Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Σιγά μην χάνανε ευκαιρία. Εγώ λυπάμαι να βλέπω την Ελληνική σημαία να την απαξιώνουν με αυτό το τρόπο. Σε λίγο θα την παίρνουν και στην τουαλέτα μαζί μιας και αυτά που απελαύνουν μέσω υπονόμου είναι.... σκουρόχρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα κάνουν ντου ή το προτιμούν επειδή έχει άρωμα "Ελληνικό"?

Prisma News - Εξέδιδε την 19χρονη αδερφή του

Για πολλές κλωτσιές ο Δήμαρχος της Δάφνης, μία θα την φάει από εμένα, όπως του δήλωσα και τηλεφωνικά:

http://www.adespoto.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=4906:dimos-dafnis-theoroyn-lysi-tin-eythanasia-gia-30-skylia&catid=35:generalnews&Itemid=67

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μίλησα για ΣΥΡΙΖΑ όμως yanni, και δεν καταλαβαίνω που κολλάει το ποστ σου.

Έψαξα λίγο ποιοι είναι οι "κάτοικοι έκτου διαμερίσματος", άκρη δεν βρήκα. Αλλά αν είναι όσο "ακομμάτιστοι" όσο ήταν και οι "απλοί κάτοικοι του Αγ. Παντελεήμωνα" που έβγαιναν στις τηλεοράσεις πριν λίγα χρόνια και ήταν στα ψηφοδέλτια της Χ.Α., δεν θέλει πολύ να καταλάβεις τι παίζει.

Αλλά τι συζητάμε τώρα, το να είσαι προασπιστής των ανθρωπίνων δικαιωμάτων σε αυτή την χώρα σε κάνει αυτόματα εθνοπροδότη.

Κανείς δεν αρνείται ότι υπάρχει πρόβλημα, αλλά λύση δεν είναι αυτά που προτείνουν οι κυβερνώντες και κάνουν οι Χ.Α.

Για τον Πακιστανό στην Πάρο, η ένσταση μου είναι απλή, να κριθεί σαν ένα κ@θίκι που έκανε ότι έκανε, όχι σαν ένας Πακιστανός κ@θίκι που έκανε ότι έκανε.

Αν είναι να κριθεί σαν Πακιστανός, τότε να κριθεί και το αφεντικό του που τον είχε να δουλευει φθηνά, να κριθούν και όσοι δεν κάνουν καλά την δουλειά τους και ένας άνθρωπος χωρίς χαρτιά και κάρτες κατάφερε να φτάσει και να δουλευει στην Πάρο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποια εθνικιστική μόδα να φοράνε camo urban παντελόνι ή ετοιμάζοντε για κάτι? :hang3:

Α, και γιατί τόσο υποκρισία κύριοι? Γιατί δεν κάνετε τα ίδια όταν Έλληνας βιάζει γυναίκα? pure f**king racism..

Γιατί, άμα τον κρεμάσουν στο Σύνταγμα φορώντας παραλλαγή, θα είναι δυσκολότερο να τους αναγνωρίσουν; Θα αφομοιωθούν στο περιβάλλον; Αφού την ξέρεις τη θεωρία, κάθε στολή δημιουργεί κοινωνική-ομαδική ταυτότητα και διευκολύνει την κατασκευή ιεραρχίας και την επιβολή πειθαρχίας. Όλα τα αυταρχικά καθεστώτα την έχουν χρησιμοποιήσει, μαζί με πολλά δημοκρατικά.

Όμως, παρόλο που πιστεύω ακράδαντα ότι οι συγκεντρωθέντες ΗΤΑΝ ρατσιστές, δεν τεκμαίρεται υποκρισία στη συγκεκριμένη περίπτωση. Ο φερόμενος ως δράστης του εγκλήματος έφυγε από τη χώρα του, είτε διότι κινδύνευε η ζωή του είτε διότι δεν μπορούσε να διαβιώσει με αξιοπρέπεια. Βρήκε καταφύγιο σε μια άλλη χώρα, που του προσέφερε -παρά τις δυσκολίες- ελευθερία, καταφύγιο, στέγη και τροφή. Ακόμη κι αν στη χώρα του είχε την προδιάθεση να εγκληματίσει, η απαίτηση των ανθρώπων που του εξασφάλισαν στοιχειωδώς αξιοπρεπή διαβίωση θα ήταν να την καταπιέσει.

Διαφορετικά, μπορούσε να κάνει αυτό που επεδίωξε ψυχρά και υπολογισμένα, αφού τέλεσε το έγλημα που φέρεται να έχει ομολογήσει: να πάρει το τσάμπα εισιτήριο και 300€ και να πάει σπίτι του.

Σε διαβεβαιώ ότι η κοινή γνώμη θα ήταν εξίσου εξοργισμένη, αν στη θέση του Πακιστανού ήταν κάποιος ευεργετηθείς Έλληνας. Μπορεί η ανθρώπινη ζωή να μη μετράται με διπλά μέτρα και σταθμά, αλλά η ευγνωμοσύνη είναι αλλιώς. Ο ευεργετηθείς πρέπει είναι διπλά ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα κάνουν ντου ή το προτιμούν επειδή έχει άρωμα "Ελληνικό"?

Prisma News - Εξέδιδε την 19χρονη αδερφή του

Απαγορεύουν ακόμα τα σπίτια οι παπάδες στη Σάμο;:fist:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, άμα τον κρεμάσουν στο Σύνταγμα φορώντας παραλλαγή, θα είναι δυσκολότερο να τους αναγνωρίσουν; Θα αφομοιωθούν στο περιβάλλον; Αφού την ξέρεις τη θεωρία, κάθε στολή δημιουργεί κοινωνική-ομαδική ταυτότητα και διευκολύνει την κατασκευή ιεραρχίας και την επιβολή πειθαρχίας. Όλα τα αυταρχικά καθεστώτα την έχουν χρησιμοποιήσει, μαζί με πολλά δημοκρατικά.

Όμως, παρόλο που πιστεύω ακράδαντα ότι οι συγκεντρωθέντες ΗΤΑΝ ρατσιστές, δεν τεκμαίρεται υποκρισία στη συγκεκριμένη περίπτωση. Ο φερόμενος ως δράστης του εγκλήματος έφυγε από τη χώρα του, είτε διότι κινδύνευε η ζωή του είτε διότι δεν μπορούσε να διαβιώσει με αξιοπρέπεια. Βρήκε καταφύγιο σε μια άλλη χώρα, που του προσέφερε -παρά τις δυσκολίες- ελευθερία, καταφύγιο, στέγη και τροφή. Ακόμη κι αν στη χώρα του είχε την προδιάθεση να εγκληματίσει, η απαίτηση των ανθρώπων που του εξασφάλισαν στοιχειωδώς αξιοπρεπή διαβίωση θα ήταν να την καταπιέσει.

Διαφορετικά, μπορούσε να κάνει αυτό που επεδίωξε ψυχρά και υπολογισμένα, αφού τέλεσε το έγλημα που φέρεται να έχει ομολογήσει: να πάρει το τσάμπα εισιτήριο και 300€ και να πάει σπίτι του.

Σε διαβεβαιώ ότι η κοινή γνώμη θα ήταν εξίσου εξοργισμένη, αν στη θέση του Πακιστανού ήταν κάποιος ευεργετηθείς Έλληνας. Μπορεί η ανθρώπινη ζωή να μη μετράται με διπλά μέτρα και σταθμά, αλλά η ευγνωμοσύνη είναι αλλιώς. Ο ευεργετηθείς πρέπει είναι διπλά ευγνώμων.

Η κοινη γνώμη πάντα θα είναι εξοργισμένη, αλλά η κοινή γνώμη δεν κατέβηκε να λιντσάρει άνθρωπο στο λιμάνι, οι χρυσαυγήτες κατέβηκαν.. Και όπως το είπε ο Typhonios, δεν κατεβαίνουν όταν πρόκεται για Έλληνα εγληματία. Σιγά μην κατέβαιναν εξάλλου, αφού μπορεί να πέσουν σε φίλο τους..

Link to comment
Share on other sites

... Σιγά μην κατέβαιναν εξάλλου, αφού μπορεί να πέσουν σε φίλο τους..

Δηλαδή; Η ΧΑ στρατολογεί εγκληματίες ή εκείνοι αισθάνονται συναισθηματική συνάφεια με την ακροδεξιά; Ή μήπως γενικά με τα άκρα; Μόνο εγώ δεν κατάλαβα το σχόλιο;

Ή απλά φοβόμαστε ότι τα ακραία πολιτικά φρονήματα μεταδίδονται με την ανταλλαγή σωματικών υγρών και θα αρχίζουμε να ζητάμε πιστοποιητικά, όπως ο Γερμανοί (που, ως γνωστόν, είναι φίλοι μας);

Nooz.gr : Δήλωση "δημοκρατικών φρονημάτων" στη Γερμανία

Εκτός αν ζεις κάπου ειδυλλιακά, έχεις καταλάβει ότι στην Ελλάδα η κατάσταση είναι δύσκολη. Ο κόσμος έχει αρχίσει να αποκτά (εθνική) ταυτότητα συμπάσχοντας. Όπως η ΧΑ στοχοποιεί συλλήβδην τις μειονότητες, γίνεται γραφική. Όποιος στοχοποιεί συλλήβδην όσους ένιωσαν λίγη πλασματική ασφάλεια από την είσοδό τους στη Βουλή, κινδυνεύει να γίνει εξίσου. Χειρότερα ακόμη, κινδυνεύει να δημιουργήσει στους πάσχοντες ένα αίσθημα γενικής απαξίας και να καταλήξουμε με τη δική μας Kristallnacht.

Όσο νωρίτερα σταματήσουμε να ασχολούμαστε με τη ΧΑ και αρχίσουμε να ασχολούμαστε με τα προβλήματα του κόσμου, τόσο το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μίλησα για ΣΥΡΙΖΑ όμως yanni, και δεν καταλαβαίνω που κολλάει το ποστ σου.

Απλά είχε κάποια σχόλια μέσα που θα μπορούσαν να είναι απάντηση σε αυτό που έγραψες.

Έψαξα λίγο ποιοι είναι οι "κάτοικοι έκτου διαμερίσματος", άκρη δεν βρήκα. Αλλά αν είναι όσο "ακομμάτιστοι" όσο ήταν και οι "απλοί κάτοικοι του Αγ. Παντελεήμωνα" που έβγαιναν στις τηλεοράσεις πριν λίγα χρόνια και ήταν στα ψηφοδέλτια της Χ.Α., δεν θέλει πολύ να καταλάβεις τι παίζει.

Εγώ δεν έψαξα καθόλου διότι πιθανόν είναι 10 άτομα που αποφάσισαν να εκπροσωπήσουν με το έτσι θέλω το Χ διαμέρισμα. Όσο για τον Άγιο Παντελεήμονα εδώ είσαι τρελό φάουλ. Αντί να κοιτάς αν οι 5 που βγαίνανε στην τηλεόραση ήταν ΧΑ, θα έπρεπε να πας να ρίξεις μια ματιά από εκεί. Τι είναι αυτός που μιλάει; Χ.Α. . Άρα? Άρα ο Άγ. Παντελεήμονας είναι μια καταπληκτική περιοχή, σκέτο Κολωνάκι, που δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα με μετανάστες. Μην πεις ότι δεν το είπες. Δεν λέω ότι το είπες. Απλά αν δεν έχεις πάει από εκεί άστο καλύτερα και μην κοροϊδεύεις τον εαυτό σου, κοιτώντας τι ψήφισε αυτός που μιλάει στην κάμερα. Αν βγει ένας την ΧΑ και πει η Γη γυρίζει, δεν πάει να πει ότι δεν είναι έτσι επειδή αυτός είναι ΧΑ. Ποτέ δεν κατανόησα αυτή την λογική, αν έχει λογική αυτός ο τρόπος σκέψης.

Αλλά τι συζητάμε τώρα, το να είσαι προασπιστής των ανθρωπίνων δικαιωμάτων σε αυτή την χώρα σε κάνει αυτόματα εθνοπροδότη.

Αν υπερασπιστείς τα ανθρώπινα δικαιώματα Έλληνα πολίτη είσαι εθνικιστής. Καταλαβαίνεις πόσο σκ@τ@ έχει γίνει η χώρα κοιτώντας πάντα το δεξί ή το αριστερό δέντρο και ποτέ το δάσος; Βάλανε δημόσιους υπάλληλους να τρώγονται με τους ιδιωτικούς και τους πηδήξανε και τους δύο, τώρα πλακώσαμε τα υπέρ Ελλήνων "εθνικιστής/ρατσιστής" υπέρ μετανάστη "εθνοπροδότης/δεν ξέρω τι άλλο" και το αποτέλεσμα θα είναι να πηδήξουν την κοινωνία όλη.

Κανείς δεν αρνείται ότι υπάρχει πρόβλημα, αλλά λύση δεν είναι αυτά που προτείνουν οι κυβερνώντες και κάνουν οι Χ.Α.

Ούτε αυτά που προτείνει η αριστερά είναι λύσεις κατά την γνώμη μου. Και το να παραδέχεσαι το πρόβλημα δεν πάει να πει ότι λύνεται αυτό. Γενικά μέχρι να αποφασίσουν κάποιοι να βρουν λύση ή μάλλον να αποφασίσουν δεξιοί, κεντρώοι και αριστεροί να βάλουν νερό στο κρασί τους, η αναλογία μεταναστών Ελλήνων θα είναι στο 1 προς 1. Και βέβαια θα συνεχίζουν να αλληλοβρίζονται επιρρίπτοντας ευθύνες. Σε αυτή την χώρα δεν κοιτάμε να βρούμε λύση, αλλά να ρίξουμε την ευθύνη για το πρόβλημα στον άλλον, πρόβλημα το οποίο δεν αρνούμαστε ότι υπάρχει.

Για τον Πακιστανό στην Πάρο, η ένσταση μου είναι απλή, να κριθεί σαν ένα κ@θίκι που έκανε ότι έκανε, όχι σαν ένας Πακιστανός κ@θίκι που έκανε ότι έκανε.

Στο δικαστήριο ναι, αυτό είναι το δίκαιο. Από εκεί και πέρα όμως ο κόσμος που νιώθει ότι φιλοξενεί αυτόν τον μετανάστη, είναι λογικό να αντιδράσει ποιο σκληρά από ότι με έναν Έλληνα.

Αν είναι να κριθεί σαν Πακιστανός, τότε να κριθεί και το αφεντικό του που τον είχε να δουλευει φθηνά, να κριθούν και όσοι δεν κάνουν καλά την δουλειά τους και ένας άνθρωπος χωρίς χαρτιά και κάρτες κατάφερε να φτάσει και να δουλευει στην Πάρο.

Δεν κατανοώ την λογική σου. Αν κριθεί ως Έλληνας δεν μας απασχολεί αν πληρωνόταν σωστά; Αν δούλευε χωρίς ένσημα; Και σε τι ακριβώς έχουν σχέση αυτές οι λεπτομέρειες με το πως θα δικαστεί;

Μπορεί η ανθρώπινη ζωή να μη μετράται με διπλά μέτρα και σταθμά, αλλά η ευγνωμοσύνη είναι αλλιώς. Ο ευεργετηθείς πρέπει είναι διπλά ευγνώμων.

:T::T::T::T:

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην χάνανε ευκαιρία. Εγώ λυπάμαι να βλέπω την Ελληνική σημαία να την απαξιώνουν με αυτό το τρόπο. Σε λίγο θα την παίρνουν και στην τουαλέτα μαζί μιας και αυτά που απελαύνουν μέσω υπονόμου είναι.... σκουρόχρωμα.

Οταν η σημαία καίγεται, δεν εχουμε πρόβλημα με αυτο ε;

Οταν η σημαία μεσα στη βουλή εχει καθαρά ειρωνικό ρόλο, δεν εχουμε προβλημα με αυτο, ε;

Οταν η σημαία σηκώνεται επειδή 11 κωλόφαρδοι πηραν το Ευρωπαϊκο, ειμαστε "εθνικά υπερήφανοι", ε;

Οταν η σημαία σηκώνεται στις παρελάσεις και κοιταμε το πιο ξ3κωλο, ειμαστε πάλι εθνικά υπερήφανοι, ε;

Οταν την σημαία την κρατάνε ήρωες οπως ο Σολωμού και πεθαίνουν για αυτή και τους τιμαμε για 2-3 επετείους, ειμαστε παλι πατριώτες;

Αποφασίστε ρε παιδιά να μας πείτε λοιπόν, ποτε πρέπει να χαίρομαι που βλέπω την ελληνική σημαία;

Εδιτ: Δεν μπορείτε να κατηγορήσετε την Χρυσή Αυγή, τουλάχιστον αυτή ΠΙΣΤΕΥΕΙ αυτό που κάνει. Οτι και αν ειναι αυτό, σωστό, ηθικό, ανήθικο, whatever. Τοσα χρόνια που ανέχεστε τους υποκριτές (αυτο παει για ολους, δεξιους-αριστερους) και προδότες ολα μελι γάλα ε;

Δεν μπορεί ρε παιδιά, ζω σε παράλληλο συμπαν. "Δεν ανήκω εδώ" οπως εγραψε και ο Γεωργιος-Αλέξανδρος Μαγκάκης.

«Σαλπάρω ήρεμος για τον άλλο κόσμο. Αυτόν που αφήνω πίσω μου σίγουρα δεν είναι πια η Ελλάδα μου. Αυτός είναι άλλος τόπος με ανθρώπους άλλης φυλής. Δεν με αφορούν. Τι θέλω εγώ ανάμεσά τους; Να ‘στε όλοι καλά.

Έγινε επεξεργασία από LevelOne
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION] θα απαντήσω όταν βρω λίγο χρόνο, έχοντας πιει καφέ.

Αντίποινα είναι οι μεγάλες απαντήσεις. :p

Ότι τα εν λόγω παιδιά δεν πήγανε μέχρι την Αλβανία και δεν περιμένανε και τον Αλβανό (από ότι κατάλαβα) να γυρίσει στο σπίτι ώστε να τον μαχαιρώσουν/δείρουν/βιάσουν/βασανίσουν/σκοτώσουν υποθέτω έχει μια κάποια αξία.

Link to comment
Share on other sites

Οταν η σημαία καίγεται, δεν εχουμε πρόβλημα με αυτο ε;

Οταν η σημαία μεσα στη βουλή εχει καθαρά ειρωνικό ρόλο, δεν εχουμε προβλημα με αυτο, ε;

Οταν η σημαία σηκώνεται επειδή 11 κωλόφαρδοι πηραν το Ευρωπαϊκο, ειμαστε "εθνικά υπερήφανοι", ε;

Οταν η σημαία σηκώνεται στις παρελάσεις και κοιταμε το πιο ξ3κωλο, ειμαστε πάλι εθνικά υπερήφανοι, ε;

Οταν την σημαία την κρατάνε ήρωες οπως ο Σολωμού και πεθαίνουν για αυτή και τους τιμαμε για 2-3 επετείους, ειμαστε παλι πατριώτες;

Δεν έχετε τον Θεό σας τελικά. Για να στηρίξετε αυτό που θα πείτε το γυρνάτε σε προσωπικά υπονοούμενα για τον άλλον. Τι θέλεις να σου πω τώρα? Να το γυρίσω σε προσωπική κόντρα και να πω αν χαίρεστε όταν χτυπάτε μετανάστες στο κεφάλι με την Ελληνική σημαία; Να σε ρωτήσω αν είναι καλό όταν ξυλοφορτώνεται ένας μετανάστης να βλέπει ότι τρώει το ξύλο κάτω από την Ελληνική σημαία που κρατάει αυτός που τον ξυλοφορτώνει; Να ρωτήσω αν είναι καλό να βλέπει την Ελληνική σημαία στα χέρια αυτού που μπουκάρει στο χώρο που μένει για να τον πετάξει έξω; Είσαι περήφανος στα μάτια κάποιων ανθρώπων η Ελληνική σημαία να σημαίνει ξύλο; Θα την κάνουμε αστερόεσσα στα μάτια των μεταναστών; Είμαστε οι γαμάουα και σας δέρνουμε; Όταν βλέπετε Ελληνική σημαία θα υποκλίνεστε; Όταν βλέπετε Ελληνική σημαία θα θυμάστε το ξύλο που φάγατε; Αυτό αντιπροσωπεύει η Ελληνική σημαία; Ξύλο; Δέκα καλοθρεμένα και γυμνασμένα παλικάρια να βαράνε 2-3-5 πεινασμένους και εξαθλιωμένους μετανάστες;

Αποφασίστε ρε παιδιά να μας πείτε λοιπόν, ποτε πρέπει να χαίρομαι που βλέπω την ελληνική σημαία;

Όχι εσύ να μου πεις εμένα που μου το γύρισες σε προσωπική επίθεση. Αλλά εντάξει μπορεί να είσαι ποιο Έλληνας από εμένα.

Η Ελληνική σημαία για μένα είναι ένα σύμβολο που θα πρέπει να έχει μεγαλύτερη αξία από το καδρόνι που παίρνεις για να πας να μπουκάρεις στον χώρο των μεταναστών. Και σε καμιά περίπτωση δεν θα δω την Ελληνική σημαία στα χέρια των "πρωτοπαλίκαρων" της χρυσής αυγής που πάει να ξυλοφορτώσει ανθρώπους, με το ίδιο δέος και σεβασμό που την βλέπω στις φωτογραφίες και τους πίνακες των στρατιωτών και ηρώων που πολέμησαν για αυτή την χώρα. Και για να σε προλάβω, θεωρώ τεραστίων διαστάσεων π@π@ριά το να ειπωθεί μια δικαιολογία/απάντηση του στυλ "και τώρα πόλεμο έχουμε".

Εδιτ: Δεν μπορείτε να κατηγορήσετε την Χρυσή Αυγή, τουλάχιστον αυτή ΠΙΣΤΕΥΕΙ αυτό που κάνει. Οτι και αν ειναι αυτό, σωστό, ηθικό, ανήθικο, whatever. Τοσα χρόνια που ανέχεστε τους υποκριτές (αυτο παει για ολους, δεξιους-αριστερους) και προδότες ολα μελι γάλα ε;

Δεν μπορεί ρε παιδιά, ζω σε παράλληλο συμπαν. "Δεν ανήκω εδώ" οπως εγραψε και ο Γεωργιος-Αλέξανδρος Μαγκάκης.

«Σαλπάρω ήρεμος για τον άλλο κόσμο. Αυτόν που αφήνω πίσω μου σίγουρα δεν είναι πια η Ελλάδα μου. Αυτός είναι άλλος τόπος με ανθρώπους άλλης φυλής. Δεν με αφορούν. Τι θέλω εγώ ανάμεσά τους; Να ‘στε όλοι καλά.

Και ο Πακιστανός πίστευε αυτό που έκανε. Ότι και αν ήταν αυτό, σωστό, ηθικό, ανήθικο, whatever.

Και έχεις δίκιο. Είσαι άλλος ένας μοναχικός δίκαιος και σοφός σε λάθος σύμπαν. Όλοι εμείς οι υπόλοιποι τα βλέπαμε μέλι-γάλα και απολαμβάνουμε την υποκρισία μας.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Εδιτ: Δεν μπορείτε να κατηγορήσετε την Χρυσή Αυγή, τουλάχιστον αυτή ΠΙΣΤΕΥΕΙ αυτό που κάνει. Οτι και αν ειναι αυτό, σωστό, ηθικό, ανήθικο, whatever. Τοσα χρόνια που ανέχεστε τους υποκριτές (αυτο παει για ολους, δεξιους-αριστερους) και προδότες ολα μελι γάλα ε;

Μήτσομ ...

Όποιος δεν φοβάται το πρόσωπο του τέρατος, πάει να πει ότι του μοιάζει. Και η πιθανή προέκταση του αξιώματος είναι, να συνηθίσουμε τη φρίκη, να μας τρομάζει η ομορφιά

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=1ZHP2SUbBg0]Μάνος Χατζιδάκις - Το πρόσωπο του τέρατος - Manos Hatzidakis - YouTube[/ame]

Δε μπορούμε και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να συνηθίσουμε αυτό το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Η επιχείρηση της αστυνομίας με σκοπό να συμμαζέψει την κατάσταση στο κέντρο της πόλης είναι το πρώτο καλό που έφερε το 7% της ΧΑ.

Επιτέλους κινείται ο κρατικός μηχανισμός αλλά... Δεν είναι ο φόβος των μεταναστών. Δεν είναι η "αγάπη" για τους Έλληνες που ζουν στο κέντρο της πόλης. Είναι το 7% που φοβούνται ότι τείνει να αυξάνεται, ειδικά με περιπτώσεις όπως του βιασμού.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δεν πρόλαβε να βάλει και την άλλη κόρη του μέσα. Θα γλιτώναμε έναν μισθό. Παντού τα ίδια. Παιδιά ανίψια σκυλιά γατιά όλοι να βολευτούν. Διαβάζω σε άλλο άρθρο ότι απεβίωσε σήμερα ο Γιώργος Κατσιφάρας και μέχρι να πω "κρίμα ο άνθρωπος" διαβάζω ότι ο ανιψιός του είναι περιφερειάρχης.

Link to comment
Share on other sites

Η επιχείρηση της αστυνομίας με σκοπό να συμμαζέψει την κατάσταση στο κέντρο της πόλης είναι το πρώτο καλό που έφερε το 7% της ΧΑ.

Επιτέλους κινείται ο κρατικός μηχανισμός αλλά... Δεν είναι ο φόβος των μεταναστών. Δεν είναι η "αγάπη" για τους Έλληνες που ζουν στο κέντρο της πόλης. Είναι το 7% που φοβούνται ότι τείνει να αυξάνεται, ειδικά με περιπτώσεις όπως του βιασμού.

Που είναι το καλό, που τους μεταφέρουν εκτός Αθηνών???

Στην Ελλάδα παραμένουν, λύση δεν δόθηκε, επειδή δεν θα τους βλέπεις στην Κυψέλη όταν πίνεις καφέ (δεν μιλάω προσωπικά, γενικό παράδειγμα φέρνω) σημαίνει ότι το ηλίθιο και εθνοκτόνο κράτος συγκυβέρνησης είναι αποτελεσματικό?

Από τους δικούς μας φόρους θα τρέφονται οι λαθρομετανάστες στα στρατόπεδα "φιλοξενίας" (και μαμάω χαρακτηρισμός όμως) και εάν απελαθούν ο χιλιάδες , να μου τρυπήσουν την μύτη.

Άμεση απέλαση όλων των λαθρομεταναστών ,άμεσα όμως χωρίς παρέμβαση από ΤΣΥΡΙΖΑ και Κουνέλη για προάσπιση δικαιωμάτων.

Αλλά δεν θα γίνει αυτό γιατί πρώτον υπάρχει η Σύμβαση Δουβλίνο και δεύτερον η Ε.Ε θα χρειαστεί φθηνό εργατικό δυναμικό μετά το ξεπούλημα που ετοιμάζουν.

Σιγά μην το 7% έκανε τον Pizza Boy Σα(χλα)μάρα να φοβηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έψαξα καθόλου διότι πιθανόν είναι 10 άτομα που αποφάσισαν να εκπροσωπήσουν με το έτσι θέλω το Χ διαμέρισμα.

Άρα μπορεί να είναι μια βλακειούλα, απλά 10 άτομα που δεν γουυστάρουν ΣΥΡΙΖΑ-ΚΚΕ, βάζουν μόνοι τους και μια αντικομματική ταμπέλα για να μην τους πούνε "έτσι"/"αλλιώς" και έληξε? Γιατί να τους δώσουμε σημασία? Θα έδινες σημασία αν εγώ και 10 φίλοι μου βγάζαμε μια ανάλογη-αντίστροφη δημοσίευση για το 5 διαμέρισμα? (χωρίς να ξέρω ποιο είναι το 5ο ή το 6ο.).

Όσο για τον Άγιο Παντελεήμονα εδώ είσαι τρελό φάουλ. Αντί να κοιτάς αν οι 5 που βγαίνανε στην τηλεόραση ήταν ΧΑ, θα έπρεπε να πας να ρίξεις μια ματιά από εκεί. Τι είναι αυτός που μιλάει; Χ.Α. . Άρα? Άρα ο Άγ. Παντελεήμονας είναι μια καταπληκτική περιοχή, σκέτο Κολωνάκι, που δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα με μετανάστες. Μην πεις ότι δεν το είπες. Δεν λέω ότι το είπες. Απλά αν δεν έχεις πάει από εκεί άστο καλύτερα και μην κοροϊδεύεις τον εαυτό σου, κοιτώντας τι ψήφισε αυτός που μιλάει στην κάμερα. Αν βγει ένας την ΧΑ και πει η Γη γυρίζει, δεν πάει να πει ότι δεν είναι έτσι επειδή αυτός είναι ΧΑ. Ποτέ δεν κατανόησα αυτή την λογική, αν έχει λογική αυτός ο τρόπος σκέψης.

Για το bold, τι πατέντα τρελή είναι αυτή? Να μην πω ότι δεν το είπα, αλλά δεν το είπα και λες ότι δεν λες ότι το είπα? :hang3::hm:

Δεν κάθομαι κάθε φορά να γράφω σεντόνια για να πιάνω όλες τις δυνατές περιπτώσεις και να παίρνω μέτρα για όλες τις δυσάρεστες καταστάσεις που μπορεί να βρεθώ από κάτι που είπα.

Κοροϊδία είναι να βγαίνει 2-3 φορές στην TV κάποιος με ταμπέλα "απλός κάτοικος Αγ. Παντελεήμωνα" και να λέει "δεν είμαι ρατσιστής αυτοί όμως βρωμάνε και κλέβουν" και παράλληλα να είναι στα ψηφοδέλτια της Χ.Α. , πως να το κάνουμε?

Όπως θα ήταν κοροιδία εγώ να μην έλεγα εδώ τι είμαι και τι κάνω και να το έπαιζα "απλός και αμερόληπτος πολίτης και όχι ΣΥΡΙΖΑιος" την στιγμή που ανήκω στον ΣΥΡΙΖΑ. Ή να έβγαινα στην τηλεόραση σαν "απλός πολίτης" και να έλεγα "Άκακοι είναι οι μετανάστες, μύγα δεν πειράζουν, έχω 5 στο σπίτι μου και τους ταϊζω"

Φυσικά και είναι χάλια η κατάσταση εκεί, και φυσικά φοβάμαι για την ασφάλεια μου αν είναι να πάω από εκεί, η διαφορά είναι απλή, εγώ βλέπω σαν υπευθυνο το Μνημόνιο, την Τροϊκα, την σύγχρονη κατοχή, την ΝΔ, το ΠΑΣΟΚ και πρόσφατα και την ΔΗΜΑΡ, την χάλια εξωτερική και δουλοπρεπή πολιτική (και σε έσχατο σημείο αποδέχομαι και ως μεγαλύτερο φταίχτη τον Καπιταλισμό όπως λέει το ΚΚΕ), ενώ τους μετανάστες τους βλέπω σαν θύματα όπως βλέπω και τους Έλληνες εκεί.

Η Ακροδεξιά όμως, και ο Εθνικισμός, βγάζουν λάδι αυτή την πολιτική, και σου λένε ότι για την κατάσταση φταίνε οι μετανάστες και ο ΣΥΡΙΖΑ! lolwhat? Φταίνε οι μετανάστες που προσπάθησαν να φύγουν από τον πόλεμο και την πείνα της χώρας τους, και ο ΣΥΡΙΖΑ που την βγαίνει ανθρωπιστικά? Συνέλθετε.

Αν δεν υπήρχε μνημόνιο, κατοχή, Δουβλίνο ΙΙ κτλ κτλ, και οι κυβερνώντες δεν έσκυβαν στην Μέρκελ, το πιθανότερο είναι οι μετανάστες να είχαν αφομοιωθεί πολύ καλύτερα, ή να είχαν φύγει από την Ελλάδα.

Αν όμως δεν υπήρχαν οι μετανάστες, ΠΑΛΙ θα υπήρχε Μνημόνιο, Κατοχή και φτώχια για τους Έλληνες.

Τι φταίει λοιπόν???????

Αν υπερασπιστείς τα ανθρώπινα δικαιώματα Έλληνα πολίτη είσαι εθνικιστής.

Άντε πάλι, όχι, εθνικιστής είσαι αν πιστευεις ότι η χώρα σου είναι καλύτερη και ανώτερη από τις άλλες, αν βγαίνεις επιθετικά εναντίον των άλλων χωρών, όχι αν αμύνεσαι για το καλό της χώρας σου, όχι αν υπερασπίζεσαι τα οποιαδήποτε δικαιώματα. Ο ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ και αν έχουν κάνει αγώνες για τα εργατικά δικαιώματα, απλά δεν βάζουν διαχωρισμό ανάμεσα σε Έλληνα και ξένο εργάτη. Τι πιο απλό?

Καταλαβαίνεις πόσο σκ@τ@ έχει γίνει η χώρα κοιτώντας πάντα το δεξί ή το αριστερό δέντρο και ποτέ το δάσος; Βάλανε δημόσιους υπάλληλους να τρώγονται με τους ιδιωτικούς και τους πηδήξανε και τους δύο, τώρα πλακώσαμε τα υπέρ Ελλήνων "εθνικιστής/ρατσιστής" υπέρ μετανάστη "εθνοπροδότης/δεν ξέρω τι άλλο" και το αποτέλεσμα θα είναι να πηδήξουν την κοινωνία όλη.

Άπειρες φορές έχω γράψει αυτό που είπες για τους ΔΥ/ΙΥ.

Δεν είναι "υπέρ Ελλήνων = εθνικιστής/ρατσιστής", είναι "κατά ξένων = εθνικιστής/ρατσιστής", πρέπει να είμαστε "Υπέρ ανθρώπων" και άσε το Έλληνας/ξένος εξω από την εξίσωση.

Στο δικαστήριο ναι, αυτό είναι το δίκαιο. Από εκεί και πέρα όμως ο κόσμος που νιώθει ότι φιλοξενεί αυτόν τον μετανάστη, είναι λογικό να αντιδράσει ποιο σκληρά από ότι με έναν Έλληνα.

Αν είναι να πάρουμε στα χέρια μας την κατάσταση, τότε και εγώ "νιώθω" σαν υπάνθρώπους τους Χρυσαυγήτες, και είναι λογικό να αντιδράσω πιο σκληρά απέναντι τους από ότι με απλούς ανθρώπους..

Δεν κατανοώ την λογική σου. Αν κριθεί ως Έλληνας δεν μας απασχολεί αν πληρωνόταν σωστά; Αν δούλευε χωρίς ένσημα; Και σε τι ακριβώς έχουν σχέση αυτές οι λεπτομέρειες με το πως θα δικαστεί;

Δεν θα λυθεί κανένα μεταναστευτικό πρόβλημα, ακόμα και αν τον αναγκάσουν να πληρώσει οποιοδήποτε ποσό στην οικογένεια, τον βασανίσου και μετά τον σκοτώσουν για να βάλουν τα όργανα του στο κοριτσάκι για να μην πεθάνει (απλά πιάνω ένα παράδειγμα σκληρής τιμωρίας).

Αν θέλουμε να δούμε όλες τις διαστάσεις του προβλήματος, θα πρέπει να δικαστεί και ο ξενοδόχος, και όσοι γενικά επέτρεψαν είτε κρατώντας παθητική στάση είτε ενεργητική να βρίσκεται εδώ σαν παράνομος μετανάστης.

[MENTION=24311]Typhonios[/MENTION]

Ο "ΤΣΥΡΙΖΑ" μαζί με την κρυφή σου αγάπη, την Αλέκα, έχει πει εδώ και πολύ καιρό για αλλαγή της Σύμβασης Δουβλίνο ΙΙ, θα μας λύσει τα χέρια. Γιατί το ξεχνάς αυτό? Και τι σε κάνει να πιστευεις ότι μόνο ο ΣΥΡΙΖΑ και η ΔΗΜΑΡ θα αντιδράσουν σε ενδεχόμενη "άμεση απέλαση" ? Το ΚΚΕ δεν θα αντιδράσει?:sarcastic:

[MENTION=2502]Galioni[/MENTION]

E όχι και "καλό", κάτσε να δούμε που θα τους πάνε και μετά. Α, και καλό ΔΕΝ θα είναι για τους Ελληναράδες οου τους είχαν στην δούλεψη τους για ένα κομμάτι ψωμί.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.