Jump to content



Επιδότηση 500€ και αγορά κινητού (iPhone, Android ή τι; )


tragikos

Recommended Posts

Η γνωμη μου ειναι οτι πανω στην πυραμιδα ειναι το Iphone απο ολες τις αποψεις.Ολα τα αλλα ειναι απο κατω..

αυτο που το στηριζεις; Σε hw δεν υπερεχει, σε sw δεν υπερεχει,σε παραμετροποιηση/επεκτασιμοτητα δεν υπερεχει, αλλα υπερεχει σε τιμη και σε στατους.Kαι δεν αναφερω καν το itunes.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply
Νομίζω φίλοι μου ότι μετά από λίγο ψάξιμο θα αποκλείσω το iPhone. Είναι δυνατόν να μπορείς να προγραμματίσεις εφαρμογές για αυτό μόνο αν έχεις Mac;

Θα ήθελα πάντως να μου αναλύσεις την σκέψη σου περί ανωτερότητας της συσκευής πχ με σύγκριση τεχνικών χαρακτηριστικών και δυνατοτήτων.

αυτο που το στηριζεις; Σε hw δεν υπερεχει, σε sw δεν υπερεχει,σε παραμετροποιηση/επεκτασιμοτητα δεν υπερεχει, αλλα υπερεχει σε τιμη και σε στατους.Kαι δεν αναφερω καν το itunes.

EE?? Γιατι αν εχεις pc δεν μπορεις?:tomato:

Ειναι μια συσκευη που σπανια θα κολλησει σε αντιθεση με πολλες συσκευες αλλων λειτουργικων που θα χρειαστει να βγαλεις μπαταρια για επανεκκινηση κλπ

Για εμενα επισης ειναι πολυ ευκολο να κανω jailbreak και να βαλω αμεσως οσες εφαρμογες θελω και οτι τυπου θελω.(Δεν ξερω αν το εχετε ψαξει να δειτε ποσο απλο ειναι και αφηστε στην ακρη itunes κλπ)

Δεν θα κατσω να ψαξω τωρα ποια συσκευη εχει καποια παραπανω mhz στον cpu η κατι αλλο καλυτερο και μην συγκρινετε το hardware του με αλλων αφου μπορει απλα να μην το χρειαζεται αφου εχει αλλο λειτουργικο..

Για να μην μακρυγορω λοιπον για εμενα δεν υπαρχει καλυτερος συνδυασμος σχεδιασμου και λειτουργικοτητας.Αυτο εξαρταται απο τα γουστα του καθενος βεβαια.

Και επειδη εχω και win mob & ios ειναι σιγουρο οτι αν ψαχνω κατι θα το βρω πιο γρηγορα στο Iphone.Bρισκω δηλαδη το Ios εξαιρετικα απλουστερο για καθημερινη χρηση απο αλλα λειτουργικα.(Αν και για να ειμαι ειλικρινης και το Android ειναι το ιδιο πρακτικο)

Ετσι πιστευω εγω,ετσι θα εκανα και θα αγοραζα εγω..Το τι κανουν οι αλλοι it's a different story αλλα εγω ποσταροντας σου λεω τι θα εκανα αν ημουν στην θεση σου.:beer:

Link to comment
Share on other sites

Εάν σε περνει περίμενε ενα 2μηνο να πας σε android με επεξεργαστες Tegra2 και Honeycomb για να κανείς ΟΤΙ θες οπότε θες. Μην πας πάνω απο 4 ιντσες σε οθόνη είναι άχρηστο.

Η υπογραφή που θα βγει είναι η ύστατη ειρωνεία. καλό το γιωτοφωνο αλλά γιωτοφωνο

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα κοιταγα 2 πραγματα.. iphone4 - Desire HD

Ολα τα υπολοιπα δεν υπαρχουν...!(για εμενα παντα!)

Θα πηγαινα να τα δω απο κοντα..να τα εχω διπλα διπλα..να συγρινω touch screen κτλπ..να δω τι με βολευει, θα εκανα τα πραγματα που θα κανω συχνα , να δω εαν μου αρεσει!

Και με βαση την ζυγαρια που θα εθετα εγω..θα επερνα η το iphone η το desire..!

Αυτη τη στιγμη εχω 3gs!δεν το εχω μετανιωσει! Το μονο που μου σπαει τα νευρα ειναι το itunes!! Ολα τα αλλα..κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κινητά έχουν τα καλά και τα κακά τους αλλά

  • Δεν θα επέλεγα το iPhone4 λόγο του ότι είναι εύθραυστο και το λέω γιατί έχω πολύ κοντινό μου που την έπαθε στο πρώτο δίμηνο με 2-3 πτώσεις από μικρό-καθημερινό ύψος.
  • Αν μπορούσα θα περίμενα για Αndroid με επεξεργαστες Tegra2 και ΝΟΚΙΑ με MeeGo.
  • Αν έπρεπε να πάρω τώρα κάτι θα διάλεγα κάτι ανάμεσα σε HTC Desire το απλό ή το HD ή το Samsung Galaxy S (δεν συμπαθώ και πολύ την εν λόγο εταιρία όμως).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχει και ο ξάδερφος μου και θα του ρίξω μια εκτενέστερη ματιά. Ο ξάδερφος μου λοιπόν το πήρε με την 2.1 και του έβαλε την 2.2. Εννοείς ότι μπορεί να μην είναι εύκολη η διαδικασία της αναβάθμισης;

Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Wow παίδες, για γιορτινές μέρες δεν περίμενα τόση συμμετοχή σε τόσο λίγο χρόνο! Ευχαριστώ που ασχολείστε :)

Μια γενική ερώτηση. Κάποιες συσκευές βλέπω ότι έχουν A-GPS αντί για σκέτο GPS. Αυτό σημαίνει ότι χωρίς σύνδεση για την υποβοήθηση δεν εντοπίζεται η θέση σου και υπολογίζει στο περίπου μόνο με την ύπαρξη δικτύου;

Νομίζω φίλοι μου ότι μετά από λίγο ψάξιμο θα αποκλείσω το iPhone. Είναι δυνατόν να μπορείς να προγραμματίσεις εφαρμογές για αυτό μόνο αν έχεις Mac; Ωραίο το design του και η οθόνη του με είχε εντυπωσιάσει πολύ όταν το πήρα στα χέρια μου, αλλά πιστεύω ότι θα νιώθω πολύ περιορισμένος.

Αλήθεια κάποιο κινητό με Windows 7 θα άξιζε;

Και λίγα σχόλια:

Καλό σαν ιδέα, αλλά έχοντας τα άλλα δύο που θα αναφέρω πιο κάτω στο μάτι, μου φαίνεται λειψό :p

BlackBerry δε νομίζω ότι με ενδιαφέρει και γενικά (κακώς δεν το ανέφερα νωρίτερα) δεν θα ήθελα κάτι με τόσο μεγάλο πληκτρολόγιο. Δεν έχω πρόβλημα με το numeric κλασσικό πληκτρολόγιο ούτε με τις touch οθόνες, αλλά τέτοιο πληκτρολόγιο αποκλείεται να χρησιμοποιήσω. Ευχαριστώ πάντως ;)

Αυτό το έχει και ο ξάδερφος μου και θα του ρίξω μια εκτενέστερη ματιά. Ο ξάδερφος μου λοιπόν το πήρε με την 2.1 και του έβαλε την 2.2. Εννοείς ότι μπορεί να μην είναι εύκολη η διαδικασία της αναβάθμισης;

Ναι αυτό το έχω απορία και εγώ. Πότε βγαίνει; Αξίζει να το περιμένω;

Αυτό φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και είναι μαζί με το Galaxy S τα δύο επικρατέστερα κατ' εμέ. Για πείσε με γιατί να το προτιμήσω έναντι του Galaxy S :)

Με τις τιμές του Cosmote Shop έχουμε:HTC DESIRE HD στα 599 και SAMSUNG GALAXY S i9000 & ΧΑΡΤΕΣ στα 559

Υπάρχει κάποιο άλλο να συγκριθεί μαζί τους;

Νομίζω ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει. Αν περιμένεις μέχρι Φεβρουάριο που θα κυκλοφορήσουν καινούργια με διπύρηνους επεξεργαστές και δεν ενδιαφέρεσαι να πάρεις άμεσα, θα πρότεινα να περιμένεις λίγο, αλλά δεν ξέρω σε τι τιμές θα παίζουν...

Σε σχέση με το Galaxy S πιστεύω ότι είναι καλύτερο,καταρχήν επειδή έχει από την αρχή froyo 2.2 και κατά 99.9% θα αναβαθμιστεί OTA με 2.3 gingerbread. Ήδη προχθές έκανα το πρώτο frmware update που δίνει το android 2.2.1 (από 2.2)

Έχει το htc sense που είναι αρκετά ωράιο και εύχρηστο κατά τη γνώμη μου. Έχει gps και a-gps μαζί το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι άχρηστο(το a gps - εγώ ο έχω πάντα κλειστό). Σε 10 δευτερόλεπτα έχει αξιόπιστο σήμα gps και ξεκινάει αμέσως πλοήγηση! Σε πλοήγηση με το Sygic Aura έχει τρισδιάσταση απεικόνιση των κτιρίων πράγμα που δεν νομίζω να υπάρχει ακόμα στο ios! Σου στέλνω pm για προγράμματα που μπορεί να χρειαστείς.

Έχει πολύ ικανοποιητική κάμερα 8mpixel και τραβάει βίντεο 720p. Έχει πολύ καλή αυτονομία, 2μέρες τις βγάζω με κανονική χρήση και wifi-3g και ομιλίας...

Είναι πολυ βολική η οθόνη και έχω βρει και τέλεια θήκη που το προστατεύει από πεσίματα, χωρίς να το κάνει τεράστιο. Σε σχέση με το touch pro 2 που είχα είναι πιό βολικό στο κουβάλημα και στην χρήση. Το πληκτρολόγιο λόγω μεγάλης οθόνης μπορώ να πω ότι είναι πιό βολικό και από του touch pro, μετά από μιά δύο μέρες εξάσκησης...

Ότι άλλο θέλεις είμαι στη διάθεση σου...

:)

Link to comment
Share on other sites

EE?? Γιατι αν εχεις pc δεν μπορεις?:tomato:

Δεν καταλαβαίνω προς τι οι ντομάτες. Απ' ότι βλέπω επίσημα εδώ, οι προϋποθέσεις είναι:

Requirements

Must be registered as an Apple Developer. If you have already registered, log in with the Apple ID and password you used to register.

To install Xcode, you must have an Intel processor-based Mac running Mac OS X Snow Leopard.

Εκτός αν ξέρεις εσύ κάτι άλλο... :hmm:
Εάν σε περνει περίμενε ενα 2μηνο να πας σε android με επεξεργαστες Tegra2 και Honeycomb για να κανείς ΟΤΙ θες οπότε θες. Μην πας πάνω απο 4 ιντσες σε οθόνη είναι άχρηστο.

Η υπογραφή που θα βγει είναι η ύστατη ειρωνεία. καλό το γιωτοφωνο αλλά γιωτοφωνο

2 μήνες μάλλον είναι πολλοί. Οι 4,3" του Desire HD είναι πολλές;

Εγω θα κοιταγα 2 πραγματα.. iphone4 - Desire HD

Ολα τα υπολοιπα δεν υπαρχουν...!(για εμενα παντα!)

Το Galaxy S γιατί το αποκλείεις;

Νομίζω ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει. Αν περιμένεις μέχρι Φεβρουάριο που θα κυκλοφορήσουν καινούργια με διπύρηνους επεξεργαστές και δεν ενδιαφέρεσαι να πάρεις άμεσα, θα πρότεινα να περιμένεις λίγο, αλλά δεν ξέρω σε τι τιμές θα παίζουν...

Σε σχέση με το Galaxy S πιστεύω ότι είναι καλύτερο,καταρχήν επειδή έχει από την αρχή froyo 2.2 και κατά 99.9% θα αναβαθμιστεί OTA με 2.3 gingerbread. Ήδη προχθές έκανα το πρώτο frmware update που δίνει το android 2.2.1 (από 2.2)

Έχει το htc sense που είναι αρκετά ωράιο και εύχρηστο κατάτ τη γνώμη μου. Έχει gps και a-gps μαζί το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι άχρηστο(το a gps - εγώ ο έχω πάντα κλειστό). Σε 10 δευτερόλεπτα έχει αξιόπιστο σήμα gps και ξεκινάει αμέσως πλοήγηση! Σε πλοήγηση με το Sygic Aura έχει τρισδιάσταση απεικόνιση των κτιρίων πράγμα που δεν νομίζω να υπάρχει ακόμα στο ios! Σου στέλνω pm για προγράμματα που μπορεί να χρειαστείς.

Έχει πολύ ικανοποιητική κάμερα 8mpixel και τραβάει βίντεο 720p. Έχει πολύ καλή αυτονομία, 2μέρες τις βγάζω με κανονική χρήση και wifi-3g και ομιλίας...

Είναι πολυ βολική η οθόνη και έχω βρει και τέλεια θήκη που το προστατεύει από πεσίματα, χωρίς να το κάνει τεράστιο. Σε σχέση με το touch pro 2 που είχα είναι πιό βολικό στο κουβάλημα και στην χρήση. Το πληκτρολόγιο λόγω μεγάλης οθόνης μπορώ να πω ότι είναι πιό βολικό και από του touch pro, μετά από μιά δύο μέρες εξάσκησης...

Ότι άλλο θέλεις είμαι στη διάθεση σου...

:)

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Γνωρίζεις αν μπορείς να του εγκαταστήσεις το swype; Το έχω δει στο Galaxy S και ενθουσιάστηκα!

Θα πεταχτώ αύριο στην Cosmote να τα δω και να τα συγκρίνω και από κοντά πάντως. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω προς τι οι ντομάτες. Απ' ότι βλέπω επίσημα εδώ, οι προϋποθέσεις είναι:

Εκτός αν ξέρεις εσύ κάτι άλλο... :hmm:

2 μήνες μάλλον είναι πολλοί. Οι 4,3" του Desire HD είναι πολλές;

Το Galaxy S γιατί το αποκλείεις;

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Γνωρίζεις αν μπορείς να του εγκαταστήσεις το swype; Το έχω δει στο Galaxy S και ενθουσιάστηκα!

Θα πεταχτώ αύριο στην Cosmote να τα δω και να τα συγκρίνω και από κοντά πάντως. :)

Ναι μπορείς! Το χρησιμοποιώ καμία εβδομάδα τώρα...

:)

Οι 4.3 ίντσες είναι μιά χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!

Βλέποντας το παρακάτω video δεν κρύβω ότι η οθόνη του Galaxy S φαίνεται καλύτερη (αν και απ' ότι διαβάζω υστερεί σε περιπτώσεις που το χτυπάει ήλιος απευθείας).

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=75YvokzYmrg]YouTube - HTC Desire HD vs Samsung Galaxy S[/ame]

κάποιο σχόλιο επ' αυτού;

(εδώ να πω επίσης ότι το iPhone έχει κατά πολύ καλύτερη οθόνη και από τα δύο)

Γνωρίζει κανείς επίσης αν υποστηρίζουν 2 σε 1 Sim Cards;

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι καλύτερη οθόνη στο Galaxy S,αλλά είναι πλαστικό ενώ το desire hd είναι από αλουμίνιο το casing.

Τι να σου πω... Εσύ θα κρίνεις τελικά τι θα αγοράσεις.

Αν σε ενδιαφέρει μόνο η οθόνη πας samsung galaxy s αν σε ενδιαφέρουν (άλλα) πας desire hd...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, καλύτερα να μην αγοράσεις με την επιδότηση κινητό από την cosmote. Ζήτα να σου αφαιρέσουν το ποσό από τους επόμενους λογαριασμούς και αγόρασε ένα κινητό από οποιοδήποτε κατάστημα, γιατί σχεδόν σίγουρα θα το βρεις (αρκετά) φθηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Και όσον αφορά την μπαταρία; Πάλι το Galaxy S είναι καλύτερο έτσι;

Δεν το ξέρω αυτό, στη χειρότερη παίρνεις μια 1600 άρα μπαταρία και είσαι καλυμμένος. Πάντως εγώ είμαι ευχαριστημένος με την αυτονομία του. Σε καμία περίπτωση δεν θα είναι όπως το κινητο που έχεις τώρα.

Δεν είναι απλό κινητό, κάνει πολλά περισσότερα!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, καλύτερα να μην αγοράσεις με την επιδότηση κινητό από την cosmote. Ζήτα να σου αφαιρέσουν το ποσό από τους επόμενους λογαριασμούς και αγόρασε ένα κινητό από οποιοδήποτε κατάστημα, γιατί σχεδόν σίγουρα θα το βρεις (αρκετά) φθηνότερα.

η σοφότερη επιλογή.ζήτα το 500άρικο της επιδότησης να πάει στα πάγια του έτους /12 δηλαδή περίπου 49ευρώ το μήνα. Νομίζω οτι ένα 50άρικο το μήνα εξοικονόμηση σε λογαριασμούς είναι must έτσι όπως πάμε.

και όπως επίσης πρόσθεσε ο winters διάλεξε συσκευή από φθηνότερα καταστήματα. και βάλτη σε δόσεις.....και 50ευρώ το μήνα να το βάλεις έρχεται η μιά ή η άλλη με κέρδος στη τελική έκπτωση για συσκευή. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αθάνατη επαρχία... Σε ολόκληρο Ρέθυμνο δεν βρήκα μια συσκευή Desire HD διαθέσιμη να παίξω μαζί της και να δω και την οθόνη της. Δυστυχώς επειδή το πρόγραμμα μου είναι εταιρικό και συνδεμένο με το κατάστημα Ρεθύμνου δεν μπορώ να πάρω τη συσκευή από Αθήνα (μπερδεμένα πράγματα μην το ψάχνετε). Επίσης δεν μπορώ να κάνω την επιδότηση λογαριασμούς, άρα αποκλείεται και αυτή η περίπτωση.

Ολα τα Android σχεδόν έχουν GPS που δεν χρειάζεται ιντερνετ αφού όλα παίρνουν nDrive, Navigon etc.

Έχεις το DEFY; Αν ναι, λύσε μου την απορία. Στα specs αναφέρει ότι έχει AGPS και όχι σκέτο GPS. Αυτό σημαίνει ότι χωρίς δίκτυο δεν κλειδώνει την θέση σου το GPS; Και αν μπορεί, τότε όσα αναφέρουν σκέτο GPS δεν έχουν δυνατότητα για AGPS παρόλο που έχουν συνδεσιμότητα στο internet;

Μου κάνει εντύπωση όλο αυτό, γιατί εγώ θεωρητικά ξέρω ότι το aGPS είναι GPS συν κάτι έξτρα, αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί γίνεται αυτός ο διαχωρισμός.

Το Galaxy S το έπιασα λίγο και ασχολήθηκα μαζί του. Κάποιες φορές κάνει κάποια lagαρίσματα στο scroll, αλλά αυτό είναι το μόνο αρνητικό που του βρήκα. Η οθόνη του είναι πολύ καλή!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.