Jump to content



Ψύκτρα για OC/ING του PHENOM 955BE !!!


adpanos

Recommended Posts

Παιδιά ποια ψύκτρα προτείνετε για κλοκάρισμα στα 3,9Ghz του phenom 955 ????

Μέχρι σήμερα σε όποιο σύστημα έστεινα έβαζα για ψύξη την SCYTHE MUGEN 2100 REV. B η οποία για τα 40€ που κόστιζε ήταν πολύ δυνατό εργαλείο ! Σήμερα όμως ΔΕΝ μπορώ να την βρω πουθενά!

Υπάρχει κάτι άλλο σε αντίστοιχη τιμή που θα μπορούσε να με εξυπηρετήσει ???

Από CORSAIR οι A50/A70 λένε κάτι ????

Σε τι άλλο να κοιτάξω ???

Link to comment
Share on other sites

Με τις τιμές που έχουν στο πλαίσιο οι A50/A70 αξίζουν

Έχω την A50 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (τον 955 τον έχω στα 4,0GHz)

Τι temps παίζεις με την Α50, αδερφέ? Και με ποιόν ανεμιστήρες/σε πόσες στροφές?

Η Α70 στα 35 ευρώ είναι σίγουρα value, αλλά και η Coolermaster 212+ στα 25 ευρώ ακόμη μεγαλύτερη...

Link to comment
Share on other sites

Τι temps παίζεις με την Α50, αδερφέ? Και με ποιόν ανεμιστήρες/σε πόσες στροφές?

Η Α70 στα 35 ευρώ είναι σίγουρα value, αλλά και η Coolermaster 212+ στα 25 ευρώ ακόμη μεγαλύτερη...

idle παίζω 22-23 και σε load περίπου 46-47

με τον default ανεμιστήρα στις 1600στροφές

Τον Phenom τον έχω στα 4,0Ghz με τάση ~1,48

Link to comment
Share on other sites

idle παίζω 22-23 και σε load περίπου 46-47

με τον default ανεμιστήρα στις 1600στροφές

Τον Phenom τον έχω στα 4,0Ghz με τάση ~1,48

Χμμμ... Φοβερά νούμερα, να υποψιαστώ ότι κάτι τρέχει με τη Megahalems ή με τη θερμογώγιμη? Με μαμά ρολόγια/ρεύματα, έχω 35-37 idle και 49 load.

Sorry about the off-topic.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μη το σκέφτεσαι CORSAIR Α70 με κλειστά μάτια.

Σε ι7 860 νορμάλ με θερμοκρασία δωματίου 24 βαθμούς

σε συνδυασμό με την ΜΧ4 κοιτά τι κάνει......

clipboard02-5572.jpg

Μέρα με τη μέρα όλο και πιο καλές θερμοκρασίες εχω :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Φοβερά νούμερα, να υποψιαστώ ότι κάτι τρέχει με τη Megahalems ή με τη θερμογώγιμη? Με μαμά ρολόγια/ρεύματα, έχω 35-37 idle και 49 load.

Sorry about the off-topic.

Έχεις ενεργοποιημένο το cool&quiet για να πέφτουν τα ρολόγια σε idle;

@dmarccos

ο C3 που εχεις ειναι πολυ καλυτερος απο τον C2 σε θερμοκρασιες, και κλοκαρει πιο ευκολα

Ακριβώς έτσι

Link to comment
Share on other sites

idle παίζω 22-23 και σε load περίπου 46-47

με τον default ανεμιστήρα στις 1600στροφές

Τον Phenom τον έχω στα 4,0Ghz με τάση ~1,48

Τι πράγμα ? Εγώ με SCYTHE MUGEN II και δεν μπορώ να τον πάω πάνω από 3,8Ghz έναν C3 που έχω !

Τώρα για τον νέο C3, έβαλα τελικά την A70 και έχω καλές θερμοκρασίες αλλά και σε αυτόν ΔΕΝ μπορώ να πιάσω τα 4Ghz με τίποτα ..............

Αν μπορείται dmarccos και Ερνέστος δώστε ρυθμίσεις με τις οποίες τον τρέχετε στα 4GHZ ....

Eγώ τον πρώτο τον τρέχω με 205 Χ 18,5 = 3,8Ghz με QOOL & QUIET και τάση 1,47v , northbridge στα 2665Mhz με τάση 1,23V και έχω δώσει και CPU/NB voltage 1,2V ενώ το HT το έχω στα 2050Mhz

Οι μνήμες παίζουν στα 1640 με 9-9-9-24-40-1Τ με 1,65v !!

O δεύτερος (καινούριος) ΔΕΝ τρέχει με αυτές τις ρυθμίσεις !!! Τον τρέχω με τελείως διαφορετικά ...

Link to comment
Share on other sites

@adpanos

ο 955 μου C3 και default στα 3,2, παρόλα αυτά έχει idle 37άρια (τσεκαρισμένα μέσω BIOS) . . .

Οπότε, ακούω από τα παιδιά για κάτι 23 idle με επεξεργαστή στα 4GHz και ρεύματα στο Θεό και όλα αυτά με ψήκτρες θεωρητικά υποδεέστερες από τη Megahalems και προβληματίζομαι. :hmm:

@everybody

- Εσείς που ξέρετε περισσότερα, πως το βλέπετε? Είναι δυνατόν ακλοκάριστος C3 να έχεις idle 37 βαθμούς σε bench-table με θερμοκρασίες δωματίου τις τυπικές (δλδ 21-23 Κελσίου)?

- Επίσης, είναι δυνατόν άλλος C3 κλοκαρισμένος στα 4 και με τόσο ρεύμα να έχει idle 23 Κελσίου (πόση θα πρέπει να είναι η θερμοκρασία δωματίου σε αυτή την περίπτωση δλδ, 15-17 Κελσίου)?

- Cool'n'Quiet λειτουργεί, από την άλλη, αγγίζω τη Μegahalems στη βάση της και είναι απλώς κάτι παραπάνω από χλιαρή, δε μου κάνουν με τίποτα γαι 37 σε ηρεμία και 49 Κελσίου υπό φορτίο! Τα fins είναι επίσης παγωμένα! Μήπως το BIOS έχει πάθει κάνα ταράκουλο ή κάποιος αισθητήρας στη μητρική διαβάζει ότι να'ναι?

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείται dmarccos και Ερνέστος δώστε ρυθμίσεις με τις οποίες τον τρέχετε στα 4GHZ ....

Eγώ τον πρώτο τον τρέχω με 205 Χ 18,5 = 3,8Ghz με QOOL & QUIET και τάση 1,47v , northbridge στα 2665Mhz με τάση 1,23V και έχω δώσει και CPU/NB voltage 1,2V ενώ το HT το έχω στα 2050Mhz

Οι μνήμες παίζουν στα 1640 με 9-9-9-24-40-1Τ με 1,65v !!

O δεύτερος (καινούριος) ΔΕΝ τρέχει με αυτές τις ρυθμίσεις !!! Τον τρέχω με τελείως διαφορετικά ...

Τον δικό μου αυτή τη στιγμή τον έχω στα 205x19.5 = 3997,5 με C&Q και τάση στο cpu vdd=1,4625V και cpu=1,471V

NB δεν έχω πειράξει (τρέχει 205x10=2050) default ταση

Οι μνήμες παίζουν στα 1640 με 8-8-8-24-32-2Τ με 1,651V

phenomb-5595.jpg

Το cpu-z διαβάζει λάθος τάση;

Θα ανεβάσω και screenshot απο την idle θερμοκρασία

mon1-5596.jpg

@adpanos

ο 955 μου C3 και default στα 3,2, παρόλα αυτά έχει idle 37άρια (τσεκαρισμένα μέσω BIOS) . . .

Οπότε, ακούω από τα παιδιά για κάτι 23 idle με επεξεργαστή στα 4GHz και ρεύματα στο Θεό και όλα αυτά με ψήκτρες θεωρητικά υποδεέστερες από τη Megahalems και προβληματίζομαι. :hmm:

@everybody

- Εσείς που ξέρετε περισσότερα, πως το βλέπετε? Είναι δυνατόν ακλοκάριστος C3 να έχεις idle 37 βαθμούς σε bench-table με θερμοκρασίες δωματίου τις τυπικές (δλδ 21-23 Κελσίου)?

- Επίσης, είναι δυνατόν άλλος C3 κλοκαρισμένος στα 4 και με τόσο ρεύμα να έχει idle 23 Κελσίου (πόση θα πρέπει να είναι η θερμοκρασία δωματίου σε αυτή την περίπτωση δλδ, 15-17 Κελσίου)?

- Cool'n'Quiet λειτουργεί, από την άλλη, αγγίζω τη Μegahalems στη βάση της και είναι απλώς κάτι παραπάνω από χλιαρή, δε μου κάνουν με τίποτα γαι 37 σε ηρεμία και 49 Κελσίου υπό φορτίο! Τα fins είναι επίσης παγωμένα! Μήπως το BIOS έχει πάθει κάνα ταράκουλο ή κάποιος αισθητήρας στη μητρική διαβάζει ότι να'ναι?

Χωρίς Cool&Quiet με default επεξεργαστή σε idle έχω 27-28, είναι πάρα πολύ το 37

Θερμοκρασία δωματίου ~20

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.