Jump to content



Unlock 6950 to 6970


MrCrowley83

Recommended Posts

οχι σε καμια περιπτωση!!!! ισως κανεις ζημια στην καρτα, με αυτο το bios ειναι ξεκλειδωμενη....ανεβασε ρολογια με msi afterburner.

αφου το εγκαταστησεις

1) θα πας στο φακελο που ειναι το προγραμμα.

2) θα κανεις edit το αρχειο MSIAfterburner.cfg

3) κατω κατω θα κανεις αυτες τις αλλαγες :

[ATIADLHAL]

UnofficialOverclockingEULA = I confirm that I am aware of unofficial overclocking limitations and fully understand that MSI will not provide me any support on it

UnofficialOverclockingMode = 1

AccessibilityCheckingPeriod = 0

4) save and exit

5) ετσι μπορεις να δωσεις πανω απο 840/1350:T:

υ.γ. μην δωσεις πανω απο 1,1750 ρευμα και τσεκαρε που φτανει...(με crysis loops/occt gpu/furmark/atitool)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 289
  • Created
  • Last Reply
Το νου σας.

Μονο η πρωτη sapphire ξεκλειδωνει μιας και η δευτερη δεν εχει καν dual bios switch.

chart.png

Αυτή που έχει το eshop έχει το ίδιο σύστημα ψύξης με αυτές που ξεκλειδώνουν, πώς όμως μπορώ να είμαι σίγουρος?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η 6950 μου με unlocked shaders πάντως συμπεριφέρεται περίεργα..

Ενώ περνάει Furmark + OCCT 20 λεπτά με ρολόγια 880/1375 και 1.1ν τάση, στα games μου κάνει μικρά artifacts.

Πχ. στο Pro 2011 μετά από λίγη ώρα βγάζει στιγμιαία μια μαύρη γραμμή(ίσα που προλαβαίνω να την δω) και στο Crysis 2 αναβοσβήνουν μερικές φορές οι σκιές και βγάζει κίτρινες γραμμούλες στις αντανακλάσεις..

Έχω δοκιμάσει και default ρολόγια με unlocked shaders και στο Pro 2011 εξακολουθεί να το κάνει αυτό..επίσης στο crysis 2 έχει πολύ stuttering..

Link to comment
Share on other sites

βάλε το original bios και άρχησε να κλοκάρεις αν συμπεριφέρεται φυσιολογικά μέχρι τα 880/1375 τότε έχεις πέσει σε κομμάτι που οι έξτρα shader έχουν πρόβλημα, μην ξενερώνεις όμως από απόδωση είσαι πάνω κάτω τα ίδια..... 5-6% κάτω στα ίδια ρολόγια...

το +20% στο tdp το έχεις δώσει?

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα στο pro 2011, δεν ειναι προβλημα δικο σου!!!!

Ειναι θεμα των οδηγων της ΑΤΙ.

Το προβλημα εξακολουθει και υπαρχει αρκετους μηνες, αν το ψαξεις λιγο

σε διαφορα φορα ακομα και της AMD θα δεις οτι το αναφερουν....

Link to comment
Share on other sites

Ναι και με το 20% το κάνει..στο battlefield βέβαια δεν είδα artifacts ούτε στο furmark. Θα δοκιμάσω bios της 6970 τώρα να δω πως θα τα πάει εκεί.

@Eegw: Πάντως η 5970 δεν μου το έκανε αυτό στο Pro με 10.11. Τώρα λες να φταίνε οι 11.3 που έχω τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου το εκανε με την 5850, 6870 και τωρα με την 6950!!!!

Η λυση ειναι να ενεργοποιησεις το morphological..... δοκιμασε το και πες μου(στο pro 2011)!!!

Γενικα απο τους 10.12 και μετα, οι οδηγοι εχουν αρκετα προβληματα....

Δεν νομιζω λοιπόν το προβλημα σου να οφειλεται στο ξεκλειδωμα της καρτας.

Απλα ειναι θεμα οδηγων!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου το εκανε με την 5850, 6870 και τωρα με την 6950!!!!

Η λυση ειναι να ενεργοποιησεις το morphological..... δοκιμασε το και πες μου(στο pro 2011)!!!

Γενικα απο τους 10.12 και μετα, οι οδηγοι εχουν αρκετα προβληματα....

Δεν νομιζω λοιπόν το προβλημα σου να οφειλεται στο ξεκλειδωμα της καρτας.

Απλα ειναι θεμα οδηγων!

Μάλλον έχεις δίκιο γιατί τα γύρισα όλα σε στοκ και 1408 shaders και μου το κάνει πάλι στο Pro 2011.

Μάλιστα..Λες να δοκιμάσω τους 11.4 preview?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας! Έχει κολλήσει η κάρτα σε power saving και δεν ανεβάζει ρολόγια όταν παίζει 3d. Υπάρχει κάπου κάποια επιλογή?

γύρισες το διακοπτάκι ξανά στη θέση 1;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που έχει το eshop έχει το ίδιο σύστημα ψύξης με αυτές που ξεκλειδώνουν, πώς όμως μπορώ να είμαι σίγουρος?

Δεν έχει πια, η φωτό είναι παλιά.

Οι νέες παραλαβές που έρχονται είναι κλειδωμένες.

Δες εδώ: SAPPHIRE- HOME

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αυτη η 6950 με το διακοπτακι και το 2ο βιος σε 6970 θα γινει θρυλος :)

να δουμε και η νεα σειρα 7χχχ αν εχει κατι αντιστοιχο. δεν ξερω αν η ΑΤΙ εχασε (λογιστικα)

απο αυτο το θεμα, κερδισε ομως τις καρδιες πολλων καταναλωτων και αυτο σε βαθος χρονου ειναι πιο οσημαντικο απο το χρημα ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.