Jump to content



Gigabyte 890XA-UD3 - Core unlock -> temp rise northbridge


dimitris_s

Recommended Posts

Χαιρετώ,

Καλή χρονιά με υγεία πάνω απ' όλα.

Εχθές έστησα το htpc:

Gigabyte 890XA-UD3

Athlon II X3 445 3.1GHz

4gb corsair xms 3

Λεπόν, όλα κομπλέ, αλλά:

Όταν ξεκλειδώνω τη CPU και γίνεται Phenom II X4, δουλεύει απροβλημάτιστα, αλλά βλέπω μια σημαντική αύξηση της θερμοκρασίας στο Northbridge, η οποία με ανησυχεί.

Με μια πρώτη ματιά (speefan κτλ), η αύξηση φαινομενικά είναι της τάξεως των 40 βαθμών κελσίου. Όταν ακουμπάω τη ψύκτρα του nb με το χέρι, νιώθω μια μεγάλη αύξηση της θερμοκρασίας.

Ο επεξεργαστής ωστόσο παραμένει ψυχρός, ελέω dark knight.

Θα επανέλθω με περισσότερο info όταν βγάλω πιο σωστά και όχι μπακαλίστικα συμπεράσματα.

Ως τότε αν έχετε καμιά ιδέα, παρακαλώ μοιραστείτε την μαζί μου. :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια μητρική και οι θερμοκρασίες στο ΝΒ με Voltage απο 1.150V στα 1,230V έχει 38C και έχω ανεβάσει την μητρική από 2000MHz στα 2610MHz...

Aπλά δεν έχεις καλό AirFlow... Εντάξει και οι 40-42C για ΝΒ δεν είναι κακοί...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια μητρική και οι θερμοκρασίες στο ΝΒ με Voltage απο 1.150V στα 1,230V έχει 38C και έχω ανεβάσει την μητρική από 2000MHz στα 2610MHz...

Aπλά δεν έχεις καλό AirFlow... Εντάξει και οι 40-42C για ΝΒ δεν είναι κακοί...

Το airflow είναι εντάξει, τσεκαρισμένο.

Απ' όσο διάβασα οι gigabyte μητρικές δεν έχουν sensor για το NB.

Επίσης διαπίστωσα πως διάβαζα λάθος temps, γιατί με το ξεκλείδωμα του 4ου πυρήνα οι temp sensor της CPU πάνε περίπατο. Μπέρδευα δηλαδή τη λάθος θερμοκρασία που δίνει για τη CPU και νόμιζα ότι είναι του NB.

Όπως και να' χει όταν ακουμπάω και πάλι με το χέρι το NB είναι αρκετά ζεστό, έως που ψιλοζεματάει. Όλα είναι stock, και η θερμοκρασία του NB δεν έχει διαφορά με 4ο πυρήνα on/off.

Δοκίμασα να συνδέσω στο ΝΒ έναν temp sensor από ένα aerocool powerwatch που είχα παρατημένο, και μου δείχνει 45-50 Celsius.

Να σημειώσω ότι η μητρική είναι Rev.2 με το μανίσιο BIOS (FA).

Να σε ρωτήσω τα εξής οπότε, εάν έχεις τη καλοσύνη να μου απαντήσεις:

1) Με ποιο πρόγραμμα διαβάζεις temps για το NB;

2) Εάν ακουμπήσεις με το χέρι το ΝΒ τι βαθμού εγκαύμα θα αποκτήσεις; :p

3) H δικιά σου είναι Rev.1 ή Rev.2, και τι BIOS έχεις επάνω;

Θενκς.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολυ.

Οι θερμοκρασίες που αναφέρονται μέσα από το AIDA64 εχω την εντύπωση ότι είναι χαμηλές για τη μητρική. Μόνο αγγίζοντάς τη καταλαβαίνω ότι είναι ζεστή.

Θα το κοιτάξω το βράδυ και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

4SZiA.jpg

Όπως το περίμενα. 32 βαθμούς δείχνει, αλλά αν πας να το πιάσεις με το χέρι το NB, η γνώμη που σχηματίζεις είναι εντελώς διαφορετική. Δεν είναι και τραγική η κατάσταση βέβαια, αλλά θα' πρεπε να ήταν πιο κρύο κανονικά.

Φίλε Άρη, αν είχες τη δυνατότητα να ελέγξεις με την αφή το NB, θα με υποχρέωνες. :)

Link to comment
Share on other sites

4SZiA.jpg

Όπως το περίμενα. 32 βαθμούς δείχνει, αλλά αν πας να το πιάσεις με το χέρι το NB, η γνώμη που σχηματίζεις είναι εντελώς διαφορετική. Δεν είναι και τραγική η κατάσταση βέβαια, αλλά θα' πρεπε να ήταν πιο κρύο κανονικά.

Φίλε Άρη, αν είχες τη δυνατότητα να ελέγξεις με την αφή το NB, θα με υποχρέωνες. :)

Θα το ακουμπήσω αλλά δεν υπάρχει κίνδυνος να γίνω έτσι -> :mamba: :mamba:

Πρέπει να το δουλέψω και να το κλείσω? Δεν θα έχω πρόβλημα αν είναι ανοικτό...?

Βtw μήπως παλιά έμπαινες στο e-pcmag? Γιατί το ονομά σου κάτι μου θυμίζει και πρέπει να σε είχα και στο msn :p

Link to comment
Share on other sites

Θα το ακουμπήσω αλλά δεν υπάρχει κίνδυνος να γίνω έτσι -> :mamba: :mamba:

Πρέπει να το δουλέψω και να το κλείσω? Δεν θα έχω πρόβλημα αν είναι ανοικτό...?

Άστο το μηχάνημα σε idle για 20 λεπτάκια, και μετά όπως είναι ανοιχτό ακούμπα προσεκτικά τη ψύκτρα του Northbridge.

Βtw μήπως παλιά έμπαινες στο e-pcmag? Γιατί το ονομά σου κάτι μου θυμίζει και πρέπει να σε είχα και στο msn :p

Ήμουν global moderator στο e-pcmag :p

Γεια σου παλιοσειρά... :hehe:

@ΜicAn: Έχω αλλάξει θερμαγώγιμη, καθαρίζοντας τη παλιά. H ψύκτρα πατάει εντάξει στη μητρική. Το πιθανότερο όπως λες είναι να αλλάξω ψύκτρα (τρέχα γύρευε).

Ξέχασα να αναφέρω κάτι σημαντικό. Το συγκεκριμένο είναι το 2ο ίδιο mobo. Το πρώτο που είχα αρχικά αγοράσει πριν 1μιση βδομάδα, όταν το έβαλα επάνω, ανέβαζε κι αυτό θερμοκρασίες, και παρέδωσε το πνεύμα σε μόλις 1 ώρα λειτουργίας. Αυτό το mobo είναι ακριβώς το ίδιο από RMA (ίδιο revision κτλ), και είμαι πλέον 99% σίγουρος ότι απλά η gigabyte δεν έχει βάλει σωστή ψύκτρα στο ΝΒ. :/

Link to comment
Share on other sites

... και είμαι πλέον 99% σίγουρος ότι απλά η gigabyte δεν έχει βάλει σωστή ψύκτρα στο ΝΒ.

:/

Βάλε τότε μία ενεργητική (όχι παθητική) με ανεμιστηράκι.

Λογικά θα επιλυθεί το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Mιχάλη, παίζει φάση ώστε το 890 να είναι τόσο καυτό τσιπ και το ψηκτράκι του τόσο κακό που να χρειάζεται ενεργή ψύξη? Στο 785 με μία ψηκτρούλα-μισορηξιά στην MSI έχω 27C. . .

Παράξενη, πολύ παράξενη υπόθεση.

Μήπως υπάρχει τίποτε στο νετ για ανάλογα κρούσματα στην ίδια πλακέτα?

Link to comment
Share on other sites

Άστο το μηχάνημα σε idle για 20 λεπτάκια, και μετά όπως είναι ανοιχτό ακούμπα προσεκτικά τη ψύκτρα του Northbridge.

Eχμ όντως καίει, δεν το πιάνεις πάνω απο 3-4 δευτερόλεπτα... :p

Aυτό σημαίνει ότι θα μου χαλάσει η μητρική σύντομα???

Πάω να μειώσω τάσεις στην μητρική μην πάθουμε καμιά πλάκα...

Link to comment
Share on other sites

Eχμ όντως καίει, δεν το πιάνεις πάνω απο 3-4 δευτερόλεπτα... :p

Aυτό σημαίνει ότι θα μου χαλάσει η μητρική σύντομα???

Πάω να μειώσω τάσεις στην μητρική μην πάθουμε καμιά πλάκα...

To τσιπάκι της μητρικής είναι το 790Χ. Το SB είναι το 850.

Σε default ρολόγια δε πιστεύω ότι θα αντιμετωπίσει πρόβλημα, και πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, καθώς με τα έως τώρα δεδομένα, συμπεραίνω ότι οι υψηλές θερμοκρασίες στο ΝΒ είναι γενικά πρόβλημα της 890ΧΑ.

Έχω ένα thermaltake extreme spirit να κάθεται, το οποίο είχε ρίξει παλιά τα temps ενός 790FX μιας DFI από 70 celsius σε 40, οπότε θα κάνει δουλειά.

Άρη σ' ευχαριστώ για την επιβεβαίωση φίλε. :T:

Link to comment
Share on other sites

Mιχάλη, παίζει φάση ώστε το 890 να είναι τόσο καυτό τσιπ και το ψηκτράκι του τόσο κακό που να χρειάζεται ενεργή ψύξη?

Τι να πω δεν ξέρω ...

Το δικό μου 890GX ζεσταίνεται αλλά δεν καίει κιόλας ...

Τώρα των παιδιών πρέπει να είναι ειδική περίπτωση ...

Έχω ένα thermaltake extreme spirit να κάθεται

Μιά χαρά είναι ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.