Jump to content



Ερευνα αγορας και πιθανως group buy 2 DIN GPS - DVD


Tsakonas

Recommended Posts

Oh hai.

Μιας και μολις σε 3 μηνοπουλα θαρθει η λ-emo ψαχνομουν για ηχοσυστημα αυτοκινητου ολ ιν ουαν.

Ηθελα κατι σε 2 din που να πληροι τις εξης προυποθεσεις

α)ναχει υψηλη αναλυση 800χ480

β)ναχει ναβιγκεησιονε να εντοπιζω αμεσα τις μπιτσιζ

γ)να παιζει ντιβιντι

δ)να εχει DVB-T MPEG 4 να βλεπω στην ψηφιακη ΝΕΤ την αναπαραγωγη του μπαμπουινου σε hd

ε)να εχει λειτουργικο win CE 6.0 και οχι 5.0 οπως εχουν ολα τα αλλα

στ)ναχει bluetooth να μην αφηνω το μπουτι της μπιατς για να σηκωσω το μομπιλι

ζ)Να εχει πανω απο 64ΜΒ ραμ για ναναι ψιλογρηγορο

η)Να εχει υποδοχη για καμερα οπισθοπορειας για να βλεπω τα παντα

θ)Να παιζει βιντεακια να βλεπω πρ0ν στην εθνικη

Βρηκα σε καλη τιμη κινεζικο Road Emperor - In Dash Car DVD With 3G Internet (2DIN GPS DVB-T)

και το βρηκα σε αγγλικο μαγαζι (αρα οχι τελωνειο,και αρα εγγυηση εντος ΕΕ) Road Emperor - In Dash Car DVD With 3G Internet on eBay (end time 02-Mar-11 22:06:19 GMT)

το οποιο εχει και wifi και υποδοχη για σιμ αν καταλαβα καλα

οπου και βγαινει γυρω στα 390 ευρα+αποστολη (γυρω 450 στην χειροτερη περιπτωση λεμε)

Τι θελω να πω

Συνεχιζω ερευνα αγορας να βρω κατι παρομοιο η καλυτερο,με σκοπο να το αγορασω γυρω σε 2μιση μηνες.Ηδη βρηκα αλλο ενα παιδι που ενδιαφερεται,με σκοπο να μαζευτουμε καμποσοι και να πετυχουμε καλη τιμη .Αν ενδιαφερεται καποιος για γκρουπ μπαη στο ιδιο διαστημα χρονου ας ποσταρει να τον εχω υποψιν.Αν ψαχνει κανεις το ιδιο πραγμα αλλα εχει υποψιν του καλυτερη συσκευη ας ποσταρει.Αν Εχει κανεις εμπειρια απο τετοιες κινεζοσυσκευες ας ποσταρει επισης.Το καταστημα αυτο εχει αρκετα ενδιαφεροντα τσεκαρετε.

Λεω επισης να ψαξουμε για ατομο να μας τα εγκαταστησει με την ιδια λογικη (Πολλα ατομα καλυτερη τιμη)

Παμε τωρα στο σημαντικο

Το γκρουπ μπαη αυτο ειναι του Τσακωνα και οχι του λαμπη.Που σημαινει σε απλα ελληνικα οτι το κανω σαν απλος χρηστης και οχι σαν μοντερεητορ.Που σημαινει οτι αν το παρετε και δεν παιζει τις τσοντες σας ΔΕΝ σας φταιει ο αστρολαβος η ο νιονιος αλλα ο πωλητης στην αγγλια και πρηζετε αυτον.

Οσοι ενδιαφερονται ποστερνουνε και αρχιζουμε την ερευνα,τελευταιες συμμετοχες στα τελη απριλιου.

Link to comment
Share on other sites

Τα φοβαμαι αυτα. Καλυτερα να δωκεις κατι παραπανω (οκ, ισως 3-4πλασια) κ νας βαλεις KENWOOD (my fav), Pioneer η καποια αλλη γνωστη.

Καινουργιο τουτου. Βαλε κατι καλο...

Α, αν θες 2-3 συμβουλες παραπανω, μπορω να σου στειλω με πουμου (και δωρεαν, ε...) τι να βαλεις πανω-κατω

Link to comment
Share on other sites

Τα φοβαμαι αυτα. Καλυτερα να δωκεις κατι παραπανω (οκ, ισως 3-4πλασια) κ νας βαλεις KENWOOD (my fav), Pioneer η καποια αλλη γνωστη.

Καινουργιο τουτου. Βαλε κατι καλο...

Α, αν θες 2-3 συμβουλες παραπανω, μπορω να σου στειλω με πουμου (και δωρεαν, ε...) τι να βαλεις πανω-κατω

στειλε μου πλιξ...

Link to comment
Share on other sites

Να ην τα φοβάσαι καθόλου. Φιλαράκι αγόρασε πριν δυο μήνες 1-din all in one απευθείας από Κίνα 300 ευρώ με μεταφορικά και κάρτα μνήμηες. Και ο ηλεκτρολόγος του τον κορόιδευε και αρνήθηκε να του το βάλει πάνω γιατί "δεν ήθελε να είναι υπεύθυνος για ό,τι προκύψει"! (φυ7σικά του αντιπρότεινε κάτι Pioneer και κάτι τέτοια στα 700+ ευρώ. ΛΟΛ:wall::wall::wall::shout::shout::dance3::dance3:

Ο στόκος.

Ο Γιώργος με μηδενικές σχετικές γνώσεις, έκατσε και το έβαλε μόνος του.

[Και μετά πέρασε από τον ηλεκτρολόγο (που τον έχει ταΐσει καλά τόσα χρόνια) και του είπε "έλα να σε πάω μια βόλτα, να δούμε και το παιχνίδι στην τηλεόραση!!!) Σιγά μην έμπαινε ο τύπος...]

Τώρα για τις απαιτήσεις σου σε επίπεδο λειτουργικό, με έχεις χάσει. Γιατί τόσες απαιτήσεις?

Δεν ενδιαφέρεσαι καθόλου για carpc?

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτηκα να το περασω και μονος μου,μιας και τα καταφερνω στο πισι..Λες να προσπαθησω ε?

Ναι το σκεφτηκα για καρ πισι,

κατι τετοιο

Welcome to Audiosources Website

παιζουν γυρω στα 1000 αν και κινεζικα ,αλλα η χρησιμοτητα τους ψιλοτεραστια γιατι μπορεις πχ να τρεχεις διαγνωστικο προγραμμα για OBD/logging στην πορεια...βεβαια και αυτο που ανεφερα ,εχει βιντεο ιν ,οποτε με λιγοτερα ευρωπουλα παιρνεις πχ ενα πισι του στυλ mini compact htpc και το συνδεεις απο tv out.

Απο εκει και περα δεν νομιζω πως εχω και πολλες απαιτησεις,απλα δεν θελω σε λιγους μηνες που θα κυκλοφορουν ολο και νεοτερα/καλυτερα να ειναι παμπαλαιο το δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

1. Αν μπορείς να το εγκαταστήσεις μόνος σου, κάνε το.

2. Μην τα φοβάσαι τα κινέζικα. Τα διάφορα kenwood, pioneer κλπ. πού φτιάχνονται? Στην Ελβετία με γιαπωνέζικα εξαρτήματα? Άσε που θα το πάρεις στο 1/3 της τιμής των ακριβών και θα έχεις 3 πλάσιο χρόνο απόσβεσης των χρημάτων σου. Απλά πάρε από κάπου που να έχει εγύηση.

3. Στην αρχή θα χρησιμοποιείς όλα τα καλούδια. Με τον καιρό το μόνο που θα χρησιμοποιείς είναι το κλασσικό ραδιόφωνο, εκτός αν ζεις μέσα στο αυτοκίνητο. Το ίδιο έπαθα κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Μην τα φοβάσαι τα κινέζικα. Τα διάφορα kenwood, pioneer κλπ. πού φτιάχνονται? Στην Ελβετία με γιαπωνέζικα εξαρτήματα

κατι τετοιο ειχα υποψιαστει κι εγω..αφου οι εταιριες επεξεργαστων και δεκτων gps ειναι 3-4 ,ολοι απο αυτους προμηθευονται,ποσο πιο διαφορετικο μπορει ναναι το κινεζικο...Ο αγγλος που ειπα εχει παντως 1 χρονο εγγυηση

αν θες δωσε κι εσυ ενα λινκ για την συκευη που εχεις και τις εμπειριες σου απ αυτη ναχω μια ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει οτι τα κινεζικα εχουν χαλια ηχο, επομενως δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να δωσεις τοσα χρηματα και να μην εχει καλη αποδοση ηχου! αυτο εξαρταται βεβαια και απο το αυτι που εχει ο καθενας!

Link to comment
Share on other sites

αν θες δωσε κι εσυ ενα λινκ για την συκευη που εχεις και τις εμπειριες σου απ αυτη ναχω μια ιδεα.

Πριν από 2,5 χρόνια έβαλα πάνω ένα τέτοιο. Δεν μου έχει πάθει τίποτα, ούτε πηδάει στις λακούβες το CD/DVD. Στα ταξίδια παίζει το USB stick κυρίως μιας και ipod δεν έχω να δοκιμάσω. Ακόμα και ταινίες divx παίζει (τουλάχιστον κάποιες "εκπαιδευτικές" που κατά τύχη δοκίμασα...). Το bluetooth είναι απροβλημάτιστο. Το πρόβλημα είναι στην TV εν κινήσει που κάνει σπασίματα. Επίσης, ο ήχος μου φαίνεται λίγο χειρότερος από άλλα.

Σίγουρα δεν αποπνέει τον "αέρα" ενός ονομαστού 2-DIN, αλλά για τα χρήματα που έδωσα τότε δεν το μετάνιωσα.

Link to comment
Share on other sites

Στο τιμόνι δεν θα έχεις χειριστήρια?

Αν θα έχεις, λογικά για να παίξουν θα θέλουν αντάπτορα με το μηχάνημα.

Δεν ξέρω αν έχουν οι κινέζες.

Και υπολόγισε ότι τους βαράνε στο κεφάλι.

Επίσης αν θες να περνάς ενδείξεις σε κάποια οθόνη του αυτοκινήτου, πιθανώς θες 2ο αντάπτορα.

Γιατί δεν παίρνεις το εργοστασιακό της VW?

Έχει και touch screen!

edit:

δες και εδώ:

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?&category=%C7%D7%CF%D3%D5%D3%D4%C7%CC%C1%D4%C1+%C1%D5%D4%CF%CA%C9%CD%C7%D4%CF%D5&filter-1967=1

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν πεθαινω για στεητ οφ δε αρτε ηχο..παντως σωτηρη αυτα που λινκαρες ,εχουν αρκετα χαμηλοτερη αναλυση απο τον κινεζο (τα πιο πολλα ειναι 480χ234 και οπου γραφει 1440χ234 ειναι upscale απο 480χ234 )

Link to comment
Share on other sites

Παντως το να το βαλεις μονος σου ειναι αρκετα ευκολο απλα αν κανεις χρηση gps να παρεις με καλο επεξεργαστη και μνημη γιατι σε εναν Κινεζο που εχει παρει ο Κουνιαδος μου μονο το iGO 8 μπορει να σηκωσει το Dest 7 του κρεμαει.

Αυτο που δεν ξερω σιγουρα ειναι οι Κινεζοι το DVB-T ειναι και mpeg4 η μονο mpeg2 και θα βλεπουμε της ΕΡΤ και θα ριχνουμε υπνακο μεσα στο καρο?:p

Link to comment
Share on other sites

Παντως το να το βαλεις μονος σου ειναι αρκετα ευκολο απλα αν κανεις χρηση gps να παρεις με καλο επεξεργαστη και μνημη γιατι σε εναν Κινεζο που εχει παρει ο Κουνιαδος μου μονο το iGO 8 μπορει να σηκωσει το Dest 7 του κρεμαει.

Αυτο που δεν ξερω σιγουρα ειναι οι Κινεζοι το DVB-T ειναι και mpeg4 η μονο mpeg2 και θα βλεπουμε της ΕΡΤ και θα ριχνουμε υπνακο μεσα στο καρο?:p

Ανάλογα, όλα τα αναφέρουν αναλυτικά πάντα όταν αγοράζεις μέσω ebay (γιατί αλλιώς ebay κόψει κώλο κινπέζου, και συνήθως δεν τους περισσεύει!)

το destinator ειναι πιο βαρυ απο το igo? το αντιθετο νομιζα...

Επίσης καλοί μου άνθρωποι το dest 7 παίζει σε πολύ μάπες επεξεργαστές ... Το πρόβλημα του φίλου σου είναι άλλο llleyteris. Μάλλον πέτυχε το ίδιο που πέτυχε και ο Γιώργος (ο φίλος με το 1-din all in one από Κίνα) Γενικώς για κάποιο λόγο που δεν έχω ψάξει δεν τους παίζουν κάποιες εκδόσεις πλοηγών ενώ άλλες μπορεί και να παίζουν!!!

Το σκεφτηκα να το περασω και μονος μου,μιας και τα καταφερνω στο πισι..Λες να προσπαθησω ε?

Ναι το σκεφτηκα για καρ πισι,

κατι τετοιο

Welcome to Audiosources Website

παιζουν γυρω στα 1000 αν και κινεζικα ,αλλα η χρησιμοτητα τους ψιλοτεραστια γιατι μπορεις πχ να τρεχεις διαγνωστικο προγραμμα για OBD/logging στην πορεια...βεβαια και αυτο που ανεφερα ,εχει βιντεο ιν ,οποτε με λιγοτερα ευρωπουλα παιρνεις πχ ενα πισι του στυλ mini compact htpc και το συνδεεις απο tv out.

Απο εκει και περα δεν νομιζω πως εχω και πολλες απαιτησεις,απλα δεν θελω σε λιγους μηνες που θα κυκλοφορουν ολο και νεοτερα/καλυτερα να ειναι παμπαλαιο το δικο μου.

Όπα, βρίσκεσαι στο Λάμπη και θα αγοράσεις έτοιμο car pc? Δεν έκανα καν τον κόπο να τσεκάρω το λινκ σου. ΝΤΡΟΠΗ.

Microatx μητρικούλα, κρύος επεξεργαστής, ραμ, onboard gpu, picopsu, inverter, 7inch οθόνη αφής, και limit is the sky.

Εναλλακτικά, βρίσκεις φορητό (κατά προτίμηση μτχ με κατεστραμμένη οθόνη (λολ)) και έχεις τα πάντα εκτός της οθόνης αφής έτοιμα! Και με μπαταρία, και χωρίς ανάγκη για picopsu.

Πλάκα με κάνεις που θα πας να αγοράσεις :wall:

Για τον ήχο δε μου έχει πει απολύτως κανένα πρόβλημα. Αντιθέτως με έχει κουφάνει γιατί το gps του κινέζου πιάνει καμπάνα σε 10 δεύτερα ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΥΛΩΤΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Και γω ψάχνω για κάτι τέτοιο καιρό τώρα, αλλά όσα έχω ακούσει έχουν απλά μη αποδεκτό ήχο. Για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον.

θες λιγο να λινκαρεις ποια εχεις ακουσει να εχω κ εγω μια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει, πάει 1+ χρόνος από τότε. Ήταν ένα από τα τυπικά του ebay το οποίο δε βρίσκω πλέον. Παλαιότερα είχα ακούσει και κάποια 1-din από αυτά που βγαίνει η οθόνη αλλά ούτε και αυτά μπορώ να εντοπίσω. Απλά - υποθέτω - όλα τα κινέζικα θα έχουν αντίστοιχο ήχο.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε το προιον αυτο δεν ερχετε απο την αγγλια ερχετε απο κινα το αγορασα πριν λιγες ημερες μεσω του ebay 385€ και μου ζητησαν και τελωνειο 223€ οποτε το επεστρεψα πισω χωρις να το παραλαβω και περιμενω να μου επιστρεψουν τα χρηματα.

πριν κανεις αγορα να ρωτησης εαν αυτα θα ειναι ολα τα εξοδα και εαν θα το στειλουν απο Ε.Ε γιατι μεσω της Ε.Ε δεν εχει τελωνειο

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα στο Dest ειναι η μεγαλη ανναλυση της οθονης 800Χ480

Παραδειγμα σε δυο Κινεζικα GPS με ακριβως τον ιδιο επεξεργαστη μνημη κλπ το ενα 4.3 και το αλλο 7 στο μικρο δουλευε μια χαρα στο μεγαλο ετρωγε γερα κολληματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.