Jump to content



Νεο pc για φιλο


agentsmith

Recommended Posts

Χερετω μετα απο πολλυ καιρο αυτο το forum.Ενα φιλαρακι μου ζητησε γνωμη για ενα pc που θελει να φτιαξει και του εχω βρει εγω την παρακατω συνθεση.Να πω οτι μιλαμε για κεντρικι μοναδα μονο κομπλε.Επιδη ομως εγω εχω μεινει λιγο πισο(καιρο 8800 gtx) θα θελα και αλλες γνωμες.Ευχαριστω και να στε καλα.

1)κουτα

NZXT Lexa S Black Case

2)mobo

MSI P67A-GD65 (s1155, P67, DDR3)

3)Τροφοδοσια

Tagan Superrock TG680-U33II PSU (680W)

4)Καρτα γραγικων

MSI GTX 460 OC (PCI-Express, GDDR5, 1GB)

5)Μνημες

Corsair Value Select 4GB Kit DDR3-1333 (2 x 2GB, PC3-10666, 9-9-9-24, CMV4GX3M2A1333C9)

6)σκληρος

Western Digital Caviar Green WD10EARS 1TB HDD 3.5" (64MB Cache, IntelliPower, SATA 3Gb/s)

7)Ψηξη

Arctic Cooling Freezer 7 Pro CPU Cooler

8)επεξεργαστης

Intel Core i5 2500K(s1155, 3,30GHz, 8MB)

Θα θελα να προσθεσω πως το θελει για να παιζει παιχνιδια.Ωστοσο δεν δινει και παρα πολλα με ενα ορια μεχρι τα 1000 ευροπουλα.Αλλα κατα την γνωμη μου πια τα παιχνιδια εχουνε γινει τοσο ρεαλιστικα που και στα μετρια γραφικα να τα εχεις παλι καλα ειναι.Αυτααααα...Ακουω γνωμες.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μάθουμε όμως μην έχει καμία του με 1024χ1080 ανάλυση.

Τέλος πάντων το βλέπουμε στο τέλος αυτό .

Ram:pc1 50.55 €

dvd-rw:pc1 17.20 €

gpu:VGA :: ATI Radeon HD6950 2GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI Dual Mini-DP (Gigabyte) - Visionstudio.gr 279.91 €

ssd:OCZ SSD VERTEX 2 60GB OCZSSD2-2VTXE60G E-VERSION 116.85 €

hdd:HDD :: Samsung 1TB SpinPoint F3 HD103SJ SATA II 7200rpm 32MB - Visionstudio.gr 60.39 €

cpu:PROCESSOR :: AMD Phenom II X6 1075T 3.0 GHz Six Core Socket AM3 125W Box (HDT75TFBGRBOX) - Visionstudio.gr 182.30 €

mobo:pc1 92.06 €

psu:Eager.gr :: Σταθεροί υπολογιστές :: Εξαρτήματα υπολογιστών :: Τροφοδοτικά :: 600W-650W :: Corsair CMPSU-650TXEU 650W 90,95 €

case:CASE :: Corsair Graphite 600T Midi Tower no PSU Black - Visionstudio.gr 185.25 €

Συνολο:1075,46E

Συν 75Ε παίρνει ένα παρά πολύ καλό pc που θα του κρατήσει για αρκετά χρόνια ακόμη .Αν δεν μπορεί να τα δώσει αυτά τα 75Ε βγάζουμε το κουτί και βάζουμε ένα ποιο φτηνό

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να είναι καλό τότε ας είναι το HAF X. Τέλος πάντως είμαι της πεποίθησης ότι και με ένα φθηνότερο κουτί* δεν θα έχει πρόβλημα, ούτε από airflow ούτε από κάτι άλλο (αρκεί να παίρνει full ATX mobo). Οπότε τα λεφτά που περισσεύουν μπορεί να τα ρίξει είτε σε καλύτερο επεξεργαστή μαζί με μια aftermarket ψύκτρα είτε σε κάρτα γραφικών.

*Με το φθηνιάρικο κουτί μου αλλά με την V6GT έχω στο cpu (σε σχέση με ambient) +6 σε idle και +17 σε stress (ήτοι με 21οC θερμοκρασία περιβάλλοντος η θερμοκρασία cpu κυμαίνεται από 27-38oC). Πόσο καλύτερο μπορεί να γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ μαζί σου αλλά η τιμή είναι υψηλή λόγο ποιότητας.

Ας αλλάξει το κουτί με αυτό παρά πολύ καλό για τα λεφτά του και παίρνει και μια ψήκτρα για τον επεξεργαστή.

CoolerMaster Hyper 212 Plus Cpu Cooler (RR-B10-212P-GP) - Ψύκτρες - plaisio.gr

Link to comment
Share on other sites

και ελεγα μετα την προταση σου να ποσταρω το ιδιο κουτι με σκοπο να παει στα 8γιγα..(8α βοηθουσε και ο ξεκλειδωτος επεξεργαστης του επομενου ποστ)...και ισως καποιο αλλο τροφοδοτικο.

Αλλα ειναι ελφρως overkill το κουτακι..δυσκολα το βγαζεις κι ομως απο συνθεση.

Link to comment
Share on other sites

αν για τροφοδοτικο παμε εδω

Eager.gr :: Σταθεροί υπολογιστές :: Εξαρτήματα υπολογιστών :: Τροφοδοτικά :: 600W-650W :: Enermax ECO 620W

για κουτακι εδω

Full Tower Thermaltake Swing RS Black

τι λετε?

και τριτον

το ssd τι ειναι??το χριαζετε?

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως το περιγραφεις το παιδι μοιαζει να εχει απαιτησεις για 500-600Ε ...δεν χρειαζεται να δωσει μεχρι 1000Ε.

Το pc του rafail λιγους θα αφησει ανικανοποιητους.με 6950+ssd..

(θα θελα βεβαια αλλη μητρικη..sb710??)

Kουτι οχι ..με τιποτα αυτο που εβαλες.

Αν δεν παει στο 600Τ ..παει στο utgard ...και αν θελει κατι ενδιαμεσο (απο τιμης) παει σε καποιο haf.

Tροφοδοτικο σκεφτομουν για αυτο Χτ775 .

Καποιο εξισου δυνατο και ασημενιο (~87 efficiency) σε παραπλησια τιμη δεν μου ερχεται.

Βεβαια αν δεν κανει oc και αυτο του πεφτει πολυ...το οποιο ουτως η αλλως ειναι δυνατο αλλα δυσκολα βρισκεις καποιο ποιοτικοτερο σε εστω ιδια λεφτα.

Αλλιως πεφτει σε 500αρια -550.

Link to comment
Share on other sites

για asus δεν ξερω αμα ειναι 2 ..αλλα καθε εταιρια βαζει σαν φτηνη επιλογη 880γ+710...

Τι σοι φτηνη επιλογη βεβαια οταν με 5-10Ε παραπανω πας σε 880+850 δεν το γνωριζω..αλλα τεσπα.

μητρικη ας δει και αυτες ..μαλλον με αυτη τη σειρα...

pc1

MOTHERBOARD :: Gigabyte Socket AM3 GA-880GA-UD3H Vga GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.