Jump to content



amd 3000+ o/c ?


elvish

Recommended Posts

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Για να κάνουμε μια sumα:

300W τροφοδοτικό

Chaintech 7NJS Ultra Zenith

AMD Athlon XP3000+

1GB RAM 333MHz

Radeon 9500 ( Pro ή απλή ? ξεχωρίζουν επειδή η Pro παίρνει έξτρα τροφοδοσία με molex [ καλώδιο από το τροφοδοτικό ] )

Western Digital WD800 80GB

1 DVD-ROM

Λοιπόν:

Με 1.80V Vcore ( τάση επεξεργαστή ) , timings μνήμης 11-3-3-3 ( τάση μνήμης 2.8Volt ) , και ρυθμίσεις CPU 200MHz FSB & 12x Multiplier , και 1.7V στο Chipset , θα πιάσεις 2400MHz σταθερά πιθανότατα.

Υ.Γ. Οι πρώτοι 3000+ ήταν 166MHz FSB

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πεππα καθαρα απο περιεργια. Ηθελα να ρωτησω εσυ εχεις κανει καμια φορα overclocking στον επεξεργαστη σου? Και αν ναι με τι ψυξη και που εφτασε περιπου???

Κανενα λινκ ή κατι τετοιο? Γιατι ειμαι πολυ περιεργος, οχι τιποτα αλλο δηλαδη αλλα αν δεν εχεις κανει o/c ποτέ ειδικα στην CPU που εχεις (Athlon Xp 3000+) πως μπορεις και δινεις συμβουλες δεν μπορω να καταλαβω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Jax , φυσικά και έχω κάνει OCs στην CPU που έχω εδώ στην Λαμία , καθώς και σε άλλους 2 XP3000+ που έχω.

Οι 2 πάνε πολύ καλά.

Ο 1 όμως πάει χάλια.

Σε αυτόν εδώ , πάω 2400MHz με 200FSB ( στην Abit , χωρίς κανένα mod , και με το original bios της Abit ) , με 1.725Volt , και την box ψύκτρα της AMD , συνοδευόμενη από έναν GlobalWIN 60mm 7400RPM , και καλή κυκλοφορία του αέρα στο κουτί.

Με την SLK-900U πήγαινε 2596MHz σταθερά ( με διάφορα FSB ).

Βαρέθηκα , και δεν έπαιξα παραπάνω ( ούτε με περισσότερες τάσεις , τάσεις μνημών , hardware & software mods , bios , κλπ )

2596MHz σταθερά με 1.75Volt.

Link to comment
Share on other sites

πάω 2400MHz με 200FSB ( στην Abit , χωρίς κανένα mod , και με το original bios της Abit ) , με 1.725Volt

και...

2596MHz σταθερά με 1.75Volt ???

Δηλαδη από τα 2400 στα 2596 χρειάστηκε 0.025βολτ???

Να σου πω...σαν πολύ αλεπού δεν έχεις στο μενού σου?Καθε φορά που διαβάζω ποστ σου, δεν παύεις να με εκπλήσεις! Δεν ξέρω...μπορεί να το βλέπω έτσι εγώ μόνο.

Τεσπα...βάλε και λίγο γλάρο στο μενού γιατί η πολύ αλεπού κάνει χοληστερινη

Α ναι....αυτα που εγραψα ηταν ΠΟΛΥ:OT: αλλά δεν μπορούσα να το κρατήσω αλλο....

:whistling

Link to comment
Share on other sites

οντως φιλε πεπα,εισαι τιγκα στο ψεμα.στην αρχη με νευριαζες,τωρα σε λυπαμαι.καλα πας να πλασαριστεις ως ο παντογνωστης,αλλα ειλικρινα τιποτα δεν παει στραβα μεσα σου οταν μερικα θυματα σε εχουν για θεο και εσυ αισθανεσαι και ξερεις οτι εισαι μαπας?τετοια ματαιοδοξια δεν μπορω να την καταλαβω.να μετραει πιο πολυ η γνωμη των αλλων για εσενα,απο την γνωμη που εχεις εσυ για τον εαυτο σου.εαν οντως δεν εχεις παρει ακομα χαμπαρι την ψυχολογικη διαστροφη σου....απλα πηδα χωρις να κοιταξεις κατω

:D

Link to comment
Share on other sites

Ασε για τυπογραφικο λάθος τον κόβω να επικαλείται:confused: Ξέρεις αντι για 9 ας πούμε πάτησε 7 ή κάτι τέτοιο. Μη σου πω ότι έβγαλε τα πλήκτρα για να τα καθαρίσει και τα έβαλε σε λάθος μέρος μετά:laughing:

Ε,ρε τι έχουμε πάθει....

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει DJD δίκιο έχεις. Το νόημα όμως δεν είναι αυτό που πιάσαμε όπως είπες όλοι. Το νόημα είναι ότι αυτά που γράφει τα διαβάζουν και χρήστες που ξεκινούν τώρα να ασχολούνται με το οβερκλοκ. Σίγουρα όταν κάποιος δεν ξέρει και πολλά μπορεί να τον πάρει σοβαρά, πράγμα που μεταφράζετε από άσπρα μαλλιά για ότι στραβό παιχτεί με το πσ του ή σε κόστος πολλών ευρό.

Σίγουρα ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του και για το τι κρατάει από όσα ακούει και διαβάζει, αλλά όταν δεν ξέρεις πως θα κρίνεις? Για σκέψου το λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

λιπον εκανα ο/c το pc μου με την βοηθεια του billpeppas.

Με 1.80V Vcore ( τάση επεξεργαστή ) , timings μνήμης 11-3-3-3 ( τάση μνήμης 2.8Volt ) , και ρυθμίσεις CPU 200MHz FSB & 12x Multiplier , και 1.7V στο Chipset , θα πιάσεις 2400MHz

και εβγαλα αποτελεσματα

temp2.jpg

Εαν δεν ειναι σωστα παρακαλω καποιον που να ξερει τι του γινετε και να μην τρεχο ......

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τη σταθερότητα του μηχανηματός σου με λίγο toast για αρχή να δεις τι θερμοκρασίες πιάνει και συνέχισε με prime95. Θα τα βρεις αυτά και άλλα πολλά, εδώ (κλικ)

Αρχική απάντηση από DJD [Σήμερα, στις 14:08]

Παίδες χαλαρώστε... το νόημα νομίζω ότι το πιάσαμε όλοι μας..Μη το συνεχίζουμε :)

Tο έχουμε πιάσει καιρό τώρα... :happy:

post-35-1416070945,8685_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να συγκρίνει τις τάσεις με τις πραγματικες με πολύμετρο. Εγώ υποθέτω καλά μετράει γιατί οι chaintech δεν έχουν τροφοδοσία ΑΤΧ12+ (το τετράπινο molex για Ρ4) και δίνουν τάση για τον επεξεργαστή από τα +5. Στα περισσότερα τροφοδοτικά η σταθεροποίηση της +5 και της +12 γραμμής γίνεται μαζί, το τροφοδοτικό ανεβάζει την +5 λόγω φορτίου και ακολουθεί και η +12. Έχω δει 300W powmax να δίνει 13 φευγα στη +12, σε παρόμοια περίπτωση. 12.61 δεν είναι ανησυχητικό.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε εφοσον το ο/c που εκανα δεν ειναι λαθος και εφοσον ο billpeppas με βοηθησε step by step. τοτε ισως να μην ειναι τοσο ασχετος.

Για την θερμοκρασια δεν εχω προβλημα - watercooled by eleven και δεν σημαζεβετε :p

μπορω να το ζορισο παραπανο?

σιγνωμη για τα ελλινικα μου ....

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα φυγουμε απο το αρχικο θεμα...θα μου πεις και πως μετραμε με πολυμετρο και που?

Ψηφιακο ή αναλογικο(15 και τα 2...μαλλον ψηφιακο ε?)

Υπαρχει καποιος οδηγος?

Μπορεις να μου πεις εσυ αν δεν υπαρχει?

Θελω να μετρησω ολες τις τασεις...

Για το συστημα της υπογραφης μου!

Και μια ερωτηση ακομα...αν με το πολυμετρο ακουπησω κατι στη τυχη...θα το καψω?

ΥΓ: Οι P4 "θελουν" +12 και οι AMD +5? Αν καταλαβα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.