Jump to content



Ερωτήσεις για modem


koulis13

Recommended Posts

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από billpeppas

Φίλε Koulis13 , τι έλεγα για τα US Robotics?

Παλια μου εδωσε ενας φιλος ενα Robitics V.90 σε serial και ειχα μεινει πολυ ευχαρηστημένος ηταν καλύτερο και απο το δικό μου το Diamond Supra MAX usb

Link to comment
Share on other sites

Το Supra Express 56e Pro έχει αποδειχθεί το καλύτερο modem για τις ελληνικές γραμμές.

Έχω κάνει τεστ σπίτι μου πριν κανά 1 1/2 χρόνο.

Είχα δοκιμάσει 14 μόντεμ.

P.S. Έχω ακόμα ένα Diamond Supra Express 56e Pro.

Όταν βάλω DSL , όποιος θέλει το "τσιμπάει" ( τζάμπα )

Link to comment
Share on other sites

Supra Express 56e Pro ειναι πολυ καλο..

Παντως το δικο μου ειναι παντόφλα......Για Win Χp δεν υπαρχουν σωστοι drivers....

Γι αυτο αναγκάστικα να βάλλω isdn απο το να παρω ενα καινουριο pstn ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι , δυστυχώς η υποστήριξη της Diamond Multimedia ( ακόμα και όταν είχαν πρωτοβγεί τα modemάκια αυτά ) ήταν άθλια.

Πιο αργή και από την Creative είναι.

Εδώ και 2 1/2 χρόνια πλέον έχουν παγώσει όλα τα updates για τα modem της Diamond.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα:

1) Οι οδηγοί τους για τα Windows XP είναι...άστο καλύτερα!

2) Το modemάκι αυτό δεν τραβάει.

Να είσαι ευχαριστημένος με 31.2 για αυτό το modem.

Με ένα Microcom InPorte Home , ή ένα Diamond Supra Express 56ePro ( Serial ) , θα έπιανες 44-49kbps.

Link to comment
Share on other sites

Any ideas βρέ παίδες;

Το κουφό ήταν οτι όταν πέρασα τους νέους οδηγούς για το crypto συνδέθηκε με 112,5 :jump: , άσχετο ήταν όμως, η ταχύτητα πάλι ήταν 28.8.

Μήπως πρέπει να κάνω τίποτα ρυθμίσεις στη serial μου;

Η μητρική μου δέχεται μια επιπλέον serial. Πού μπορώ να βρώ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα σειριακής θύρας.

Επίσης το 112500 που είδες κάποια φορά σαν ταχύτητα σύνδεσης , είναι η ταχύτητα σύνδεσης του Modem με την σειριακή θύρα.

Επειδή δοκίμασες διάφορα modem , και δεν έπιασες καλή ταχύτητα με κανένα , μήπως έχει θόρυβο η γραμμή σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να ακούγεται ο θόρυβος.

Έστω και λίγο θόρυβος να υπάρχει , τα modems...&(&(*&@)#

Πάρε ένα τηλ στον ΟΤΕ και ζήτα να έρθουν για έλεγχο της γραμμής σου.

( το κακό στην υπόθεση είναι πως ο νόμος επιτρέπει στον ΟΤΕ , και θεωρεί ικανοποιητική την ταχύτητα των...9.6kbps [ κάτω από αυτήν μπορείς να κάνεις και μήνυση στον ΟΤΕ ] [ αχ να μπορούσα να έμπαινα συχνά με μικρότερη ταχύτητα από τα 9.6kbps ] )

Link to comment
Share on other sites

Στο HyperTerminal για το USR Message το σειριακό εξωτερικό μου βγάζει Modulation V.34+. Κανονικά αντί για ν34+, ν92 ή ν90 δέν πρέπει να είναι;

Μακάρι να είναι αυτό γιατί καί στο crypto το ίδιο μου έβγαλε ενώ στο εσωτερικό ν92. Το θέμα είναι πώς το αλλάζω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.