Jump to content



Unlock 6950 to 6970


MrCrowley83

Recommended Posts

  • Replies 289
  • Created
  • Last Reply
Παιδες καλησπερα και χρονια πολλα.

Επεσα πανω στο παρακατω αρθρο το οποιο μας λεει πως να παρουμε μια 6950 και να την κανουμε 6970

AMD Radeon HD 6950 to HD 6970 Mod | techPowerUp

Πηγα λοιπον κι εγω και πηρα μια Sapphire 6950, ακολουθησα πιστα τις οδηγεις και την ξεκλειδωσα!!

Οντως δουλευει!!!!:dance3::dance3::dance3::dance3::dance3: Ολα τα χαρακτηρηστικα ακριβως ιδια με της 6970. Ετρεξα unigine και εβγαλε score 1291, και 3dmark11 5226

Ιδου και ενα gpuz

70882655.gif

Απο το device ID (6719) καταλαβαινετε οτι ειναι μια 6950!!:clap::clap::clap::clap:

του στειλες mail toy ανθρωπου στο techpowerup ? :p

Link to comment
Share on other sites

και μια ερωτηση για αναλογη περιπτωση στην nvidia :

Οι gtx560 που αναμενονται συντομα ειναι στην ουσια "ξεκλειδωτες" gtx460 .

Υπαρχει ενδεχομενο, με την λογικη αυτη παντα, να βαλεις bios της 560 σε 460 και να εχεις μια πολυ φτηνη 560 !

το μονο που δεν εχει ομως ειναι το αβανταζ του dual bios που εχει η σειρα 69χχ

Link to comment
Share on other sites

το σιγουρο ειναι οτι και να κανουνε οι 6950 δε θα γινουν 6970...ουτε θα αλλαξει το device id σε 6718 απο 6719 ουτε θα κερδισει τα 2-πιν, αρα, παλι 6950 "ξεκλειδωτη" θα ναι, αλλα οχι 6970...ποτε...ολο και κατι θα τις διαφοροποιει...δεν μπορει να ναι τοσο αφελεις οι AMD engineers :)

Link to comment
Share on other sites

Να πως μία εταιρία καταφέρνει (με προϊόντα πάρα πολύ καλά, αλλά όχι κορυφαία σε επιδόσεις) να βρίσκεται στο επίκεντρο των συζητήσεων, να κάνει ντόρο και να πουλά καλά. Ο enthousiast (ή και ο enthousiast-wonna-be) θα πάρει δύο 6950, θα τις κάνει (περίπου) 6970 με δικό του ρίσκο και θα πυροβολεί ότι κινείται.

Congrats στα παδιά που τις φλάσαραν, congrats και στην AMD που σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς προσφέρει τέτοια value4money προϊόντα (με ή χωρίς φλασάρισμα!).

Πέρσι τέτοιον καιρό πίστευα ότι θα αργήσει πολύ να εμφανιστεί άλλο best-buy σαν την 5850, να όμως που η Κόκκινη τα είχε κανονίσει αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως παντα οι "φυλακες" εχουν περισσοτερη γνωση.

Μεινετε συντονισμενοι γιατι θα υπαρξει και συνεχεια ....

Να ριξω μια βομβα?

Ποιος θα μου πει γιατι εφ οσον η 6950 αντεχει την ισχυ που χρειαζεται με τα 6 + 6 pin, η 6970 εχει 6 + 8 ?

Το quiz της χρονιας...

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως παντα οι "φυλακες" εχουν περισσοτερη γνωση.

Μεινετε συντονισμενοι γιατι θα υπαρξει και συνεχεια ....

Να ριξω μια βομβα?

Ποιος θα μου πει γιατι εφ οσον η 6950 αντεχει την ισχυ που χρειαζεται με τα 6 + 6 pin, η 6970 εχει 6 + 8 ?

Το quiz της χρονιας...

Αυτο ακριβως σκεφτομουν και εγω...

Εγω προσωπικα περιμενω κανουργιο driver που θα βγαζει ματια....

Λογικα με σωστο driver η 6970 θα αναιβει τρελα και θα πλησιασει αρκετα την 580

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως παντα οι "φυλακες" εχουν περισσοτερη γνωση.

Μεινετε συντονισμενοι γιατι θα υπαρξει και συνεχεια ....

Να ριξω μια βομβα?

Ποιος θα μου πει γιατι εφ οσον η 6950 αντεχει την ισχυ που χρειαζεται με τα 6 + 6 pin, η 6970 εχει 6 + 8 ?

Το quiz της χρονιας...

γιατι μόλις δοθεί στην κυκλοφορία ξεκλείδωτο Voltage Control για την 6970 το κλοκάρισμα θα πάει στα "ύψη"????

Link to comment
Share on other sites

Μην βιαζεσαι...

φήμες λένε ότι η 6970 "ίσως" να έχει και επιπλέον shaders φτάνοντας τους 1920...........

......αλλά μάλλον φήμες είναι......έτσι θα μπορούσε να δικαιολογηθεί και το 8+6 pin

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστευω οτι η AMD θα μας κάνει ενα αναπάντεχο δώρο, ήδη το 1ο δωράκι ήρθε με την 6950 και έγινε πάταγος με κατακόρυφη αύξηση των πωλήσεων στις 6950,ήδη τα περισσότερα καταστήματα έχουν ξεμείνει......

φαντάζεστε τι θα γίνει σε κάτι ανάλογο με την 6970..........το 2ο δωρο κερασάκι στην τούρτα και τρελές πωλήσεις.......

και μιλάει η κοινή λογική (marketing + λίγες τεχνικές γνώσεις).

Link to comment
Share on other sites

atiman εμείς αναρωτηθήκαμε αλλά εσύ απάντηση στο θέμα δε μας δίνεις!!!Γιαααα δώσε κάνα tip να λύσουμε το γρύφο γιατί πολλά έχουμε στο μυαλό μας και πολλές υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε αλλά μέχρι εκεί.Για αυτό για πες τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειπαμε ρε παιδια αντε να περιμενουμε κατι αλλα δεν πιστευω να δουμε αλλαγη σε shaders. Πραγματικα δεν νομιζω να εχει κανενα νοημα. Δλδ εβγαλε η AMD καρτα που εχει Α δυνατοτητες για να την κανει Α+ σε 1-2 μηνες. Και? Δλδ την εβγαλε την καρτα μεσα στην αγορα των Χριστουγεννων με "κομμενα χαρακτησριστικα"? Ας ειμαστε λιγο προσγειωμενοι... Ετσι εγινε και ολοκληρος ντορος πριν την ελευση των 6950-6970 και τελικα δεν εγιναν ουτε τα μισα απ οσα λεγονταν.

Οσο για κουιζ γριφους βομβες σφαιρες σφεντονες κλπ πολεμικα οπλα, αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας το μοιραστει με τους υπολοιπους. Αυτος ειναι αλωστε και ο λογος υπαρξης και λειτουργιας των forum. και αλλες φορες αλωστε δηθεν βομβες αποδηχθηκαν απλα τζουφιες.... με πολυ προσφατο παραδειγμα την συζητηση λιγο πριν την κυκλοφορια των 6950-6970.

Τωρα οσο για το "δωρακι" της AMD που η 6950 "γινεται" μια 6970 το μονο που εχω να πω ειναι το εξης.

Απλα πηραμε μια 6950 της βαλαμε το bios της 6970 και εκατσε. Παιζει? Ναι παιζει. Για ποσο θα παιζει? Ο χρονος θα δειξει. Ζημιωνει την υγεια του harware? παλι ο χρονος θα δειξει. Το συστηνει η AMD? Οχι βεβαια! To κανουμε με δικο μας ρισκο? Βεβαιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειπαμε ρε παιδια αντε να περιμενουμε κατι αλλα δεν πιστευω να δουμε αλλαγη σε shaders. Πραγματικα δεν νομιζω να εχει κανενα νοημα. Δλδ εβγαλε η AMD καρτα που εχει Α δυνατοτητες για να την κανει Α+ σε 1-2 μηνες. Και? Δλδ την εβγαλε την καρτα μεσα στην αγορα των Χριστουγεννων με "κομμενα χαρακτησριστικα"? Ας ειμαστε λιγο προσγειωμενοι... Ετσι εγινε και ολοκληρος ντορος πριν την ελευση των 6950-6970 και τελικα δεν εγιναν ουτε τα μισα απ οσα λεγονταν.

Οσο για κουιζ γριφους βομβες σφαιρες σφεντονες κλπ πολεμικα οπλα, αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας το μοιραστει με τους υπολοιπους. Αυτος ειναι αλωστε και ο λογος υπαρξης και λειτουργιας των forum. και αλλες φορες αλωστε δηθεν βομβες αποδηχθηκαν απλα τζουφιες.... με πολυ προσφατο παραδειγμα την συζητηση λιγο πριν την κυκλοφορια των 6950-6970.

Τωρα οσο για το "δωρακι" της AMD που η 6950 "γινεται" μια 6970 το μονο που εχω να πω ειναι το εξης.

Απλα πηραμε μια 6950 της βαλαμε το bios της 6970 και εκατσε. Παιζει? Ναι παιζει. Για ποσο θα παιζει? Ο χρονος θα δειξει. Ζημιωνει την υγεια του harware? παλι ο χρονος θα δειξει. Το συστηνει η AMD? Οχι βεβαια! To κανουμε με δικο μας ρισκο? Βεβαιως!!

1ον. Δεν μειώνει καμιά ζωή του hardware. Από την αρχή είπα οτι είναι τόσο ίδιες το 6950 και 6970. Είπα για τους κωδικούς στις μνήμες και για το τι απόδοση έχουν φτιαχτεί από το εργοστάσιο, οπως και το pcb αλλα και ο πυρήνας. Το hardware το ξέρεις ! Ξέρεις τι δυνατότητες έχεις! Παίζεις μπαλα απο εμένα ΑΦΟΒΑ!

2ον. Δεν πέσαμε έξω με τα caymans, οχι όσο θες να νομίζεις!

Link to comment
Share on other sites

1ον. Δεν μειώνει καμιά ζωή του hardware. Από την αρχή είπα οτι είναι τόσο ίδιες το 6950 και 6970. Είπα για τους κωδικούς στις μνήμες και για το τι απόδοση έχουν φτιαχτεί από το εργοστάσιο, οπως και το pcb αλλα και ο πυρήνας. Το hardware το ξέρεις ! Ξέρεις τι δυνατότητες έχεις! Παίζεις μπαλα απο εμένα ΑΦΟΒΑ!

2ον. Δεν πέσαμε έξω με τα caymans, οχι όσο θες να νομίζεις!

Εγω προσωπικα ξερω οτι ουτε η ζωη του hardware μειωνεται ουτε τιποτα θα παθει η καρτα. Γι αυτο αλλωστε μολις την κουμπωσα στο pc τη flashαρα!!! Τωρα πια το hardware δεν χαλαει ευκολα.

Οσο για το ποσο εξω πεσατε στους cayman λεγοντα αυτα που ειπα ειχα στο μυαλο μου συγκεκριμενα πραγματα οταν τα εγραφα. Εγω το εχω πει και θα το ξαναπω. Περιμενω αρκετες διαφορες με νεο driver. Τωρα το κατα ποσο υπαρχουν "κρυφες" δυνατοτητες στο hardware δεν το γνωριζω και μου φαινεται απιθανο να συμβαινει κατι τετοιο. Γι αυτο ειπα οποιος γνωριζει κατι ας τι μοιραστει με τους υπολοιπους!

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως παντα οι "φυλακες" εχουν περισσοτερη γνωση.

Μεινετε συντονισμενοι γιατι θα υπαρξει και συνεχεια ....

Να ριξω μια βομβα?

Ποιος θα μου πει γιατι εφ οσον η 6950 αντεχει την ισχυ που χρειαζεται με τα 6 + 6 pin, η 6970 εχει 6 + 8 ?

Το quiz της χρονιας...

Γιατί θα ξεκλειδώνει σε 6990; :hmm:

:p

Link to comment
Share on other sites

2ον. Δεν πέσαμε έξω με τα caymans, οχι όσο θες να νομίζεις!

Μια χαρα εξω πεσαμε και εσυ ειδικα το ξερεις, που ελεγες οτι θα ηταν και ενα σεβαστο % πιο γρηγορο το 6970 απο το 580 (κα γω το περιμενα αυτο, δεν βγαινω απ εξω) και τελικα ουτε το 570 δεν μπορει να περασει καλα καλα.....

Αν δεν πεφταμε εξω, αυτη τη στιγμη η υπογραφη σου θα ελεγε 6970CF..

Πλεον θαυματα δεν περιμενω..Αντε στο καλυτερο δυνατο σεναριο, με νεους drivers κτλ. το 6970 να παει και +5-7% πανω απο το 570..Ε και? 580 δεν πιανει με τιποτα..Η καρτα συνεχιζει να ειναι υπερτιμημενη, συμφωνα με την πολιτικη που ακολουθουσε η ατι αλλα αυτα τα χρονια, το 6970 δεν επρεπε να κοστιζει πανω απο 320-330 ευρω με τις επιδοσεις που εχει......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.