Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Για την ταμπακιέρα, (ποιότητα παιδείας , κονδύλια, επιμόρφωση καθηγητών, διδακτέα ύλη , τρόποι διδασκαλίας, υλικοτεχνική υποδομή για όλα αυτά τα χρόνια που κυβέρνησαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ) δεν λες τίποτα.

Επιτέλους μόνο με τον ΣΥΡΙΖΑ σσχολείσαι :slap:

Πάμε άλλη μια. Μιλάμε τόση ώρα (και btw δεν άνοιξα εγώ τη συζήτηση) για μια δεδομένη πρόταση ενός δεδομένου κόμματος. Εξ όσων γνωρίζω υπάρχει ΉΔΗ τοπικ για το θέμα των Πανεπιστημίων γενικότερα στο forum. Που σημαίνει ότι μόλις είπες βλακεία.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημά μου άνθρωπε μου είναι ότι είμαστε σε συγκεκριμένο θέμα όπου σχολιάζουμε ειδήσεις. Αν έχω διάθεση να μιλήσω γενικότερα για τα πανεπιστήμια πιστεψε με ξέρω που να πάω. Εκτός και αν κάθε φορά που θα σχολιάζω μια είδηση, πχ για την τρύπα του όζοντος πάνω απο την Ανταρτική, θα πρέπει υποχρεωτικά να κάνω και την κριτική και της ΝΔ για την περιβαλλοντολογική της πολιτική. Ή αν κάποιος ποστάρει τη καινούργια Lamborghini θα πρέπει να κάνω κριτική και στην κυβερνητική πολιτική στο θέμα των πολυτελών αυτοκινήτων.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημά μου άνθρωπε μου είναι ότι είμαστε σε συγκεκριμένο θέμα όπου σχολιάζουμε ειδήσεις. Αν έχω διάθεση να μιλήσω γενικότερα για τα πανεπιστήμια πιστεψε με ξέρω που να πάω. Εκτός και αν κάθε φορά που θα σχολιάζω μια είδηση, πχ για την τρύπα του όζοντος πάνω απο την Ανταρτική, θα πρέπει υποχρεωτικά να κάνω και την κριτική και της ΝΔ για την περιβαλλοντολογική της πολιτική. Ή αν κάποιος ποστάρει τη καινούργια Lamborghini θα πρέπει να κάνω κριτική και στην κυβερνητική πολιτική στο θέμα των πολυτελών αυτοκινήτων.

Επί των τύπων, έχεις δίκιο.

Διαβάζοντας το άρθρο έχω να επισημάνω ότι η ελεύθερη πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση είναι μόνο μια πρόταση του όλου κειμένου. Δεν κατάλαβα ότι θα γίνει άμεσα και πρόχειρα. Αυτό θα ήταν εντελώς απερίσκεπτο.

Όμως από την άλλη δεν μπορώ να μην επισημαίνω την κατάντια της πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που οδηγούν στην τριτοβάθμια και το ποιοί έχουν την αποκλειστική ευθύνη γι' αυτό.

Και στο κάτω κάτω να δεχτώ ότι ο ΣΥΡΙΖΑ πετάει κάποια παπαριά χωρίς σκέψη. Δεν κυβερνούσε, ούτε κυβερνάει όμως. Αν κυβερνήσει και κάνει λαλακίες τότε θα τον κράξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημά μου άνθρωπε μου είναι ότι είμαστε σε συγκεκριμένο θέμα όπου σχολιάζουμε ειδήσεις. Αν έχω διάθεση να μιλήσω γενικότερα για τα πανεπιστήμια πιστεψε με ξέρω που να πάω. Εκτός και αν κάθε φορά που θα σχολιάζω μια είδηση, πχ για την τρύπα του όζοντος πάνω απο την Ανταρτική, θα πρέπει υποχρεωτικά να κάνω και την κριτική και της ΝΔ για την περιβαλλοντολογική της πολιτική. Ή αν κάποιος ποστάρει τη καινούργια Lamborghini θα πρέπει να κάνω κριτική και στην κυβερνητική πολιτική στο θέμα των πολυτελών αυτοκινήτων.

Παρότι τόσο επιφυλακτικός να συζητήσεις την (μη) πολιτική της ΝΔ, είσαι πάντα έτοιμος να σχολιάσεις την πολιτική του ΣΥΡΙΖΑ, πάντα επιφανειακά, πετώντας και κανένα εφηβικό ευφυολόγημα. Αυτό ξενίζει όσους από εμάς δεν είμαστε ΣΥΡΙΖΑ ή ΝΔ. Δεν ξέρω αν έχεις δίκιο όταν αυτοχαρακτηρίζεσαι κομματόσκυλο ή π0υτανάκι των αγορών, αλλά σίγουρα η φαντασία σου είναι περιορισμένη.

Από το παρακάτω:

Θα ξεκινήσει ένα ουσιαστικό διάλογο ... για την ανασυγκρότηση της δημόσιας παιδείας.

Γι' αυτό προτείνει:

- Μπλα μπλα

- Ελεύθερη πρόσβαση στη τριτοβάθμια εκπαίδευση

εσύ αντιλαμβάνεσαι ότι η κόκκινη λαίλαπα θα σαρώσει τα ελληνικά πανεπιστήμια. Ή σε κάθε περίπτωση ό,τι από αυτά προαιρείται να αφήσει όρθιο αυτή η κυβέρνηση.

Επαναλαμβάνω ότι παρότι είναι εφικτό το μέτρο, δε χρειάζεται να εφαρμοστεί. Ας ξεκινήσουμε από τα υπόλοιπα. Αλήθεια όμως, δυσκολεύεσαι τόσο πολύ να φανταστείς ένα σύστημα που δίνει επαρκές κίνητρο σε όσους έχουν άλλες δεξιότητες, αλλά έτσι κι αλλιώς θα κάνουν ουρά για να γίνουν γιατροί και δικηγόροι;

Ακόμη κι αν τους εγγυάται έμμισθη μαθητεία και πρακτική στον ιδιωτικό τομέα αμέσως μετά το σχολείο; Ακόμη κι αν αποτυγχάνοντας σε οποιοδήποτε στάδιο των σπουδών θα έπρεπε να αρχίσουν να πληρώνουν δυσβάσταχτα δίδακτρα; Ακόμη κι αν η αποφοίτηση από τις κατ' επίφαση περιζήτητες σχολές θα σήμαινε πολυετή ανεργία, αντίθετα με την άμεση απασχόληση;

Το μόνο που καθιστά ανεδαφικές αυτές τις πολιτικές σήμερα είναι η κατάντια στην οποία έχει περιέλθει ήδη η Δημόσια Εκπαίδευση και η αγορά εργασίας, με προφανή ευθύνη αυτών που ήδη κυβερνούν 30 χρόνια. Όχι αυτών που ενδέχεται να κυβερνήσουν, αν τους βγει η κατάλληλη συναστρία. Έλεος πια.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη κι αν τους εγγυάται έμμισθη μαθητεία και πρακτική στον ιδιωτικό τομέα αμέσως μετά το σχολείο; Ακόμη κι αν αποτυγχάνοντας σε οποιοδήποτε στάδιο των σπουδών θα έπρεπε να αρχίσουν να πληρώνουν δυσβάσταχτα δίδακτρα; Ακόμη κι αν η αποφοίτηση από τις κατ' επίφαση περιζήτητες σχολές θα σήμαινε πολυετή ανεργία, αντίθετα με την άμεση απασχόληση;

Το πρώτο πως θα γίνει ακριβως?

Το δεύτερο και τρίτο έχουν ήδη αντί-επιχειρήματα.

Στο δύο, αντί να δίνουν λεφτά στα φροντιστήρια, θα τα δώσουν στα δίδακτρα.

Στο τρίτο, είσαι σίγουρος ότι αυτό το φαινόμενο δεν γίνεται ηδη?

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πως θα γίνει ακριβως?

Το δεύτερο και τρίτο έχουν ήδη αντί-επιχειρήματα.

Στο δύο, αντί να δίνουν λεφτά στα φροντιστήρια, θα τα δώσουν στα δίδακτρα.

Στο τρίτο, είσαι σίγουρος ότι αυτό το φαινόμενο δεν γίνεται ηδη?

Το τι γίνεται ήδη το βλέπω κι εγώ καθημερινά, όπως όλοι. Όμως, το αρχικό βήμα είναι να επιλέξεις πού στοχεύεις. Προσωπικά δε συμμερίζομαι αυτό το πλάνο για την τριτοβάθμια εκπαίδευση, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι ανέφικτο.

Το "πρώτο" μπορεί να γίνει όπως στη γερμανική Duale Ausbildung, που παρ' όλα τα προβλήματα, δουλεύει αποτελεσματικότερα από τα ιδιωτικά ΙΕΚ στην Ελλάδα.

Το "δεύτερο" είναι προσωπική επιλογή. Δεν καταλαβαίνω γιατί δε θα έπρεπε οποιοσδήποτε να μπορεί να επιλέγει ελεύθερα το αντικείμενο των σπουδών του, αν μπορεί να τις ολοκληρώσει με επιτυχία, ακόμη κι αν δε σκοπεύει να εργαστεί στον ίδιο κλάδο αποφοιτώντας. Ένας φυσικός που θέλει να γίνει ψυχολόγος ή ένας καταστηματάρχης που θέλει να σπουδάσει γεωπονική και έχουν τις ικανότητες ή/και τα χρήματα να υποστηρίξουν το πάθος τους, δεν είναι ευπρόσδεκτοι στο ελληνικό πανεπιστήμιο;

Με το "τρίτο" κάνουμε κύκλο, γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι φταίνει αποκλειστικά οι κυβερνήσεις μετά τη μεταπολίτευση, με προεξάρχουσα τη σημερινή, που δεν κάνει τίποτα για να διορθώσει τα προβλήματα. Αντίθετα, τα επιτείνει με κάθε ευκαιρία.

Αν υπάρχει κανείς που πιστεύει ότι φταίνε προκαταβολικά οι μελλοντικές κυβερνήσεις, θα χαρώ πολύ να ακούσω τα επιχειρήματά του. Στο μεταξύ, μερικές μέρες μετά τη νίκη του ΣΥΡΙΖΑ στις ευρωεκλογές, ακόμη δεν έφυγαν τα 20 εκατομμύρια τουρίστες, ακόμη δε μας αποκήρυξε όλος ο πλανήτης, ακόμη δεν έχει σβήσει ο ήλιος και η Γη ακόμη γυρίζει.

Λες να είναι πιθανό απλά να προσπαθούσαν να μας τρομοκρατήσουν; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Και μια που λέτε για την Παιδεία...

http://www.diorismos.gr/Dpages/news/viewnews.php?nid=18905&spec=edu&type=1

Και το σχόλιο φίλης καθηγήτριας από κάτω:

Για τις 30 Ιουνίου δε διευκρινίζει αν θα γίνονται μαθήματα, μιλάει σκόπιμα για δραστηριότητες και για άνοιγμα στα Γυμνάσια και στα Λύκεια μιλάει για 8 Σεπτεμβρίου αλλά όλοι γνωρίζουμε ότι οι εξεταστέοι του Σεπτεμβρίου χρειάζονται περισσότερο από 5 εργάσιμες για να εξεταστούν και το γράφει ότι όπου χρειάζεται θα ξεκινάει αργότερα.

Όσο για την λήξη στις 30 Ιουνίου έτσι και αλλιώς εμείς 30 Ιουνίου κάναμε τον τελευταίο σύλλογο χαιρετιόμασταν για καλοκαίρι. Μετά την λήξη των εξετάσεων του Ιουνίου υπάρχουν ένα σωρό σαχλαμάρες (δραστηριότητες), που έτσι και αλλιώς τις κάνουμε εμείς, αφού στα περισσότερα δημόσια σχολεία δεν υπάρχει γραμματεία όπως εγγραφές, στατιστικά, καταγραφή στο "Έπαφος" ή όπως αλλιώς λέγεται τώρα. Αυτό που θέλω να πω στην δημοσίευση είναι ότι προσπαθούν να δημιουργήσουν εντυπώσεις, ότι θα μας βάλουν σε τάξη και θα μας κόψουν τις τόσες πολλές ημέρες διακοπών που έχουμε. Όσο για την γιορτή των 3ων Ιεραρχών μπορούμε να τους προτείνουμε εκκλησιασμό και αρτοκλασία για εκείνη την ημέρα να δεις για πότε το μαζεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22279]acct[/MENTION] διαλεχτε μάγκες τελικα υπερασπίζομαι τις πολιτικές της ΝΔ, κατακρίνω τις αερολογίες του ΣΥΡΙΖΑ ή και τα δυο μαζι; Διότι και για τα τρία με έχετε κατηγορήσει κατα καιρούς. Το να λέω απλα τη γνώμη μου αποκλείεται; Για παράδειγμα αν θυμάμαι καλα μια χαρά τα είχα χωσει σε Κεδικογλου/Πολυδωρα όταν είχαν κανει διορισμό στο γραφείο τους σε κόρη/γκομενα αντίστοιχα. Και με αυτό θελω να πω οτι εγω ο δογματικός κατι βρήκα για να τα χωσω στους δικούς μου. Πόσοι απο δω μέσα αντιμνημονιακοι έχετε βρει ΕΣΤΩ ένα καλό να πιστωσετε στην κυβερνηση. ΕΝΑ.

Τα πράγματα ειναι απλα. Μετά απο το ψευδές παράδειγμα της Ελβετιας στερεψατε απο επιχειρήματα για το ρεαλιστικό της ιδέας του ΣΥΡΙΖΑ. Οποτε τι κάνετε προκειμένου να μην παραδεχτειτε το βλακώδες της πρότασης; ad hominem επίθεση. Το χετε κανει και θα το ξανακανετε και στο μέλλον. Δόξα το μεγαλοδυναμο εχω και μεγάλα "τευτερια" και πολύ μελάνι οποτε πρώτα θα φτάσει στα όρια της η MySQL του thelab και ύστερα θα ξέμεινω εγω απο χώρο για σας γράφω αναλόγως.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιεπ! Χαιρετίσματα στον πρωθυπουργό ;)

Ευχαρίστως. Απλα πες μου της Ελλάδας ή της Ιρλανδιας.

Αλλά μιας και εισαι εδω Κώστα μου, ως admin tech σελίδας πως βλέπεις τις παρακάτω συμφωνίες:

Α) ΖΤΕ (logistics)

B) huawei (center of innovation)

C) IBM business analysis center

D) Nokia (190 επιστημονικές θέσεις)

Ε) Χρησιμοποίηση του λιμανιού του Πειραιά ως είσοδο απο χώρες του κλάδου για την Ευρώπη

Και το κυριότερο, πως νοιωθεις που καμια απο αυτές δεν εχει μπει, οχι στην πρώτη σελίδα ως είδηση, αλλά ούτε και στο παρόν τοπικ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22279]acct[/MENTION] διαλεχτε μάγκες τελικα υπερασπίζομαι τις πολιτικές της ΝΔ, κατακρίνω τις αερολογίες του ΣΥΡΙΖΑ ή και τα δυο μαζι; Διότι και για τα τρία με έχετε κατηγορήσει κατα καιρούς. Το να λέω απλα τη γνώμη μου αποκλείεται; Για παράδειγμα αν θυμάμαι καλα μια χαρά τα είχα χωσει σε Κεδικογλου/Πολυδωρα όταν είχαν κανει διορισμό στο γραφείο τους σε κόρη/γκομενα αντίστοιχα. Και με αυτό θελω να πω οτι εγω ο δογματικός κατι βρήκα για να τα χωσω στους δικούς μου. Πόσοι απο δω μέσα αντιμνημονιακοι έχετε βρει ΕΣΤΩ ένα καλό να πιστωσετε στην κυβερνηση. ΕΝΑ.

Τα πράγματα ειναι απλα. Μετά απο το ψευδές παράδειγμα της Ελβετιας στερεψατε απο επιχειρήματα για το ρεαλιστικό της ιδέας του ΣΥΡΙΖΑ. Οποτε τι κάνετε προκειμένου να μην παραδεχτειτε το βλακώδες της πρότασης; ad hominem επίθεση. Το χετε κανει και θα το ξανακανετε και στο μέλλον. Δόξα το μεγαλοδυναμο εχω και μεγάλα "τευτερια" και πολύ μελάνι οποτε πρώτα θα φτάσει στα όρια της η MySQL του thelab και ύστερα θα ξέμεινω εγω απο χώρο για σας γράφω αναλόγως.

Sent from my iPhone using Tapatalk

α. Απευθύνεσαι σε μένα, αλλά απαντάς στο παράδειγμα που παρέθεσε άλλος. Για την πρόταση που παρέθεσα εγώ, ούτε λόγος.

β. Δεν καταλαβαίνω πού εντοπίζεις την προσωπική επίθεση. Το μόνο που έκανα είναι να δανειστώ τους αυτοχαρακτηρισμούς σου, μήπως και καταλάβεις πόσο φαιδρό ήταν το ανάγνωσμα. Από ό,τι φαίνεται, ο στόχος απέτυχε. Εξακολουθείς να εκμαυλίζεις τη συζήτηση στο χαμηλότερο δυνατό επίπεδο, που ελπίζεις να κερδίσεις λόγω εμπειρίας.

γ. Με συνήθη Αδωνίδειο πρακτική ομαδοποιείς όλους όσους διαφωνούν με οποιαδήποτε πτυχή της κυβερνητικής πολιτικής. Όποιος δεν είναι μαζί μας, είναι εναντίον μας...

δ. Όπως συνήθως, για την ουσία του πράγματος, τίποτα. Πχ ο [MENTION=1086]Hero[/MENTION] ενεπλάκη στη συζήτηση με παραγωγικό τρόπο και προσπάθησα να του απαντήσω με επιχειρήμα που ίσως του φάνηκε πειστικό, ίσως όχι. Εσύ ποτέ δεν επιχείρησες να ανέλθεις στο επίπεδο της επιχειρηματολογίας.

Είναι λίγο αστείο να προτάσσεις -αντί επιχειρημάτων μάλιστα- την ακεραιότητα του χαρακτήρα σου, όταν προς επίρρωση του ισχυρισμού προβάλλεις την επιφάνεια του όσχεού σου. Αφενός δεν μπορώ να το διασταυρώσω, αφετέρου -για να μην αυτοδιαψεύδεσαι- αρκούσε να μην απαντήσεις. Αλλά, έχεις κι άλλη ευκαιρία. Ιδού η Ρόδος.

Link to comment
Share on other sites

Η ZTE και η Huawei είναι εδώ από το 2005, συνεργαζόμασταν κιόλας το 2007.

Για IBM και Nokia δεν έχω ιδέα.

Το ξεπούλημα του Πειραιά για καλό το έχεις εσύ δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

γ. Με συνήθη Αδωνίδειο πρακτική ομαδοποιείς όλους όσους διαφωνούν με οποιαδήποτε πτυχή της κυβερνητικής πολιτικής. Όποιος δεν είναι μαζί μας, είναι εναντίον μας...

δ. Όπως συνήθως, για την ουσία του πράγματος, τίποτα. Πχ ο [MENTION=1086]Hero[/MENTION] ενεπλάκη στη συζήτηση με παραγωγικό τρόπο και προσπάθησα να του απαντήσω με επιχειρήμα που ίσως του φάνηκε πειστικό, ίσως όχι. Εσύ ποτέ δεν επιχείρησες να ανέλθεις στο επίπεδο της επιχειρηματολογίας.

όπα, για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, άλλοι εδω μέσα είναι πολύ πιο απόλυτοι με το πως βλέπουν τα πράγματα. για το δ. επίσης θα έλεγα ότι συνηθίζει να απαντάει πολύ πιο συχνά από όλους τους άλλους.

γενικά αυτό το thread είναι κυριολεκτικά η μικρογραφία της *******ς σε αυτή τη χώρα. Αν και είναι ,dog έχει δίκιο ο [MENTION=48]LL_NEO[/MENTION] που λέει ότι ποτέ κάτι σωστό/καλό δεν αναγνωρίζεται. Δεν ξέρω, κάποιοι βρίσκουν τόσο δύσκολο να καταπιούν τον εγωισμό τους ή είναι όντως τόσο πολωμένοι που δεν γουστάρουν να αναγνωρίσουν τίποτε στον "αντίπαλο" μην τυχόν και πάρει πόντους. Μεγαλύτερη παπαρδέλα κληρονομημένη από παλαιού τύπου πολιτική δεν μπορώ να βρω. Όλοι είναι τέλειοι, ιδανικοί και δεν αναγνωρίζουν τίποτε λάθος σε εαυτούς και τίποτε σωστό στους άλλους.

Μετά βέβαια μην απαιτείτε, πχ, να παραιτούνται οι πολιτικοί της θέσεως τους όταν κάνουν παπαριά, γιατί και οι ίδιοι δεν πιστεύετε πραγματικα σε αυτή τη κίνηση

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, κάποιοι βρίσκουν τόσο δύσκολο να καταπιούν τον εγωισμό τους ή είναι όντως τόσο πολωμένοι που δεν γουστάρουν να αναγνωρίσουν τίποτε στον "αντίπαλο" μην τυχόν και πάρει πόντους. Μεγαλύτερη παπαρδέλα κληρονομημένη από παλαιού τύπου πολιτική δεν μπορώ να βρω.

:worship:

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά δε μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα τι να κάνουμε. Αν είσαι μέχρι το λαιμό στο βόθρο κι ο άλλος σου πετάξει ένα σουβλάκι θα του πεις κι ευχαριστώ;

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά δε μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα τι να κάνουμε. Αν είσαι μέχρι το λαιμό στο βόθρο κι ο άλλος σου πετάξει ένα σουβλάκι θα του πεις κι ευχαριστώ;

Όλα; Όλα; Εδώ λέμε οτι υπάρχει διαφωνία σε όλα, όχι συμφωνία, κάτι δεν κατάλαβες μάλλον.

Άκυρη η σύγκριση με το βόθρο και του σουβλάκι. Κάποτε δεν είμασταν στο βόθρο αλλά και πάλι τα σωστά δεν τονίζονταν

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.