Jump to content



Unlock 6950 to 6970


MrCrowley83

Recommended Posts

Θεωρητικά μιλώντας, με αυτή την ''αθώα'' κίνηση της, η AMD δείχνει να θέλει να κυνηγήσει την 570 με την 6950, λογικά έχει κάποια σχέδια και για την 6970....

Ερώτηση: αν η 6970 ''αναβαθμιστεί'' σε 1920 shaders πόσο κοντά μπορεί να φτάσει στην 580 ??

@atiman

PS

Διαβασες την "αχνη" φραση στο προηγουμενο ποστ μου?

Μήπως η φράση σχετίζεται με αυτό το πόστ σου ??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 289
  • Created
  • Last Reply

Δεν ξέρω τι trick ετοιμάζει η AMD για τις 69xx, αυτό που ξέρω είναι πως έπρεπε να το διαθέσει στο release, μιας και οι 570/580 ήρθαν πρώτες. Ίσως έτσι είχε περισσότερες πωλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και να έχει κάποιο σκοπο για κάτι με την 6970 και σχέδια,το θέμα είναι πόόόόσο μα πόόόόσο πια θα πρέπει να περιμένουμε ντε για να δούμε αυτό το κάτι "μυστικό" και καλά όπλο και κόλπο που παίζει με την 6970!!!Θα έχουμε πάρει είτε 6950 είτε 570 μέχρι τότε και σιγά μην πάει κανείς έπειτα για 6970!Όσο πιο πολύ αργεί τόσο χειρότερα είναι,μην πω ότι είδη είναι αργά και πολύ δύσκολα θα το σώσει!!!Αν όντως παίζει "μπινιά" και με την 6970 και δεν είναι αερολογίες και ότι έγινε με την 6950 έγινε και μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει επίσης να ξεχνάμε ότι η αρχική ημερομηνία διάθεσης της σειράς 69χχ είχε οριστεί τέλος Νοεμβρίου και για κάποιο λόγο Πιθανότατα hardware-Driver-Bios..??...υπήρξε πρόβλημα με αποτέλεσμα την διάθεσή της 20 μέρες αργότερα με "αλλοιωμένα" χαρακτηριστικά (προφανώς κάτι έκοψαν) ώστε να κυκλοφορήσει άμεσα να μην χαθεί η εορταστική περίοδος και κυρίως να μην πάθει η ΑΜD τα ίδια που έπαθε ή nVidia με το Fermi πέρυσι, έτσι κυκλοφόρησαν την νέα σειρά και στο εντωμεταξύ οι τεχνικοί εργάζονται με την ησυχία τους για την επίλυση των τυχόν Τεχνικών προβλημάτων που είχαν προκύψει αρχικά.......

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μας εξηγησει τι ειναι αυτο το extra component και το 16A και26A PASS? Δλδ τι η 6950 ειναι "καλυτερη"?

edit: διαβασα οτι η AMD επανασχεδιαζει το pcb. Χρησιμοποιησε ακριβο Volterra digital PWM και θελει να χρησιμοποιησει πιο συμφερον VRM circuit. Επισης λεγεται οτι με τα νεα pcb θα γινουν και αλλαγες που δεν θα επιτρεπουν το "ξεκλειδωμα" σε 6970

Link to comment
Share on other sites

^ ελεος...τριγυρω στο ιντερνετ αυτο το photo...ειναι δυνατον να ειναι κανονας η μπουρδα.??.τι θα μας πουνε οτι η 6950 ειναι ανωτερη ποιοτικα...???:wall::wall: ελεος απλα η μια ειναι κακη παρτιδα και η αλλη καλη...γελοιοι εκει στο guru γιναν ειδημονες...

η καθε πλακετα, ανα εταιρια, καθε φορα, παιρνει διαφορετικη πιστοποιηση...δεν ειναι κανονας, λες και βγαινουν ολα απο το ιδιο εργοστασιο την ιδια στιγμη...!!! φαντασου πλακετα με πιστοποιηση 30Α απο 6970..!! 1500 core 2000 μνημη σε νερο θα πηγαινει αν το παμε ετσι...:getlost:

αλλωστε αν τους εκοβε τα αγραμματα βληματα που ποσταραν φωτο ο λογος που δεν κανουν σωστο unlock ολες οι 6950 και δεν πιανουν ολες φουλ τα ρολογια οι καρτες οι 6950, ειναι οτι διαφερει η ποιοτητα ανα κομματι...αυτο ισχυει σε ολες τις γενεες καρτων...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μιλώντας, με αυτή την ''αθώα'' κίνηση της, η AMD δείχνει να θέλει να κυνηγήσει την 570 με την 6950, λογικά έχει κάποια σχέδια και για την 6970....

Ερώτηση: αν η 6970 ''αναβαθμιστεί'' σε 1920 shaders πόσο κοντά μπορεί να φτάσει στην 580 ??

ουτε σε 10 χρονια...ξερεις ποσο ρευμα θα τραβαει με 1920 shaders..?? εχεις ιδεα ποσο παραπανω μεγεθος θα ειχε...??? τι νομιζεις ενα χοντρουλικο 40νμ μπορει να κανει παπαδες...??? αρκετα με αυτον τον μυθο των 1920...απο εξαρχης η AMD πρεπει να γελουσε μαζι μας που λεγαμε τετοια πραγματα...δεν γινονται αυτα...με την παρουσα αρχιτεκτονικη δεν θα μπορουσαν ποτε να ξεπερασουν τα 1600...κριμα βεβαια...που κοψανε και αυτα τα 64(1536)...ισως αναλογουσαν σε 5% αποδοση παραπανω... :(

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μας εξηγησει τι ειναι αυτο το extra component και το 16A και26A PASS?

AOI (Automatic Optical Inspection)=Αυτοματοποιημένη διαδικασία με ειδικό μηχάνημα ποιοτικού ελέγχου των PCB (για να το πω απλά).

Ο αριθμός δείχνει -επί της ουσίας- τα yields των pcb's (σε κωδικοποιημένη μορφή, δεν σημαίνει κάτι σαν απόλυτος αριθμός).

Link to comment
Share on other sites

Το "ξεκλείδωμα" της 6950 εκτός απο τους shaders αυξάνει τελικά τα texture units σε εκείνα της 6970 ???

οχι δεν τα αυξανει ειναι ξεχωριστα,αν κανω λαθος παρακαλω καποιος ας με διορθωση.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν τα αυξανει ειναι ξεχωριστα,αν κανω λαθος παρακαλω καποιος ας με διορθωση.

Ευχαριστώ

Το διάβασα κι εγώ στο rage3d.com απλώς ρωτάω τους πιο ψαγμένους για επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να μη μακρυγορουμε, υπαρχει αυτη τη στιγμη μια διαδικασια που αυξανει κατα πολυ τις επιδοσεις μιας 6950. Δεν γινεται ακριβως οπως μαι 6970 αλλα την πλησιαζει παρα μα παρα πολυ. Αυτη η διαδικασια σε συνδιασμο με ενα "καλο" κομματι που θα μπορεσουμε να του ανεβασουμε χρονισμουε πυρηνα και μνημων, μας δινουν μια καρτα γραφικων με επιδοσεις υψηλοτερες μιας 6970 stock.

Αυτα.

Οπως και να εχει και με οτι λογικες και πολιτικες η AMD κατασκευασε ενα τετοιο προιον και βγκε στην αγορα θεωρω πως κερδισμενοι ειμαστε εμεις οι καταναλωτες.

Εγω προσωπικα πηρα μια SAPPHIRE 6950 εκανα οτι εκανα και εχω τωρα μια καρτα με 1536 shaders που ειναι σταθερη στα 950/1450 χωρις να πειραξω ρευματα.Και τελος σε συνδιασμο με μοα μεταχειρισμενη ψυκτρα η καρτα παιζει 40-41 βαθμους idle και σε full load max 69 βαθμους.

Τελικο αποτελεσμα? Απεκτησα μια καρτα που για εμενα ηταν ισως η πιο best buy που ειχα ποτε μου!:dance3:

Οπως και να εχει ομως δεν νομιζω οτι πρεπει να κραζουμε την AMD γιατι μας εδωσε ενα προιον (εστω και κατα λαθος)που μας εκανε να ασχολουμαστε μαζι του και να μπορουμε να το πειραζουμε. Αλλωστε ολοι εδω μεσα το χαβαλε μας κανουμε με αυτα ετσι για να γουσταρουμε. Αν ειχαμε επεξεργαστες και καρτες που ηταν τοσο καλα κλειδωμενα και δεν επερναν ουτε 1 hz δεν θα ειμασταν εδω να συζηταμε.

Το μονο που δεν καταλαβαινω ειλικρινα ειναι γιατι καποιοι ειναι αρνητικοι με την ολη ιστορια. Δλδ εγω πχ σαν απλος καταναλωτης και συμφορουμιτης σας γιατι να ειμαι "σπασμενος" επειδη η 6950 αλλαζει bios και παιρνει της 6970.....? Εχω τιποτα να χασω η να κερδισω....?

Link to comment
Share on other sites

παιρνει φιλε μονο στους χρονισμους της 6970,τι πιστευεις δλδ οτι η amd ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ δηλαδη για το ξεκλειδωμα της 6950?:)

Τους χρονισμους και τους shaders. Και τι δεν εισαι ευχαριστημενος? Αλλωστε δεν ειπα οτι γινεται ακριβως ιδια με την 6970. Και στην τελικη εμεις γιατι κανουμε μουτρα...? Να τσαντιστουμε δλδ που δεν γινεται ακριβως οπως μια 6970?

Επιμενω να λεω οτι ειναι μια πολυ καλη περιπτωση. Και αν οντως γινει αυτο που διαβασα οτι δλδ οι επομενες 6950 δεν θα "ξεκλειδωνουν" τι θα σημαινει αυτο....?

Μαλλον οτι η AMD το γνωριζε αλλα δεν της αρεσε....

Link to comment
Share on other sites

η μια ειναι ανταλλαγη που εκανα στις πωλησεις,και η αλλη αγορασμενη απο εξω.(μετα) Αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο,εγω ειμαι ευχαριστημενος και απο τις 2 εταιριες(εχω pc με καρτες nvidia)απλα

πιστευω οτι η amd ειναι πιο οικονομικη σε σχεση αποδοση-τιμη.

Link to comment
Share on other sites

εχω φιλε μου 2 6970...

Και? Το θεμα μας νομιζω ειναι η 6950 και το φλασαρισμα της. Το αν εσυ πηρες 2 6970 ειναι δικη αποφαση και πολυ καλα εκανες. Προφανως ειχεις και το αναλογο budget για να τις παρεις και ναι ισως 2 6970 ειναι καλυτερες απο 2 6950 φλασαρισμενες(δεν εχουμε δει ακομα 2 6950 φλασαρισμενες σε cf). Καποιος ομως με budget στα 300 ευρω νομιζω θα ειναι πολυ ικανοποιημενος με μια 6950 φλασαρισμενη. Αυτο λεω.

ΥΓ: Ενας φιλος πηρε μια 6950 και τη φλασαρε. Θα κοιταξω αμα ειναι να τη βαλουμε μαζι με τη δικια μου cf και να ποσταρουμε αποτελεσματα κα να τα συγκρινουμε με 2 6970 cf. Παντως αν δειτε και τα αποτελεσματα του 3dmark11 που ποσταρισα δεν εχει διαφορα στο score η 6950 φλασαρισμενη με την 6970.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.