Jump to content



Unlock 6950 to 6970


MrCrowley83

Recommended Posts

Η καρτα συνεχιζει να ειναι υπερτιμημενη, συμφωνα με την πολιτικη που ακολουθουσε η ατι αλλα αυτα τα χρονια, το 6970 δεν επρεπε να κοστιζει πανω απο 320-330 ευρω με τις επιδοσεις που εχει......

Καλα μη τρελλαθουμε κιολας με 320 ευρω ποιος θα επαιρνε gtx580 στα 480 ;

50% πανω στα ευρα για ποσο τοις % παραπανω σε επιδοσεις ;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 289
  • Created
  • Last Reply
Καλα μη τρελλαθουμε κιολας με 320 ευρω ποιος θα επαιρνε gtx580 στα 480 ;

50% πανω στα ευρα για ποσο τοις % παραπανω σε επιδοσεις ;

Oχι και να τρελαθουμε...

Αυτοι που θελουν να εχουν την δυνατοτερη μονοπυρινη θα τα σταξουν και δεν θα κοιταξουν αν θα ειναι λιγο πιο γρηγορη, θα κοιταξουν μονο το πιο γρηγορη.Με λιγο λογια οσοι την παιρνουν τωρα, θα την επαιρναν και τοτε..Το high high end πληρωνεται χρυσαφι, αυτο ειναι γνωστο εδω και πολλα χρονια..

Το σωστο ερωτημα ειναι αλλο..6970=570 και η πρωτη στοιχιζει 390 ευρω και η δευτερη 340.Αρα ποιος θα παρει την πρωτη?

Οποτε μια χαρα ειναι το σκεπτικο μου,δεδομενου οτι η ατι μας ειχε συνηθισει σε πιο <<φθηνη>> οικονομικη πολιτικη εναντι της nvidia, η 6970 με τις επιδοσεις που εχει, θα επρεπε να κοστιζει ΜΑΧ 330 ευρω..

Ολα τα αλλα ειναι, αλλα λογια να αγαπιομαστε...

Αυτα απο μενα το κλεινω εδω γιατι φυγαμε εντελως off topic...

Link to comment
Share on other sites

Καλα μη τρελλαθουμε κιολας με 320 ευρω ποιος θα επαιρνε gtx580 στα 480 ;

50% πανω στα ευρα για ποσο τοις % παραπανω σε επιδοσεις ;

Zpafako μια χαρά είσαι. Πολύ θα ζήλευαν με 618 ευρώ τις επιδόσεις σου!

.....και οχι μόνο στο 1920χ1080! Bαστας σαν Ελέφαντας στα βαριά ;) όταν άλλοι έχουν πάρει την κατηφόρα!

Φωνάζω κάποια πράγματα από την αρχή, όσοι με άκουσαν τώρα χαμογελούν με ικανοποίηση :)

Link to comment
Share on other sites

On topic παλι και οπως και να εχει με 309 ευροπουλακια πηρα μια καρτα που με δικο μου ρισκο τη φλασαρα μετα την ανεβασα στα 950/1450 και αυτη τη στιγμη στην αναλυση που παιζω (1920x1200) τα σκοτωνει* ολα και ειναι και πανω απο την 570. Για εμενα προσωπικα βαση των συνθηκων που ανεφερα ειναι best buy!! και ποσο μαλλον οταν ξερω οτι θα την κρατησω μεχρι τα 28nm τα οποια ερχονται σε 6-7-8 μηνες. Πηρα δλδ μια καρτουλα που θα με βγαλει σκυλι και εκανα και το κομματι μου ετσι για να γουσταρω.

* οταν λεω "τα σκοτωνει ολα" δεν εννοω οτι ειναι καλυτερη απο την 580 ουτε οτι βγαζει 150fps στα παιχνιδια. Οτι εχω παιξει ομως μεχρι στιγμης τα εχει βγαλει περα με περισσια υπερηφανια. (αλλωστε μεταξυ μας σε 1 monitor ειτε εχεις 70fps ειτε εχεις 100 το ιδιο πραγμα παιρνεις σαν αποτελεσμα στο ματι)

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω αξιζει καποιος να κανει αυτο το flasharisma για να την αναβαθμισει σε 6970 και πολυ πολυ αμα δεν πετυχει, πραγμα μεχρι στιγμης που δεν εχει συμβει σε κανενα,κανεις flash back που δουλευει :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Φωνάζω κάποια πράγματα από την αρχή, όσοι με άκουσαν τώρα χαμογελούν με ικανοποίηση :)

Βρε seb ολοι μας χαμογελαμε ετσι και αλλιως αφου ο καθενας μας στην τελικη κανει αυτο που θεωρει αυτος ποιο σωστο.

Ο ενας ειναι βαμμενος πρασινος ο αλλος κοκκινος ο αλλος αχρωμος.

Οι βαμμενοι θα πανε εκει που αγαπανε οι αλλοι θα κοιταξουν τον λογο fps/euro.

Τωρα ολα τα αλλα οπως ειπε και ο 9000+rpm ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε :D

Link to comment
Share on other sites

Βρε seb ολοι μας χαμογελαμε ετσι και αλλιως αφου ο καθενας μας στην τελικη κανει αυτο που θεωρει αυτος ποιο σωστο.

Ο ενας ειναι βαμμενος πρασινος ο αλλος κοκκινος ο αλλος αχρωμος.

Οι βαμμενοι θα πανε εκει που αγαπανε οι αλλοι θα κοιταξουν τον λογο fps/euro.

Τωρα ολα τα αλλα οπως ειπε και ο 9000+rpm ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε :D

Βρε ακούμπησες το 4χ1,65ghz στις μνήμες? Το 210+gb/s bandwith σε πώρωσε!!!

Ετρεξες Vantage, games και τα έβγαλε κανονικα ?

Αρα απο 6,0ghz(ίσως να μην είναι real 6,0ghz αλλά παραπάνω [6,4ghz]) οι μνήμες σου πιάσανε τα 6,6ghz (τα 600ghz ειναι το oc)

Άποψη μου στις μνήμες παίζε με το safe 4x1,5ghz απο εργοστασιο, οχι πιο πανω απο εκει!

Βασικά με τους κωδικούς των μνημών εχει γίνει ενα μπέρδεμα με το εργοστάσιο παραγωγής....(υπάρχουν ενδείξεις οτι είναι 6,4ghz για το 6950 και 7,0ghz για το 6970 αλλα άλλαξαν οι codes μαζί και τα ανακοινωθέν specs τους)

Link to comment
Share on other sites

Βρε ακούμπησες το 4χ1,65ghz στις μνήμες? Το 210+gb/s bandwith σε πώρωσε!!!

Ετρεξες Vantage, games και τα έβγαλε κανονικα ?

Αρα απο 6,0ghz οι μνήμες σου πιάσανε τα 6,6ghz (τα 600ghz ειναι το oc)

Άποψη μου στις μνήμες παίζε με το safe 4x1,5ghz απο εργοστασιο, οχι πιο πανω απο εκει!

Βασικά με τους κωδικούς των μνημών εχει γίνει ενα μπέρδεμα με το εργοστάσιο παραγωγής....(υπάρχουν ενδείξεις οτι είναι 6,4ghz και 7,0ghz αλλα άλλαξαν οι codes)

Οχι βρε συ τι vantage μου λες ισα που προλαβα να παρω ενα screenshot.

Βασικα περιμενω ενα bios/software που να μπορω να παιξω με την ταση.

Τα τελευταια νεα λενε οτι με bios asus και το smart doctor κατι κουνιεται :D

How to enable additional shaders on Radeon HD 6950 - techPowerUp! Forums

Link to comment
Share on other sites

atiman εμείς αναρωτηθήκαμε αλλά εσύ απάντηση στο θέμα δε μας δίνεις!!!Γιαααα δώσε κάνα tip να λύσουμε το γρύφο γιατί πολλά έχουμε στο μυαλό μας και πολλές υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε αλλά μέχρι εκεί.Για αυτό για πες τπτ...

Βαλτε τον γριφο σε μια γωνια του μυαλου σας, ετσι απλα.

Μην προσπαθητε να αποσπασετε περισσοτερες ανουσιες για την ωρα πληροφοριες, μιας και καποιοι θα τις χρησιμοποιησουν προς οφελος τους ενω καποιοι αλλοι ως αφορμη για "ειρωνιες" (ισως).

Οταν θα ερθει η ωρα, θα πουμε αυτα που πρεπει..

Εγω προσωπικα ξερω οτι ουτε η ζωη του hardware μειωνεται ουτε τιποτα θα παθει η καρτα. Γι αυτο αλλωστε μολις την κουμπωσα στο pc τη flashαρα!!! Τωρα πια το hardware δεν χαλαει ευκολα.

Απο την μερια σου μπορεις να πιστευεις οτι νομιζεις, αλλα θα μου επιτρεψεις με ολη την καλη διαθεση και τον σεβασμο να σου πω οτι δεν μπορεις να ξερεις εκεινες τις λεπτομεριες του hardware που εχουν σοβαρες διαφορες. Βεβαια μπορεις καλλιστα να το αγνοησεις και να μεινεις στα σχολια καποιων forums η στις δικες σου γνωσεις.

1ον. Δεν μειώνει καμιά ζωή του hardware. Από την αρχή είπα οτι είναι τόσο ίδιες το 6950 και 6970. Είπα για τους κωδικούς στις μνήμες και για το τι απόδοση έχουν φτιαχτεί από το εργοστάσιο, οπως και το pcb αλλα και ο πυρήνας. Το hardware το ξέρεις ! Ξέρεις τι δυνατότητες έχεις! Παίζεις μπαλα απο εμένα ΑΦΟΒΑ!

Seb, το αφοβα δεν μπορει να ισχυει ως κανονας.

Ναι το bios που σας εδωσα μπορειτε να το χρησιμοποιησεται με λιγοτερο ρισκο γιατι ειναι φτιαγμενο για την 6950, αλλα δεν υπαρχει καμια εγγυηση για το αποτελεσμα....

Παραδειγμα η διαφορετικη συμπεριφορα των καρτων του angel_f και του zpaf..

Τα χαρακτηριστικα των μνημων, τα voltage regulators, οι χρονισμοι, οι τασεις, και αλλα, ειναι διαφορετικα στις δυο καρτες.

Τα εργοστασικα χαρακτηριστικα των μνημων απο μονα τους δεν αποτελουν κριτηριο ομοιοτητας κατα την υλοποιηση τους στο τελικο pcb.

Ας ειμαστε συγκρατημενοι και λογικοι...

PS

Διαβασες την "αχνη" φραση στο προηγουμενο ποστ μου?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ξερω τιποτα, απο χωριο ειμαι....!!!

Toronto Village :hehe:

Η AMD είναι γνωστή για τα τρικ που κάνει για να προσελκύσει καταναλωτές. Χρόνια τώρα όλοι έχουμε δει 3core επεξεργαστές να γίνονται 4core, επεξεργαστές που έχουν λιγότερη δύναμη per clock αλλά χρονίζουν στα 6GHz με αέρα και πολλά άλλα τέτοια. Είναι τέτοια η φιλοσοφία του marketing που θέλει να προσελκύσει τους ψαγμένους, να αποκτήσουν ένα καλύτερο value for money εκμεταλλευόμενοι των extra γνώσεών τους (όπως το φλασάρισμα). Προφανώς και επίσημα δεν μπορεί να υποστηριξει κάτι τετοιο, αλλά στην ουσία ανεπίσημα το προωθεί με την πολιτική της όπως έχουμε δει τα τελευταία χρόνια.

Γιατί να πάρει κάποιος την αντίστοιχη 6970 της nvidia όταν μπορεί με λιγότερα χρήματα να φλασάρει την 6950 και να το παίζει και μάγκας στους φίλους του; Ήδη τσίμπησαν μερικοί, και έπονται περισσότεροι. Έτσι μπορεί, να θυσιάζει την 6970 σαν κάρτα, αλλά στην ουσία κερδίζει μία ολόκληρη κατηγορία στις συγκεκριμένες επιδόσεις. Φήμη, ντόρος, φλασαρισμα: Ωωωωπ εδώ είμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω οτι σε λίγο καιρό θα έχουμε νεότερο Bios για 6970 που θα ανεβάζει τα ρολόγια της και σε συνδυασμό με νεότερους οδηγούς, θα δίνουν μια βελτίωση αντίστοιχη με αυτή στις 6950:T:, από τη στιγμή που υπάρχει dual bios διακοπτάκι και στην 6970.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εξω πεσαμε και εσυ ειδικα το ξερεις, που ελεγες οτι θα ηταν και ενα σεβαστο % πιο γρηγορο το 6970 απο το 580 (κα γω το περιμενα αυτο, δεν βγαινω απ εξω) και τελικα ουτε το 570 δεν μπορει να περασει καλα καλα.....

Αν δεν πεφταμε εξω, αυτη τη στιγμη η υπογραφη σου θα ελεγε 6970CF..

Πλεον θαυματα δεν περιμενω..Αντε στο καλυτερο δυνατο σεναριο, με νεους drivers κτλ. το 6970 να παει και +5-7% πανω απο το 570..Ε και? 580 δεν πιανει με τιποτα..Η καρτα συνεχιζει να ειναι υπερτιμημενη, συμφωνα με την πολιτικη που ακολουθουσε η ατι αλλα αυτα τα χρονια, το 6970 δεν επρεπε να κοστιζει πανω απο 320-330 ευρω με τις επιδοσεις που εχει......

Δεν θέλω να αναλύσω αλλά δεν θεωρώ ότι έχω πέσει έξω...

Το έχω πέσει έξω είναι κάτι πολύ γενικό και δεν είναι ακριβώς έτσι αλλά θα πρέπει να το δεις ολικά...

Eαν αναλύσεις ολα τα λεγόμενα μου αν τα εχεις διαβάσει όλα, από το puzzle απουσιάζει ενα μόνο κομμάτι το οποίο μέχρι τώρα κρίνει και την κατάσταση-απόδοση!

Εξω πεσανε αυτοι που περιμεναν 580gtx με 2gb μνημη και 512bit memory bus με 750 shaders...

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε συ τι vantage μου λες ισα που προλαβα να παρω ενα screenshot.

Βασικα περιμενω ενα bios/software που να μπορω να παιξω με την ταση.

Τα τελευταια νεα λενε οτι με bios asus και το smart doctor κατι κουνιεται :D

How to enable additional shaders on Radeon HD 6950 - techPowerUp! Forums

Με αέρα έχεις και άλλο να δώσεις στον πυρήνα... όσο για τις μνήμες σου έχω πει (4x1,45ghz με 4x1,5ghz)

Aπο temps πως εισαι ?

Link to comment
Share on other sites

οντος το μεγαλο θετικο στις καρτερς αυτες ειναι τα 2GB.(για μενα)

Και το μεγαλο αρνητικο για του rmaκιδες το διακοπτακι :D

Με αέρα έχεις και άλλο να δώσεις στον πυρήνα... όσο για τις μνήμες σου έχω πει (4x1,45ghz με 4x1,5ghz)

Τον πυρηνα με οτι εχω δει μεχρι στιγμης τον περιμενω στα 1020 ταβανι.

Ναι το bios που σας εδωσα μπορειτε να το χρησιμοποιησεται με λιγοτερο ρισκο γιατι ειναι φτιαγμενο για την 6950, αλλα δεν υπαρχει καμια εγγυηση για το αποτελεσμα....

Παραδειγμα η διαφορετικη συμπεριφορα των καρτων του angel_f και του zpaf..

Εγω παλι πιστευω οτι η διαφορα με τον angel_f εχει να κανει με τις διαφορετικες θερμοκρασιες που εχουμε και οχι με τις καρτες αυτες καθαυτες.

Link to comment
Share on other sites

,

Εγω παλι πιστευω οτι η διαφορα με τον angel_f εχει να κανει με τις διαφορετικες θερμοκρασιες που εχουμε και οχι με τις καρτες αυτες καθαυτες.

Μπα... δεν είναι αυτό... με το που θα βάλω 950 και κρύες να ειναι παγώνει σε ελάχιστα δευτερόλεπτα το PC

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.