Jump to content



10 euro μητρική με P45


neuromancer

Recommended Posts

sorry αλλα πρωτη φορα βλεπεις αυτες τις "προσφορες" του πλαισιου που ειναι μονο σε συγκεκριμενα καταστηματα?

Απο το καλοκαιρι εχει γεμισει ολες τις κατηγοριες με τετοια προιοντα σε εξεφτελιστικες τιμες και ποτε κανενα δεν υπαρχει. Τις πρωτες 10 φορες πηρα τηλεφωνο, μετα καταλαβα οτι προκειται για τρελο δουλεμα. Ειδικα οταν ειδα μνημες που πηρα τηλεφωνο και "ειχαν φυγει πριν λιγο" , και τις εδειχνε ακομα μετα απο 1 μηνα στο site....επιβεβαιωσα το δουλεμα.

Αμα 1/100 απο αυτα τα προιοντα υπαρχει καλως... αλλα γενικα μη λαμβανεις υποψην σου καν αυτες τις τιμες και μη βγαζεις συμπερασματα οπως αυτο που εβγαλες (οτι σε 1.5 χρονο επεσε στα 10 ευρω...), γιατι απλα ειναι ανυπαρκτες τιμες, ουτε προϊον υπαρχει, και συνεπως ουτε και τιμη!

Link to comment
Share on other sites

sorry αλλα πρωτη φορα βλεπεις αυτες τις "προσφορες" του πλαισιου που ειναι μονο σε συγκεκριμενα καταστηματα?

Απο το καλοκαιρι εχει γεμισει ολες τις κατηγοριες με τετοια προιοντα σε εξεφτελιστικες τιμες και ποτε κανενα δεν υπαρχει. Τις πρωτες 10 φορες πηρα τηλεφωνο, μετα καταλαβα οτι προκειται για τρελο δουλεμα. Ειδικα οταν ειδα μνημες που πηρα τηλεφωνο και "ειχαν φυγει πριν λιγο" , και τις εδειχνε ακομα μετα απο 1 μηνα στο site....επιβεβαιωσα το δουλεμα.

Αμα 1/100 απο αυτα τα προιοντα υπαρχει καλως... αλλα γενικα μη λαμβανεις υποψην σου καν αυτες τις τιμες και μη βγαζεις συμπερασματα οπως αυτο που εβγαλες (οτι σε 1.5 χρονο επεσε στα 10 ευρω...), γιατι απλα ειναι ανυπαρκτες τιμες, ουτε προϊον υπαρχει, και συνεπως ουτε και τιμη!

Το συγκεκριμένο ίσως είναι πολύ καλό για αληθινό.

Οι προσφορές του πλαισίου όμως "Τελευταία κομμάτια" όντως υπάρχουν, 2/2 φορες τις πέτυχα.

Την 1η πήρα μία ψύκτρα για nb που κανονικά κοστίζει 20€, την πήρα 5€. Είχαν όλες κιολες στο καταστημα καλαμαριάς 3, και γω πηρα τις 2. Και ήταν του κουτιού, ουτε καν ανοιγμένες

Την 2η φορα πάλι καλαμαριά πρόσφατα μάλιστα πήρα 4GB (2χ2) DDR3 για 40€. Αυτές ήταν εκτός κουτιού, πιθανώς σε έκθεμα? Τεσπα, δουλεύουν και έρχονται με full εγγυηση

Το σύστημα αυτό ισχύει πάντως σε πολλές χώρες και όχι μονο στα ηλεκτρονικά. Απλώς εμεις οπως παντα αργήσαμε. Και ωφελεί τόσο τους πωλητές όσο και τους καταναλωτες (προφανως)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ - βασικά πήρα το feedback που ήθελα, thanks. Έχω δει τι γινεται γενικά με τον κατάλογο προϊόντων αλλά τέτοια φαινόμενα δεκάρικου δεν έτυχε να ξαναδώ!

ξεφτύλα δηλαδή....

Έδω που τα λέμε μητρική 2-4 γενιές παλιά (είδα και κάτι P31) και από βιτρίνα πόσο πια να τη δώσεις! Για χάρισμα είναι!

Link to comment
Share on other sites

Έδω που τα λέμε μητρική 2-4 γενιές παλιά (είδα και κάτι P31) και από βιτρίνα πόσο πια να τη δώσεις! Για χάρισμα είναι!

Για ζήτα μου να σου χαρίσω μια ASUS P4C800-E deluxe με διπλά RAID ? ( που έχω περίσσευμα )

Μην το κάνεις , θα τρομάξεις ..

Η συγκεκριμένη μητρική πιάνει στο ebay σήμερα , άνετα τα 130€ .

Τιμή ως καινούργια στα νιάτα της 200€ .

Και κλείνω λέγοντας , τα μοντέλα hardware , που ποτέ δεν κέρδισαν μαζική εκτίμηση ως καλά και αξιόλογα ,

θα τα βρεις και με 1€ .

Ενω τα μοντέλα που παρά την ηλικία τους , είναι πρωτοκλασάτα , δεν θα τα βρεις τζάμπα .

Link to comment
Share on other sites

Το hardware που δεν είναι fault, το αχρηστεύουν οι εφαρμογές. Τα τελευταία χρόνια, παιχνιδιών και video proccessing εξαιρουμένων, δεν υπάρχει κάποια πιεστική ανάγκη για συχνές αναβαθμίσεις. Δες με τι hardware είμαι. Δες πόσο καθυστερούν οι εταιρίες να πάνε σε 7άρια. Τι κι αν κάνει 10 euro η DFI P45, δεν θα μου προσφέρει τίποτε παραπάνω από την 975 που έχω, πέρα από τον πονοκέφαλο μεταφοράς του συστήματος. Τώρα το hardware που ανέφερες είναι λίγο ιδιόμορφο....

Link to comment
Share on other sites

Ααα εντάξει εκεί που τα πας , έχεις δίκαιο , και εγώ ακολουθώ παράπλευρα μονοπάτια.

Και εάν η ριμάδα η κάμερα HD που αγόρασα , δεν με οδηγούσε στο να χρειαζόμουν επεξεργαστική ισχύ απο διπύρηνο η τεραπύρινο για επεξεργασία video , θα ήμουν μια χαρουλα με P4 στα 3.2 , και με την παραπάνω ASUS μητρική .

Το σκαλοπάτι που αγόρασα ως αναβάθμιση πριν δυο μήνες ( στην υπογραφή μου ) , είναι περίπου 2 χρονών + σε ηλικία ...

Χωρίς να σημαίνει ότι δεν φυσάει από δύναμη .

Και έτσι θα επιβεβαιώσω το σκεπτικό σου , ότι η πραγματική παραγωγικότητα ενός μηχανήματος, δεν σχετίζετε με την μόδα .

Link to comment
Share on other sites

Μια ωραια πρωϊα ειπανε να κανουνε απογραφη σε καθε καταστημα τι demos εχουνε ανοιγμενα και τι bad stock Που λειπουν εξαρτηματα κλπ. Φτιαξανε τη λιστα τους και πηραν αδεια να τα βαλουν σε πολυ χαμηλες τιμες για να τα ξεφορτωθουν. 1 κομματι θα υπηρχε απο το καθενα εκτος σπανιων περιπτωσεων.

Μεχρι εκει ολα καλα.

Το θεμα ειναι οτι σιγουρα ολες οι πολυ καλες/απλα καλες περιπτωσεις θα καβατζωθηκαν απο τους εργαζομενους και φιλους τους (και καλα κανανε δηλαδη τα παιδια).

Το δουλεμα ειναι στο οτι παροτι εγινε το παραπανω και παροτι υπηρχε 99% μονο 1 κομματι στο καθενα, αποφασισαν να τα ανεβασουν στο site και να μην ασχοληθουν ΠΟΤΕ να το ενημερωσουν. Με συνεπεια να λειτουργουν απλα σαν κραχτες και να μη μπορει να βρεις κανενα απο οσα βλεπεις.

Εγω σου λεω, μετα τα 10 τηλεφωνα εγκατεληψα.... τωρα σε κανα λιγο περιεργο προιον οπως πηγε ο φιλος πιο πανω για κατι ψυκτρες northbridge ε εκεινο μπορει να το πετυχεις να υπαρχει....δε λεει και τιποτα...

Οταν τους κραζουμε που ανεβαζουν προσφορες και κανεις παραγγελια και τα κομματια τελειωνουν σε 5 ωρες και δε βγαζουν την προσφορα απο το site μεχρι την αλλη μερα, δηλαδη τι να πουμε για αυτην την περιπτωση που 1-2 μηνες μετα ακομα δεν εχουν ενημερωσει το site...ειναι προφανως εσκεμμενο, απλα τυπικα ειναι καλυμενοι αφου δεν υπαρχει κουμπακι για αγορα online οποτε δε μπορεις να κανεις παραγγελια και να "τους την πεις" μετα και να τρεχεις σε ΙΝΚΑ και ιστοριες.

Οποτε τυπικα ειναι ενταξει....ηθικα ειναι ακομα πιο καταπτυστοι και απο τις προσφορες που ελεγα πιο πανω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
DFI LP DK P45-T2RS (s775, DDR2, Bulk) - Mητρικές - plaisio.gr

ξεφτίλα λέμε... μέσα σε 1.5 χρόνο

Εγώ αγόρασα μια με δέκα ευρώ!!!! οταν είχαν προτο ξεκινήσει, οι προσφορές του πλαισιου... μέσω ίντερνετ.

Δεν ηταν καθόλου ξεφτίλα, ήταν από rma,είχε στον φάκελο τα αυτοκόλλητα με του κωδικούς της μητρικης.

Το πρόβλημα ηταν με το Southbridge που ζεματούσε..... το έφτιαξα με την μέθοδο του θέματος Καρτα στον φουρνο προσθεσα και μια ψήκτρα,διότι αυτή που είχε ηταν ψευτικια.

Τώρα δουλεύει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα μια με δέκα ευρώ!!!! οταν είχαν προτο ξεκινήσει, οι προσφορές του πλαισιου... μέσω ίντερνετ. Δεν ηταν καθόλου ξεφτίλα, ήταν από rma, είχε στον φάκελο τα αυτοκόλλητα με του κωδικούς της μητρικης. Το πρόβλημα ηταν με το Southbridge που ζεματούσε..... το έφτιαξα με την μέθοδο του θέματος Καρτα στον φουρνο προσθεσα και μια ψήκτρα, διότι αυτή που είχε ηταν ψευτικια. Τώρα δουλεύει σωστά.

Το "ξεφτίλα" δεν έχει να κάνει με την μητρική αλλά με την τιμή στην οποία κατέληξε κάτι που πριν μερικούς μήνες πωλούταν 150 ευρώ.

Όσο για ζεματιστό SB, δε νομίζω ότι έχει ανάγκη. Είναι κεραμικό υλικό νομίζω και αντέχει μια σε υψηλές θερμοκρασίες (εκτός κι αν το μπερδεύω με το κεραμικό στο NB που έχει η δική μου).

Anyway, αν ειναι οκ η μητρική τότε τζάμπα λύση. Βέβαια να σου πώ την αλήθεια δεν θα αγόραζα τέτοια μητρική ακόμη και στα 10 ευρώ γιατί όλο και κάποιος θα την ξεχύλωσε στο o/c και την επέστρεψε RMA οπότε θα προτιμούσα να μην πάω γυρεύοντας. CPU/GPU/mobo από overclocker θεωρώ ότι είναι μεγάλο ρίσκο αν επιδιώκεις απροβλημάτιστο μηχάνημα και ηρεμία στο κεφάλι σου.

Link to comment
Share on other sites

cpu δεν νομιζω οτι μπορει να παθει και πολλα, για να φτασει σε επιπεδο electromigration δεν ξερω τι χρειαζεται. Παντως τα τελευταια 10 χρονια τι βγαζω με μεταχειρισμενες cpu μιας γενιας πισω απο ατομα που μεταβαινουν στη νεα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ παιδιά ότι ρώτησα σε προσφορά (μόνο καταστήματα) δεν υπήρχε και το έβλεπα αναρτημένο στο internet κανα μήνα ακόμα. Μετά από κάποιο σημείο τους έδωσα οριστικό Χ, γιατι δεν ανεχομαι να με περνάει για μπιπ......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.