Jump to content



Παλαιο pc


breakdown

Recommended Posts

Καλησπερα στη παρεα

Εχω στην κατοχη μου ενα παλιο pc με ide συνδεσεις,σκοπευω να τον επισκευαζω αλλα πεφτω στα παρακατω προβληματα

1.οταν ξεκιναει το BIOS βγαζει μηνυμα checksum error-

Απο οτι διαβασα παιζει να ειναι ι μπαταρια της μητρικης,θα παρω αλλη αυριο να δω αν θα λυθει το προβλημα

2.Οταν εχω συνδεδεμενο cd-drive δεν διαβαζει τον σκληρο,οταν το αποσυνδεω τον διαβαζει κανονικοτατα

Το θεμα ειναι οτι θελω να κανω format στο σκληρο αλλα χωρις drive στο συγκεκριμενο pc λιγο δυσκολο,σκεφτηκα μεσω usb αλλα δεν υποστηριζεται απο τη μητρικη μονο usb-FDD,αν βρω κανενα image να περασω στο φλασακι για να το διαβαζει ετσι εχει καλως.

Τωρα σε ενα αλλο pc πανω κατω ιδιας τεχνολογιας συνδεω οθονη αλλα δεν βγαζει τιποτα,ουτε καν bios,προβλημα μητρικης και εδω?(η οθονη ειναι μια χαρα,δοκιμασμενο:))

Τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

εκει εχω το θεμα ο ΗDD ειναι συνδεδεμενος στο ΙDE 1 και στο IDE2 με ξεχωριστη καλωδιοταινια βρισκεται το drive,οταν αποσυνδεω το drive γενικα απο το ide2 τοτε ο σκληρος αναγνωριζεται.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι ανάποδα συνδεδεμένο το cdrom στην καλωδιοταινία?

η ακρη της ταινιας γραφει πανω cdrom αρα αμφιβαλλω αν φταιει αυτο,παλιοτερα θυμαμαι ολα λειτουργουσαν ρολοι,τωρα τι εχει συμβει δεν μπορω να καταλαβω τις καλωδιοταινιες δεν τις ειχα πειραξει,ξαφνικα μια μερα αν θυμαμαι καλα μετα απο καθαρισμο του κουτιου εμφανισε το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

η καλωδιοταινία στην μια μερία είναι κόκκινη, βάλτην έτσι ώστε να ειναι στην μέσα μερια και να αντικρίζει το κόκκινο καλώδιο της τροφοδοσίας του cd rom...αν αυτό δεν δουλέψει, μπορεί η καλωδιοταινια να εχει παρει τον δρόμο για τα αποδυτήρια.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
η καλωδιοταινία στην μια μερία είναι κόκκινη, βάλτην έτσι ώστε να ειναι στην μέσα μερια και να αντικρίζει το κόκκινο καλώδιο της τροφοδοσίας του cd rom...αν αυτό δεν δουλέψει, μπορεί η καλωδιοταινια να εχει παρει τον δρόμο για τα αποδυτήρια.....

+1

Εννοώντας ανάποδα εννοώ στο κάθε βύσμα της.. Γενικά βάλτες ανάποδα από την μία ή την άλλη πλευρά.

Σωστό αυτό με το κόκκινο, αλλά μερικές μητρικές παλιές δεν είχαν fix πλαστικά για τους controllers και η καλωδιοταινία έμπαινε και με τους δύο τρόπους στη μητρική, ειδικά αν ήταν (ata-33) που είναι διαφορετικά τα βύσματα. (Στο ata-133 ένα pin δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.