Jump to content



PRESCOTT 3.0 + ASUS P4C800-E DELUX


Aristidis

Recommended Posts

Λοιπόν παίδες :

1. Απο θερμοκρασίες το ASUS PROBE με full load δαβάζει -32 έως -28 ενω το Promie δείχνει -60 έως -54. Τώρα για να πετύχω αυτές τις θερμοκρασίες έπεσε πολύ δουλειά κα με το πάτημα της κεφαλής αλλά και με την ποσότητα freon...

2. To Super Pi όντως το βλέπω περίεργο γιατί απο τα 4554 έως και τα 4640 δέν αλλάζει καθόλου ότι κι' άν έκανα (diagnostic start up και άλλα) Ισως να ωφείλεται στα Windows.

3. Φωτό κάποιος πρέπει να μου δανίσει μια φωτογραφική γιατί δεν έχω.

4. Οσο για το Sandra δεν έχει και πολύ νόημα λόγω των άτιμων Windows που πάνω απο τα 4300 δεν γνωρίζουν τι τους γίνεται. Αν γινόταν αυτό..... φανταστείτε ότι το πράγμα μπουτάρει μέχρι τα 304fsb αλλά μετά ζορίζεται λόγω του ότι απο το bios δεν κλειδώνει το AGP στα 72. Οπότε φανταστείτε τι θα έβγαζε. Τώρα αν κάνεις disable το Ηypertrading για να βλέπει μία cpu Χάνεις αρκετά εν αντιθέσει με τον Northwood που κερδίζεις.

Τώρα για το άν οι Northwood σε κάποια bench είναι πιο γρήγοροι για μένα είναι εικονικό γιατί ακόμα δεν υποστηρίζονται οι καινούργιες εντολές των PRESCOTT. Πάντως ο επεξεργαστής είναι αστέρι και πάει κι' αλλο.

Και τέλος ένα μεγάλο μπράβο στον Γιώργο για τις γνώσεις την βοήθεια και συμπαράσταση του για αυτά τα πολύ καλά αποτελέσματα.

Κάποια στιγμή πρέπει να δείξουμε στους ξένους ότι είμαστε κορυφαίοι στο overclocking...

:bigsmile: :bigsmile: :bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Απο θερμοκρασίες το ASUS PROBE με full load δαβάζει -32 έως -28 ενω το Promie δείχνει -60 έως -54.

Πιστεύω πως κανένα από τα 2 δεν δείχνει σωστά... το asus, σίγουρα δεν δείχνει, μιας και στα -34 με -32 είναι το όριο του chip που διαβάζει την θερμοκρασία...

Σε idle, τι ένδειξη λέει το prommie ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από ΔΔΑ

δοκιμασε με server 2003, σιγουρα θα κατεβης στα 28/29 δευτερα

Καλώς τον DDA, :)

Είχα την εντύπωση ότι περισσότερο οφελεί τους 64άρηδες το λειτουργικό αυτό.

Ισχύει και για NW,Prescotts, κλπ ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 09:37]

Καλώς τον DDA, :)

Είχα την εντύπωση ότι περισσότερο οφελεί τους 64άρηδες το λειτουργικό αυτό.

Ισχύει και για NW,Prescotts, κλπ ?

προσωπικη εμπειρια στα @4482

Asus P4C800 Dlx, vdimm+droop mod, prescott 2.8 1.63v, a-data BH-5 3.17v, ξηρος παγος :

pi29s.jpg

και ενα 32 mβ :

pi32-25-41.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
δοκιμασε με server 2003, σιγουρα θα κατεβης στα 28/29 δευτερα

ακόμη και 4656 έχω 29 στο super pi, και σίγουρα με Windows Server μπορέι να κατέβαινα και στα 27 σ' αυτή τη συχνότητα. Αλλά έχω τόσα πολλά φορτωμένα στο PC που μόνο που σκέφτομαι format με πιάνει πονοκέφαλος..:bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.