Jump to content



δημιουργια home server


argy1

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply
:OT:για πλακα το εγραψε (τον ξερω προσωπικα και μαλλον του εχω δοσει λιγο παραπανω θαρος..):hehe:

Αρκετό :hehe:.

Και εγώ έχω ένα P4 με 256mb ram και έναν 200gb σκληρό δίσκο επάνω του έχω περασμένα τα windows server 2003 σέρνεται σε κάποια σημεία αν ανοίγω καμία δυο τρις φάκελους λόγο της ram μάλλον αλλά εδω και έναν χρόνο κάνει την δουλεία του αξιοπρεπώς.

Μια ερώτηση που πρέπει να τον ενδιαφέρει και τον argy1 τώρα όπως είπα τον έχω τα windows server 2003 αξίζει να μεταβώ σε fedora ;

Ubuntu προσπάθησα αλλά δεν εκκινούσε από το cd επειδή χρειάζεται πάνω από 512ram

Link to comment
Share on other sites

Αρκετό :hehe:.

Και εγώ έχω ένα P4 με 256mb ram και έναν 200gb σκληρό δίσκο επάνω του έχω περασμένα τα windows server 2003 σέρνεται σε κάποια σημεία αν ανοίγω καμία δυο τρις φάκελους λόγο της ram μάλλον αλλά εδω και έναν χρόνο κάνει την δουλεία του αξιοπρεπώς.

Μια ερώτηση που πρέπει να τον ενδιαφέρει και τον argy1 τώρα όπως είπα τον έχω τα windows server 2003 αξίζει να μεταβώ σε fedora ;

Ubuntu προσπάθησα αλλά δεν εκκινούσε από το cd επειδή χρειάζεται πάνω από 512ram

Νομίζω ότι στην δική σου περίπτωση είναι αναγκαίο να πάς σε linux,βέβαια χωρίς να εγκαταστήσεις κάποιο desktop environment(gnome,kde,xfce)...Άντε αν θές να βάλεις κάτι προτείνω κανα wm που είναι και light(βλ. openbox,fluxbox).

Στην περίπτωση σου που πήγες να περάσεις ubuntu ήταν server edition;:hmm:

Προτείνω να κατεβάσεις το image του debian(απο εδώ : Installing Debian GNU/Linux via the Internet ) που θα κάνεις ένα base install με αυτό,και απο εκεί να περάσεις ότι χρειάζεσαι για τις ανάγκες server που θές.Θα δείς ότι έχει εργαλεία που θα σε αφήσουν άφωνο.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το debian ειναι τελικα η καλυτερη επιλογη. γιατι περνας με ενα install τα βασικα και μετα βαζεις μονο οτι χρειαζεσαι για να ειναι ελαφρυ.λενε επισης με το debian μπορεις να εισαι up to date ενω με το ubuntu εισαι "κλειδωμενος" στην εκδοση που εβαλες. ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στην δική σου περίπτωση είναι αναγκαίο να πάς σε linux,βέβαια χωρίς να εγκαταστήσεις κάποιο desktop environment(gnome,kde,xfce)...Άντε αν θές να βάλεις κάτι προτείνω κανα wm που είναι και light(βλ. openbox,fluxbox).

Στην περίπτωση σου που πήγες να περάσεις ubuntu ήταν server edition;:hmm:

Προτείνω να κατεβάσεις το image του debian(απο εδώ : Installing Debian GNU/Linux via the Internet ) που θα κάνεις ένα base install με αυτό,και απο εκεί να περάσεις ότι χρειάζεσαι για τις ανάγκες server που θές.Θα δείς ότι έχει εργαλεία που θα σε αφήσουν άφωνο.

Θα το δοκιμάσω και το debian.Οχι τα server edition. Επειδή θέλω να κάνω και remote control από έξω στον server πρέπει αναγκαστικά να πάω σε desktop environment

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και το debian.Οχι τα server edition. Επειδή θέλω να κάνω και remote control από έξω στον server πρέπει αναγκαστικά να πάω σε desktop environment

Μπορείς να κάνεις μέσω ssh server και να έχεις κονσόλα.Και να μπαίνεις απο άλλο τερματικό(πχ απο Windows μέσω του putty).Αν θές όμως ντέ και σόνι να έχεις desktop στον Server προτείνω κάτι light,πχ openbox-μην το φοβηθείς στήνεται εύκολα(το desktop δεν συνιστάτε,πρώτον γιατί σου τραβάει τους διαθέσιμους πόρους,και δεύτερον γιατί μπορεί να βρεθεί bug που να οφείλεται στο συνδυασμό εφαρμογής με το desktop κομμάτι).

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το debian ειναι τελικα η καλυτερη επιλογη. γιατι περνας με ενα install τα βασικα και μετα βαζεις μονο οτι χρειαζεσαι για να ειναι ελαφρυ.λενε επισης με το debian μπορεις να εισαι up to date ενω με το ubuntu εισαι "κλειδωμενος" στην εκδοση που εβαλες. ισχυει κατι τετοιο?

Για να καταλάβεις τι είναι το Rolling release - Wikipedia, the free encyclopedia και έχει και κάποιες διανομές απο κάτω που ανήκουν σε αυτή την πολιτική.

Ένα παράγωγο(διανομή) του debian που έγκειται σε rolling release φιλοσοφία είναι το aptosid.To ubuntu έχει lts(long time support),το οποίο ανανεώνεται κάθε 2 έτη.Δεν σταματά να υποστηρίζει δηλαδή μία έκδοση για 2 έτη,όπως ήταν η 8.04 και τώρα είναι η 10.04,άρα κάθε διετία πρέπει να κάνεις μία αναβάθμιση στην έκδοση.

Απλά για χρήση server νομίζω το debian stable είναι αρκετά καλό,ασχέτως αν δεν είσαι με τις τελευταίες version.Στην χειρότερη παίζεις με backports mirrors αν βλέπεις ότι κάτι το χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το debian ειναι τελικα η καλυτερη επιλογη. γιατι περνας με ενα install τα βασικα και μετα βαζεις μονο οτι χρειαζεσαι για να ειναι ελαφρυ.λενε επισης με το debian μπορεις να εισαι up to date ενω με το ubuntu εισαι "κλειδωμενος" στην εκδοση που εβαλες. ισχυει κατι τετοιο?

Για την desktopέκδοση του ubuntu ξέρω σίγουρα ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει, από μόνο του το λειτουργικό μόλις βρεί την νέα έκδοση σε ρωτάει αν θες να αναβαθμίσεις...

Για την server έκδοση δεν έχω ασχοληθεί αλλά δεν νομίζω να έχει άλλη φιλοσοφία.

Για να καταλάβεις τι είναι το Rolling release - Wikipedia, the free encyclopedia και έχει και κάποιες διανομές απο κάτω που ανήκουν σε αυτή την πολιτική.

Ένα παράγωγο(διανομή) του debian που έγκειται σε rolling release φιλοσοφία είναι το aptosid.To ubuntu έχει lts(long time support),το οποίο ανανεώνεται κάθε 2 έτη.Δεν σταματά να υποστηρίζει δηλαδή μία έκδοση για 2 έτη,όπως ήταν η 8.04 και τώρα είναι η 10.04,άρα κάθε διετία πρέπει να κάνεις μία αναβάθμιση στην έκδοση.

Απλά για χρήση server νομίζω το debian stable είναι αρκετά καλό,ασχέτως αν δεν είσαι με τις τελευταίες version.Στην χειρότερη παίζεις με backports mirrors αν βλέπεις ότι κάτι το χρειάζεσαι.

Το ubuntu βγάζει 2 εκδόσεις κάθε έτος και κάθε 2 χρόνια η μία από αυτές είναι lts.

Δηλαδή είχαμε

το 2008 τις 8.04lts & 8.10,

το 2009 τις 9.04 & 9.10,

το 2010 τις 10.04lts & 10.10,

το 2011 την 11.04alpha κλπ...

Oι 8.04 και 10.04 είχαν/έχουν υποστήριξη για 2 χρόνια, οι ενδιάμεσες είτε τις αφήνεις όπως είναι είτε αναβαθμίζεις στην επόμενη αλλά αυτόδεν σημαίνει και κάτι το ιδιαίτερο ούτε είναι ντε και καλά υποχρεωτικό...

Στο 90% των περιπτώσεων για desktop χρήση είτε κάνεις το ένα είτε το άλλο δεν έχεις πρόβλημα.

Για χρήση server τα πράματα είναι ποιό ξεκάθαρα, αν τον στήσεις μια και καλή και λειτουργεί, τον αφήνεις όπως είναι για χρόνια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για την desktopέκδοση του ubuntu ξέρω σίγουρα ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει, από μόνο του το λειτουργικό μόλις βρεί την νέα έκδοση σε ρωτάει αν θες να αναβαθμίσεις...

Για την server έκδοση δεν έχω ασχοληθεί αλλά δεν νομίζω να έχει άλλη φιλοσοφία.

Το ubuntu βγάζει 2 εκδόσεις κάθε έτος και κάθε 2 χρόνια η μία από αυτές είναι lts.

Δηλαδή είχαμε

το 2008 τις 8.04lts & 8.10,

το 2009 τις 9.04 & 9.10,

το 2010 τις 10.04lts & 10.10,

το 2011 την 11.04alpha κλπ...

Oι 8.04 και 10.04 είχαν/έχουν υποστήριξη για 2 χρόνια, οι ενδιάμεσες είτε τις αφήνεις όπως είναι είτε αναβαθμίζεις στην επόμενη αλλά αυτόδεν σημαίνει και κάτι το ιδιαίτερο ούτε είναι ντε και καλά υποχρεωτικό...

Στο 90% των περιπτώσεων για desktop χρήση είτε κάνεις το ένα είτε το άλλο δεν έχεις πρόβλημα.

Για χρήση server τα πράματα είναι ποιό ξεκάθαρα, αν τον στήσεις μια και καλή και λειτουργεί, τον αφήνεις όπως είναι για χρόνια. ;)

Δεν είπαμε κάτι διαφορετικό,αν και δεν ασχολούμε με τις releases που κάνει το ubuntu.Το χρονοδιάγραμμα για τις desktop εκδόσεις είναι το ίδιο με τις server(2 κάθε χρόνο 04 και 10,και κάθε 2 χρόνια μία LTS).Τι θέλεις να πείς με το ποιό ξεκάθαρα για τις server releases;

Ισχύει κάτι αλλο;:hmm:

Link to comment
Share on other sites

στο debian οταν κανεις login τι εντολη θελει για να ξεκινησει?

Τι ακριβώς θές να ξεκινήσει;

Σε βγάζει σε κονσόλα λογικά αν δεν έχεις περάσει κάποιο de(μαζί με xorg) και κάποιον display manager δεν θα εκκινήσει κάποιο γραφικό περιβάλλον.

Αν είσαι σε κονσόλα ψάξε στο howtoforge,που έδωσα σε προηγούμενο post τι ακριβώς θές να στήσεις.(Για μένα ξεκίνα με ssh server)και βάλτον στο ίδιο δίκτυο με κάποιο άλλο μηχάνημα που έχεις(αν έχεις windows κατέβασε το putty,χτύπα την IP του server και ξεκίνα δουλειά με άλλες υπηρεσίες),και κάνε μετά την δουλειά σου απο εκεί.

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Τι θέλεις να πείς με το ποιό ξεκάθαρα για τις server releases;

Ισχύει κάτι αλλο;:hmm:

Βλέπε το γραμμοσκιασμένο.. :)

Για χρήση server τα πράματα είναι ποιό ξεκάθαρα, αν τον στήσεις μια και καλή και λειτουργεί, τον αφήνεις όπως είναι για χρόνια. ;)
Link to comment
Share on other sites

Βλέπε το γραμμοσκιασμένο.. :)

Καλά ναι δεκτό,αυτό ισχύει και για το debian και για το centos.Αλλά αν είναι κάτι να σπάσει πίστεψε με θα σπάσει.

Επίσης όλο και κάποια νέα features,patches ή διορθώσεις bugs θα θές απο κάποια αναβάθμιση,οπότε δεν μπορείς να τον αφήσεις έτσι για χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω ρε φιλε θα την χρειαστω! περασα το debian-507-i386-netinst απλα κολησα παλι γιατι τα εχει παιξει η καρτα δικτυου οποτε παριγκηλα μια απο e-shop με 6 euro και μολις την παρω θα το ψαξω κι αλλο. νομιζα πως δεν ξεκινουσε γιατι θυμαμαι απο το backtrack που ηθελε "startx".αυτο μου εδειχνε το ονομα του server που εδωσα και περιμενε εντολη.ξεχασα οτι δεν εχει γραφικο περιβαλλον:tomato:.ενταξει θα μαθω σιγα-σιγα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι δεκτό,αυτό ισχύει και για το debian και για το centos.Αλλά αν είναι κάτι να σπάσει πίστεψε με θα σπάσει.

Επίσης όλο και κάποια νέα features,patches ή διορθώσεις bugs θα θές απο κάποια αναβάθμιση,οπότε δεν μπορείς να τον αφήσεις έτσι για χρόνια.

Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά νομίζω πως για home use server δεν είναι τόσο μεγάλες οι ανάγκες διαρκούς αναβάθμισης.

Απλά, από όσο έχω δεί μέχρι τώρα οι απλοί χρήστες ποτέ δεν αφήνουν το μηχάνημα απείραχτο, όσο καλά και αν λειτουργεί... :whip::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά νομίζω πως για home use server δεν είναι τόσο μεγάλες οι ανάγκες διαρκούς αναβάθμισης.

Απλά, από όσο έχω δεί μέχρι τώρα οι απλοί χρήστες ποτέ δεν αφήνουν το μηχάνημα απείραχτο, όσο καλά και αν λειτουργεί... :whip::hehe:

Νομίζω ότι για home server use,είναι περισσότερο αναγκαίες οι αναβαθμίσεις για πειραματισμό και bug reporting ακόμα και για kernel updates,τουλάχιστον μετά απο κάποιο καιρό που έχεις την γνώση για το λειτουργικό,όπως δεν έιναι αναγκαίο να πάς και σε μία κατα κόρον stable διανομή για χρήση home server.

Νομίζω ότι κάποιος νέος χρήστης,θα τρομάξει άμα του σπάσει κάτι.Ακόμα και αν είναι γελοία η λύση,γιαυτό και πρότεινα διανομές όπως centos,debian stable ακόμα και η ubuntu server edition. :)

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου σερβερακι ειναι ενα PIII 650mhz, 192mb ram νομίζω 10 gbγια OS (freenas θα μπουν) και πρέπει να πάρω μια κάρτα δικτύου gigabit και ενα 4 port sata 1 controller με silicon 3114 chipset να του βαλω 2 640gb WD aaks που θα παιξει σιγουρα απο οσο ξερω.

Ανυπομονώ να το σεταρω κάποια στιγμή :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Παίρνοντας αφορμή απο το παρόν θρέντ και για να μην ανοίξω καινούργιο εχοντας αποφασίσει την δημιουργία home server ενας φίλος μου έστειλε ενα αρχείο pdf με οδηγίες για την εγκατάσταση του παρακάτωpost-4040-1416074901,0947_thumb.jpg Τι γνώμη έχετε θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί εκτός απο αυτά που αναφέρει και για λήψη back-up των υπολογιστών του δικτύου (τρέχουν win 7)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηρα την καρτα δικτυου και το εστησα με freenas τελικα. το επελεξα γιατι ειναι πραγματικα πολυ ευκολο και στην εγκατασταση αλλα και στη λειτουργια χαρη στο ομορφο webinterface που εχει. ειναι πολυ εθκολο γενικα ,ε ελληνικο μενου για οποιον επιθυμει (εγω θα παραμεινω στα αγγλικα) στον σκληρο πιανει μονο 30mb και δειτε και μια photo απο το status

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

αυτο που δεν ξερω τωρα και θα χρειστω βοηθεια ειναι το εξης. στο επομενο βημα λεει οτι πατε στα windows και στην επιλογή Συνδέσεις. Θα δείτε έναν υπολογιστή ονόματι FREENAS με το φάκελό σας μέσα. εγω ατυτον τον φακελο που θα τον βρω μηπως εχω κανει κατι λαθος?

Υ.Γ.η εικονα ειναι πριν το disk configuration.το αναφερω για να ξερετε οτι εχω κανει και τον δισκο share απλα δεν τον βρισκω στα windows (7ultimate)

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το My Computer και στην μπάρα διευθύνσεων,δώσε file://IP_toy_Freenas

Τέλος,αν θές να κάνεις σύνδεση με τον δικτυακό δίσκο και να φαίνεται στο My Computer,

δες εδώ How to Map Network Drive in Windows 7?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.