Jump to content



Unlock 6950 to 6970


MrCrowley83

Recommended Posts

Δεν σε πιάσαμε!!!

Τι ακριβώς θέλεις???

Θέλεις bios που να ξεκλειδώνει???

Μα η κάρτα σου πρέπει να υποστηρίζει bios και να ξεκλειδώνει!

Άμα δεν ξεκλειδώνει δε μπορείς να τις περάσεις άλλο bios!

Άμα ξεκλειδώνει θέλεις ένα bios που να ανοίγει μόνο τους shaders?

ξεκλειδώνει η κάρτα μου. λοιπόν έβαλα το bios του atiman, αλλά παρατήρησα ότι το powerplay δεν παίζει σωστά και επίσης σε idle η κάρτα δεν ρίχνει volt αλλά κρατάει τα volt που έχει σε 3d. μπορώ να φτιάξω δικό μου bios? με το last rbe, όταν αλλάζω τα volts είτε τα fan settings δεν bootαρει μετά.

edit αυτό που έκανα είναι ότι φόρτωσα στο rbe το defaylt bios της κάρτας μου και απλά πάτησα την επιλογή στο rbe 6970 shaders unlock. και παίζει μια χαρά. αλλά επίσης όταν την κλοκάρω η συχνότητα στο load δεν μένει σταθερή και μπαίνω συνέχεια στο cc για να βάλω +20 το powerplay.

edit 2, gigabyte reference έχω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 289
  • Created
  • Last Reply
Help παιδιά, έκανα bios flash με το ATIFLASH μέσω DOS και έβαλα το bios που δίνει ο Atiman αυτό όμως μου έβαλε τα ρολόγια της 6970 και δεν μπαίνει στα Windows, έβαλα το διακοπτάκη στη θέση 2 τώρα μέχρι να δω τι θα κάνω.

Εγώ θέλω μόνο τα shaders να ξεκλειδώσουν.....

Edit: Εντάξει το έφτιαξα, έκανα και unlock τα shaders όλα μια χαρά.

Επαθα ακριβως το ιδιο πραγμα. Μπορεις καποιος να με βοηθησει να επαναφερω το bios της θεσης 1 στην αρχικη του κατασταση?

EDIT: Τελικα καταφερα να επανεφερω το bios στην επιλογη 1 του bios switch, αλλα δεν μπορω να ξεκλειδωσω τους shaders. Οταν παει να μπει στα windows πεταει bluescreen με το στοκ bios modαρισμενο με το RBE για 6970 shaders.

Τελοσπαντων, δεν πειραζει τουλαχιστον εφτιαξα την θεση 1 του bios switch...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα Παιδιά,

Να κάνω μια ερώτηση περί εγγύησης αν κάποιος το έχει βιώσει; Σε περίπτωση μετατροπής μιας 6950 σε 6970, είστε σίγουροι ότι η εγγύση του προϊόντος ισχύει ακόμη από το κατάστημα που αγοράστηκε η κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Παιδιά,

Να κάνω μια ερώτηση περί εγγύησης αν κάποιος το έχει βιώσει; Σε περίπτωση μετατροπής μιας 6950 σε 6970, είστε σίγουροι ότι η εγγύση του προϊόντος ισχύει ακόμη από το κατάστημα που αγοράστηκε η κάρτα;

Πέρνα ρε συ πάλι το αρχικό bios και δε φαίνεται τίποτα και ούτε γάτα ούτε ζημιά!

Και ισχύει μια χαρά η εγγύηση ούτως ή άλλως!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ποια εχεις βρει?καμια δεν ειναι σιγουρο οτι θα ξεκλειδωσει απλα οι πιο πολλες οι πρωτες το ειχαν σχεδον σιγουρο.μετα καποιες με aftermarket ψυξη ξεκλειδωσαν.αλλες ιδιες,οχι.

που θα βρεις καινουργια 6950 reference τωρα για να παρεις?

εκτος και εαν βρηκες μεταχειρισμενη.

Link to comment
Share on other sites

Ποια εχεις βρει?καμια δεν ειναι σιγουρο οτι θα ξεκλειδωσει απλα οι πιο πολλες οι πρωτες το ειχαν σχεδον σιγουρο.μετα καποιες με aftermarket ψυξη ξεκλειδωσαν.αλλες ιδιες,οχι.

που θα βρεις καινουργια 6950 reference τωρα για να παρεις?

εκτος και εαν βρηκες μεταχειρισμενη.

μια εχω βρει, Asus Radeon HD 6950 2GB | Skroutz.gr

και ψαχνω και για μεταχειρισμενη.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν παιρνεις μια 7850 που ειναι σχεδον στα ιδια επιπεδα με μια ξεκλειδωτη?υπολοιπεται λιγο εχω την εντυπωση.Αλλιως δεν ξερω εαν την εχεις δει αυτη την αγγελια απο διπλανο φορουμ αλλα ριξε της μια ματια

SAPPHIRE HD6970 FLEX -EDITION - €180

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν παιρνεις μια 7850 που ειναι σχεδον στα ιδια επιπεδα με μια ξεκλειδωτη?υπολοιπεται λιγο εχω την εντυπωση.Αλλιως δεν ξερω εαν την εχεις δει αυτη την αγγελια απο διπλανο φορουμ αλλα ριξε της μια ματια

SAPPHIRE HD6970 FLEX -EDITION - €180

τα εχω δει αυτα που λες,μια 7870 θα ηταν η λυση,αλλα δεν υπαρχει ακομα μπλοκ υδροψυξης....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξερω οτι ξεθαβω, αλλα εχει δοκιμασει/ξερει κανεις αν ξεκλειδωνει η συγκεκριμενη 6950;

Googleαροντας λιγο ειδα οτι η MSi εχει βγαλει ενα "official" bios για να την ξεκλειδωσει, καθως και ενα αρθρο με μινι guide ξεκλειδωματος και το εν λογω bios διαθεσιμο. Για πειτε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.