Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο (NewsLab)


Lakisss

Recommended Posts

Πραγματικα μπορει να ακουγεται αστειο,αλλα συνεχιζω να πιστευω οτι θα επρεπε να μας προβληματιζει αλλο πραγμα....

Να το πω απλα και ωμα .... who gives a shit για τους μεταναστες της Νομικης??

Θα πρεπε να μας απασχολει περισσοτερο πως καταφερνουν να πετυχουν υπουλα οτι θελουν οι κομματικες παραταξεις,παρα να τραγουδαμε το ιδιο song ,τα ιδια Παντελη μου τα ιδια Παντελακη για τους μεταναστες και αν φταινε ή οχι που ειναι μαυροι,αν φταινε που ειναι λαθραιοι.

Οχι τωρα.

Ωραια τα λενε μερικοι για αρση του ασυλου,αλλα οταν παει ενας φοιτητης στη σχολη του και αντι για κιωνες και τοιχους βλεπει εκθεση απο αφισες κομματοσκυλων ,δε λεει κανεις τιποτα.Εκει η ελευθερη εκφραση ιδεων επιτρεπεται;

συγκεντρώσου ρε παλικάρι...διαβασες τι σου έγραψα παραπάνω και τι γράφει στα τελευταία ποστ ο Αστρολάβος;

Είσαι προκλητικά εκτός πραγματικότητας...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δώσουμε. Δεν μπορούμε να αφήσουμε την ανομία να γίνει καθημερινότητα. Είτε ένας είναι είτε 100.

Και δεν είναι λογική ότι επειδή οι πολιτικοί μας είναι κλέφτες, να μην μας νοιάζει για την κατάλυση των νόμων από τους μετανάστες οι οποίοι είχαν το θράσος να καταλάβουν δημόσιο κτίριο και να απαιτήσουν να τους κάνουμε δεκτούς. Είπαμε να είμαστε ανεκτικοί και πολιτισμένοι, αλλά αυτό παραπάει. Γιατί δεν πάνε να κάνουν αυτές τις μαγκιές σε άλλα πολιτισμένα κράτη; Γερμανία; Αγγλία; ΗΠΑ; Γιατί;

σε αλλα κρατη δεν υπαρχει ο συριζα να βαλει παρανομους μεξικανους σε πανεπιστημια των 20.000$ διδακτρων το χρονο και ο κομμουνισμος τελειωσε την περιοδο του μακαρθισμου.

Κοινως εδω τους παιρνει και τα κανουν, η μαλλον αλλοι τους παιρνουν και τα κανουν (γιατι αυτοι ετσι και αλλιως διχως αυριο ειναι, δεν νομιζω οτι εχουν αρχηγο λαθρομεταναστων και ειπαν ας παμε να κοιμηθουμε στη νομικη σημερα)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

συγκεντρώσου ρε παλικάρι...διαβασες τι σου έγραψα παραπάνω και τι γράφει στα τελευταία ποστ ο Αστρολάβος;

Είσαι προκλητικά εκτός πραγματικότητας...

Εγραψα κατι αλλα το σβησα.Με τον καιρο συνειδητοποιησα οτι ο κολλημενος,δυσκολα καταλαβαινει.

Τελοσπαντων,ο καθενας βλεπει αλλιως τα πραγματα.Αρκει να υπαρχει ενας σεβασμος και να μην επιτιθεσαι ετσι οταν οι αλλοι δεν εχουν ιδιες αποψεις.

Εκτος και αν θελεις να καταργησουμε και το "ιντερνετικο ασυλο"

Έγινε επεξεργασία από Hydra
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hydra αγόρι μου, εσύ που ξέρεις την κατάσταση που επικρατεί στη νομική καλύτερα, (αλλά και στα υπόλοιπα πανεπιστήμια) μπορείς να μας δώσεις ένα λόγο για τον οποίο στην προκειμενη περίπτωση δεν πρέπει να άρουν το άσυλο;

Ας απαντήσω εγώ αντί του Hydra. Για τον πολύ απλό λόγο ότι ίσως το άσυλο μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για κοινωνικούς αγώνες γενικότερα, όχι μόνο για εκπαιδευτικά ζητήματα. Δώσε και εσύ ένα λόγο για τον οποίο στην προκειμενη περίπτωση πρέπει να άρουν το άσυλο.

Και δεν είναι λογική ότι επειδή οι πολιτικοί μας είναι κλέφτες, να μην μας νοιάζει για την κατάλυση των νόμων από τους μετανάστες οι οποίοι είχαν το θράσος να καταλάβουν δημόσιο κτίριο και να απαιτήσουν να τους κάνουμε δεκτούς.

Ποιους νόμους κατέλυσαν οι μετανάστες; Γιατί εγώ βλέπω μια κατάληψη, η οποία -με την στήριξη του Συλλόγου Φοιτητών- είναι καθ'ολα νόμιμη.

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι είναι παράνομα στη χώρα δε σου λέει κάτι; Δηλαδή έρχομαι σπίτι σου χωρίς να με καλέσεις και σου κάνω κατάληψη στο σαλόνι. Θα σου άρεσε κάτι τέτοιο;

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ας απαντήσω εγώ αντί του Hydra. Για τον πολύ απλό λόγο ότι ίσως το άσυλο μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για κοινωνικούς αγώνες γενικότερα, όχι μόνο για εκπαιδευτικά ζητήματα. Δώσε και εσύ ένα λόγο για τον οποίο στην προκειμενη περίπτωση πρέπει να άρουντο άσυλο.

Θα σου πώ.

Εγώ σαν φορολογούμενος πωλήτης (όπως και άλλοι) πληρώνω (με ευχαρίστηση), ώστε εσύ (πχ.) και πολύ άλλοι να φοιτήσουν σε ελληνικά πανεπιστήμια.

Έχω την απαίτηση τα πανεπιστήμια αυτά να επιτελούν ΜΟΝΟ το έργο για το οποίο προορίζονται.

Να καταρτίσουν επιστημονικά κόσμο, ώστε να δουλέψει και να προάγει τον πολιτισμό μας.

Δέν επιθυμώ άσχετο κόσμο μέσα στα κτίρια αυτά, για μή εκπαιδευτικούς λόγους. Απλά!

Κόμματα-παρατάξεις-άσχετους κτλ. να πάνε αλλού...όχι εκεί!

Άν δέν θέλουν να καταλάβουν μερικοί το απλούστατο του συλλογισμού, τί να πώ...

Είναι σάν να πάω εγώ (34 χρονών) και να παλουκωθώ σε μία τάξη δημοτικού έν ώρα μαθήματος.

Τί δουλειά έχω εγώ εκεί? Καμιά!

Γιατί λοιπόν να μου επιτρέπεται να μπορώ εγώ σήμερα να μπαινοβγαίνω σάν άρχοντας σε πανεπιστημιακό χώρο?

Ο καθένας στο πόστο του και στην δουλειά του!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1.Οι μεταναστες δεν μπηκαν μονοι τους.

2.Τους βαλαν γιατι οι ιδιοι ηθελαν να γινει αρση του ασυλου απο τη σοσιαλιστικη κυβερνηση.Τυχαιο ; δε νομιζω...

Ναι... δεν υπήρχαν τόσα χρόνια λόγοι να σπάσει το άσυλο, τώρα βρήκαν τον τρόπο...
Και ο κοσμος καθεται και ασχολειται με τους μεταναστες και επιθυμει την αρση του ασυλου.Μα παμε καλα;Ξερουμε τι ειναι το Πανεπιστημιακο ασυλο και ζηταμε την αρση του; ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΥΣΕΙ ΟΛΑ!!!
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΜΕ! Άσυλο = μπουρδελοποίηση του πανεπιστημίου = χούντα των απανταχού κομματομπαχαλάκηδων = έξτρα σπατάλη δημοσίου χρήματος = πολλά τραγικά ακόμη. Αν κάποιος κυκλοφορεί στα ελληνικά πανεπιστήμια και είναι τόσο στραβάδι που δεν τα βλέπει και δεν καταλαβαίνει τι πληγή είναι αυτό το άσυλο για τη χώρα ας πάει σε κανένα "άσυλο" καλύτερα...
Η ειρηνική διαμαρτυρία των προσφύγων της Νομικής σχολής της Αθήνας, η ατομική θυσία της απεργίας πείνας, ΔΕΝ συνιστά κατά καμία ένοια στενά νομική, ή εθυμικά πολιτική, παραβίαση του πανεπιστημιακύ ασύλου.
www.epikaira.gr]Εξάλλου, και η ΔΑΠ με ανακοίνωσή της διαφωνεί με την κατάληψη του κτιρίου και επισημαίνει: «Υπεύθυνοι γι' αυτή την κατάσταση είναι τα μέλη της φοιτητικής παράταξης ΑΡ.ΕΝ. και εξωπανεπιστημιακές ομάδες υποστηριζόμενες από τον Συνασπισμό, οι οποίοι χωρίς καμία άδεια εισέβαλαν στο νέο κτίριο, έσπασαν τις ενδιάμεσες πόρτες και κατέλαβαν το κτίριο της Σόλωνος εγκαθιστώντας στρώματα και λοιπά είδη».
Απόλυτα νόμιμο, έτσι; Και μετά έχει και μούτρα η γνωστή ηθοποιός Αλέκα Παπαρήγα να λέει ότι "αν συμβεί κάτι τέτοιο, η κυβέρνηση δεν θα έχει μόνο την ευθύνη για αυτή την αποτρόπαια πράξη αλλά και για τις συνολικές παρενέργειες που θα δημιουργήσει.". Εδώ δηλαδή δεν έχουμε μία αποτρόπαιη πράξη προς τα συμφέροντα του εργάτη, της αστικής τάξης και λοιπών φούμαρων που πιπιλίζουν διαρκώς; Εδώ δεν θα πληρώσει ο χαμηλόμισθος και ο συνταξιούχος για τις καινούργιες πόρτες, και για τις συνολικές ζημιές;
Ο Πρύτανης, καθηγητής νομικής, που έδωσε (άν έδωσε ) άδεια στην αστυνομική επέμβαση, με την άρση του πανεπιστημιακού ασύλου, Διαπράττει ΕΓΚΛΗΜΑ κατά της δημοκρατίας.
Έγκλημα κατά της δημοκρατίας είναι το σημερινό άσυλο αγαπητέ, που έχει μετατρέψει τις σχολές σε "άσυλα". Αν δεν είσαι κομματόσκυλο άνοιξε τα μάτια σου και δες στα πανεπιστήμια τι ελευθερία απολαμβάνει ένας φοιτητής, εκτός βέβαια από το να τρυπηθεί ελεύθερα και διάφορα άλλα σε -θεί.
Ωραια τα λενε μερικοι για αρση του ασυλου,αλλα οταν παει ενας φοιτητης στη σχολη του και αντι για κιωνες και τοιχους βλεπει εκθεση απο αφισες κομματοσκυλων ,δε λεει κανεις τιποτα.Εκει η ελευθερη εκφραση ιδεων επιτρεπεται;
Απίστευτο αλλά για μία φορά συμφωνούμε...:clap:
Εγραψα κατι αλλα το σβησα.Με τον καιρο συνειδητοποιησα οτι ο κολλημενος,δυσκολα καταλαβαινει.
Άστα να πάνε... Είναι ο λόγος που τις περισσότερες φορές απαξιεί ο κόσμος να συμμετάσχει σε σοβαρές κουβέντες. (αποτέλεσμα είναι να επιπλέουν οι φελλοί και οι απόψεις τους)
Τελοσπαντων,ο καθενας βλεπει αλλιως τα πραγματα.Αρκει να υπαρχει ενας σεβασμος και να μην επιτιθεσαι ετσι οταν οι αλλοι δεν εχουν ιδιες αποψεις.

Εκτος και αν θελεις να καταργησουμε και το "ιντερνετικο ασυλο"

Ναι, ο καθένας είναι ελεύθερος να γράφει ότι θέλει. Αλλά όταν ανεβάζεις το αίμα των αλλωνών στο κεφάλι και τους κάνεις να τα παίρνουν στο κρανίο μην περιμένεις καλύτερη αντιμετώπιση... Απλά σκέψου ότι άλλοι παίζουν τάβλι και το βράδυ γράφουν σοφίες, ενώ άλλοι τρώνε όλη την ημέρα την Ελλάδα στη μάπα και το βράδυ έχουμε την απαίτηση να μπορούν να ανεχτούν αυτές τις σοφίες κατακέφαλα! Ε δεν είναι εύκολο... Και επειδή θα παρεξηγηθώ, δεν έχω γένια για να ευλογήσω.

@darien: No comments, βαρέθηκα να γράφω...

@Lakisss: Απλά σου βγάζω το καπέλο.:T:

Έγινε επεξεργασία από Karababas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι είναι παράνομα στη χώρα δε σου λέει κάτι; Δηλαδή έρχομαι σπίτι σου χωρίς να με καλέσεις και σου κάνω κατάληψη στο σαλόνι. Θα σου άρεσε κάτι τέτοιο;

Προσωπικά, δεν θεωρώ κανέναν μετανάστη/πρόσφυγα παράνομο, ειδικά όταν κάποιος είναι 5-10 χρόνια στη χώρα και παρακαλάει να τον νομιμοποιήσει το κράτος και αυτό δεν το κάνει. Το σαλόνι μου έχει μεγάλη διαφορά από το πανεπιστήμιο. Το πανεπιστήμιο ανήκει πάνω απ'ολα στην ακαδημαϊκή κοινότητα. Από τη στιγμή που ο σύλλογος φοιτητών έχει εκφράσει αλληλεγγύη στους μετανάστες, θεωρώ την παρουσία τους εκεί νόμιμη.

@Lakisss

Σκοπός του πανεπιστημίου δεν είναι μόνο η επιστημονική κατάρτιση ή εκπαίδευση. Υπάρχει και η παιδεία. Υπάρχει και η ελεύθερη έκφραση ιδεών. Υπάρχει και η πολιτικοποίηση. Για μένα, δεν νοείται πολιτισμός χωρίς όλα αυτά. Κάποιοι θέλουμε να υπάρχει ένα μέρος όπου υπάρχει απόλυτη ελευθερία, ακόμα κι αν κάποιοι το χρησιμοποιούν για προσωπικά ή κομματικά συμφέροντα. Φέρε στο μυαλό σου τα γεγονότα του '73. Και κείνοι οι φοιτητές δεν έκαναν κατάληψη για εκπαιδευτικά, αλλά κοινωνικά ζητήματα (και ήταν και πολιτικά υποκινούμενοι). Άρα με τη λογική σου ήταν λανθασμένη η πράξη;

Έγκλημα κατά της δημοκρατίας είναι το σημερινό άσυλο αγαπητέ, που έχει μετατρέψει τις σχολές σε "άσυλα". Αν δεν είσαι κομματόσκυλο άνοιξε τα μάτια σου και δες στα πανεπιστήμια τι ελευθερία απολαμβάνει ένας φοιτητής, εκτός βέβαια από το να τρυπηθεί ελεύθερα και διάφορα άλλα σε -θεί.

Εγώ τυχαίνει να μην είμαι κομματόσκυλο, μπορείς να μου εξηγήσεις αν θες το "τι ελευθερία απολαμβάνει ένας φοιτητής" ; Είσαι φοιτητής;

Link to comment
Share on other sites

darien, σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου. Ένα υποθετικό ερώτημα:

Αίρεται η βολευτική ασυλία. Οι γαλαζοπράσινοι βολευτές τρέχουν με τη μία και μπαίνουν σε κάποιο κτίριο του ΕΚΠΑ που είναι εκεί κοντά. Μαζεύονται οι φοιτητές της ΔΑΣΠ, βρίσκουν και μερικά -πολλά- ακόμα παλικάρια σχετικά ή και άσχετα με τη σχολή, κάνουν ΓΣ και αποφασίζουν ότι καλώς μπήκαν οι βολευτές στο παν/μιο και κάνουν κατάληψη.

Σημειώνουμε εδώ ότι η κλεψιά θεωρείται πολιτική ιδεολογία για αρκετούς εκ των προαναφερθέντων βολευτών.

Ποια είναι η θέση σου; Σεβόμαστε το άσυλο και δεν βάζουμε εισαγγελείς και αστυνομία να τους συλλάβουν ή ντου κι όποιον πάρει ο χάρος;

Εγώ προφανώς επιλέγω το 2ο

Από εκεί και πέρα, τις αποφάσεις των Γενικών Συνελεύσεων, τουλάχιστον στη σχολή μου, τις έχω γραμμένες, γιατί, εκτός πιθανώς ελαχίστων εξαιρέσεων, όλες είναι άκυρες [δε μαζεύεται καν ο ελάχιστος αριθμός φοιτητών, υπάρχουν άσχετοι με τη σχολή που ψηφίζουν, δεν υπάρχει πουθενά το καταστατικό του συλλόγου]

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δεν θεωρώ κανέναν μετανάστη/πρόσφυγα παράνομο, ειδικά όταν κάποιος είναι 5-10 χρόνια στη χώρα και παρακαλάει να τον νομιμοποιήσει το κράτος και αυτό δεν το κάνει. Το σαλόνι μου έχει μεγάλη διαφορά από το πανεπιστήμιο. Το πανεπιστήμιο ανήκει πάνω απ'ολα στην ακαδημαϊκή κοινότητα. Από τη στιγμή που ο σύλλογος φοιτητών έχει εκφράσει αλληλεγγύη στους μετανάστες, θεωρώ την παρουσία τους εκεί νόμιμη.

Γράφεις μόνος σου τη λέξη κλειδί. Από πότε ένα μπούγιο λαθρομετανάστες ανήκουν στην ακαδημαϊκή κοινότητα και έχουν το δικαίωμα να καταλαμβάνουν μια Πανεπιστημιακή σχολή απαιτώντας πράγματα ; Γιατί δεν τα κάνουν στη χώρα τους αυτά τα τσαλίμια ή σε καμιά άλλη χώρα τέλος πάντων; (μήπως δεν τους παίρνει γιατί ξέρουν ότι θα φάνε μολύβι; λέω εγώ τώρα...)

Και για να στο πω κι' αλλώς, το Πανεπιστήμιο δεν είναι το τσιφλίκι κανενός φοιτητικού συλλόγου ώστε να μπορεί να αποφασίζει σε ποιον θα το παραχωρήσει για κατάληψη ή όχι.

Και προς πληροφόρηση σου, ακαδημαϊκή κοινότητα, δεν είναι μόνο οι φοιτητές (ελάχιστοι από τους οποίους εκπροσωπούν φυσικά επάξια τον τίτλο του του ακαδημαϊκού πολίτη και δεν είναι ακαδημαϊκοί κοπρίτες) αλλά και οι καθηγητές, οι επιστημονικοί συνεργάτες το προσωπικό κλπ.

Το ότι μια παράταξη στήριξε δήθεν αυτή την κίνηση όχι, δεν μου λέει τίποτα.

Και να σου πω και κάτι άλλο, καλή η προάσπιση του ασύλου, οκ...Αλλά όταν μιλάμε για παράφορη καταπάτιση του (για τον όποιο λόγο) τότε νομίζω πως αλλάζουν τα δεδομένα...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δεν θεωρώ κανέναν μετανάστη/πρόσφυγα παράνομο, ειδικά όταν κάποιος είναι 5-10 χρόνια στη χώρα και παρακαλάει να τον νομιμοποιήσει το κράτος και αυτό δεν το κάνει. Το σαλόνι μου έχει μεγάλη διαφορά από το πανεπιστήμιο. Το πανεπιστήμιο ανήκει πάνω απ'ολα στην ακαδημαϊκή κοινότητα. Από τη στιγμή που ο σύλλογος φοιτητών έχει εκφράσει αλληλεγγύη στους μετανάστες, θεωρώ την παρουσία τους εκεί νόμιμη.

Δέν θεωρείς κανέναν μετανάστη/πρόσφυγα παράνομο?

Είναι 5-10 χρόνια εδώ χωρίς την επίσημη άδεια του κράτους, και χωρίς χαρτιά. Αυτό είναι νόμιμο δηλ.?

Πέρασαν τα σύνορα ενός κράτους χωρίς την έγκρισή του. Νόμιμο και αυτό?

Δουλεύουν χωρίς άδεια και παίρνουν την θέση κάπου άλλου. Νόμιμο και αυτό?

Δέν σεμμετέχουν σε ασφαλιστικές εισφορές ούτε φορολογούνται! Νόμιμο και αυτό?

Δέν σέβονται τους ελληνικους νόμους. Νόμιμο και αυτό?

Πήγαινε εσύ να τα κάνεις όλα αυτά στην Γερμανία (πχ.), και θα δείς...

Το πανεπιστήμιο ανήκει στην ακαδημαική κοινότητα και όχι στην εξω-ακαδημαική.

Οι μετανάστες είναι ακαδημαική κοινότητα μήπως?

Το πανεπιστήμιο ανήκει στην γνώση!

Ο σύλλογος φοιτητών έχει εκφράσει αλληλεγγύη στους μετανάστες?

Επειδή το έκανε είναι νόμιμο δηλ.? Ο σύλλογος είναι ο νόμος στην χώρα θέλεις να μου πείς?

Νομοθετεί το κράτος ή ο σύλλογος? Δικάζουν κιόλας?

Αυτοί είναι οι αυριανοί δικηγόροι που θα εφαρμόζουν το σύνταγμα? Σωθήκαμε!

@Lakisss

Σκοπός του πανεπιστημίου δεν είναι μόνο η επιστημονική κατάρτιση ή εκπαίδευση. Υπάρχει και η παιδεία. Υπάρχει και η ελεύθερη έκφραση ιδεών. Υπάρχει και η πολιτικοποίηση. Για μένα, δεν νοείται πολιτισμός χωρίς όλα αυτά. Κάποιοι θέλουμε να υπάρχει ένα μέρος όπου υπάρχει απόλυτη ελευθερία, ακόμα κι αν κάποιοι το χρησιμοποιούν για προσωπικά ή κομματικά συμφέροντα. Φέρε στο μυαλό σου τα γεγονότα του '73. Και κείνοι οι φοιτητές δεν έκαναν κατάληψη για εκπαιδευτικά, αλλά κοινωνικά ζητήματα (και ήταν και πολιτικά υποκινούμενοι). Άρα με τη λογική σου ήταν λανθασμένη η πράξη;

Φοβερή παιδεία! Ο Αριστοτέλης και ο Πλάτωνας θα ήταν περήφανοι!

Η ελευθερία μερικών εκεί μέσα σταματάει όταν ξεκινάει η δική μου, και πίστεψέ μέ ξεκίνησε όταν πέρασαν την πόρτα 500 άσχετοι μεσα στον πανεπιστημιακό χώρο.

Εγώ όταν περνάω από το Πολυτεχνείο το κοιτάω με δέος και το σέβομαι...το θεωρω στολίδι όχι αναρχο-πολιτικο-κομματικο σκουπίδι. Μία καταβόθρα κομματικών συμφερόντων που είναι σήμερα.

Όταν το έβλεπα το 92' (άν θυμάμαι) να καίγεται και να καταρρέει, ράγισε η καρδιά μου.

Το '73 που τολμάς και το συγκρίνεις, το αίτημα ήταν ελευθερία και όχι ασυδοσία που είναι σήμερα!

Αυτό έχουμε...ασυδοσία με ''περιτύλιγμα'' ασύλου.

Κρίμα...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

deninho, δεν θα αναγνώριζα απόφαση συνέλευσης η οποία δεν έγινε με νόμιμα μέσα. από κει και πέρα θα το άφηνα στην ψηφοφορία. εισαγγελείς και αστυνομία δεν θα ήταν απαραίτητοι, άμα χρειαζόταν δεν θα ήταν δύσκολο να τους πετάξουμε με τις κλωτσιές έξω (τους βουλευτές). γενικώς έχω εμπιστοσύνη στους φοιτητικούς συλλόγους, κι εγώ σε δαπιτοκρατούμενο πανεπιστήμιο είμαι, αλλά όταν υπήρχε ανάγκη μια χαρά ανταποκρίθηκαν οι ανένταχτοι.

hayabusa, αυτοί οι μετανάστες δεν πήγαν από μόνοι τους εκεί. Φοιτητές τους κάλεσαν. Ο σύλλογος φοιτητών εξέφρασε την αλληλεγγύη του. Ακόμα και δαπ και πασπ συμφώνησαν, φαντάσου δηλαδή. Ο σύλλογος φοιτητών έχει κάθε δικαίωμα να κάνει κατάληψη για οποιονδήποτε λόγο. Όπως και να το κάνουμε, ο σύλλογος φοιτητών είναι το ανώτερο φοιτητικό όργανο. Η πρυτανεία και οι καθηγητές στήριζαν επίσης τους μετανάστες. Μέχρι χθες η πρυτανεία τουλάχιστον, μέχρι την στιγμή που απείλησε η κυβέρνηση τον πρύτανη ότι θα του προσάψουν κατηγορίες, κανονικός εκβιασμός δηλαδή.

Lakisss, θα σου απαντήσω σε λίγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δέν θεωρείς κανέναν μετανάστη/πρόσφυγα παράνομο?
Ακριβώς. Τι πάει να πει παράνομος; Να νομιμοποιηθεί θέλει και το κράτος δεν τον αφήνει.
Είναι 5-10 χρόνια εδώ χωρίς την επίσημη άδεια του κράτους, και χωρίς χαρτιά. Αυτό είναι νόμιμο δηλ.?
Όχι, αλλά αν επί 5-10 χρόνια προσπαθεί να νομιμοποιηθεί, το φταίξιμο το ρίχνω στο κράτος, όχι στον μετανάστη.
Πέρασαν τα σύνορα ενός κράτους χωρίς την έγκρισή του. Νόμιμο και αυτό?

Δουλεύουν χωρίς άδεια και παίρνουν την θέση κάπου άλλου. Νόμιμο και αυτό?

Ποιος δεν τους δίνει αυτήν την άδεια όμως; Χρειάζεται στ'αλήθεια άδεια για να δουλέψει κάποιος; Δουλειά είναι, δεν είναι διασκέδαση, προς θεού δηλαδή.
Δέν σεμμετέχουν σε ασφαλιστικές εισφορές ούτε φορολογούνται! Νόμιμο και αυτό?
Αυτό δεν ζητάνε όμως; Να νομιμοποιηθούν για να δουλέψουν νόμιμα και να φορολογηθούν νόμιμα.
Δέν σέβονται τους ελληνικους νόμους. Νόμιμο και αυτό?
Αυτό πως προκύπτει; Εκτός αν εννοείς την παρουσία τους και μόνο.
Πήγαινε εσύ να τα κάνεις όλα αυτά στην Γερμανία (πχ.), και θα δείς...
Η Γερμανία είναι ο παράδεισος του αστού; Διαφωνώ, αλλά μεγάλη κουβέντα.
Το πανεπιστήμιο ανήκει στην ακαδημαική κοινότητα και όχι στην εξω-ακαδημαική.

Οι μετανάστες είναι ακαδημαική κοινότητα μήπως?

Το πανεπιστήμιο ανήκει στην γνώση!

Φοιτητές συμφώνησαν με την κατάληψη, τα είπαμε αυτά.

Ο σύλλογος φοιτητών έχει εκφράσει αλληλεγγύη στους μετανάστες?

Επειδή το έκανε είναι νόμιμο δηλ.? Ο σύλλογος είναι ο νόμος στην χώρα θέλεις να μου πείς?

Νομοθετεί το κράτος ή ο σύλλογος? Δικάζουν κιόλας?

Αυτοί είναι οι αυριανοί δικηγόροι που θα εφαρμόζουν το σύνταγμα? Σωθήκαμε!

Ναι, είναι νόμιμο. Ο σύλλογος φοιτητών έχει δικαίωμα να κάνει κατάληψη. Τα υπόλοιπα 'είναι ο νόμος στην χώρα' κλπ. δεν τα σχολιάζω ε.

Φοβερή παιδεία! Ο Αριστοτέλης και ο Πλάτωνας θα ήταν περήφανοι!

Η ελευθερία μερικών εκεί μέσα σταματάει όταν ξεκινάει η δική μου, και πίστεψέ μέ ξεκίνησε όταν πέρασαν την πόρτα 500 άσχετοι μεσα στον πανεπιστημιακό χώρο.

Εγώ όταν περνάω από το Πολυτεχνείο το κοιτάω με δέος και το σέβομαι...το θεωρω στολίδι όχι αναρχο-πολιτικο-κομματικο σκουπίδι. Μία καταβόθρα κομματικών συμφερόντων που είναι σήμερα.

Όταν το έβλεπα το 92' (άν θυμάμαι) να καίγεται και να καταρρέει, ράγισε η καρδιά μου.

Το '73 που τολμάς και το συγκρίνεις, το αίτημα ήταν ελευθερία και όχι ασυδοσία που είναι σήμερα!

Αυτό έχουμε...ασυδοσία με ''περιτύλιγμα'' ασύλου.

Κρίμα...

Εγώ πάντως βλέπω πολλές ομοιότητες. Εξάλλου, οι αγώνες για βασικά ανθρώπινα δικαιώματα δεν μου φαίνονται 'ασυδοσία'.
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι είναι παράνομα στη χώρα δε σου λέει κάτι; Δηλαδή έρχομαι σπίτι σου χωρίς να με καλέσεις και σου κάνω κατάληψη στο σαλόνι. Θα σου άρεσε κάτι τέτοιο;

Αstro αληθεια πιστευεις οτι μονοι τους ,μπηκαν με τοσο θρασος και εχουν αυτα τα τοσο ακραια αιτηματα;

Ρε παιδια δεν ξερω,αλλα εμενα με προβληματιζει ποσο υπουλα γινονται ολα.Εγω αυτο που βλεπω,ειναι οτι οι ιδιοι που τους βαλανε μεσα και τους υπερασπιζονται θελαν εξαρχης την αρση,ως αφορμη για τον κομματικο τους αγωνα.

Δεν ξερω ... ή ειμαι τρελος ή ο κοσμος δεν μπορει να το δει.Και αυτο με προβληματιζει πολυ,γιατι για αλλη μια φορα καθομαστε και μιλαμε για τους μεταναστες,για το θρασος τους,για τα δικαιωματα τους κτλπ,οταν ολο αυτο το σκηνικο ηταν εξαρχης στημενο απο Ελληνες.

Δεν επικροτω την κινηση αυτη των μεταναστων να μπουν στη νομικη,αν αυτο καταλαβατε,αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αλλοι τους βαλανε και τους χρησιμοποιουνε για δικους τους σκοπους.Και θα πρεπε πιο πολυ να σκεφτομαστε το γεγονος οτι φτανουμε σε αρση ασυλου για κατι προκατασκευασμενο,για την παρτη μιας κομματικης παραταξης κτλπ.

Μπορει και να μαι τρελος....αλλα δεν μπορω με τιποτα να πιστεψω οτι οσα ζητανε/λενε οι μεταναστες της Νομικης δεν ειναι γραμμενα.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Παιδια 10.000 μεταναστες να μπουνε ακομα αντιστοιχουν 5 ευρω στο γκαθενα για να ζησουν με 5000 ευρω το χρονο.

Μπορουμε να ασχοληθουμε με τιποτα σοβαροτερο?? Τα 30.000 που αντιστοιχουν στον καθενα ισως ειναι κατι καλυτερο αν και το εχουμε παρει αποφαση. Μας επιασε η ξενοφοβια επειδη ενα ματσο αστεγοι μπηκαν σε πανεπιστημιακη σχολη παγκοσμιο προτυπο της ελλαδας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.