Jump to content



Τοποθετηση Λαμπας στο κουτι:Χρωμα-Σημειο


greekfragma

Recommended Posts

χαιρετωωωωωωωωωω!!!!!

Γεια πειτε μου καλα μου παιζακια μιας και σκεφτομαι να βαλω 2 λαμπιτσες στο κουτι.......:devil:

Οροφή-Πάτωμα...........

Η μια λαμπα θα παει και θα κολλησει στην οροφη του κουτιου είτε θα μπει μεσα στη σιδερενια δοκο του σκελετου που στηριζει απο τη μια πλευρα το τροφοδοτικο.

Η 2η λαμπα θα μπει συρταρωτα-παραλληλα και κολλητα με το ανοιγμα του παραθυρου

Οροφή-Πλάτη...........

Η μια λαμπα θα παει επανω οπως και στην προηγουμενη περιπτωση.

Η 2η λαμπα θα μπει σαν να ειναι διαγωνιος του παραλληλογραμμου που σχηματιζει ο πατος του κουτιου

Πάτωμα-Πλάτη...........

Η μια λαμπα που θα μπει στην πλατη του κουτιου θα ειναι διπλα στα pci brackets και ορθια.

Η 2η λαμπα θα μπει σαν να ειναι διαγωνιος του παραλληλογραμμου που σχηματιζει ο πατος του κουτιου

Θελω να μου πειτε και ποιο χρωμα επιλεγετε μεταξυ Πρασινου-Μπλε και αν εχουν διαφορα στην φωτεινοτητα

Ευχαριστω........συγχωρατε με αν ειναι λιγο μπαχαλο το poll αλλα ειναι η 1η μου προσπαθεια:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εισαι λιγο υπερβολικος με το poll γενικα.

Δηλαδη μια λαμπα απο το HAC(αναφερω αυτην επειδη την εχω δει) φωτιζει υπεραρκετα ενα midi tower. Αν εχεις midi και βαλεις 2 λαμπες ΟΠΟΥ και να τις βαλεις θα φωτιζει εξισου καλα σε ΟΛΟ το case και διαφορες ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΣ.

Τωρα αν εχεις Full Tower νομιζω το καλυτερο θα ηταν να μπει μια στο πατωμα και μια στην πλατη γιατι το επανω μερος του κουτιου με το τροφοδοτικο και να μην φωτιζεται αρκετα δεν μας ενοχλει(ασε που δεν θελουμε να φαινεται και το μπαχαλο με τα καλωδια).

Τωρα το θεμα του χρωματος ειναι τελειως προσωπικη επιλογη. Εμενα μου αρεσει το μπλε σε μαυρο κουτι ομως αλλα σε περιπτωση που ειχα Athlon θα εβαζα πρασινο φωτισμο.

Απο την αλλη και το κοκκινο ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλο.

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρα με Ζαχουλη και οποιον αλλο πρηζω με το ισως υπερβολικο Poll μου αλλα ειπα οτι ειμαι και πρωταρης σε κατι τετοια.Απλα ισως να ηθελα να προσελκυσω περισσοτερες γνωμες....τεσπα λυπαμαι αν ειναι οντως αστοχο......

Παντως μια λαμπα εμενα(midi εχω) δεν με φτανει (αμα θες σου στελνω και φωτο με μια πρασινη δοκιμαστικη απο Χακ που εβαλα......Δεν με ικανοποιησε οσο θα περιμενα).

Εχω την εντυπωση οτι οι Μπλε εχουν δυνατοτερο φωτισμο.......το λεω αυτο βλεποντας απο τις φωτογραφιες αλλων μελων εδω μεσα στο θρεντ''δειξτε το πισι σας'''

Link to comment
Share on other sites

O τιτλος ειναι λαθος..Πρεπει να αλαχτει..

Τοποθετηση Λαμπας στο κουτι:Χρωμα-Σημειο --->Τοποθετηση Δανεικης Λαμπας στο κουτι:Χρωμα-Σημειο :D :D :p :p

Ειμαι υπερ του να μπαινει η λαμπα στο πλαι δηλαδη καθετα σε σχεση με τον πατο του κουτιου..Γιατι αλλιως(αν τοποθετηθει στη οροφη ή στο πατωμα λογω των καρτων pci και της VGA o φωτισμος στο αλλο ακρο που δεν εχει λαμπα θα ειναι ελειπης..

Σε περιπτωση 2 λαμπων αυτο λυνεται με την τοποθετηση οροφη-πατωμα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 01:47]

κουτι εχω το Casetek midi server 1018s και τωρα τα CC που με ρωτας αμα σου πω οτι δεν ξερω τι ειναι θα φαω πολλες τοματες?

Όχι, θα σου πω να πας για ύπνο γιατί είναι ξημερώματα και αύριο αφού μάθεις θα ξανακοιτάξω το thread.:flower:

Εdit : Οοps, λάθος, νόμιζα ότι είπες ότι δεν ξέρεις τι μάρκα είναι. :o Ναί CC = Cold Cathode, η λάμπα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και με την ιδια λαμπα στην πλατη και φυσικα και στο πατωμα για να δεις που εχεις πιο ικανοποιητικο φωτισμο.

Τωρα να γινω κι εγω κακος αλλα με τετοιο ΧΑΟΣ στο pc μεσα πως περιμενεις να περασει παντου το φως????

Υ.Γ. Λογικα η Grace με το CC εννοει Cold Cathode.

Υ.Γ.2 Ελπιζω εσυ να εχεις παραθυρο και να μην κανεις τα ιδια με τον Τζιμακο.

Υ.Γ.3. Το αυτοκολλητο της μητρικης εχει ενδιαφερον μεν εκει που προσκολληθηκε αλλα ειναι παντελως αθλιο. Βαλτο στο "πατωμα" του case.

Link to comment
Share on other sites

Εαν οντος ειναι με παραθυρο τοτε εχει μεγαλη σημασια και το θεμα λειτουργικοτητα.

Ενοω οτι εαν το εχεις διπλα σου να κοιταξεις να μη σε ενοχλει ο φωτισμος καιμ σου αποσπα την προσοχη σου απο την οθονη γιατι ειναι πολυ κουραστικο.

Αυτο θα το πετυχεις αν φροντισεις να μη εχεις αμεσο φωτισμο (δηλαδη κρυφο).

Εαν το βαλεις σε σημειο που σε χτηπαει το φως στο προσωπο μπορει να το καλυψεις οσο χρειαζετε με λιγο αλουμινοχαρτο.

Γνωμη μου¨

1) μια πανω γιατι μπορει η καρτα γραφικον να σου κρυβει τη μητρικη εαν παει κατω.

2) μια μπροστα (προς τη φατσα) για να καλυπτει οτι δεν βλεπει η πανω.

Σωστη χρηση μιας καθοδικης ειναι να κανει μια ...ας πουμε....φωτεινη ατμοσφαιρα και οχι να στραβωνει .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbdanis [Σήμερα, στις 21:08]

Από πού παίρνουν ρεύμα οι λάμπες ?? και πως τι σταθεροποιείς ???

Που τις βρίσκεις ??

Οι συγκεκριμένες παίρνουν ρεύμα κατ'ευθείαν από το τροφοδοτικό του Η/Υ σου, τις σταθεροποιείς ( υποθέτω εννοείς τοποθετείς ) με κάθε τρόπο που μπορεί να φανταστεί ένας άνθρωπος ( κολλάς με διπλή ταινία, δένεις με cable ties κτλ ) και τις βρίσκεις σε καταστήματα με είδη H/Y και modding. Στα καλά έστω.:upside:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να προμηθευτείς και από High-Tech αυτοκινητάδικα.

Ίδιες λάμπες παίρνουν.

Απλά θα πρέπει να κόψεις τα cables , και να φτιάξεις ένωση με molex.

Εγω έχω βάλει πράσινες και μπλέ StreetGlow.

Για το δημοψήφισμα.

Στο δικό σου κουτί φίλε , θα έβαζα πάτωμα , και πλάτη.

Χρώματα? Μια μπλέ , και μια κόκκινη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas [Σήμερα, στις 23:09]

Μπορείς να προμηθευτείς και από High-Tech αυτοκινητάδικα.

Ίδιες λάμπες παίρνουν.

Όχι τόσο απλά. ’λλο το Νeon Light, άλλο το Cold Cathode. Το Neon Light που είναι αυτό που χρησιμοποιείται στα αυτοκίνητα ζεσταίνεται, καταναλώνει αρκετή παραπάνω ενέργεια, δεν έχει την ίδια φωτεινότητα ( ανά όγκο σωλήνα ) και δεν έχει κανενός είδους μαγνητική θωράκιση. Το μόνο καλύτερό του είναι ότι έχει αρκετά πιό 'σκληρή' κατασκευή για να αντέξει σε λίγη κακουχία. Γι'αυτό τον λόγο είναι και αρκετά φτηνότερο. Αλλιώς θα έβαζαν Cold Cathode στα αυτοκίνητα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas [Σήμερα, στις 23:26]

Grace , σωστό αυτό που λες για το Neon.

Αλλά εγω βρίσκω και CC σε αρκετά συνεργεία αυτοκινήτων.

Αναφερόμουν για CC όχι για Neon φυσικά.

Τώρα αν πω ότι CC για αυτοκίνητα δεν υπάρχει γιατί το διπλάσιο σχεδόν κόστος κατασκευής τους δεν αντισταθμεί τίποτα από αυτά που προσφέρει αφού ένα αυτοκίνητο ούτε πρόβλημα χώρου έχει ούτε με την θερμότητα που μπορεί να εκλύει ένα Neon, θα είμαι κακιά ή εκτός ενημέρωσης στον χώρο των οχημάτων;

Μάλλον και τα δύο αλλά δύσκολα θα πιστέψω αυτό με το CC γιά αυτοκίνητο....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.