Jump to content



ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ZALMAN WATERCOOLING


taramas

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

ακουγωντας καλες κριτικες για το ZALMAN RESERATOR το πρωτο watercooling system της ZALMAN και ελεγχοντας τα χαρακτηριστικα οτι ειναι συμβατο με τους ATHLON XP (462) το πηρα.

Με εκπληξη βρεθηκα μπροστα στο προβλημα, δυστυχως το waterblock που το συνοδευει τοποθετειται μονο σε mainboard με 4 προβλεπομενες τρυπες πανω και κατω απο την βαση του επεξεργαστη. Δυστυχως δεν υπαρχει αλλος τροπος να στηριχθει πανω στον επεξεργαστη και επισης ανακαλυψα οτι τετοιες τρυπες υπαρχουν μονο σε 2 απο τα 27 περιπου mainboards της αγορας και φυσικα δεν υπαρχουν στο δικο μου (Gigabyte 7N2400 PRO).

Κατεληξα λοιπον να ψαχνω για ενα waterblock για τον Athlon XP με συνδεση σωληνων 12/10 και παλι οσα μεχρι στιγμης εχω βρει στην ελληνικη αγορα δεχονται σωληνες 8/3.

Αν υπαρχει καμμια ιδεα ειναι ευπροσδεκτη

Χαιρετισμους

post-759-1416070899,7933_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ταραμας [Σήμερα, στις 02:16]

... και επισης ανακαλυψα οτι τετοιες τρυπες υπαρχουν μονο σε 2 απο τα 27 περιπου mainboards της αγορας ...

Chaintech 7NJS Zenith Ultra (Καθως και το μη-Ultra kai to Apogee)

ASUS A7N8X (Ολη η σειρα...)

ASUS A7V8X (Ολη η σειρα...)

ABIT NF7 (Ολη η σειρα εκτος απο το v1.2, νομιζω)

ABIT AN7

DFI Lanparty B & Infinity

Αυτες ειναι με μια ματια καμια 10ρια μητρικες Socket-A που διαθετουν τις 4 τρυπες για τα μπλοκ. Επισης, με λιγο ψαξιμο μπορω να σου πω και ποια μοντελα εκ των MSI, Gigabyte, Soltek, Shuttle κλπ εχουν τις 4 τρυπες.

Για πες μου εσυ τωρα τα 25 mainboards που ΔΕΝ εχουν τις 4 τρυπες; :confused::eek:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τον Chosen.......αλλα την στιγμη αυτη ο φιλος δεν νομιζω να θελει να αλλαξει μητρικη.....για ποσταρε καμια φοτο απο το μπλοκ μπας και κατεβασουμε καμια ιδεα!!!Ενας τροπος οταν δεν υπαρχουν τρυπες ειναι με ενα ελασματακι ...ας πουμε απο την μαμισια ψυκτρα.......και ειναι αρκετα καλη η στηριξη που προσφερει....για ψαξτο λιγο μην πελαγωνεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι δυσκολο να φτιαχτει ενα ελλασματακι οπως ειπε και ο μορτις. Ακομα και μονος μπορεις να το φτιαξεις. Αλλα και να μην μπορεις, αν πας σε ενα καταστημα με αλουμινοκατασκευες και τους πεις τι ακριβως θελεις και σε ποιες διαστασεις δεν νομιζω να εχουν προβλημα να σου φτιαξουν κατι τετοιο. Ειδαλλως ενα pm στον eleven να σου φτιαξει ενα αυτος.

Υ.Γ. Ξεχασα να αναφερω απλα κατι για το συγκεκριμενο watercooling συστημα. Αν και παρα πολυ καλο σε επιδοσεις απ'οτι λεγεται το βρισκω τελειως αντιαισθητικο, αντιλειτουργικο και ολα τα αντι- στο να εχεις ενα τετοιο πραγμα διπλα στο κουτι σου.

Προσωπικη αποψη παντα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 08:24]

Chaintech 7NJS Zenith Ultra (Καθως και το μη-Ultra kai to Apogee)

ASUS A7N8X (Ολη η σειρα...)

ASUS A7V8X (Ολη η σειρα...)

ABIT NF7 (Ολη η σειρα εκτος απο το v1.2, νομιζω)

ABIT AN7

DFI Lanparty B & Infinity

Αυτες ειναι με μια ματια καμια 10ρια μητρικες Socket-A που διαθετουν τις 4 τρυπες για τα μπλοκ. Επισης, με λιγο ψαξιμο μπορω να σου πω και ποια μοντελα εκ των MSI, Gigabyte, Soltek, Shuttle κλπ εχουν τις 4 τρυπες.

Για πες μου εσυ τωρα τα 25 mainboards που ΔΕΝ εχουν τις 4 τρυπες; :confused::eek:

Ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα πρωτον εχω μια προτιμηση στα ASUS - GIGABYTE και δευτερον θα ηταν ενδιαφερον να μου πεις ποια απο αυτα εχουν το nForce2 και ακομη καλυτερα ποια εχουν 4 ide controllers, ομως οπως και καποιος αλλος φιλος παρατηρησε, αν ηθελα να αλλαξω mobo θα το εκανα και δεν θα με απασχολουσε το προβλημα.

Οσο για τα 25 μπορω να σου βρω περισσοτερα απο 25 αλλα επαναλαμβανω δεν ειναι αυτο το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη θελω να ευχαριστησω ολους για το ενδιαφερον, θελω ομως να προσεξετε τα παρακατω για να διαπιστωσετε και εσεις οτι δεν ειναι τοσο απλο οσο φαινεται.

1) το block αυτο ειναι αρκετα βαρυ και οπωσδηποτε θελει αρκετη πιεση στον πυρηνα για να δωσει τα αναμενομενα αποτελεσματα, αυτο ειναι συμπερασμα απο δοκιμη με ελασμα μαλακου μεταλλου απο αλλη ψυκτρα.

2) οπως βλεπετε στην φοτο το block ειναι στρογγυλο και η σωστη θεση πανω στον επεξεργαστη ειναι ακριβως το κεντρο του να συμπιπτει με τον πυρηνα, αυτο σημαινει οτι η καμπυλη του στην αριστερη μερια βγαινει 1-2 χιλιοστα εξω απο την βαση στηριξης και απο την δεξια πλευρα αφηνει το περιθωριο που υπαρχει στα socket 462. Αποτελεσμα τα σκληρα ελασματα να ξεκουμπωνουν απο την αριστερη πλευρα η να μετατοπιζεται το block προς τα δεξια.

Μετα απο πολλες δοκιμες κατεληξα στο συμπερασμα οτι χρειαζομαι μαλακο ελασμα με τρυπες απο την πανω μερια που να αγκαλιαζει τις βαλβιδες εισαγωγης - εξαγωγης ετσι ωστε να κρατα το βαρος του block και ταυτοχρονα σφιγκτηρα πιεσης για να επιφερει την επιθυμητη πιεση στον πυρηνα.

Η αλλη λυση ειναι αλλο block με σωστη βαση στηριξης και σωληνα 12/10 γιατι αν αλλαξω την ροη απο 12/10 σε 8/3 θα εχω απωλειες, ελπιζω να μπορει να βοηθησει ο 11.

Χαιρετισμους

post-759-1416070900,9869_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.