Jump to content



SIPS / S-PVA laptop screens


sotiris

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί δεν βρήκα πληροφόρηση στο διαδίκτυο.

Έψαχνα να αναβαθμίσω την οθόνη του φορητού μου με άλλη μεγαλύτερης ανάλυσης, και σκέφτηκα "δεν αλλάζω και τύπο panel"?????

Έψαξα λίγο και αποσπασματικά μόνο βρήκα ότι κάποια lenovo κάπου/κάποιος/κάποτε και κάποια macbook pro έχουν PVA/SIPS και όλα τα άλλα TN.

(για ανταλλακτικό βέβαια για laptop που ήταν η αρχική μου σκέψη ούτε λόγος).

Ποια έχετε εντοπίσει λοιπόν σαν SIPS/PVA laptops?

Από gadget-o-συσκευές τα iphone4, ipad, nookcolor έχουν ips.

Από laptop?

Link to comment
Share on other sites

όλα τα laptop από 800ευρώ και κάτω στην ελληνική αγορά είναι ΤΝ και συνήθως φοράνε LG-philips και Samsung panels.

από εκεί και πάνω για S-IPS SPVA πάς σε συγκεκριμένες παρτίδες από AU optronics και τα πολύ σπάνια πλέον να βρεθούν Quanta.

Υπάρχει και μια παρτίδα από Samsung στα 17άρια laptop που είναι S-IPS αλλά σαν κόστος ξεφεύγουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ότι σαβουροΤΝ υπάρχει το ρίχνουν στα laptop. Ξεφεύγεις 2 μοίρες από την κάθετο στο κέντρο της οθόνης και δε βλέπεις τίποτε... Μετά σου λέει μόνο 400 ευρό το laptop και με έτσι CPU κι αλλιώς RAM κι αλλιώτικα VGA.

Link to comment
Share on other sites

Ότι σαβουροΤΝ υπάρχει το ρίχνουν στα laptop. Ξεφεύγεις 2 μοίρες από την κάθετο στο κέντρο της οθόνης και δε βλέπεις τίποτε... Μετά σου λέει μόνο 400 ευρό το laptop και με έτσι CPU κι αλλιώς RAM κι αλλιώτικα VGA.

Και δεν νομίζω ότι κανένας μένει παραπονεμένος με τα 400 ευρώ που έδωσε... :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Σε Toshiba 3ετίας των 1000 ευρώ που έχω, το φτηνιάρικο γυαλιστερό ΤΝ μου γ@.... τα μάτια. Για χτένισμα (καθρέπτης) καλό είναι. Βέβαια έχει να κάνει και με τις ανοχές του καθενός οπότε δεν επιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Στο Dell που αγόρασε μετά από συμβουλή μου ένας συνάδελφος έχει επίσης TN panel αλλά δεν τον ακούω ποτέ να παραπονιέται... ίσα ίσα όποτε με βλέπει θυμάται τα καλύτερα 350 ευρώ που ξόδεψε και ελπίζει να μην τον κατηγορίσουν για κλοπή όταν καταλάβουν πόσο το χρέωσαν!:shout:

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι παλια που ηταν ματ τα πανελ και μετα σου λενε νεο πανελ γυαλιστερο ουαου και τωρα τα καλα ειναι τα ματ.

Ενα διαστημα ειχε βγαλει η Philips ενα κανονικος καθρεπτης αλλα για να δεις επρεπε να εχεις ολα τα φωτα κλειστα και φυσικα αν εχεις πλυνει τα δοντια σου να μην χαμογελασεις.:p

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και η Apple (κατά παράδοση "γυαλιστερή εταιρία" που βγάζει "γυαλιστερά προϊόντα" :p) έβγαλε ματ οθόνες μετά από απαίτηση των macικών χρηστών που σταβώνονταν με τα glossy panels.

Link to comment
Share on other sites

Και να εχει καλη φωτεινοτητα το φορητο παει στα διαλα αλλα αν εχει σαν μερικα Acer που την βαζεις τερμα και ειναι νυχτωσε νυχτα νυχτωσε και σκεπασε με αστα να πανε. :p

Παντως η αληθεια ειναι πως οι περισσοτεροι δεν ξερουν και αν τους δωσεις μια οθονη γυαλιστερη και μια ματ θα κρατησουν την πρωτη.:fist:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η Apple βάζει σε κάποια μοντέλα, αλλά δεν το γράφει στις προδιαγραφές.

Ο έλεγχος είναι εύκολος, αν δεις την οθόνη σκύβοντας από κάτω δεν πρέπει να σκουραίνει.

Με την πλαϊνή γωνία θέασης δεν το καταλαβαίνεις, αλλά αν την δεις από κάτω σκουραίνει και από πάνω γίνεται υπερφωτεινή.

Στα laptop του 500 ευρου λογικό είναι να βάζουν φτηνές οθόνες, αλλά στα ακριβά . . . ?????

Link to comment
Share on other sites

Παντως η αληθεια ειναι πως οι περισσοτεροι δεν ξερουν και αν τους δωσεις μια οθονη γυαλιστερη και μια ματ θα κρατησουν την πρωτη.:fist:

Oι νεοι κατοχοι λαπτοπ δεν εχουν αυτα τα προβληματα επειδη θεωρουν την επιλογη τους την καλυτερη του κοσμου!

Οταν ομως φτιαχνεις το μαλλι μπροστα απο την οθονη, καταλαβαινεις οτι ειναι μαπα το καρπουζι!:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η Apple βάζει σε κάποια μοντέλα, αλλά δεν το γράφει στις προδιαγραφές.

Ο έλεγχος είναι εύκολος, αν δεις την οθόνη σκύβοντας από κάτω δεν πρέπει να σκουραίνει.

Με την πλαϊνή γωνία θέασης δεν το καταλαβαίνεις, αλλά αν την δεις από κάτω σκουραίνει και από πάνω γίνεται υπερφωτεινή.

Στα laptop του 500 ευρου λογικό είναι να βάζουν φτηνές οθόνες, αλλά στα ακριβά . . . ?????

Εχω καλη οθονη αν και ειναι LED

Τουλαχιστον απο θεμα οθονης δεν εδωσα τζαμπα τα 1500 ευρω.:magic:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν θες λεπτομέρειες μπορείς να googl-άρεις τον τύπο του panel.

Το πρώην everest - νυν aida ( Computer Diagnostics & Network Audits Software | Lavalys.com ) σου βγάζει και στην demo έκδοση τον τύπο του panel.

post-1085-1416075023,8409_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.