Jump to content



Stacker 830 & Εξωτερικο Κουτι Υδροψυξης [Credit to Vag]


CrazyAnt

Recommended Posts

Μετα απο πολλους μηνες με τα parts που απαρτιζουν την υδροψυξη στην κατοχη μου (απο πριν το καλοκαιρι banana) και μετα απο 1-1.5 μηνα χαλαρηηηηηηηης εργασιας στα Vagouridis Networks,το project ειναι επιτελους ετοιμο!!!

Η μαλλον σχεδον ετοιμο :p γιατι τα πλαινα του κουτιου της υδροψυξης πρεπει να αλλαχτουν μιας και μια τελευταια μικροαλλαγη στο σχεδιασμο εβγαλε αχρηστα αυτα που αρχικα ειχαν κοπει.

Επειδη ομως η βαλιτσα ειχε τραβηξει ηδη υπερβολικα μακρυα,στηνουμε οτι εχουμε και τα πλαινα μπορουν να περιμενουν μιας και εκτος απο την αισ8ητικη του project δεν επιρεαζουν την λειτουργικοτητα του

Να πω προκαταβολικα ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω στον Vagouridi που επιμελη8ηκε το κοψε-ραψε του παλιου midi tower που φιλοξενει την υδροψυξη :o και ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ευχαριστω στη Στελλα για την υπομονη που εδειξε κα8ως εδω και κανα 2μηνο ημουν σχεδον κα8ε μερα στο σπιτι του Παρη :brutal008::brutal008: και με ανεχοταν και μου προσφερε καφεδακια :rolleyes:,ασχετως αν τις περισσοτερες φορες αντι να κανουμε δουλεια με,μας επιανε η παρλα με αποτελεσμα να τραβηξει τοσο πολυ χρονικα το project :)

Τελος ευχαριστω τον Hadji που την μερα που γιορταζε,εκατσε μετα το φαγοποτι και μου μονταρε την μητρικη :o

Αντρικο ευχαριστω πολυ μαστορα :)

Επειδη ομως το καταντησα Ταινια με ολα αυτα τα credentials & τις ευχαριστιες,ας περασουμε σε μερικες φωτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικα που χρησημοποιη8ηκαν ειναι τα εξης:

το κουτακι φτιαχτηκε απο ενα παλιο midi TurboX tower με τα απαραιτητα κοψηματα

πλεξυ στην προσοψη του κουτιου το οποιο βαφτηκε μαυρο

3πλο GTS radiator

11's blocks on Cpu (latest revision :D ) & Vga

Laing D5

custom made tank by Vag (απο Nessquick ή καποιο μαλακτικο ρουχων,υπηρχε διχωγνωμια σε αυτο :p )

3 x Coolermaster Blue Led 120mm fans , rpm controlled by Zalman fanmate 2

3 x Alphacool 120mm fans , rpm controlled by Zalman fanmate 2

internal tubing by Tygon

external tubing απο αλφαδολαστιχο

Τα "σπλαχνα" του κουτιου της υδροψυξης

2002150946498617614_rs.jpg

τοπο8ετη8ηκε αφρολεξακι στη πλατη και την βαση της αντλοιας για αποροφηση των κραδασμων γιατι ως γνωστον η D5 ειναι πολυ δυνατη και προκαλει κραδασμους

το vmod made by Hadji_a

2002175847681267341_rs.jpg

socket clearance

2002126625109486215_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι απαραιτητες τρυπες στο κουτι για να περασουν οι σωληνες και τα καλωδια τροφοδοσιας της αντλοιας και των ανεμηστηρων (Μιχαλη ευχαριστω για το ποτυροτρυπανο ;) )

2005554240506453960_rs.jpg

επειδη οι τρυπουλες δεν ηταν αρκετα μεγαλες για να περασει το molex καναμε μια πατεντουλα :D

2005591497673002817_rs.jpg

Cpu Block by E11even

2005514583526418697_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

o exaust fan στο Stacker τοπο8ετη8ηκε αναποδα μετα απο τις διαφορες δοκιμες που εκανα για το πιο βολικο orientation και 8α μπει σωστα αυριο,οποτε και πιστευω πως 8α εχω τελιωσει με το setup μιας και μενουν μερικες μικρολεπτομεριες που λογω δουλειας δεν προλαβα σημερα το πρωι να ολοκληρωσω.

Αυριο το απογευμα μετα τη δουλεια 8ελω να πιστευω πως 8α ολοκληρωσω το στησημο και 8α βαλλω μπρος το μηχανημα.

Ελπιζω να δουλεψει και να το κανω πισινα το εργαλειο :p,κα8οτι νιουφης με τα νερουλαδικα.

Leak test στο κουτι της υδροψυξης εχει γινει και ειμαστε leak free.

Στο εσωτερικο του Stacker ομως επειδη βαριουμουν την διαδικασια δεν εκανα,οποτε το leak test 8α ειναι και προβα τζενεραλε :D

Οποτε η 8α παρουν ολα φωτια ή 8α ειμαι ενας χαρουμενος νερουλας.

Σαν πρωτη επαφη με το στησημο υδροψυξης 8ελω να πιστευω πως εχω κανει σωστα τη συνδεσμολογια.

Εβαλλα και τεφλον για καλο και για κακο στα Block,παροτι μου ειπαν ολοι οσοι ρωτησα πως τα ρακορ,λογω του οτι εχουν το O ring,δεν χρειαζοταν.

Αλλα προκειμενου να εχω το κεφαλι μου λιγοτερο ανησυχο εβαλλα τεφλον :D.Κακο δεν κανει η υπαρξη του παντως.

Ααααα!Τα ρακορ του vga block ηταν μικροτερης διαμετρου οποτε πιστευω πως τ τεφλον ηταν ψιλοαπαραιτητο.Ε Μιχαλη?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Γιαννη

Το κολλητηρι σου δεν το χρησημοποιησαμε τελικα,γιατι μιας και πηγαμε απο το σπιτι του Αντρεα (μαζι με τον κλασσικο παρτολα Ομηρο :p και τον μικρο Σακη για να τον περασουμε απο την τελετη μυησης στο φορουμ banana),χρησημοποιησε το δικο του :D

Link to comment
Share on other sites

Ααααα!Τα ρακορ του vga block ηταν μικροτερης διαμετρου οποτε πιστευω πως τ τεφλον ηταν ψιλοαπαραιτητο.Ε Μιχαλη?

Μεγειές ,μεγειές αντε με το καλό Αρη .....:)

Team work rulez.........

Αρη νομίζω οτι ο Ζαχος είχε αλλάξει τα ρακόρ αλλα δεν θυμάμαι τι έιχε βάλει

Δεν θα έχεις πρόβλημα πάντως

Καλή συνέχεια και περιμένουμε αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές μεσιέ! Το τεποζιτάκι μαμάει (αν και πρόλαβες να το ψεβάψεις λίγο :))

Ωραία υπολποίηση θα έλεγα. Το κουτί της υδρόψυξης με τι θα το ντύσεις πλαι και πίσω? Πέτα του μια σίτα.

Και μια απορία : O Vag έφτιασε το κουτί, η Στέλλα τους καφέδες, ο Ανδρέας τη mobo...εσύ τι στα κομμάτια έκανες??? Έδινες οδηγίες??? :p:p:p

Τέσπα, άντε ξεκίνα να ανεβάζεις mhz τώρα!

Γύρνα ρε συ τις φωτό, πως τις έβαλες έτσι ανάποδα?

Double that, στραβολαιμιάστηκα πρωί πρωί!

Τελικά μεγαλύτερος τεμπέλης από μένα δεν!

(εγώ είχα τα parts της υδρόψυξης 2 χρόνια πριν...αν δε με έσπρωχνε ο Νίκος...χεχε)

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια φίλε καταπληκτική δουλειά....

οφ τόπικ: δεν πιστευω ότι την ίδια χρονική στιγμή κάναμε την ίδια μοντα... και εγώ έκοψα ένα κουτί παλιό που θα φιλοξενήσει το w/c Και το έβαλα πάνω στο soprano...!!! μόνο που εγώ τους σωλήνες τους πέρασα από πάνω... δλδ άνοιξα μία τρύπα για 12άρη στον ουρανό του soprano αλλά από εκεί θα παιρνάν οι σωλήνες.... μελλοντικά αν αφαιρεθεί η υδρόψυξη θα βάλω ανεμιστήρα... τέλος το οφ τόπικ και σόρρυ αλλά κάναμε περίπου το ίδιο πράμα ταυτόχρονα και μου έκανε εντύπωση...

σε λίγες μέρες θα δείτε παρουσίαση...:p

Link to comment
Share on other sites

Το κολλητηρι σου δεν το χρησημοποιησαμε τελικα,γιατι μιας και πηγαμε απο το σπιτι του Αντρεα (μαζι με τον κλασσικο παρτολα Ομηρο :p και τον μικρο Σακη για να τον περασουμε απο την τελετη μυησης στο φορουμ banana),χρησημοποιησε το δικο του :D

καλο βγηκε...

Μπραβο Vagoura! :D

(αφου τιποτα δεν εκανες ρε Αρη, θες και τα ευσημα? )

να σας λυσω και την απορια...

το τανκ δεν ειναι απο nesquik, αρα ειναι απο κουτι απορυπαντικου.

οσο για το v-mod, αρχισε το δουλεμα οταν ρωτησα τον Αντρεα αν αυτο που ηταν στο βαζακι και βουτουσε το κολλητηρι ηταν βαζελινη...

μετα πηρε φορα ο Ομηρος και ηθελε ντε και καλα να μου δειξει μερικες εφαρμογες της! banana

μακρια τουυυυυυυυ! :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος!Αν μπορεσεις κάποια στιγμη ανεβασε καμια ακομη φωτο και εν-λειτουργία αλλά και περιστραμμένες για να μη μας βγει ο λαιμός:p

[οφφ τοπικ]

Φαινεται το έχει η περίοδος αυτή γιατι κατι πηρε το αυτί μου πως και κάποιος άλλος ετοιμάζει παρόμοια moda:)

[/οφφ τοπικ]

Link to comment
Share on other sites

Να σται καλα παιδες για τα καλα σας λογια.

Σορρυ για τις φωτογραφιες αλλα στις 2+ το πρωι,μετα απο τη δουλεια και οντας ηυπνιος απο τις 8-9 (επρεπε να φυγουν και οι γονεις για να εκμεταλευτω την κουζινα),το τελευταιο πραγμα πυ προσεξα ηταν το rotation των φωτοζ...

Επειδη ομως σημερα ειχαμε αλλαγη πλανων μαλλον αυριο το πρωι 8α το βαλλω μπρος εκτος και αν ξενυχτησω σημερα.Θα δειξει,αναλογα με τα κεφια παντα :D

@11

το οτι teamwork rulez ξαναπεστο :D

@kallileo

8α δειξει εντως των ημερων :p

@inertia

εκτος απο την καταλητικη παρουσια μου σε ολα τα γεγονοτα (:) ),κατι εκανα και γω βρε.Τρυπες στο κουτι,tubing,cable managment,κτλ :D

ααααα,το τανκ δεν το ξεβαψα εγω,ετσι το παρελαβα απο τον Ιουνιο :D

ηταν απο ενα παλιο project του Παρη και του περισευε.Το ειχε φερει μαζι με ενα αλλο για τον Gonzo και εκεινος επελεξε το αλλο,οποτε εγω πηρα αυτο :p

Για τα πλαινα,το αρχικο σχεδιο που μπηκε σε εφαρμογη,ηταν κοψιμο του ενος πλαινου του turboX στη μεση.Το ενα κομματι εκατσα και το τρυπησα δημιουργωντας 3x120mm τρυπες+fan guards (απο τηνδεξια μερια του κουτιου,8α ανεβασω αργοτερα φωτοζ) και για το αλλο πλαινο τπτ.απλα βαψιμο μαυρο κ τελος.Εκει που στραβωσε η δουλεια ομως ειναι πως την τελευταια στιγμη καναμε μια πατουρα απο αφρολεξ για το ψυγειο,οπτοε αυτο σηκω8ηκε πιο ψηλα,με αποτελεσμα οι τρυπες που αρχικα ειχα σχεδιασει και κοψει να βρισκονται πλεον σε λα8ος υψος...κοινως αποτυχενσεν....

Την σιτα την ειχα αποκλεισει αρχικα γιατι 8α γεμιζε πολυ σκονη μεσα,αλλα εδω που φτασαμε 8α το ξανασκεφτω.

Υπαρχει και η πι8ανοτητα να μπει πλεξυ ειτε απο τη μια ειτε κ απο τις 2 μεριες αλλα 8α το δω και αυτο.

Το πιο πι8αν0ο ομως ειναι να κανω εφαρμοσω το αρχικο σχεδιο,κα8ιως εχω ακομα το δευτερο πλαινο του κουτιου που πορω να κοψω ξανα στη μεση.Απλα 8α κοιταξω μπας και βρω κανα μηχανουργιο για τα κοψηματα γιατι ειναι πολυ πεδεμα να δουλεψεις αυτη τη λαμαρινα.

Ολα ανοιχρτα προς το παρον κα8ως με απασχολει σε πρωτη φαση να το 8εσω σε λειτουργεια...

@polonos

το τανκ δεν με ενοιαξε κα8ολου για τον εξης απλουστατο λογο.Εκει μεσα που ειναι δεν 8α φενεται...οποτε ειτε χρυσο ηταν ειτε νικελενιο,χαμενο 8α ταν.Απο τη στιγμη που αυτο χωραει εκει μεσα και ειναι αρκετα μεγαλο δεν υπαρχει προβλημα.Να κατσω κ να το αλλαξω στο αμεσο μελλον το αποκλιω γιατι βαριεμαι να λυνω-δενω ξανα ετσι για να χαμε να λεγαμε :D

@manos

ετσι και αλλιως χαμηλωστροφα 8α ναι οπτοε δεν εχει σημασια.οτι δουλεια κανει την εκανε.Υπηρχε και μια σκεψη να μην μπει κα8ολου τανκ στο κυκλωμα,αλλα ενα Τ εξαερωσης αλλα δεν με πολυ εν8ουσιασε.

@sakis

ο Vag κατασκευασε το το κουτι μεν,το στησημο ομως το ανελαβα εξολοκληρου εγω με την γιαγια μου σοτν καναπε να κοιταει χωρις να καταλαβαινει τι κανω :D.Κατι επρεπε να κανω και γω για τον εαυτο μου...

@harogeo

μεχρι αυριο 8α εχουμε και φωτογραφιες σε λειτουργια και 8α διορ8ωσω και τις αλλες.

Φυσικα το αισ8ητικο-οπτικο αποτελεσμα υστερει κατα πολυ μεχρι να κλεισω τα πλαινα του κουτιου αλλα τι να κανουμε.

Προς το παρον ελπιζω οταν 8α τελιωσω με τις λεπτομεριες και 8α γεμισω με νερο το κυκλωμα να μην παει τπτ στραβα και να μπουταρει το συστημα.Μεχρι τοτε ειμαι πολυ επιφυλακτικος!

Link to comment
Share on other sites

καλο βγηκε...

οσο για το v-mod, αρχισε το δουλεμα οταν ρωτησα τον Αντρεα αν αυτο που ηταν στο βαζακι και βουτουσε το κολλητηρι ηταν βαζελινη...

μετα πηρε φορα ο Ομηρος και ηθελε ντε και καλα να μου δειξει μερικες εφαρμογες της! banana

μακρια τουυυυυυυυ! :D

lol:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.