Jump to content



5 Static IPs, TCP/IPv6, Home network & WiFI


dimitris_s

Recommended Posts

ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ

Το σενάριο έχει ως εξής:

Έχουμε:

- 5 στατικά ΙP από τον ISP, που έρχονται κατευθείαν στο καλώδιο LAN που δίνει ο ISP για το σπίτι. Θα χρησιμοποιηθούν οι 4 IP μόνο. Η 5η δεν μας χρειάζεται.

- 3 τερματικά ethernet

- 2 laptop wireless

- 1 router DD-WRT

- 1 switch 1000άρι

Target:

Να στηθεί οικιακό δίκτυο, όπου τα 3 τερματικά και το router θα τσιμπάνε από μια στατική IP, τα wireless laptops να συνδέονται και αυτά στο ίδιο workgroup, και να μπορούν να δουν τα share των υπολοίπων PC.

Εδώ ανακύπτει ένα θέμα:

Εφόσον θα χρησιμοποιηθούν στατικά IP σε κάθε PC τότε χάνεται κάθε είδους επικοινωνία μεταξύ τους, καθώς το καθένα βγαίνει έξω μέσω του switch.

Μετά από λίγο brainstorming, την λύση σε αυτό το εμπόδιο μας τη δίνει το TCP/IPv6 protocol. Όλα τα τερματικά θα τσιμπήσουν από μια στατική IP, και για να στηθεί το workgroup μεταξύ τους και να μοιράζονται τα share, θα παίξει το workgroup σε TCP/IP version 6.

Κάπου εδώ εγείρεται, το δεύτερο και σημαντικότερο πρόβλημα/ερώτημα:

Έχουμε μέχρι στιγμής 3 τερματικά που συνδέονται επάνω σε ένα switch, το καθένα εκ των οποίων δουλεύει με στατικό IP επάνω από TCP/IPv4, και έχουν ένα ωραιότατο και ταχύτατο workgroup σε TCP/IPv6.

Τα wireless laptops όμως συνδέονται επάνω στo router το οποίο παίρνει στατικό IP για την πάρτη του, αλλά μοιράζει δυναμικές IP στα wireless laptops μέσω του DHCP του.

Οπότε τα laptops δεν έχουν πρόσβαση στο IPv6 workgroup.

Έστω λοιπόν ότι σετάρουμε και στα laptop ένα TCP/IPv6 workgroup και κάνουμε τις ίδιες ρυθμίσεις όπως και στα τερματικά.

Τι θα πρέπει να ρυθμιστεί στον router, ώστε να περνάνε τα laptops με τις δυναμικές τους IPs και να έχουν κανονικά πρόσβαση στο ίδιο workgroup με τα τερματικά και να μπορούν να δουν τα share των τερματικών;

Η εμπειρία λέει, ότι θα πρέπει να γίνουν bind τα δυναμικά IP των wireless laptops με τις MAC τους, έτσι ώστε να παίρνουν πάντα την ίδια IP.

Από εκεί και πέρα, τι ρύθμιση θα πρέπει να γίνει στον router για να επιτευχθεί το παραπάνω; Kάποιο είδος tunelling, filtering...;

Θα μπορούσε με κάποιο τρόπο να χρησιμοποιηθεί το 5ο στατικό IP το οποίο δεν έχει γίνει assign πουθενά; Θα μπορούσε αυτό το static ΙP να το δίνει ο router σε ENA wireless laptop, έτσι ώστε το laptop αυτό να έμπαινε στο workgroup; Σε αυτή τη περίπτωση γίνεται exclude το 2ο laptop κάτι το οποίο δεν μας πειράζει.

Network setup:

Κάποιο δυνατό router που θα φλασαριστεί με dd-wrt για πλήρη έλεγχο.

Κάποιο 1000άρι 5port ή 8port switch.

Το ethernet του ISP θα πηγαίνει στο switch. Επάνω στο switch θα συνδέονται τα 3 τερματικά και το router και θα δουλεύει το καθένα με το δικό του στατικό IP.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός σου είπε ότι επειδή θα βάλεις καρφωτά τις IP ( static ) στα PC χάνεται η δυνατότητα επικοινωνίας μεταξύ τους ?

Έχει δίκαιο ο billpeppas. Και εγώ στο δικό μου δίκτυο έχω 3 pc και από 2 μέχρι 5 laptop με wifi, όλα με στατικό και 2 media player με στατικό ip και απο 2 έως 4 κινητά πάλι με στατικό ip και 3 δορυφορικους δέκτες με lan-static ip και βλέπουν κανονικά το δίκτυο και τα shares.

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλάβατε... :p

Όταν λέω static IPs εννοώ static IPs και όχι static εσωτερικά LAN IPs.

Τα IPs αυτά μου παρέχονται από τον ISP όπως εξήγησα. Δηλαδή δεν εννοώ static IPs που έχω βάλει εγώ της μορφής 192.168.x.x. αλλά κανονικά στατικά IP.

Αν ήταν τόσο απλό δε θα ρωτούσα. :p

Link to comment
Share on other sites

IP Aliasing

και δρομολογείς την κίνηση μεταξύ των PC εσωτερικά ( LAN ).

Ευχαριστώ. Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο περισσότερο αυτό;

Αυτό θα το κάνω μέσα από το router για την δυναμική IP του laptop και θα του δώσω το 5ο στατικό;

Link to comment
Share on other sites

Πως θα συνδεσεις διαφορετικα subnets πανω στο ιδιο switch και αυτα τα θα κανουν κανουν δικτυο μεταξυ τους? Φανταζομαι θα παιξεις με vlans και θα τα κανεις trunk.

(Αν ειπα κοτσανα να με συγχωρεις..θεωρητικα τα ξερω μονο..)

Link to comment
Share on other sites

Windows θα έχουνε τα μηχανήματα ε ?

Εδώ έχουμε ένα κολληματάκι, δεν είμαι σίγουρος αν υποστηρίζουνε IP Aliasing τα Windows XP/Vista/7.

Θέλει ψαξιματάκι.

Μια εναλλακτική λύση ( μπακάλικη, εύκολη και γρήγορη πάντα ) πάντως είναι η χρησιμοποίηση 2ης κάρτας ethernet ( στα desktop PCs τουλάχιστον ) για την εσωτερική επικοινωνία μεταξύ των PC σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, αφού έχεις 5 IP, γιατί δεν τις χρησιμοποιείς όλες? Βάλε το DD-WRT να δουλεύει σαν Access Point... Ουσιαστικά θα κάνει ό,τι και το switch, αλλά με ασύρματο... και βάλε τα 2 λαπτοπάκια εκεί πάνω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. :)

Στο ίδιο subnet είναι τα 5 στατικά IP (ίδιο subnet, ίδιο gateway, ίδιους DNS).

Windows 7 θα είναι τα μηχανήματα και ένα με XP Prof SP3.

Φίλε, αφού έχεις 5 IP, γιατί δεν τις χρησιμοποιείς όλες? Βάλε το DD-WRT να δουλεύει σαν Access Point... Ουσιαστικά θα κάνει ό,τι και το switch, αλλά με ασύρματο... και βάλε τα 2 λαπτοπάκια εκεί πάνω

Καλό ακούγεται... λες να δουλέψει; Από τις 5 IP μόνο η μία θα μείνει στο τέλος διαθέσιμη. Λες ότι θα μπορέσω να κάνω assign το ένα στατικό IP που θα απομείνει στο ένα laptop;

Το router το οποίο θα μπει:

NETGEAR WNDR3700

CPU: AR7161 680 MHz

RAM: 64 MB

Flash: 8 MB

edit: Βρήκα κι αυτό, δε ξέρω άμα θα με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα ειναι ειναι class a ip /8bit μασκα δεν σε εμποδιζει να την κανεις asign σε οποια συσκευη θες αφου θα ειναι στο ιδιο subnet ή broadcast.

Αυτο που δεν καταλαβαινω και αν δε σας κανει κοπος να μου εξηγησει καποιος ειναι το πως απο την στιγμη που ενας router κανει bridge δυο ips, την δικια του με αυτην που δινει ο isp, εσυ θα παρεις απο το ιδιο router 5 ips απο τον isp σου..

Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα ειναι ειναι class a ip /8bit μασκα δεν σε εμποδιζει να την κανεις asign σε οποια συσκευη θες αφου θα ειναι στο ιδιο subnet ή broadcast.

Αυτο που δεν καταλαβαινω και αν δε σας κανει κοπος να μου εξηγησει καποιος ειναι το πως απο την στιγμη που ενας router κανει bridge δυο ips, την δικια του με αυτην που δινει ο isp, εσυ θα παρεις απο το ιδιο router 5 ips απο τον isp σου..

Δεν παίρνω τα IPs από το router. Δεν έχω aDSL. :p

Στο σπίτι έρχεται ένα ethernet καλώδιο (τα ιντερνετς). Αυτό το κουμπώνω επάνω σε ένα switch και συνδέω στο ίδιο switch 5 συσκευές. Σε αυτές μπορώ να δώσω τα 5 στατικά IP μου έχουν δωθεί από τον ISP μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνω τα IPs από το router. Δεν έχω aDSL. :p

Στο σπίτι έρχεται ένα ethernet καλώδιο (τα ιντερνετς). Αυτό το κουμπώνω επάνω σε ένα switch και συνδέω στο ίδιο switch 5 συσκευές. Σε αυτές μπορώ να δώσω τα 5 στατικά IP μου έχουν δωθεί από τον ISP μου.

Ναι συγνωμη,το ειχες γραψει πιο πανω..Στην ελλαδα γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλό ακούγεται... λες να δουλέψει; Από τις 5 IP μόνο η μία θα μείνει στο τέλος διαθέσιμη. Λες ότι θα μπορέσω να κάνω assign το ένα στατικό IP που θα απομείνει στο ένα laptop;

Το router το οποίο θα μπει:

NETGEAR WNDR3700

CPU: AR7161 680 MHz

RAM: 64 MB

Flash: 8 MB

edit: Βρήκα κι αυτό, δε ξέρω άμα θα με βοηθήσει.

Χε :p Περίπλοκα μας τα λες! Κοίτα, δεν ξέρω πολλά πολλά από λινουξοειδή... Στο μυαλό μου έχω κάτι πιο απλό...

Wireless access point - DD-WRT Wiki

Πιστεύω πως θα κάνει τη δουλειά... Δεν ξέρω με το IPv6 τί γίνεται μόνο....

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Τελικά η μεσοβέζικη λύση που σκαρφίστηκα, για να έχουν πρόσβαση τα laptop στο Ethernet LAN μέσω Wifi, είναι να βάλω στα hosts αρχεία τους, την IP (public) των υπολογιστών που είναι στο LAN καθώς και το όνομά τους (π.χ HT-PC). Με αυτόν τον τρόπο τα laptops μπορούν να κάνουν resolve τα σταθερά PC στο δίκτυο, και εμφανίζονται στο network "neighborhood", έτσι από τα laptop βλέπω όλο το δίκτυο, όλα τα shares ακόμα και το smb share του ac ryan mini hd2. Φυσικά δεν έχω πρόσβαση από τα public stations στα laptops αλλά δεν με πολυενδιαφέρει σε αυτό το στάδιο. Λογικά κι αυτό γίνεται αλλά είναι περίπλοκο, γιατί τα laptop πέρνουν δυναμική IP (192.168.1.x). Αυτό που ήθελα το πέτυχα πάντως. Δηλαδή τα laptops να έχουνε πρόσβαση στο HTPC που είναι και "torrent server" (έχω κάνει ένα φάκελο σε ένα share του HTPC και ότι αρχείο .torrent πέσει εκεί, το utorrent το τραβάει κατευθείαν αυτόματα και αρχίζει να το κατεβάζει, έτσι έχω βάλει τάξη στα media και δεν έχω media εδώ κι εκεί) καθώς και media server.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.