Jump to content



Phenom 555 η athlon 445?


Tony_Montana

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

AMD ATHLON II X4 640 να πάρεις !!!!! Tετραπύρηνος υψηλά χρονισμένος και με τιμή κάτω από 100€ !!!! Τίποτα λιγότερο !!!

AND CPU ADX640WFGMBOX ATHLON II X4 AM3

Kαι μητρική:

ASROCK 870 EXTREME III για τα SATA III, το E-SATA III, το CROSSFIRE both x8, την ψύξη στο κύκλωμα τροφοδοσίας της cpu !

pc1

Link to comment
Share on other sites

αφου ειπε για χαλαρη χρηση! ασε που καλυτερα ο 555 παρα ο athlon! ειτε την μητρικη που του λεω παρει ειτε αυτη που λες εχει τεραστιες πιθανοτητες να τον ξεκλειδωσει και ξεκλειδωτος ειναι αρκετα καλυτερος απο τον athlon.... ασε που εχει 3πλασια cache... απλα επειδη καποτε ειχα το ιδιο δηλημα μου ειπαν καλυτερα εναν ε8400 (3ghz, 6mb) para enan q8400 (αν θυμαμαι καλα 2,4ghz, 4mb)

Link to comment
Share on other sites

σε χαλαρη χρηση, παντως, δεν νομιζω να του χρησιμευσει τπτ η παραπανω cache. οποτε καλυτερα οι 4 πυρηνες, ωστε και σε κανα παιχνιδακι τυπου GTA πχ, που ειναι απαιτητικο σε cores, να τα φερνει βολτα....!

εξαλλου δεν εγγυαται κανεις οτι ΑΝ ξεκλειδωσει ο 555, θα ειναι και σταθερος!!!

Link to comment
Share on other sites

παντως καλυετρα πιστευω phenom. πιο καινουρια τεχνολογια. και απο οτι εχω διαβασει αν ξεκλειδωθει δεν υπαρχει θεμα... ςδω περα δεν μας βγαζουν προβληματα (μεχρι τωρα και μακαρι ποτε) οι ξεκλειδωμενες 6950 και θα βγαζουν οι επεξεργαστες?? αφου αν ξεκλειδωθει γινεται ενας ηδη υπαρχον τετραπυρινος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Εγώ τον δικό μου κατάφερα και τον ξεκλείδωσα. Οκ δουλεύει σαν τετραπύρηνος αλλά πάει μέχρι 3,5GHz stable. Από εκεί και πάνω πρέπει να πάω τα ρεύματα στο 1,5V και αν αντέξει. Βλέπεις δεν μπορεί να ξέρεις για ποιον λόγο κλειδώθηκαν οι επιπλέον 2 πυρήνες. Ήταν λόγω γραμμής παραγωγής ή επειδή οι 2 πυρήνες δεν άντεχαν oc?

Link to comment
Share on other sites

ναι μα απ την ωρα που λεει το παιδι πως τα θελει για χαλαρη χρηση τον υπερκαλυπτουν τα 3ghz... δεν παιζει να κανει o/c

ATHLON II X4 640 με τα χίλια !!!!

Η L3 CACHE είναι πολύ αργή για να έχει μεγάλη επίδραση στις επιδόσεις των επεξεργαστών ! Από εκεί και πέρα ο πυρήνα των ATHLON και των PHENOM είναι ίδιος !!!

Συμπερασματικά προτιμάς να έχεις + 2 πυρήνες που δίνουν άλλη αίσθηση στο pc οι οποίοι ταυτόχρονα είναι και υψηλά χρονισμένοι παρά λίγη cache τρίτου επιπέδου !!!

Ο 640 είναι μακράν ο καλύτερος και ο πιο συμφέρον επεξεργαστής στην κατηγορία 90-130€ !!

Μόνο αν έβρισκε κανέναν AMD PHENOM II Χ4 925 2,8Ghz /945 3Ghz στα 100-120€ θα ήταν κορυφαία επιλογή!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μεχρι ποσα λευτα δινεις? αν ειναι παρε αυτον:

AMD Phenom II X4 955 (sAM3, Cache 8MB, 3.2GHz, Box) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

το καλυτερο value for money...

Aυτός είναι φοβερός αλλά είναι σε άλλη κατηγορία τιμής !!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις, δεν ηταν για μενα.

Για πολυ χαλαρη χρηση σκακι και ποκερ στο ιντερνετ,fb,msn,skype και καμια σειρα ουτε καν mkv. το Phenom πηραμε και παλι νομιζω πολυ δυνατος .

και Mobo το asus με τη vga και τα sata3,usb3 αυτο που ξεκλειδωνει μονο του,αλλα δεν νομιζω να χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.