Jump to content



The iPad thread


Chosen

Recommended Posts

Λοιπόν αγόρασα αυτή τη βδομάδα το zagg keyboard. (logitech keyboard case for ipad2). Όλα καλά κι όλα ωραία (χθες ήσουν μ'άλλονε παρέα) αλλά έχω 2-3 πολύ σοβαρά προβλήματα:

1. Δεν έχω scroll. Σε καμία εφαρμογή. Δοκίμασα σχεδόν τα πάντα (μέχρι και να αλλάξω το default bluetooth -> btstack από saurik που έγραφε ότι υποστηρίζει scroll (3 λίρες πεταμένες)) αλλά τίποτα.

2. Δεν μπορώ να πλοηγηθώ μεταξύ των σελίδων με τις εφαρμογές. Δηλαδή να πηγαίνω δεξιά αριστερά.

3. Δεν μπορώ να παίξω GTA3 με το πληκτρολόγιο. Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να κάνει assign τα κουμπιά σε gestures??

Πρακτικά το πήρα για να έχω κάτι σαν netbook, διότι για πολλές εφαρμογές μου τη δίνει το πληκτρολόγιο - οθόνη (π.χ. web etc. etc. etc.). Ξέρω ότι δεν είναι netbook, αλλά από άποψη εφαρμογών με καλύπτει 100%. Από άποψη input devices είναι λίγο προβληματικό!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή Tapatalk τόσο Universal όσο και για iPad ξεχωριστά. Υπάρχει κάτι που να δικαιολογεί την ειδική έκδοση για iPad έναντι της universal έκδοσης; (αν και κανονικά αφού είναι universal, τι σκ@τά ρόλο βαράει η έκδοση για iPad :getlost:)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή Tapatalk τόσο Universal όσο και για iPad ξεχωριστά. Υπάρχει κάτι που να δικαιολογεί την ειδική έκδοση για iPad έναντι της universal έκδοσης; (αν και κανονικά αφού είναι universal, τι σκ@τά ρόλο βαράει η έκδοση για iPad :getlost:)

είναι αποκλειστικά φτιαγμένη (και υπερτιμημένη) για τους φανταστικούς χρήστες των ipad :D

seriously now, μήπως είναι ''προσαρμοσμένη'' στην οθόνη του iPad?

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανεις να το κανει να δειξει εικόνα στην TV ( ipad 2 iOS 5.0.1) ;; χρειάζεται το displayout 1.6.6 ; μη το αγοράζω τσάμπα το προγραμματακι :)

Εμένα μια χαρά δείχνει με το hdmi. Το displayout χρειάζεται κυρίως για το ipad 1 και iphone 4 που δεν υποστηρίζουν mirroring από default.

edit: Για το μαραφέτι του ebay μιλάς; Εγώ στο original αναφέρομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ρε τι αρκουδεηδες ειναι αυτοι????

πηρε το bawss μου ipad 2 64GB πριν καιρο ,ειχε μεσα ακουστικα/μανουαλ κλπ

πηρα εγω τωρα το 4G ΟΥΤΕ ΜΑΝΟΥΑΛ.ΟΥΤΕ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ-ΤΙΠΟΤΑ ΤΙΠΟΤΑ...

Την τυφλα τους...

Ας οψεται τουλαχιστον, το βαλα διπλα διπλα με ψιλοκαλο (παιζει hd youtube videos ανετα) tablet και τα κανε ολα πιο εφετζιδικα ...

Καλα εκανα που πηρα το 4G 16GB αντι του ipad2 με 64 GB?

Ναμαι ετοιμος για το επομενο προτυπο βρε παιδι μου...

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι ποιος λαμπρος εγκεφαλος σκεφτηκε να χωρεσουν τοσες λειτουργιες σε ενα τοσο γλυκουτσικο ταμπλετακι,να του βαλουν και πομποδεκτη 4G ,αλλα να μην λειτουργει σαν τηλεφωνο (με ενα bt θαταν φοβερο)...Δηλ μην πεσουν οι πωλησεις του iphone? Παλι καλα που δεν κοψανε και τα MP3 απο το iphone ,φοβουμενοι μην τους φαει πωλησεις του ipod.

Link to comment
Share on other sites

Αποριες

Στο γραφειο word - windows XP

σπιτισιο πισι vista-openoffice

πως μπορω να μεταφερω δουλεια μεταξυ γραφειου-ipad ωστε να γραφω μηνυσεις στην παραλια?

Έχεις σκεφτεί την λύση ενός cloud storage; Θα κάνεις άνετα δουλειά, εφ'όσον έχεις σερβιέτα με internet (3g/wifi).

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί την λύση ενός cloud storage; Θα κάνεις άνετα δουλειά, εφ'όσον έχεις σερβιέτα με internet (3g/wifi).

ηδη με το icloud καταγλυκαθηκα , καταχωρω ραντεβου στο πισι και παω και τα τσεκαρω στο ipad στην βεραντα.Ναι cloud θελω.Το σοφτγουερ ειναι το θεμα, να μην εχω θεμα με τα *.doc του γραφειου

Link to comment
Share on other sites

ηδη με το icloud καταγλυκαθηκα , καταχωρω ραντεβου στο πισι και παω και τα τσεκαρω στο ipad στην βεραντα.Ναι cloud θελω.Το σοφτγουερ ειναι το θεμα, να μην εχω θεμα με τα *.doc του γραφειου

Κοίτα μπορείς να αγοράσεις το quickoffice και να το συνδέσεις με dropbox. Εγώ έτσι το έχω.

Πάντως ούτε το ipad 2 είχε ακουστικά. Μόνο το υποτυπώδες manual έχουν μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτατε που μιλαω λιγο σαν καθυστερημενος τα τελευταια 2 εικοσιτετραωρα, μολις ανακαλυψα οτι το ιπαντ διορθωνει οτι γουσταρει σε οσα δακτυλογραφω (-> βλ. θρεντ εκλογες, έκανε το "τσεκαρω" ->"τσεκαρει" λιεκ επειδη μπορουσε). Ειναι παντως τεραστιο ατου οτι μπορω και γραφω τοσο γρηγορα με αυτο που μου ξεφευγουν και λαθη. Επομενως ΠΟΛΥ καλη τοποθετηση touch πληκτρολογιου και με 2 χερια το χειριζεσαι πολυ ευκολα.

Επαιξα παντως λιγο με το galaxy tab εκει που περιμενα σε μια vodafone, λεμε ΧΟΝΤΡΗ διαφορα στην αποκριση, και δεν εχω καν εξοικειωθει με το παντ- το εβαλα διπλα διπλα με το ταμπλετ της μπιατς (αγνωστη μαρκα εισαγωγη απο αμερικη, κλαση αξιας ~ 300 ευρω) , το βιασε λεμε,μεχρι και στις περιστροφες της οθονης . Δεν ξερω, εγω εγινα αμερικανακι και μου φαινεται τελεια συσκευη, αυτο εχει καποια τρικ που σε κανουν να νομιζεις οτι ειναι ΤΟΣΟ γρηγορο και τοσο ουαου?

προσφατο κατορθωμα

γραφω στο μοντερεητορ θρεντ:

"ας επεμβει καποιος αντμινιστρεητορ"

το ιπαντ ποσταρε

"ας επεμβει καποιος αντινομαρχες"

Έγινε επεξεργασία από Tsakonas
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος συνδυασμος για θεμα mail του γραφειου, ειναι να τα βαλεις ολα μεσω του Exchange Online (η αλλιως Office365) της Microsoft και να το συνδεσεις στο iPad. Το εκανα προσφατα σε εναν πελατη (Ελληνο-Αμερικανο, φανατικο οπαδο της Apple) και τρελαθηκε μιας και εχει τα mail/ filing του ΠΑΝΤΟΥ !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξέρετε κάποιο τρόπο ή πρόγραμμα για να δω full screen σε tv από hdmi adapter σε ipad 3?

Με oplayer hd lite δεν γεμίζει την οθόνη. Πρέπει να βάλω κάποιο έξτρα πρόγραμμα ή υπάρχει κάποιος Player που το κάνει full screen?

Link to comment
Share on other sites

Το AVPlayer που παίζει σχετικά άνετα 720p mkv, υποστηρίζει tv out. Εγώ αυτό χρησιμοποιώ. Βέβαια δεν έχει πολλές δικτυακές δυνατότητες σε σχέση με άλλα, αλλά δεν έχω βρει άλλο πρόγραμμα να παίζει 720p πέρα από αυτό και το xbmc για jb συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.