Jump to content



Tagan 480watt + Pelt 226watt


darkCount

Recommended Posts

Η ερώτηση μου είναι η εξής :

Μπορεί το Tagan να σηκώσει ενα 226watt πελτ ? Μονο το πελτ εννοω.....χωρίς τίποτα άλλο πάνω του.

Υπάρχει πρόβλημα αν τροφοδοτηθεί το πελτ με 7volts με το γνωστό τρόπο από το molex, αντί για 12volts?

Link to comment
Share on other sites

Το TAGAN ναι μεν μπορει να το τροφοδοτησει το peltier αλλα δεν θα το προτεινα σαν λυση. Εκτος αν θες να το στελνεις συχνα πυκνα για RMA. Καλο θα ηταν το peltier να εχει δικο του ξεχωριστο τροφοδοτικο. Αν δεν μπορεις να βρεις ετοιμο σε καλη τιμη, πανε σε ενα καταστημα ηλεκτρονικων, πες τους τα χαρακτηριστικα που θελεις να ειναι , και θα σου το φτιαξουν με μικροτερο κοστος απ'οτι ενα ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα δεν υπάρχει σε καμμία από τις 2 περιπτώσεις που σε απασχολούνε....

Έναν μικρό ενδοιασμό έχω, σχετικά με το molex, λόγω του ότι όλο το φορτίο θα πέφτει σε 2 μόνο καλώδια, τα οποία δεν είναι σχεδιασμένα για τέτοιο φορτίο... ο λόγος είναι, ότι θεωρητικά την 12άρα του τροφοδοτικού την μοιράζονται πολλές συσκευές, άρα λεπτότερα καλώδια μιας και το φορτίο μοιράζεται.

Είχε κάνει και ένα σχετικό post ο unseen, όπου λόγω της υπερβολικής θερμότητας, το molex άρχιζε να αρπάζει....

Link to comment
Share on other sites

--->jax7480

"Μονο το πελτ εννοω.....χωρίς τίποτα άλλο πάνω του." Ένα τροφοδοτικό dedicated στο πελτ δηλαδή.

Το βασικότερο που με απασχολεί όμως ειναι αυτό που λέει ο RootX. Το παχος των καλωδίων σε σχέση με το φορτίο. Θυμάμαι το ποστ του unseen αλλά εκέι ίσως υπήρχε και λίγος τζόγος στην επαφή των molex. Βέβαια ποιος μας λέει ότι δεν θα υπάρχει και σε μένα?!

Ξέρει κανεις πόσα ακριβώς amps είναι το 226 το πελτ? Με 20 amps είμαι καλα ή θέλω 24-25?

Μάλλον προς κάτι πιο industrial psu κλίνω αλλά ίσως κοστίσει λίγο παραπάνω αν βάλουν και ρυθμιστή στα volt.

Link to comment
Share on other sites

Τα 20A θα τα σηκώσει μια χαρά το TAGAN (όχι δεν χρειάζετει πάνω από 20A.. 20A*12V=240W)

Το μέγιστο που μπορεί να δώσει στην 12V είναι 28A.

Τώρα όσο για τα καλώδια θα πρέπει να βρεις ένα τρόπο να πάρεις από πολλά ταυτόχρονα

Πάντως εγώ από ένα και μόνο μόλεξ πήρα 10Α στις δοκιμές μου και για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς ενδείξεις υπερθέρμανσης του καλωδίου

’ρα αν πάρεις από δυο ταυτόχρονα μόλεξ ρεύμα πιστεύω ότι θα είσαι απόλυτα καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω να παρεις ενα πιο φτηνο τροφοδοτικο , να το ανοιξεις και να κολλησεις ενα χοντρο καλωδιο απο την πλακετα με μπολικο καλάι. Ετσι εκανα και τωρα ειναι ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ! Αυτή πιστεύω κι εγώ ότι είναι η καλύτερη λύση

Βρες ένα φτηνό τροφοδοτικό που να δίνει όμως λίγο παραπάνω από 20Α στην 12αρα για να έχεις και ένα περιθώριο ασφάλειας και κάνε αυτό που είπε ο unseen.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

226W:12V=18,83AMP ---- 226W:7V=32,28AMP

Αν το τροφοδοτικό τα δίνη τότε μένη να περάσουν από το καλώδιο που είναι περίπου 5 amp το καρέ στα 2 μέτρα. Ελαφρά μεγαλύτερη αντοχή έχουν τα επικασσιτερωμένα, αν δεν έχει κλέψει πάχος ο κατασκευαστής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φανταζομαι να μπορουν να περασουν πανω απο 20Α απο ενα καλωδιο τροφοδοτικου.....σιγουρα τ Ταγκαν ειναι φτιαγμενο για να μοιραζει τα 28 της 12ρας σε αρκετα καλωδια του, αρα, μαλλον θα παρεις φωτια.... καλυτερα να φτιαξεις η να αγορασεις ενα ειδικο τροφοδοτικο μονο για 12βολτ...

Link to comment
Share on other sites

@ΓιαγκΤ όταν τροφοδοτείς έναν καταναλωτή με μικρότερη τάση πέφτει και η ένταση του ρεύματος που περνά από αυτό

Δε μεταβάλει τα χαρακτηριστικά του έτσι ώστε να ανεβάζει τα A για να κρατά την ισχύ σταθερή.

Με λίγα λόγια όσο μειώνουμε τα V τόσο πέφτουν και τα W και μάλιστα όχι ανάλογα;)

@Marousiotis αν ανοίξεις το τροφοδοτικό θα δεις ότι όλα τα καλώδια των 12V ξεκινάνε από το ίδιο σημείο, οπότε μπούμε από εκεί να συνδέσουμε κατ ευθείαν ένα αρκετά χοντρό ώστε να αντικαταστήσει τα υπόλοιπα τώρα ο σκοπός είναι να κανείς μια σωστή κόλληση ώστε να περιλάβεις πολλές γραμμές του τυπωμένου κυκλώματος και όχι μια γιατί αυτή θα υπερθερμανθεί και ίσως καεί.

Αλλά παρ όλα αυτά συμφωνώ κι εγώ στο ότι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί αν ξεχωριστό μόνο 12V τροφοδοτικό αν είναι φτηνότερο.:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.