Jump to content



Επιλογη DSLR(Nikon d3100/5000 Η Canon 500D)!!


Recommended Posts

Δε με επαιρνε ο υπνος γιαυτο και αποφασισα να παρω καποιες γνωμες για να καταληξω καπου!

Ηρθε ο καιρος μου και μενα για να επενδυσω στο νεο μου χομπυ και επειδη ειναι αρχη ακομα δεν σκοπευω να δωσω λεφτα σε κατι πολυ ακριβο.

Ξερω και αλλα φωτογραφικα φορουμ αλλα πιστευω πως και εδω θα παρω πολλες απαντησεις μιας και θαυμαζω τις φωτογραφιες και τις γνωσεις καποιων! Στο θεμα μας τωρα! Εχουμε 2 βασικες επιλογες και μια 3η backup.

1.Nikon D3100

2.Nikon D5000

3*Canon 500D

Μονο την Canon δεν εχω κρατησει στο χερι μου να δω πως μου καθεται και οσο για τις Nikon γενικα οτι ειχαμε σε φωτογραφικη ηταν ανεκαθεν Nikon και αρα με εχει κερδισει σαν εταιρια! Θελω τις αποψεις σας και τις εμπειριες σας αν ειχατε με καποια απο αυτες τις μηχανες. Ενημερωνω πως ηδη εχω αρχισει και κοιταω βιβλια και πολλα φορουμ για να εχω μια ιδεα περι φωτογραφισης και αν ολα μου πανε καλα θα ακολουθησω και μαθηματα,αλλα πρωτα θα αρχισω να τραβαω τα παντα απο μεσα στο σπιτι και σιγα σιγα θα περναω ωρες εξω. Για φακους συζηταμε μετα για να μη μπερδευτω. Σας ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Η D5000 βγήκε EOL και η Canon είναι Canon.. :p. Άρα D3100 με 18-55 VR :)

EDIT: Και η D90 έχει βγει EOL, αν πάρεις από τα φωτομάγαζα μια καλή προσφορά με φακό αξίζει κατά τη γνώμη μου τα παραπάνω χρήματα :)

Link to comment
Share on other sites

και που εχει βγει eol....τι σημαινει??

@evan..την αγορα των μεταχειρισμενων πως τη βλεπεις??

Τη βλεπω οπως καθε αγορα και δε λεω πως δε το εχω σκεφτει αλλα θελω η πρωτη μου dslr να ειναι απο το κουτι της που λεμε.Αργοτερα αν τελικα ακολουθησω αυτο το δρομο θα παμε σε κατι μεταχειρισμενο!! Τωρα οσο για τους φακους που λεει ο φιλος Hayabusa,λεω να βρω κατι σε zoom και ευρυγωνιο για αρχη αλλα ειναι νωρις ακομα! Εντυπωσεις κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Τι εντυπωσεις να ακουσεις??

Οποια και να παρεις δεν θα εχεις προβλημα...ακομα και την pentax κ-x ..που δεν εχεις βαλει ..

Το μονο που θα σε κραταει πισω φωτογραφικα θα εισαι εσυ.believe it or not.

Aν βρεις kitaki d90/d5000 αντε και d3100 με τον nikkor 18-105 Vr...προτιμησε το ...με αυτη τη σειρα προτιμησης.(d90 mtx..τα αλλα οτι βρεις...τα προτιμω μτχ παντως.Το πιο λογικο ειναι να βρεις και μτχ τον φακο.).

Απο κει και επειτα ..as always ...οποιοσδηποτε συνδιασμος σωματος με τον sigma 17-70mm φ2.8-4 θσε καλυψει ..Σαν τελευταια επιλογη ...ο vr/ιs 18-55 της εκαστοτε εταιριας..

Μτχ σωματα δες και τα canon 40d/50d.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πολύ καλές εντυπώσεις από την d3100 σαν πρώτη dslr (ποιότητα εικόνας και απόδοση σε υψηλά iso ιδίως σε raw). H d90 είναι αρκετά πιο ακριβή αλλά αν βρεις κάποια προσφορά..

Για φακούς αναλόγως το ποσό που διαθέτεις!

Ευρυγώνιος με λίγο zoom είναι ο φακός 18-55mm Vr και με λίγο περισσότερο ο 18-105mm Vr και ο 18-200mm Vr που ξεφεύγει σε τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι χρήσιμο κανείς να "τελικιάσει" τις ικανότητες μία superzoom και μετά να πάει σε dslr.

Αλλιώς νομω απλά θα χαθεί στις ρυθμίσεις και τις λεπτομέρειες

(κι ίσως απογοητευτεί κιόλας)

Καλύτερα ένα-ένα τα σκαλιά, τι λέτε?

Εκτός κι αν ο φίλος μας έχει όντως αρκετό καιρό καμία φωτογραφική με μερικές βασικές χειροκίνητες ρυθμίσεις και θέλει να κάνει το μεγάλο άλμα. ΓΙατί αν έχει καμία sony φουλ αυτόματο...:hang3:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πολύ καλές εντυπώσεις από την d3100 σαν πρώτη dslr (ποιότητα εικόνας και απόδοση σε υψηλά iso ιδίως σε raw). H d90 είναι αρκετά πιο ακριβή αλλά αν βρεις κάποια προσφορά..

Για φακούς αναλόγως το ποσό που διαθέτεις!

Ευρυγώνιος με λίγο zoom είναι ο φακός 18-55mm Vr και με λίγο περισσότερο ο 18-105mm Vr και ο 18-200mm Vr που ξεφεύγει σε τιμή.

Να σαι καλα φιλε μου. Καλοριζικη η μηχανη σου!! Κοιταξα τους φακους και θα τους δω και απο κοντα!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πολύ καλές εντυπώσεις από την d3100 σαν πρώτη dslr (ποιότητα εικόνας και απόδοση σε υψηλά iso ιδίως σε raw). H d90 είναι αρκετά πιο ακριβή αλλά αν βρεις κάποια προσφορά..

Για φακούς αναλόγως το ποσό που διαθέτεις!

Ευρυγώνιος με λίγο zoom είναι ο φακός 18-55mm Vr και με λίγο περισσότερο ο 18-105mm Vr και ο 18-200mm Vr που ξεφεύγει σε τιμή.

εξίσου αξιόλογος είναι και ο Sigma 17-70 HSM, που προαιρετικά βγαίνει και με σταθεροποιητή. (υπόψην ότι αν καταλήξεις στην 3100 πρέπει να κοτάς φακούς AF-S για nikon, HSM για sigma και ΒΙΜ για Tamron αν θέλεις να έχεις αυτόματη εστίαση-η tokina αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχει βγάλει μόλις ένα φακό με ενσωματωμένο μοτέρ)

Link to comment
Share on other sites

καλα ..και την d5000 να παρει παλι θελει μοτερακι ο φακος για να εχει αυτοματη εστιαση...

btw...αν παρεις την d3100 να μου δειξεις πως κανεις bracketting :p

Λογικα με τριποδο και παιζοντας με το EV?Σωστα τα λεω? Ξερω πως η d5000 το κανει αυτοματα αλλα δεν με απασχολει τοσο! @Ηaya: Οσο για τους φακους με το μοτερ το εχω κοιταξει και πιστευω πως αφου δεν εχω καποια κληρονομια σε φακους δεν με πειραζει να μην εχει μοτερ η μηχανη αρα θα ακουσω καθε συμβουλη σε αγορα φακου για να μην βιαστω και τραβαω τα μαλλια μου! Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν σε νοιαζουν τα κομμενα features απο μια dslr..και οι οποιες ευκολιες αυτες προσφερουν ...(δεν το κρινω...απλα το θετω σαν ερωτημα ) τι σε νοιαζει??

Αν θα βγαλεις καλυτερη φωτογραφια με την canon 500d απο ο,τι με την d5000?(ή το αναποδο).

Πως περιμενεις δλδ να τις κρινουμε??Με βαση τη παλια μας compact?

(παλι σαν ερωτημα το θετω...δεν το κρινω)

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οσοι εχουν κανει αυτη τη συγκριση καταληγουν στο οτι δεν γινεται να τα εχεις ολα σε μια μηχανη που να μην στοιχιζει βεβαια οσο 3 ενοικια:wall: Με ενοχλει το bracketting αλλα εφ οσον μπορω να το κανω και χειροκινητα ας παιδευτω:hang3: Συμφωνω μαζι σου αλλα θελω να σημειωσω πως το ιδιο πραγμα γινεται και στους υπολογιστες με το να βγαινουν 6 μοντελα μητρικης με ιδιο chipset αλλα το ενα με το αλλο να εχουν κομμενα features ΑΛΛΑ να κανουν την ιδια δουλεια,αυτο δε θελουμε? Και βεβαια θα παιδευτω αν δω πως υπαρχει και η D5000 προς πωληση αλλα θα σκεφτω ποσα +++ και ποσα --- εχουν σε μεταξυ τους συγκριση.(Μακαρι να βγει κανα firmware για bracketting στη 3100:dance3:)

Link to comment
Share on other sites

δυσκολο να βαλουν τετοιο feature σε firmware update.

οι canon έχουν το chdk που εχει διάφορες λειτουργίες αλλα δεν υποστηριζει ολες τις μηχανες.

bracketing μπορεις να κανεις μεσα απο software (δεν ξερω τι απολεσμα σε σχεση με το κανονικο εχει)

Link to comment
Share on other sites

τα παντα μπορεις να κανεις χειροκινητα ...

Η φωτογραφια υπηρχε χρονια πριν και πριν τις ψηφιακες....με τις οποιες ευκολιες που μπορουν να προσφερουν πλεον.

Το θεμα ειναι τι εισαι διατεθιμενος να αγορασεις/κανεις.

Και επειδη το βαθυτερο νοημα δεν το επιασες πριν...

Δεν εχει νοημα τι θα αγορασεις....αλλα πως θα την αξιοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

τα παντα μπορεις να κανεις χειροκινητα ...

Η φωτογραφια υπηρχε χρονια πριν και πριν τις ψηφιακες....με τις οποιες ευκολιες που μπορουν να προσφερουν πλεον.

Το θεμα ειναι τι εισαι διατεθιμενος να αγορασεις/κανεις.

Και επειδη το βαθυτερο νοημα δεν το επιασες πριν...

Δεν εχει νοημα τι θα αγορασεις....αλλα πως θα την αξιοποιησεις.

Ειναι η πρωτη ερωτηση που εκαναν ολοι στην οικογενεια οταν τους ειπα πως αρχιζω να βλεπω σοβαρα την φωτογραφια και θα επενδυσω σε αυτη! Βλεπω μελλον εκει και παντα οταν κραταγα μηχανη στα χερια μου ειχα αυτο το συναισθημα που λενε και το πηρα αποφαση! Σπανιο να ξερουμε τι θελουμε στις μερες μας με τα χιλια εμποδια που εχουμε! Μακαρι να μου βγει σε καλο και σκοπευω να μη μεινω ερασιτεχνης αλλα τωρα κανω τα πρωτα βηματα μου και ποιος ξερει τι μπορει να καταφερω στο μελλον! Εχω τρομερη θεληση και αν βαλω κατι στπ μυαλο μου τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να μεινει στη θηκη της η μηχανη πεταμενη σε μια γωνια!!! Απο αυριο αρχιζω επιδρομη σε μαγαζια με το καλο να παρω καποιο τριποδο και μια καλη καρτα μνημης!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.