Jump to content



Unlock 6950 to 6970


MrCrowley83

Recommended Posts

Παιδες καλησπερα και χρονια πολλα.

Επεσα πανω στο παρακατω αρθρο το οποιο μας λεει πως να παρουμε μια 6950 και να την κανουμε 6970

AMD Radeon HD 6950 to HD 6970 Mod | techPowerUp

Πηγα λοιπον κι εγω και πηρα μια Sapphire 6950, ακολουθησα πιστα τις οδηγεις και την ξεκλειδωσα!!

Οντως δουλευει!!!!:dance3::dance3::dance3::dance3::dance3: Ολα τα χαρακτηρηστικα ακριβως ιδια με της 6970. Ετρεξα unigine και εβγαλε score 1291, και 3dmark11 5226

Ιδου και ενα gpuz

70882655.gif

Απο το device ID (6719) καταλαβαινετε οτι ειναι μια 6950!!:clap::clap::clap::clap:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 289
  • Created
  • Last Reply

Για το 20% λες?

Απλα πας στο ccc στο overdrive και στο power control settings το βαζεις +20%.

Αυτο μονο!!

Αν και δεν νομιζω να εχει να κανει με το ξεκλειδωμα της καρτας και τη δυνατοτητα να χρησιμοποιει τα χαρακτηριστικα της.

Ας μας πει κατι και ο Atiman για αυτη την ιστορια. Ολο και κατι θα ξερει που θα μας φανει χρησιμο.

Τελικα δλδ η AMD εβγαλε μια καρτα? Καποια κομματια τα αφησε "ξεκλειδωτα" και τα βαφτησε 6970 και καποια τα κλειδωσε για να εχουν χαμηλωτερες επιδοσεις και τα βαφτησε 6950?

Το γεγονος οτι μια 6950 γινεται μια πληρως λειτουργικη 6970 και θετωντας οτι τα στατιστικα επιτυχιας του techpowerup ειναι αληθινα (προσωπικα τα πιστευω απο τη στιγμη που το εκανα και εγω) δειχνει οτι οι cayman των 6950 δεν ειναι "κακοι" cayman αλλα πληρως λειτουργικα τσιπακια.

Link to comment
Share on other sites

Πεμπτη με Παρασκευη θα παραλαβω..οποτε θα ξερω.Ελπιζω να μην κανω καμια πατατα.

Κοιτα να δεις ειναι πολυ ευκολο + οτι εχεις το καλο με το dual bios οποτε και κατι να παει στραβα γυρνας το διακοπτη και παιζεις.

Το μονο που θα σου ελεγα να προσεξεις ειναι να τις βαλεις μια μια να τους αλλαξεις bios. Υπαρχει περιπτωση οπως λεει και ο οδηγος που ποσταρα να ειναι κλειδωμενο το bios της καρτας. Και εμενα ετσι ηταν.

Σε αυτη την περιπτωση σκολουθεις τα βηματα που λεει με το cmd και εκτελεις τις εντολες που σου λεει.

Και εγω ετσι το εκανα και δουλεψε μια χαρα! Περιμενουμε και νεα σου λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

great news....η 6950 μολις εγινε best buy...

Εντυπωσιακο και οτι δουλεψε και στις 42 καρτες που δοκιμασαν! οποτε σημαινει οτι προς το παρον δεν κανουν τις ελλατωματικες 6970 , σε 6950.....αλλα αυτο μελλοντικα μπορει να αλλαξει...

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορες τις 6950 με την 6970 ειναι αλλου και οχι στο chip.

Εκτος απο το 6pin-8pin που αναφερθηκε μπορεις να μας πεις τις υπολοιπες διαφορες?

Εγω μεχρι τωρα δεν εχω δει την καρτα να κανει νερα πουθενα. Μαλιστα την πηγα και στα 950/1450 χωρις να πειραξω ρευματα και δουλευει απροβληματιστα. Δεν μπορω να ποσταρω τωρα screens με τα ρολογια 950/1450 αλλα το βραδακι που θα ειμαι σπιτι θα σας τα δωσω.

Παντως με τα "stock" ρολογια 880/1375 και με 950/1450 παιζει απροβληματιστα. Και στα παιχνιδια και στα benchmarks.

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε ευκολα να βρειτε φωτογραφιες και των δυο καρτων χωρις καπακια και θα δειτε κι αλλες διαφορες που φαινονται απλα με το ματι..(ανουσιο)

Η 6950 εχει αλλο voltage regulation circuit απο την 6970, του οποιου οι σταθερες δεν αλλαζουν απο το bios ενω καλουνται να ακολουθησουν αυτα που οριζει.

Αυτο σημαινει οτι το κυκλωμα καταντα ασταθες. Για να ειχαμε ενα πραγματικο γεγονος 6950 σε 6970 θα επρεπε να επεμβουμε και σε hardware σημεια του κυκλωματος.

Υπαρχει ενα εργοστασιακο bios για crossflashing 6950 > 6970 που διατηρει τις τασεις και τα στοιχεια της 6950 ξεκλειδωνοντας μονο ολα τα υπολοιπα και βρισκεται εδω.

Ηδη μελη του thelab το χρησιμοποιουν εδω και μερικες μερες με σωστα αποτελεσματα.

Σε καθε ομως περιπτωση η δυνατοτητα της αλλαγης απο 6950 σε 6970 δεν ειναι κανονας ουτε μπορει να αδειοδοτηθει απο την εταιρια..το ρισκο παραμενει στα χερια σας..

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε ευκολα να βρειτε φωτογραφιες και των δυο καρτων χωρις καπακια και θα δειτε κι αλλες διαφορες που φαινονται απλα με το ματι..(ανουσιο)

Η 6950 εχει αλλο voltage regulation circuit απο την 6970, του οποιου οι σταθερες δεν αλλαζουν απο το bios ενω καλουνται να ακολουθησουν αυτα που οριζει.

Αυτο σημαινει οτι το κυκλωμα καταντα ασταθες. Για να ειχαμε ενα πραγματικο γεγονος 6950 σε 6970 θα επρεπε να επεμβουμε και σε hardware σημεια του κυκλωματος.

Υπαρχει ενα εργοστασιακο bios για crossflashing 6950 > 6970 που διατηρει τις τασεις και τα στοιχεια της 6950 ξεκλειδωνοντας μονο ολα τα υπολοιπα και βρισκεται εδω.

Ηδη μελη του thelab το χρησιμοποιουν εδω και μερικες μερες με σωστα αποτελεσματα.

Σε καθε ομως περιπτωση η δυνατοτητα της αλλαγης απο 6950 σε 6970 δεν ειναι κανονας ουτε μπορει να αδειοδοτηθει απο την εταιρια..το ρισκο παραμενει στα χερια σας..

Δεν νομιζω οτι εχει να κανει με αδειοδοτηση απο την amd οσο το αν οι χρηστες που προχωρουν σε ενα τετοιο update μπορει να εχουν προβληματα με την καρτουλα τους σε βαθος χρονου.

Link to comment
Share on other sites

τιποτα δεν θα παθουν και ποτε, αν δουλευει εξαρχης καλα, ολα θα ειναι ενταξει...εγω 10+ μηνες παιζω με bios 5870 σε 5850, 1.25v, μια ζωη, 4-8 ωρες υπολογιστη την ημερα...οποτε...ισως καμια φορα υπερβαλλουμε στο θεμα "προστασιας".

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εχει να κανει με αδειοδοτηση απο την amd οσο το αν οι χρηστες που προχωρουν σε ενα τετοιο update μπορει να εχουν προβληματα με την καρτουλα τους σε βαθος χρονου.
τιποτα δεν θα παθουν και ποτε, αν δουλευει εξαρχης καλα, ολα θα ειναι ενταξει...εγω 10+ μηνες παιζω με bios 5870 σε 5850, 1.25v, μια ζωη, 4-8 ωρες υπολογιστη την ημερα...οποτε...ισως καμια φορα υπερβαλλουμε στο θεμα "προστασιας".

Ειναι υποχρεωτικο να αναφερεται οτι η ευθυνη ειναι του χρηστη και δεν γινεται ελαφρα τη καρδια.

Το δεν τρεχει τιποτα ειναι ευκολο να το λες, αλλα σιγουρα μοναχα το υποθετεις...

Μπορεις να το υπογραψεις σε αυτους που διαβαζουν και θελουν να το κανουν?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι υποχρεωτικο να αναφερεται οτι η ευθυνη ειναι του χρηστη και δεν γινεται ελαφρα τη καρδια.

Το δεν τρεχει τιποτα ειναι ευκολο να το λες, αλλα σιγουρα μοναχα το υποθετεις...

Μπορεις να το υπογραψεις σε αυτους που διαβαζουν και θελουν να το κανουν?

προφανως ουτε και οι ιδιοι μηχανικοι της ΑΤΙ δεν θα μπορουσαν να το κανουν μετα απο δεκαδες μελετες και να υπογραψουν την ασφαλεια για μια τετοια διαδικασια, κανεις δεν εισαι σιγουρος οταν κανει αλχημειες, το κατα ποσο θα ειναι υγειες το υλικο καθως το καθε κυκλωμα εχει διαφορετικο χρονο ζωης απο ενα αλλο ομοιο και αλλες αντοχες σε τασεις/θερμοτητα/συχνοτητα...

αλλα δεν μπορουμε να βγαζουμε συμπερασματα αν τρομοκρατουνται οι κατοχοι...απλα το λεω για να τους παροτρυνω να δοκιμασουν...και απλα λεω οτι εγω και αλλοι κοντευουμε 1 χρονο με αλχημειες, και εξακολουθουμε να ειμαστε με λειτουργικες καρτες, που σημαινει, οτι δεν ειναι κατι που τελικα βλαπτει, αρκει να υπαρχει μετρο...

δηλαδη στις σημερινες καρτες, αν πλακωσει καποιος το ρευμα οταν ξεκλειδωθει και ταρραξει μια 6950 και την βγαλει off σε 6 μηνες, και ενας αλλος μια φλασαρισμενη 6950 σε 6970 βγαλει 1+ χρονο...τοτε τι θα λεει εκεινος...οτι πιαστηκε κοροιδο και επεσε θυμα δηθεν "εγγυησης".? ολα ειναι καθαρα θεμα "τυχης" και "δεσιμου" του υλικου με τις παραμετρους...

Link to comment
Share on other sites

προφανως ουτε και οι ιδιοι μηχανικοι της ΑΤΙ δεν θα μπορουσαν να το κανουν μετα απο δεκαδες μελετες και να υπογραψουν την ασφαλεια για μια τετοια διαδικασια, κανεις δεν εισαι σιγουρος οταν κανει αλχημειες, το κατα ποσο θα ειναι υγειες το υλικο καθως το καθε κυκλωμα εχει διαφορετικο χρονο ζωης απο ενα αλλο ομοιο και αλλες αντοχες σε τασεις/θερμοτητα/συχνοτητα...

αλλα δεν μπορουμε να βγαζουμε συμπερασματα αν τρομοκρατουνται οι κατοχοι...απλα το λεω για να τους παροτρυνω να δοκιμασουν...και απλα λεω οτι εγω και αλλοι κοντευουμε 1 χρονο με αλχημειες, και εξακολουθουμε να ειμαστε με λειτουργικες καρτες, που σημαινει, οτι δεν ειναι κατι που τελικα βλαπτει, αρκει να υπαρχει μετρο...

δηλαδη στις σημερινες καρτες, αν πλακωσει καποιος το ρευμα οταν ξεκλειδωθει και ταρραξει μια 6950 και την βγαλει off σε 6 μηνες, και ενας αλλος μια φλασαρισμενη 6950 σε 6970 βγαλει 1+ χρονο...τοτε τι θα λεει εκεινος...οτι πιαστηκε κοροιδο και επεσε θυμα δηθεν "εγγυησης".? ολα ειναι καθαρα θεμα "τυχης" και "δεσιμου" του υλικου με τις παραμετρους...

Δεν μπορει ομως κανεις να παροτρυνει το υποψηφιο αγοραστη στο να αγορασει μια 6950 για να την κανει αμεσως 6970, επειδη θα γλυτωσε χρηματα και μαλιστα λογω κοροιδιας απο την AMD (οπως εχω διαβασει σε πολλα forums).

Αυτο θα ηταν πολυ μεγαλο λαθος και πρεπει να το λαβουν υπ οψιν τους ολοι..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει ομως κανεις να παροτρυνει το υποψηφιο αγοραστη στο να αγορασει μια 6950 για να την κανει αμεσως 6970, επειδη θα γλυτωσε χρηματα και μαλιστα λογω κοροιδιας απο την AMD (οπως εχω διαβασει σε πολλα forums).

Αυτο θα ηταν πολυ μεγαλο λαθος και πρεπει να το λαβουν υπ οψιν τους ολοι..

μηπως φταιει και η ιδια η amd που επιτρεπει πολλες ομοιοτητες...??? γιατι παει γυρευοντας, αυτο τεινει να ειναι πιο επιτυχημενο κολπο απο 5850->5870, εδω ξεκλειδωνει και shaders πλεον...αρα...το γνωριζαν ηδη το ρισκο στην αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.