Jump to content



Μακρινη ληψη wifi


sotososfp

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Ειμαι νεος στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω τι ακριβως να κανω για να λειτουργησει ασυρματη ληψη wifi απο σπιτι κολλητου σε αποσταση 600 μ. Η γνωμη μου ειναι: a. tp link repeater με εξοδο 26 db και να του συνδεσω yagi η grid στα 24db. b. Ενα μηχανακι οπως το tp link TL-WA5210G που να λειτουργησει ως repeater ωστε να εχω ληψη σε ολο το σπιτι μου. Παρεμπιπτοντως μενω σε χωριο και δεν εχω ιδιαιτερα παρεμβολες. Να προτιμησω την grid απο την yagi? Η καλυτερα να μην ρισκαρω και να παρω ενα μηχανακι TL-WA5210G που θεωρητικα χτυπαει 12χλμ με την ενσωματωμενη κεραια 12db? Κατι τελευταιο. Ο κολλητος εχει 24 γραμμη dsl connx (γυρω στα 10-12 τρεχει) και εχει wifi router baudtec. Εχω ελπιδες να μπω η πρεπει να μπει και στο σπιτι οπωσδηποτε κεραια η ενα TL-WA5210G ωστε να λειτουργησει σιγουρα? Σας ευχαριστω για οποιοδηποτε πληροφορια.:clap:

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις οπωσδήποτε δυο κεραίες σοβαρές .

Και δυο γέφυρες Wifi σοβαρές .

Δηλαδή κόστος σούμα 550€ για καινούργια υλικά.

Και όσο και καλή να είναι η επαφή με αυτά τα υλικά ,

ξεχνάς το On-line gaming.

Τα χωριά έχουν πολύ υγρασία , και το σήμα Wifi τραβάει μεγάλο ζόρι . .

Εαν τα δυο σπίτια δεν έχουν απόλυτη οπτική επαφή, κεραία με κεραία ,

δεν θα κάνεις τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάς σε λάθος φόρουμ, αν και εδώ θα λάβεις απάντηση βέβαια

Μπες στο AWMN ή στο TWMN

τα παιδιά κυριολεκτικά έχουν ειδικευτεί σε σύνδεση σπίτι-σπίτι (σε επέκταση μητροπολιτικό)

Link to comment
Share on other sites

Βασικός κανόνας είνια όταν βάλεις κεραία μεγάλης απολαβής (20db) να χαμηλώνεις την ισχύ εκπομπής της κάρτας.

Ρύθμιση ισχύος λέγεται.

Αυτό που προσπαθείς / ψάχνεις, είναι παράνομο.

Link to comment
Share on other sites

Και όσο και καλή να είναι η επαφή με αυτά τα υλικά ,

ξεχνάς το On-line gaming.

Τα χωριά έχουν πολύ υγρασία , και το σήμα Wifi τραβάει μεγάλο ζόρι . .

:confused::confused::confused::confused::confused::wall::wall::wall::wall:

μην λεμε ΚΟΤΣΑΝΕΣ.Σε λινκ 15-30χιλιομετρων μαλλον θαχει μικρο προβλημα με την υγρασια -δηλ καποια μικρη εξασθενηση-,αλλα σε μικρα λινκ(<5χμ) η υγρασια της ατμοσφαιρας δεν κανει τοσο μεγαλη διαφορα...εκανα λινκ 5μπιτ πανω απο δασος κ ηταν μια χαρα....600 μετρα αποσταση παιζει να δουλευουν και οι μικρες εργοστασιακες κεραιες λεμε,οι μεγαλες θα ειναι καμπανα.

Ξεχνας φυσικα οτι το λινκ θαναι κλασεις καλυτερο απο λινκ πολης λογω λιγοτερων παρεμβολων (και αυτο ειναι που σε καιει στο λινκ,οχι η υγρασια,αμα ηταν ετσι αγουμουνου θαχανε μονο οι βεδουινοι στην σαχαρα.)..Με 600 μετρα αποσταση μονο κανεις θαυματα

ξεχνάς το On-line gaming.

ακυρο παλι.

Δηλαδή κόστος σούμα 550 για καινούργια υλικά.

παρα πολλα μου ακουγονται αυτα...

Aerial.net

γυρω στα ~200 τα βγαζω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προσπαθείς / ψάχνεις, είναι παράνομο.

Ποιο είναι παράνομο;

Το να θέλει να μοιραστεί μια σύνδεση με το φίλο του, με τη συγκατάθεση του τελευταίου ή που θα φτιάξει δίκτυο ιδιωτικής χρήσης στη μπάντα των wifi;

Το μόνο παράνομο θα ήταν μια αύξηση της ισχύος από πλευράς ενισχυτή εκπομπής (δεδομένου ότι η κεραία δε διαθέτει δικό της ενισχυτή)

edit: άκυρο, κατάλαβα τι εννοείς. Μιλάς για τη σχέση απολαβής/ισχύος που ορίζει το FCC. Προφανώς πρέπει να το προσέξει αυτο

Link to comment
Share on other sites

με σωστες κεραιες βγαζουν δεκαδες χιλιομετρα και μπορουν να ξεπερασουν και τα 100.

Το θεμα ειναι ποσα χρηματα θελετε να δωσετε και κατα ποσο θελετε να εχετε το μυαλο σας ησυχο.

φθηνοτερος εξοπλισμος->μεγαλυτερη ασταθεια στην αποδοση

Link to comment
Share on other sites

:confused::confused::confused::confused::confused::wall::wall::wall::wall:

μην λεμε ΚΟΤΣΑΝΕΣ.Σε λινκ 15-30χιλιομετρων μαλλον θαχει μικρο προβλημα με την υγρασια -δηλ καποια μικρη εξασθενηση-,αλλα σε μικρα λινκ(<5χμ) η υγρασια της ατμοσφαιρας δεν κανει τοσο μεγαλη διαφορα...εκανα λινκ 5μπιτ πανω απο δασος κ ηταν μια χαρα....600 μετρα αποσταση παιζει να δουλευουν και οι μικρες εργοστασιακες κεραιες λεμε,οι μεγαλες θα ειναι καμπανα.

Ξεχνας φυσικα οτι το λινκ θαναι κλασεις καλυτερο απο λινκ πολης λογω λιγοτερων παρεμβολων (και αυτο ειναι που σε καιει στο λινκ,οχι η υγρασια,αμα ηταν ετσι αγουμουνου θαχανε μονο οι βεδουινοι στην σαχαρα.)..Με 600 μετρα αποσταση μονο κανεις θαυματα

ακυρο παλι.

παρα πολλα μου ακουγονται αυτα...

Aerial.net

γυρω στα ~200 τα βγαζω εγω.

Κάνω αντιπαράθεση ολόκληρο το μήνυμα , χωρίς να εχω όρεξη να απαντήσω αποκαλύπτοντας το " τι και πως ".

Το μόνο που θα πω είναι , ότι υπάρχουν λύσεις για τα νοικοκυριά , και λύσεις όπου τα πειράματα δεν χωράνε ..

Σε κάθε περίπτωση μπαίνουν τα απαραίτητα υλικά , και η τεχνογνωσία εγκατάστασης δεν είναι δωρεάν.

Στους τζαμπατζίδες αρέσει η λέξη " δωρεάν " , αλλά αυτήν τη φορά θα σπάσουμε αυγά .

Αλλιώς δεν έχει ομελέτα .

Link to comment
Share on other sites

LinkShop .: Ηλεκτρονικό Κατάστημα Δικτυακού Εξοπλισμού :. - Ασύρματα Wi-Fi :: Outdoor :: 2.4 GHz :: Ubiquiti NS2 Nano Station 2, 802.11b/g AP-CPE

2 τεμαχια απο αυτο και κανεις οτι θες με την ενσωματωμενη εσωτερικη κεραια της μεχρι 15 χιλιομετρα αποσταση με καθαρη οπτικη επαφη.

Ουτε εξωτ κεραιες,ουτε σπαζοκεφαλιες.

Προκειται για access point εξωτερικου χωρου με αντοχη σε καιρικες συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Βάσει νόμου στα 2,4 ghz point to point λινκ πρέπει να έχει μέγιστο bw 11 Mbps. Για τα 54 πρέπει να χρησιμοποιησεις την μπάντα των 5 Ghz. Όσο για τα nano station αν καταφέρεις να βγάλεις ζεύξη στα 15 χλμ θα είσαι πολύ μάγκας. Για τα 600 μέτρα που θέλει ο sotosfp δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Βάσει νόμου στα 2,4 ghz point to point λινκ πρέπει να έχει μέγιστο bw 11 Mbps. Για τα 54 πρέπει να χρησιμοποιησεις την μπάντα των 5 Ghz. Όσο για τα nano station αν καταφέρεις να βγάλεις ζεύξη στα 15 χλμ θα είσαι πολύ μάγκας. Για τα 600 μέτρα που θέλει ο sotosfp δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Αυτο περι νομοθεσιας δεν το γνωριζω και οσο αφορα την αποσταση μεχρι των 15 χιλιομετρων ετσι αναφερεται στα specifications.

Βλεπετε εγω απλα προτεινω ενα μηχανημα που ειδα οτι κανει για αυτη τη δουλεια.Τιποτα παραπανω,δεν ειμαι του επαγγελματικου χωρου,ουτε τεχνικος για να γνωριζω τα περι νομοθεσιας και ποιο μηχανημα κανει αυτα που λεει και ποιο οχι.Απλα αυτο που ξερω ειναι οτι το χρησιμοποιουν αρκετοι για αποστασεις εως 10 χιλιομετρων τουλαχιστον με επιτυχια,απο οτι οι ιδιοι ισχυριζονται.

Αν γνωριζεις και αλλα παρομοια μηχανηματα πες τα για να εχει περισσοτερες επιλογες ο φιλος μας τον οποιο υποτιθεται οτι τον βοηθαμε για να εμπλουτισει τις επιλογες του.

Link to comment
Share on other sites

Βάσει νόμου στα 2,4 ghz point to point λινκ πρέπει να έχει μέγιστο bw 11 Mbps. Για τα 54 πρέπει να χρησιμοποιησεις την μπάντα των 5 Ghz. Όσο για τα nano station αν καταφέρεις να βγάλεις ζεύξη στα 15 χλμ θα είσαι πολύ μάγκας. Για τα 600 μέτρα που θέλει ο sotosfp δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιος νόμος.

Άγραφος κανόνας είναι, και το λένε για τις πόλεις.

Link to comment
Share on other sites

Για τη χρήση που θες έχω δοκιμάσει το 5210G που αναφέρεις

TL-WA5210G

με εκπληκτικά αποτελέσματα στο θέμα ευκολίας στησίματος και σταθερότητας στο σήμα.

τιμές στα 55ευρώ

TP-LINK TL-WA5210G | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Για το νομολιγούρη:

Νομικά Θέματα - AWMN-WiKi

Με το ΦΕΚ του 2006 ξεκαθάρισαν τα πράγματα, καθώς και με κάποιες αποφάσεις που είχε πάρει η ΕΕΤΤ και δεν χρειαζόταν:

1. Δήλωση κόμβου

2. Πολεοδομική άδεια για τον ιστό (εφ'όσον είναι μέχρι 4 μέτρα πάνω από το ανώτερο σημείο - αυτό έχει λίγο ψάξιμο για το ποιο θεωρείται ανώτερο σημείο, συνήθως είναι της ταράτσας και όχι του δώματος).

3. Επετράπησαν τα 5ghz (αν και δύσκολα χωράγαμε στην EU band).

Το άλλο που ελέχθη για τα Mbps, είναι διότι στη μετάβαση από 802.11b -> 802.11g τρως περισσότερο εύρος συχνοτήτων, με συνέπεια να αυξάνεις τις παρεμβολές.

Θέλει προσοχή με τα db, και κατέβασμα ισχύος (txpower) όταν οι κεραίες έχουν μεγάλη απολαβή. Η παρανομία μπορεί να πιστοποιηθεί από έλεγχο του Δημόκριτου μετά από καταγγελία, αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορει ας ριξει μια ματια και στο δικο μου θεμα, μιας και βλεπω οτι εχετε πολλες γνωσεις πανω στο αντικειμενο.

http://www.thelab.gr/internet-and-networking/internet-se-ksenodoxeio-89855.html

Link to comment
Share on other sites

άμα θες να κάνεις την δουλειά σου αγοράζεις ενα UBiQUiTi Bullet 2 802.11b/g στα 2.4 post-3658-1416075011,125_thumb.jpg

UBiQUiTi Bullet 2 802.11b/g 100MW OUTDOOR AP/CPE - eBay (item 120682053090 end time Mar-09-11 12:56:35 PST)

Και μια grint EZ-GD24R24PNF Aerial.net :: 2.4GHz 24dBi Die Cast Grid N-Type Female pigtail

post-3658-1416075011,3951_thumb.jpg Ενοειτε σε ζευγάρι,και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.