Jump to content



Unlock 6950 to 6970


MrCrowley83

Recommended Posts

  • Replies 289
  • Created
  • Last Reply
Αδιαβαστος :D

Ξεκινα να διαβαζεις απο εδω http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/hd69xx-epidoseis-kai-entypwseis-88300-13.html

Ναι ΟΚ σωστος. το ειχα αφησε ιστα μισα το thread. Anyway μια χαρα τα πανε οι 6950!!

Κατ' εμε best buy!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με αυτο η 6950 ξεκλειδωτη καιει λιγοτερο, αρα καλο αυτο για θνητα τροφοδοτικα...ομως ζεσταινεται λιγακι παραπανω σε σχεση με 6970...μια η αλλη...σε θεματα λειτουργιας λοιπον...μονο οι επιδοσεις αξιοποιουνται σωστα...:toomuchne

Link to comment
Share on other sites

success χωρίς artifacts και εδώ (sapphire) 3DMark11@950/1450

...

Υπαρχει ενα εργοστασιακο bios για crossflashing 6950 > 6970 που διατηρει τις τασεις και τα στοιχεια της 6950 ξεκλειδωνοντας μονο ολα τα υπολοιπα και βρισκεται εδω.

...

ΔΕΝ μέτρησα με πολύμετρο, αλλά το GPU-Observer και το GPU-Z , αναφέρουν 1.175... και όχι 1.10 όπως θα πρεπε... ΑΝ ήταν Default 6950 οι τάσεις..

edit: ΑΥΤΟ έχει κανονικές τάσεις με ξεκλειδωμένους μόνο τους SPs (αν βαριέται κάποιος να το κάνει "μόνος" του)

Link to comment
Share on other sites

success χωρίς artifacts και εδώ (sapphire) 3DMark11@950/1450

ΔΕΝ μέτρησα με πολύμετρο, αλλά το GPU-Observer και το GPU-Z , αναφέρουν 1.175... και όχι 1.10 όπως θα πρεπε... ΑΝ ήταν Default 6950 οι τάσεις..

edit: ΑΥΤΟ έχει κανονικές τάσεις με ξεκλειδωμένους μόνο τους SPs (αν βαριέται κάποιος να το κάνει "μόνος" του)

ειναι δοκιμασμενο το bios που εχεις κανει edit ? επισης στο " αν βαριεται καποιος αν το κανει μονος" τι ακριβως κανουμε ? τρεχουμε το bat ? in windows flash περιπου ? ειναι στον δρομο η 6950 κ γιαυτο δεν εχω την δυνατοτητα να τα δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

^ ελεος...τριγυρω στο ιντερνετ αυτο το photo...ειναι δυνατον να ειναι κανονας η μπουρδα.??.τι θα μας πουνε οτι η 6950 ειναι ανωτερη ποιοτικα...???:wall::wall: ελεος απλα η μια ειναι κακη παρτιδα και η αλλη καλη...γελοιοι εκει στο guru γιναν ειδημονες...

η καθε πλακετα, ανα εταιρια, καθε φορα, παιρνει διαφορετικη πιστοποιηση...δεν ειναι κανονας, λες και βγαινουν ολα απο το ιδιο εργοστασιο την ιδια στιγμη...!!! φαντασου πλακετα με πιστοποιηση 30Α απο 6970..!! 1500 core 2000 μνημη σε νερο θα πηγαινει αν το παμε ετσι...:getlost:

αλλωστε αν τους εκοβε τα αγραμματα βληματα που ποσταραν φωτο ο λογος που δεν κανουν σωστο unlock ολες οι 6950 και δεν πιανουν ολες φουλ τα ρολογια οι καρτες οι 6950, ειναι οτι διαφερει η ποιοτητα ανα κομματι...αυτο ισχυει σε ολες τις γενεες καρτων...

Ενώ εσύ...

Γνωμη μου, χαλάρωσε λιγο φιλε. Μην το παίζεις Θεος και παντογνώστης και προπαντων μην εισαι απόλυτος σ'αυτα που λες. Οι Guru3D επαιζαν με κάρτες πριν ακόμα βγει η NVIDIA και ATI, δε λεω οτι εχουν δίκαιο αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορώ να βλεπω τετοιους χαρακτηρισμούς.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

ειναι δοκιμασμενο το bios που εχεις κανει edit ? επισης στο " αν βαριεται καποιος αν το κανει μονος" τι ακριβως κανουμε ? τρεχουμε το bat ? in windows flash περιπου ? ειναι στον δρομο η 6950 κ γιαυτο δεν εχω την δυνατοτητα να τα δοκιμασω.

Ναι, αυτό έχω πάνω και φάνηκε με τη μια η αλλαγή τάσης από το overclockability που ψαλιδίστηκε αρκετά ;), επίσης, έκανα μετρήσεις σε Vantage και Mark11 τόσο με την κάρτα με το bios της 6970 αυτούσιο(και τα υποτιθέμενα διαφορετικά timmings...) όσο και με το βιος της 6950 με ξεκλειδωμένους μόνο τους shaders και τα αποτελέσματα ήταν πανομοιότυπα στα όρια του στατιστικού σφάλματος (για την ακρίβεια με της 6950 ήταν και αμελητέα καλύτερα..)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό έχω πάνω και φάνηκε με τη μια η αλλαγή τάσης από το overclockability που ψαλιδίστηκε αρκετά ;), επίσης, έκανα μετρήσεις σε Vantage και Mark11 τόσο με την κάρτα με το bios της 6970 αυτούσιο(και τα υποτιθέμενα διαφορετικά timmings...) όσο και με το βιος της 6950 με ξεκλειδωμένους μόνο τους shaders και τα αποτελέσματα ήταν πανομοιότυπα στα όρια του στατιστικού σφάλματος (για την ακρίβεια με της 6950 ήταν και αμελητέα καλύτερα..)

Καλοριζικη η νεα καρτα σου. Πως σου φαινονται οι πρωτες σου εμπειριες απο την ATI αν και πρωιμες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να μην μπλεκεστε με ενα κοσμο απο αλχημιες και διαφορα παρομοια, νομιζω οτι εχουμε δωσει bios για αυτην την δουλεια απο την πρωτη στιγμη.
success χωρίς artifacts και εδώ (sapphire) 3DMark11@950/1450
...

Υπαρχει ενα εργοστασιακο bios για crossflashing 6950 > 6970 που διατηρει τις τασεις και τα στοιχεια της 6950 ξεκλειδωνοντας μονο ολα τα υπολοιπα και βρισκεται εδω.

...

ΔΕΝ μέτρησα με πολύμετρο, αλλά το GPU-Observer και το GPU-Z , αναφέρουν 1.175... και όχι 1.10 όπως θα πρεπε... ΑΝ ήταν Default 6950 οι τάσεις..

edit: ΑΥΤΟ έχει κανονικές τάσεις με ξεκλειδωμένους μόνο τους SPs (αν βαριέται κάποιος να το κάνει "μόνος" του)

για τα timmings που ισχυρίζεσαι ότι ΔΕΝ τα πειράζει.. δεν μπορώ να εκφέρω άμεσα γνώμη (αν και έμμεσα απάντησα εδώ) , αλλά για την τάση, ΟΧΙ, μένει στο 1.175 όπως στην 6970

Link to comment
Share on other sites

Το bios ειναι official και εγω προσωπικα δεν ισχυριζομαι τιποτα, απλως το παραθετω οπως ειναι.

P.S

Εαν δουλευουν σωστα οι shaders με 1.1 volt, τοτε αυτοι που το εφτιαξαν ειναι "ασχετοι".

Ειναι τονισμενο οτι οι μνημες και οι χρονισμοι τους ειναι τα μεγαλα προβληματα του flashing και οχι η ταση του chip αυτη καθ αυτη...

Link to comment
Share on other sites

αρα μια γενικη ερωτηση , επειδη δεν θελω να κανω οτι να ναι , πιο bios ενδεικνυται για 6950 to 6970 flash ? οπως ειπα κ πιο πριν απο τεταρτη περιμενω την καρτα να ερθει . απλα ψαχνω για οδηγιες .

Link to comment
Share on other sites

παιδια κ εγω την ιδια ερωτηση εχω.κ κατι αλλο.εκανα ολα τα βηματα γυρισα διακοπτη στο ενα κατεβασα το bios τησ shaphire τρεχω το flash ωσ διαχειριστη παταω το load κ στο τελοσ λεει " cannot erase rom ".ξερει κανεισ τι γινεται?μετα ετρεξα κ το εκανα απο το bat k εγινε αλλα κατι μοθ λεει πςσ δεν παει καλα γιατι βλεπω παρα πολυ μικρι διαφορα στο unigine γυρω στα 80.σε full ολα εχω μινιμουν 10,7 κ μαξιμουμ 50 με αναλυση 1920 χ 1200.κ μεσο ορο 22fps.λιγα δεν ειναι?ασ βοηθησει καποιοσ τι φταιει κ τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το cannot erase rom , το εβγαλε και σε εμενα .

Θα πρεπει να πας απο cmd και να το τρεξεις απο εκει.

Μου δουλεψε πολυ καλα εμενα !

λινκ

techPowerUp! Forums - View Single Post - How to enable additional shaders on Radeon HD 6950

:rubik::baby:

Link to comment
Share on other sites

Όσοι κάτοχοι 6950 ΔΕΝ έβαλαν ΠΟΤΕ απευθείας το bios της 6970, αλλά το ξεκλειδωμένο της 6950 ας κάνετε τον κόπο να τρέξετε το Multi-Texturing τεστ του 3dMark 06. στη μεγαλύτερη ανάλυση που μπορείτε και με 16x Anisotropy (από το benchmark), σημειώστε τα GTexel, και ξαναδοκιμάστε με τον διακοπτάκι στην θέση 2. Σας έβγαλε τα ίδια -πάνω κάτω- αποτελέσματα? Χθες ανάμεσα στις άλλες "περιπέτειες" με τους catalyst,το δοκίμασα στην 2η κάρτα που την είχα flash-άρει κατευθείαν με το unlocked bios μόνο και είτε με 1408SP, είτε με 1536, έβγαζε ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΕΝΑ το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα.. περίπου 75,8 gtexel, για 880mhz, μόλις της πέρασα το κανονικό bios από 6970, τότε μόνο εκτοξεύτηκε στα 82,4 .Δοκιμάζοντας "rollback" στο 6950(unlock) η απόδοση από τα επιπλέον TMU έχει μείνει..., οπότε μου γεννήθηκε το προφανές ερώτημα αν το bios αυτο (6950-unlock) , ξεκλειδώνει και τα TMU..(ήδη στο rage3d είπαν πρόσφατα ότι ΔΕΝ ξεκλειδώνουν γιατί δεν είδαν διαφορά σε Texture fillrate, ) και το 2ο και σημαντικότερο (υποθέτοντας ότι όλο το πιο πάνω κείμενο ισχύει και σε άλλους χρήστες) αν μετά το flash-αρισμα, απο 6970 bios σε 6950-unlock, "latch-άρουν" και παραμένουν και άλλα στοιχεία της 6970 που αγνοούμε (όπως τάση στις μνήμες../ timmings) και εμείς εφησυχαζόμαστε βλέποντας το 1.1v της 6950.. Το απόγευμα με πολύμετρο ανα χείρας θα προσπαθήσω να δω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι κάτοχοι 6950 ΔΕΝ έβαλαν ΠΟΤΕ απευθείας το bios της 6970, αλλά το ξεκλειδωμένο της 6950 ας κάνετε τον κόπο να τρέξετε το Multi-Texturing τεστ του 3dMark 06. στη μεγαλύτερη ανάλυση που μπορείτε και με 16x Anisotropy (από το benchmark), σημειώστε τα GTexel, και ξαναδοκιμάστε με τον διακοπτάκι στην θέση 2. Σας έβγαλε τα ίδια -πάνω κάτω- αποτελέσματα? Χθες ανάμεσα στις άλλες "περιπέτειες" με τους catalyst,το δοκίμασα στην 2η κάρτα που την είχα flash-άρει κατευθείαν με το unlocked bios μόνο και είτε με 1408SP, είτε με 1536, έβγαζε ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΕΝΑ το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα.. περίπου 75,8 gtexel, για 880mhz, μόλις της πέρασα το κανονικό bios από 6970, τότε μόνο εκτοξεύτηκε στα 82,4 .Δοκιμάζοντας "rollback" στο 6950(unlock) η απόδοση από τα επιπλέον TMU έχει μείνει..., οπότε μου γεννήθηκε το προφανές ερώτημα αν το bios αυτο (6950-unlock) , ξεκλειδώνει και τα TMU..(ήδη στο rage3d είπαν πρόσφατα ότι ΔΕΝ ξεκλειδώνουν γιατί δεν είδαν διαφορά σε Texture fillrate, ) και το 2ο και σημαντικότερο (υποθέτοντας ότι όλο το πιο πάνω κείμενο ισχύει και σε άλλους χρήστες) αν μετά το flash-αρισμα, απο 6970 bios σε 6950-unlock, "latch-άρουν" και παραμένουν και άλλα στοιχεία της 6970 που αγνοούμε (όπως τάση στις μνήμες../ timmings) και εμείς εφησυχαζόμαστε βλέποντας το 1.1v της 6950.. Το απόγευμα με πολύμετρο ανα χείρας θα προσπαθήσω να δω τι παίζει.

Δεν λεμε χαζομαρες (συνηθως)...

Το bios ειναι official και εγω προσωπικα δεν ισχυριζομαι τιποτα, απλως το παραθετω οπως ειναι.

P.S

Εαν δουλευουν σωστα οι shaders με 1.1 volt, τοτε αυτοι που το εφτιαξαν ειναι "ασχετοι".

Ειναι τονισμενο οτι οι μνημες και οι χρονισμοι τους ειναι τα μεγαλα προβληματα του flashing και οχι η ταση του chip αυτη καθ αυτη...

Link to comment
Share on other sites

αν την έχεις απείραχτη την κάρτα, κάνε ένα κόπο και δοκίμασε πρώτα ΑΥΤΟ το bios (αυτό έχω και εγώ), το οποίο ξεκλειδώνει μόνο τους έξτρα SP, και κρατάει τις τάσεις της 6950, και κάνε τη δοκιμή αν έχεις χρόνο με το 06 που είπα πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.