσβολή απο τον Τσίπρα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο είναι στην επικαιρότητα θα την διαβάζεις. problem?

Με παρεξήγησες...

Απλά προτείνω να ανοίξετε ξεχωριστό θρεντ...

Προφανώς καλό είναι να σχολιάζουμε ειδήσεις, απλά νοιώθω πως οσον αφορά τις τελευταίες σελίδες του θρεντ γίνεται συζήτηση αποκλειστικά για αυτήν...

Where's the problem?

:)

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION]

Το συγκεκριμένο θρεντ από ότι έχω καταλάβει -διορθώστε με αν κάνω λάθος- έχει σκοπό να ποστάρουμε links με ειδήσεις

Τώρα μερικά σχόλια ευπρόσδεκτα...

Στην προκειμένη περίπτωση, θεωρώ πως πρέπει να γίνουν τα σχόλια merge σε καινούριο θέμα περί ΧΑ και να γίνεται εκεί όση συζήτηση θελουν τα παιδιά, γιατί πρέπει να γίνεται σε αυτό το θρεντ???

Έγινε επεξεργασία από kreach
Link to comment
Share on other sites

Calls to Destroy Egypt's Great Pyramids Begin

Μακάρι να είναι ψέματα και να μην ισχύει.

http://news.yahoo.com/mali-islamists-destroy-ancient-timbuktu-tombs-003118999.html

Αυτο δυστυχώς δεν είναι ψέμα.

Έγινε επεξεργασία από victor
Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι παρεπιπτώντως διαβάζοντας τα σχόλια περί ΧΑ, ΣΥΡΙΖΑ κλπ

Η άποψή μου, η άποψή σου δεν έχει κ τόσο σημασία. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει την άποψή του τελεία κ παύλα...

Όμως εκεί που έχω πρόβλημα είναι όταν οι πράξεις κάποιου αντιβαίνουν το Σύνταγμα της Ελλάδος.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επικεντρώνεστε στα φύλα και ξεχνάτε τα δέντρα και... το δάσος.

Καταρχήν

Άρθρο 1

1. Το πολίτευμα της Ελλάδας είναι Προεδρευόμενη Κοινοβουλευτική Δημοκρατία.

2. Θεμέλιο του πολιτεύματος είναι η λαϊκή κυριαρχία.

Υπάρχουν κόμματα που αν βγουν στην εξουσία δεν πρόκετε να τηρήσουν τα παραπάνω. Δεν με απασχολεί τόσο τι υποστηρίζει ένα κόμμα (πχ να τηρήσουμε ή όχι το Μνημόνιο)... όμως ένα κόμμα που έχει αναιρέσει τα παραπάνω -άσχετα με το τι ''θέσεις'' έχει- δεν μπορώ να το δεχτώ.

Αν βγει η ΧΑ πρώτη δύναμη 2016 πιστεύετε πως θα αφήσει να γίνουν εκλογές το 2020??? Θα δεχόταν να κατεβεί από την εξουσία αν η λαϊκή ετυμηγορία ήταν διαφορετική??? Δεν νομίζω να δεχόταν την ύπαρξη μιας διαφορετικής άποψης...

Δέχομαι να με κυβερνήσει ένα κόμμα που έχω κάθετη άποψη με αυτό... λαική ετυμηγορία γαρ... δεν δέχομαι όμως κάποιος να παραβιάζει το Σύνταγμα...

Υπάρχουν και άλλα στο Σύνταγμα πχ

Άρθρο 5

Όλοι όσοι βρίσκονται στην Ελληνική Επικράτεια απολαμβάνουν την απόλυτη προστασία της ζωής, της τιμής και της ελευθερίας τους, χωρίς διάκριση εθνικότητας, φυλής, γλώσσας και θρησκευτικών ή πολιτικών πεποιθήσεων. Εξαιρέσεις επιτρέπονται στις περιπτώσεις που προβλέπει το διεθνές δίκαιο. Απαγορεύεται η έκδοση αλλοδαπού που διώκεται για τη δράση του υπέρ της ελευθερίας.

Διαβάστε το Άρθρο 14 και αναλογιστείτε τις πράξεις του Κασιδιάρη...

Μy 2 cents...

Συγγνώμη αν βρίσκετε το ποστ off topic

Έγινε επεξεργασία από kreach
Link to comment
Share on other sites

Στήθηκε η πρώτη εταιρεία με κεφάλαιο 20 ευρώ - NEWS247

και απο τα σχόλια πιο κάτω:

Εχω ενα κοσαρικο περισσευμα και σκεφτομαι κι εγω να ιδρυσω μια ναυτιλιακη εταιρια,να το παιξω στη γκομενα εφοπλιστης μπας και τη ριξω

:rofl::rofl:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2310]kreach[/MENTION]

Σε δημοκρατικό κράτος είμαστε. Όλοι έχουν δικαίωμα έκφρασης ασχέτως το τι ΜΠΟΡΕΙ να κάνουν.

ΧΑ Χούντα

ΝΔ Ξεπούλημα του κράτους

ΠΑΣΟΚ Διάλυση του κράτους

ΣΥΡΙΖΑ Παράδοση στους Τούρκους/μετανάστες/συνδικαλιστές

ΔΗΜΑΡ Ξεπούλημα/διάλυση τύπου ΝΔ/ΠΑΣΟΚ με ποιο αριστερό τρόπο

Αν.Ελ. Έξοδος από Ευρωπαϊκή Ένωση ώστε να δει η Μέρκελ τι μάγκες είμαστε.

ΚΚΕ Κομμουνισμός (για το λαό, καπιταλισμός για την ηγεσία/μέλη του κόμματος)

Βασικά θέλω να πω ότι όλοι θα μπορούσαν να θεωρηθούν επικίνδυνοι για το κράτος και κατ' επέκταση και για το σύνταγμα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα? καταργούνται τα ι και τα ο από την επίσημη ελληνική γραμματική?

Όχι. Αναφέρουν ξεκάθαρα και στην ανακοίνωση πως μιλάνε για τους φθόγγους σε φωνητικό επίπεδο και όχι για το αλφάβητο στο γραπτό λόγο. Αλλά άμα θέλεις να φτιάξεις θεωρίες συνομωσίας δε σε νοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι θεωρείται επίσημη ελληνική γραμματική. Αν είναι απλά αυτήν με την οποία εκπαιδευόμαστε, ναι, αυτό λέει.

Ένας με μικρά αδέρφια θα μας διαφώτιζε 100%.

[MENTION=9387]victor[/MENTION] : !!! Απλοποίησαν τους φθόγγους σε φωνητικό επίπεδο; Και πως γίνεται αυτό;

-Μαμά, θα πάω στην παιδική χαρά.

-Καλά, δεν σου ίπα ότι το παιδικί προφέρετε με όλα γιότα και έπσιλον;

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9387]victor[/MENTION] : !!! Απλοποίησαν τους φθόγγους σε φωνητικό επίπεδο; Και πως γίνεται αυτό;

Δεν απλοποίησαν τίποτα. Είναι διαφορετικός ο προφορικός λόγος από την αποτύπωσή του στο γραπτό. Στον προφορικό λόγο της νέας ελληνικής (διότι στα αρχαία από όσο ξέρουμε υπήρχε διαφορά) δεν υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα στα ι, υ, η, οι, και ει. Οπότε ο φθόγγος (δηλαδή ο ήχος που βγάζουμε από το στόμα μας) παραμένει ο ίδιος. Αντίστοιχα οι φθόγγοι μπ, τζ, γγ, γκ δεν υπάρχουν αποτυπωμένοι σε γράμματα. Οι Άγγλοι π.χ. έχουν για μπ το b και για ντ το d. Εμείς στο γραπτό λόγο χρησιμοποιούμε το συνδυασμό δύο γραμάτων για να αποτυπώσουμε αυτόν τον ήχο. Σαν φθόγγοι είναι διαφορετικοί και ξεχωριστοί μεταξύ τους. Επίσης τα ψ και ξ είναι αντίστοιχα π+ς και κ+ς. Συνδυασμός δύο διαφορετικών φθόγγων. Στο βιβλίο* γίνεται διαχωρισμός των φθόγγων (φωνητικό κομμάτι) από το αλφάβητο (γραπτό κομμάτι). Δε βρίσκω κάτι το μεμπτό και ξεκάθαρα δεν είναι όπως το παρουσιάζουν, δηλαδή κατάργηση γραμμάτων της ελληνικής γλώσσας.

*Σύμφωνα με τα όσα διάβασα στην ανακοίνωση των συγγραφέων για το περιεχόμενο του βιβλίου.

Έγινε επεξεργασία από victor
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2310]kreach[/MENTION]

Σε δημοκρατικό κράτος είμαστε. Όλοι έχουν δικαίωμα έκφρασης ασχέτως το τι ΜΠΟΡΕΙ να κάνουν.

ΧΑ Χούντα

ΝΔ Ξεπούλημα του κράτους

ΠΑΣΟΚ Διάλυση του κράτους

ΣΥΡΙΖΑ Παράδοση στους Τούρκους/μετανάστες/συνδικαλιστές

ΔΗΜΑΡ Ξεπούλημα/διάλυση τύπου ΝΔ/ΠΑΣΟΚ με ποιο αριστερό τρόπο

Αν.Ελ. Έξοδος από Ευρωπαϊκή Ένωση ώστε να δει η Μέρκελ τι μάγκες είμαστε.

ΚΚΕ Κομμουνισμός (για το λαό, καπιταλισμός για την ηγεσία/μέλη του κόμματος)

Βασικά θέλω να πω ότι όλοι θα μπορούσαν να θεωρηθούν επικίνδυνοι για το κράτος και κατ' επέκταση και για το σύνταγμα.

Μου αρέσει η λίστα, με μοναχα κανα δυο εξαιρέσεις :p:hehe:

Anyway, διαφωνώ με το τελευτάιο... το ΠΑΣΟΚ είχε την εξουσία και όσο και να διαφωνεί κανείς με τις ''θέσεις'' του κόμματος πρέπει να δεχτεί πως στην τελική αναγνωρίζει πως πάνω από όλα το Σύνταγμα...

Σκεφτείτε το μια στιγμή, έβλεπε καιρό πριν τις εκλογές πως θα υποστεί μεγάλο πλήγμα ... κι όμως ... εκλογές έγιναν κ παραδέχτηκε την ήττα της :)

Ομοίως και η ΝΔ επί Κώστα Καραμανλή... κάπου ο κόσμος δεν τον ήθελε άλλο, έγιναν εκλογές και έχασε τα ηνία η ΝΔ ... όπως και με ''λαϊκή'' ετυμηγορία (δηλαδή με βάση όλους τους ΝΔκράτες) εκλέχθηκε ο Σαμαράς αρχηγός της ΝΔ - άσχετα αν τον γουστάρει κανείς ή όχι τον Σαμαρά, πρέπει να δεχτεί ότι αυτόν διάλεξε ο κόσμος ως αρχηγό της ΝΔ και στη συνέχεια ως πρωθυπουργό της Ελλάδας :)

Οπότε ναι ο καθένας έχει την ελευθερία έκφρασης όπως είπες - είμαστε δημοκρατικό κράτος- ΟΜΩΣ η ελευθερία ενός σταματά εκεί που ξεκινά η ελευθερία του άλλου ;)

Υπενθυμίζω

Άρθρο 5

Καθένας έχει δικαίωμα να αναπτύσσει ελεύθερα την προσωπικότητά του και να συμμετέχει στην κοινωνική, οικονομική και πολιτική ζωή της Χώρας, εφόσον δεν προσβάλλει τα δικαιώματα των άλλων και δεν παραβιάζει το Σύνταγμα ή τα χρηστά ήθη.

Συγνώμη αν γίνομαι ''εκνευριστικός'' παραθέτοντας τα αποσπάσματα αυτά, όμως έπειτα από μια συζήτηση που είχα συνειδητοποίησα πως το πιο σημαντικο μάθημα που διαδασκόμαστε στο σχολείο είναι το Δίκαιο, όσο βαρετά κι αν διδάσκετε (εγώ κ οι συμμαθητές μου είχαμε έναν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ καθηγητή btw)

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο* γίνεται διαχωρισμός των φθόγγων (φωνητικό κομμάτι) από το αλφάβητο (γραπτό κομμάτι).

κι άντε εξήγησε στο παιδάκι τις διαφορές... Από παιδαγωγική σκοπιά είναι ηλίθιο αυτό που έκαναν.

ΥΓ Επίσης, τα «ξ» και «ψ» γιατί λείπουν;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.