Jump to content



Leds και αντιστασεις


billis_kou

Recommended Posts

Μαγκες καλημερες.

Εχθες ειπα να περιποιηθω λιγο τον πυργο μου. Στο οριζοντιο χωρισμα που εχω στο κουτι μου ειπα να ανοιξω 4 τρυπουλες να βαλω ledakia για να φωτισω λιγο τον πυργο μου. Αφου τα ξυλωσα ολα και τα ετοιμασα, εβαλα τα led μπλε χρωματος και τα εδωσα ρευμα απο ενα molex του τροφοδοτικου μου απο την γραμμη των 5Volt. Oλα μια χαρα.

Αναβω τον πυργο κανω χαρες για αυτο που εκανα και σε 3 λεπτα τσαφ παει το ενα led, 2λεπτα ακομα και τσαφ.....παει και το δευτερο. Τα ledakia ειναι συνδεμενα παραλληλα (ολα τα + μαζι και ολα τα - μαζι). Μηπως θα επρεπε να βαλω και καποια αντισταση για να μειωσω το ρευμα που περνουν? Και αν ναι γνωριζει καποιος να μου πει την τιμη αυτης της αντιστασης?

ΥΓ Θα ανεβασω καποια στιγμη το βραδυ και φωτο απο το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

ναι θελουν αντιστασεις...

1 στο καθενα λογικα,ειτε στο - ,ειτε στο + ,το ιδιο ειναι

εμενα σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα που τους ειχα πει οτι θελω να κανω το ιδιο με σενα, μου εδωσε αντιστασεις 100σταρες αν θυμαμαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν βρικα χρονο να ασχοληθω με το θεμα. Αγορασα ομως 100Ω αντιστασεις για τα led. Ελπιζω να ειναι ενταξει.

Lakis απο το λινκ που δινεις βαζοντας αυτα που ζηταει μου λεει οτι οι αντιστασεις πρεπει να ειναι κοντα στα 37Ω οποτε λεω πως οι 100αρες θα ειναι οκ. Τριτη με Τεταρτη ελπιζω να βρω λιγο χρονο να ασχοληθω οποτε θα ανεβασω και φωτο για να δειτε τι εχω κανει :T:

Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις τι αντιστασεις χρειαζεσε πρεπει να ξερεις ποσα mA καταναλωνουν τα λεντακια σου τα βολτ λειτουργίας των λεντς και τα βολτ της τροφοδοσια σου,απο κει και περα με ενα led calculator θα βρεις ακριβως τις τιμές των αντιστασεων

Link to comment
Share on other sites

αν αναφ'ερεσε σε μένα , τισ σωστές αντιστάσεις μου τις έδωσαν από το μαγαζί αφού του εξήγησα τι και πως. στην συνδεσμολογία τα μπερδεύω. σε τι τροφοδοσία θα τα κουμπώσω..

Link to comment
Share on other sites

-μια χαρα θα φωτιζουν με αυτες τις αντιστασεις

-την αντισταση βαλτην οπου σε βολευει(ειτε στο +,ειτε στο -)

-μπορεις να παρεις ρευμα απ'οπου θες(απο το ανεμιστηρακι,απο τα molex του τροφοδοτικου κλπ.

παρε καλυτερα 5 βολτ( το κοκκινο) και ενα απο τα 2 μαυρα της γειωσης,οποιο θες

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και ο pug απο πανω θα παρεις απο το κοκκινο και μια γειωση. Εγω που πηρα 100 Ω αντιστασεις τελικα εβαλα 2 παραλληλα για να πεσω στο μισο 50Ω και τελικα η ταση πανω στα led μου ειναι 2,92V με ταση λειτουργιας τους τα 3,1V. Οποτε ειμαι μια χαρα. Το βραδυ οι φωτο. Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

-μια χαρα θα φωτιζουν με αυτες τις αντιστασεις

-την αντισταση βαλτην οπου σε βολευει(ειτε στο +,ειτε στο -)

-μπορεις να παρεις ρευμα απ'οπου θες(απο το ανεμιστηρακι,απο τα molex του τροφοδοτικου κλπ.

παρε καλυτερα 5 βολτ( το κοκκινο) και ενα απο τα 2 μαυρα της γειωσης,οποιο θες

ευχαριστώ φίλε . να σαι καλά:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.