Jump to content



D-I-Y NAS (File Server)


SpawNerGR

Recommended Posts

Πάντως σαν μελλοντική αναβάθμιση σκέψου και ένα gigabit switch... ακόμα και με 20-25€ παίρνεις ένα απλό και μικρό unmanaged switch που είναι store & forward και θα δεις τουλάχιστον 5πλάσιες ταχύτητες... είναι μικρό το κόστος για την διαφορά που θα δεις...

Εδιτ:

Ρίξε μια ματιά σε αυτό... στο skroutz θα το βρεις από 20€ και τα 60+ΜΒ/sec τα έχει άνετα απ' ότι διάβασα (με την προϋπόθεση ότι και το υπόλοιπο hardware σου μπορεί να δώσει τόσο)...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
Πάντως σαν μελλοντική αναβάθμιση σκέψου και ένα gigabit switch... ακόμα και με 20-25€ παίρνεις ένα απλό και μικρό unmanaged switch που είναι store & forward και θα δεις τουλάχιστον 5πλάσιες ταχύτητες... είναι μικρό το κόστος για την διαφορά που θα δεις...

Εδιτ:

Ρίξε μια ματιά σε αυτό... στο skroutz θα το βρεις από 20€ και τα 60+ΜΒ/sec τα έχει άνετα απ' ότι διάβασα...

Πηγα να γραψω ποιο switch προτείνεις και εκανες το edit ! :T:

Η συνδεσμολογια θα ειναι modemrouter ->switch (σε καποια port του μοντεμ) και μετα τα pc που θελω να εχουν 1gbit σωστα?

Με pc συνδεμενα μεσω wifi δεν υπαρχει θεμα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Τα 24Mpbs (στην υπερκαλύτερη των περιπτώσεων αν το dslam είναι δίπλα τοίχος από το σπίτι σου), μπροστά στα 10Gbps capacity που έχει το switch, είναι μια σταγόνα στον ωκεανό... δεν πρόκειται να δεις απολύτως καμία διαφορά στο Internet, μόνο μεγάλες ταχύτητες στο εσωτερικό σου δίκτυο...

Ακόμα και on-line να παίζεις, καθυστέρηση (latency) ανάμεσα στο switch και τον router είναι μηδαμινή, δεν μπορεί να μετρηθεί με μονάδες των ms...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ναι δοκιμασα σε usb,10gb,και στον 640γβ πανω στον ελεχτη το ιδιο παντου.

swap Οχι δεν εκανα ακολουθησα απλα τα βηματα του installation

λες να φταιει η μνημη ραμ που ειναι 192 μβ ενω μινιμουν χρειαζεται 256?

Warning -

*

192MB of RAM is the minimum required for starting the Full platform.

*

256MB of RAM is the minimum required for upgrading the Embedded platform of versions > 0.7.

τι γίνεται εδώ?

την latest stable 0.7.2 exw

Link to comment
Share on other sites

mech στον Α64 είχες 10-12 μεταφορά σε απλό 100άρι δίκτυο?

Νομίζω πως πάνω απο 5 δύσκολα να πάει με 100άρες κάρτες δικτύου κ 100άρι router/switch.

Ναι το τερματίζει...τα 10mb που λέω είναι από τα win ο χρόνος.

Αλλά και με διαίρεση gb/min πάλι εκει κοντά βγαίνει.

ναι δοκιμασα σε usb,10gb,και στον 640γβ πανω στον ελεχτη το ιδιο παντου.

swap Οχι δεν εκανα ακολουθησα απλα τα βηματα του installation

λες να φταιει η μνημη ραμ που ειναι 192 μβ ενω μινιμουν χρειαζεται 256?

τι γίνεται εδώ?

την latest stable 0.7.2 exw

Πολύ πιθανόν... έχεις καθόλου ελεύθερες ram slot? Μπορεί να έχω τίποτα να σου δώσω...:)

Link to comment
Share on other sites

Με 128 δεν θα παίξει...το εχω πάθει και εγώ...εδώ στημένο να το έχεις και να το αφήσεις με 128 και να πας να μπουτάρεις δεν θα παίξει...

Μνήμες έχω κάποιες που δεν ξέρω τι είναι ακριβώς, πάντως είναι 2 side.

Επίσης έχω και 2*256 που της θέλω, αλλά για μια δοκιμή τα βρίσκουμε κάπως...

Στείλε pm να το δούμε το θέμα:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.