Jump to content



Ερωτήσεις για modem


koulis13

Recommended Posts

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από koulis13

Καλύτερο το εσωτερικό ή το εξωτερικό;

Ναι οντως καλυτερα εξωτερικο μονο και μονο για τον ελεγχο που σου δινει.Πρεπει να ξερεις ομως οτι ειναι και πιο ακριβα.

Αρχική απάντηση από koulis13

’ν το εξωτερικό, καλύτερα serial ή usb;

Πιστευω και τα 2 ειναι το ιδιο πραμα.Κατι βεβαια εχει αναφερθει για ασυμβατοτητες με τα USB μοντεμ.

Link to comment
Share on other sites

O λόγος που θέλω εξωτερικό είναι γιατί πρέπει να ελευθερώσω μια pci.

Τώρα για το εξωτερικο serial ή usb δέν ξέρω ακόμα.

Υπάρχει διαφορά στις ταχύτητες μεταξύ των δυο συνδέσεων; Τί ασυμβατότητες υπάρχουν στο usb;

Link to comment
Share on other sites

εξωτερικο ειναι καλυτερο αλλα ενα εσωτερικο ειναι πολυ φθηνοτερο απο ενα εξωτερικο..

Το εξωτερικο το ελεγχεις καλυτερα οπως ειπε ο Vagouridis..

Εγω εχω ιsdn εξωτερικο(netmod) αλλα ειναι σε αποσταση 10 μετρα απο το pc(δεν το ελεγχω καθολου)

Link to comment
Share on other sites

και γω θα σου προτεινα εξωτερικο και σε σειριακη συνδεση.ξερω ατομα με προβληματα στο usb αλλα και προβληματα χωρου και καταναλωσης πορων στην pci(π.χ. εμενα οποτε κανει κληση το δικο μου-εσωτερικο-κολλαει το winamp οταν ακουω ενα τραγουδι)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ευτυχώς προβλήματα με το εσωτερικό δέν έχω μέχρι τώρα αλλά δυστυχώς πρέπει να το βγάλω. Για το usb ποιά είναι τα προβλήματα που βγάζει;

Link to comment
Share on other sites

US Robotics.

Καλή εταιρία , με παράδοση στον χώρο των modems.

Με ένα μειονέκτημα.

Τα modem της ποτέ δεν λειτούργησαν όπως θα 'πρεπε στις ελληνικές γραμμές ( πΟΤΕ included ! )

Προτίμησε το Microcom ( www.e-shop.gr ) [ το εξωτερικό ]

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέω και πιο πάνω κλείνω στο usb της usr και ο λόγος είναι οτι αφενώς μέν θέλω εξωτερικό για να ελευθερώσω μια pci και αφαιτέρου έχω μια serial στην οποία έχω το ups. Απλά έχω ακούσει για προβλήματα με τα usb και θέλω να μάθω ποιά είναι αυτά τα προβλήματα ώστε να τα αντισταθμίσω και να πάρω την απόφαση στο τί να πάρω και στο άν θα βγάλω το ups απο τη serial. Τα προβλήματα των usb θέλω να μάθω και τη διαφορά τους με τα serial.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ήδη αναφέρει μερικά προβλήματα των USB Modems σε αυτό εδώ το thread.

Δεν τα είδες?

Και ξαναλέω ΠΩΣ ΜΕ ΤΟ US ROBOTICS θα έχεις προβλήματα , και χαμηλή ταχύτητα.

Αν παρόλα αυτά θες ακόμα να πάρεις το συγκεκριμένο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas [Σήμερα, στις 14:13]

Έχουμε ήδη αναφέρει μερικά προβλήματα των USB Modems σε αυτό εδώ το thread.

Δεν τα είδες?

To μόνο ξεκάθαρο πρόβλημα που αναφέρθηκε είναι οτι υπάρχουν ασυμβατότητες, ποιές είναι όμως αυτές;

Επίσης χαμηλή ταχύτητα γιατί; Υπάρχει κάποιο πρόβλημα μα το συγκεκριμένο modem ή τα usb είναι πιο αργά απο τα serial;

Link to comment
Share on other sites

’λλο το ένα και άλλο αυτό που λες.

Επίσης στην πληροφορική ( και γενικώς στην τεχνολογία ) δεν ισχύει αυτό που είπες.

Δηλαδή δεν σημαίνει πάντα ότι ότι είναι νεότερο είναι γρηγορότερο.

Για παράδειγμα το USB που λες , είναι νεότερο από το FireWire (a) , αλλά το FireWire είναι γρηγορότερο.

Υπάρχουν πολλά παραδείγματα.

Υ.Γ. Αν αυτά δεν σου φτάνουν , πάρε USB , τι να πω.

Εμείς είπαμε κάτι πάντως.

[ το λέω και επιθετικά μπας και σε μεταπείσω !!! αφού αλλιώς δεν γίνεται... ]

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τελικά το USR 56k Message Modem.

Με συνδέει με την τρελή ταχύτητα 28,8 ενώ το εσωτερικό απο 40 και πάνω.

Τί φταίει βρε παίδες;

Δοκίμασα τόσο τους οδηγούς των XP όσο και τους τελευταίους οδηγούς απο το site της USR και πάντα 28,8.

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στις επιλογες του modem και κοιτα τι Maximum speed εβαλες.

Δηλαδη με ποσα Κb/sec κατεβαζεις,, μπορει να ειναι εικονικο το 28,8 και να πιανει παραπάνω..

Τι συνδεση εχεις??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.