Jump to content



Joomla????


motorhell

Recommended Posts

Guyz καλησπέρα…

Λοιπόν καταρχάς να πω ότι είμαι άσχετος με το θέμα του Web Authoring αλλά με έχει κολλήσει να κάνω ένα site για μένα… λοιπόν μετά από ψάξιμο είδα ότι το joomla είναι το δημοφιλέστερο και έτσι είπα να το κατεβάσω…

Το κατέβασα μια φορά… δεν βρήκα .exe, το κατέβασα δεύτερη τα ίδια… πριν λίγο κάπου διάβασα ότι υπάρχει setup για το Linux… οκ λέω για τα windows δεν έχουμε κάτι???

Βοηθάτε γιατί δεν θέλω να μπλέξω με χαζοπρογράμματα που δουλεύουν μόνο με templates… γενικά θέλω να αρχίσω να μαθαίνω πράγματα γύρο από το Web Authoring…

(έχω κάνει κάτι μαθήματα γύρο από το Dreamweaver)

Αν έχετε να προτείνετε τίποτε άλλο πείτε μπας και ξεστραβωθώ μια ώρα αρχύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα θα πω λίγο άσχετη με το joomla αλλά σχετική με το thread. Γιατί δε ξεκινάς σιγά σιγά να μάθεις html και css. Είναι και οι δύο γλώσσες πολύ εύκολες κι απλές και μέσα σε 1-2 βδομάδες θα μπορείς να φτιάχνεις δικό σου στατικό site.

Στη συνέχεια μαθαίνεις άμα θες php, mysql, javascript και αρχίζεις να κάνεις άλλα κόλπα, πιο δυναμικά site, φιλικά προς το χρήστη, web εφαρμογές κτλ.

Αν κατάλαβα καλά εσύ θες να φτιάξεις απλώς μια προσωπική σελίδα. Αν είναι αυτό τότε html και css θα σε καλύψουν νομίζω πλήρως. Επίσης θα χρειαστείς κι έναν editor. Εγώ προτείνω notepad ++ είναι για windows και είναι πολύ εύχρηστος και βολικός.

Στο net θα βρεις πολλά tuts και θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από το w3schools και το youtube για βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις. Δυσκολεύτηκε με το joomla και θες να μάθει γλώσσες προγραμματισμού?

Φίλε μου επειδή είμαι κι εγώ άσχετος με τον προγραμματισμό και πολύ γέρος να να μάθω νέα κόλπα, έκατσα και πειραματίστηκα με joomla και όλα καλά πήγαν

Και βέβαια παίζει και σε παραθύρια

Link to comment
Share on other sites

Θα σε απογοητεύσω αλλά η εγκατάσταση του joomla δεν είναι setup.exe->next->next->finish.

Η εγκατάσταση πραγματεύεται έννοιες τις οποίες πρέπει να κατέχεις, όχι απλά να τις γνωρίζεις. Το μεράκι το αναγνωρίζουμε και μας αρέσει ανθρώπους να προσπαθούν μόνοι τους. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις να διαβάσεις κάποια πράγματα γενικά περί διαδικτύου, τι είναι ftp, τι είναι sql, τι κάνουν οι βάσεις δεδομένων και μετά να δοκιμάσεις να διαχειριστείς ένα σύστημα διαχείρισης περιεχομένου όπως είναι το joomla. Ξεκίνησε καλύτερα από το να φτιάχνεις απλές ιστοσελίδες και να δοκιμάσεις να τις ανεβάζεις κάπου και να δεις πως δουλεύουν και μετά μπες στα βαθιά.

Link to comment
Share on other sites

για να σηκώσεις κάποιο τέτοιο cms, όπως joomla, drupal κτλ θα πρεπει να εχει καποιον web server. Κατέβασε αυτο! κανει αυτοματα install οτι χρειάζεσαι! Κανεις unzip το φακελο του joomla που κατεβασες στον φακελο www ή http που θα φτιάξει το xampp(δεν θυμάμαι ακριβώς) και μετα γραφωντας λocalhost στο browser σου θα μπορεις (αν ολα εχουν παει καλα) να δεις το setup του joomla.

ps οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω θα πρεπει να δεις και καποια λιγο πιο στριφνα πραματακια!

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις. Δυσκολεύτηκε με το joomla και θες να μάθει γλώσσες προγραμματισμού?

Φίλε μου επειδή είμαι κι εγώ άσχετος με τον προγραμματισμό και πολύ γέρος να να μάθω νέα κόλπα, έκατσα και πειραματίστηκα με joomla και όλα καλά πήγαν

Και βέβαια παίζει και σε παραθύρια

Δεν είπα να κάτσει να μάθει php ή javascript, αλλά html και css. Οι συγκεκριμένες είναι λες και γράφεις απλώς κείμενο, δεν έχουν εντολές και δεν είναι γλώσσες προγραμματισμού με την έννοια της C ή άλλων γνωστών.

Κάτι που ξέχασα να γράψω πιο πριν. Στο πολυτεχνείο το εξάμηνο που πέρασε γινόταν ένα σεμινάριο web εφαρμογών. Motorhel αν ενδιαφέρεσαι να προσπαθήσεις χωρίς προγράμματα τύπου joomla δες το παρακάτω link έχει όλες τις διαφάνειες και βίντεο των διαλέξεων και τα παιδιά που το έκαναν τα εξηγούσαν πολύ καλά. Τα πρώτα έξι είναι για html και css.

link : Ανάπτυξη Web Εφαρμογών

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα η joomla είναι πολύ απλή. Τα tutorials να είναι καλά. Δε χρειάζεται να ξέρεις πολλά ούτε και να μάθεις πάρα πολλά. Σίγουρα δεν είναι διπλό κλικ-επόμενο-τέλος, έτοιμο στο site. Έχεις να φτιάξεις κι εσύ πραγματάκια. Αλλά όπως σου είπα υπάρχει τρελή υποστήριξη

Link to comment
Share on other sites

Λύσεις όπως joomla & wordpress για μένα δεν είναι για αρχάριους που θέλουν να κάνουν κάτι παραπάνω.

Μόλις θα θελήσεις να κάνεις μία μικρούλα customιά, π.χ. να αλλάξεις ένα background color ή από fixed width να το κάνεις fluid θέλεις λίγο κώδικα.

Για μένα πρέπει να ξεκινήσει από την βάση, δηλαδή τι εστί web server, sql κλπ. Λίγο html και css θα βοηθήσουν, δεν λέω να γίνεις expert σε όλα τα παραπάνω, αλλά από εκεί θα αρχίσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα βοήθεια απο Joomla! Ελληνική Κοινότητα Υποστήριξης , ειναι η ελληνική κοινότητα ,λογικά θα σου πουν τα παντα..

ΥΓ. Γελάω με το ποσο ευκολα λετε σε καποιον Μάθε html, css,javascript, php , sql , apache install & configuration , sql install & configuration . Ειλικρινά εφυγα απο το γραφειο για να σταματήσω να γελάω..

Προσθέτω και το λινκ http://lessonsland.com/ .. ειναι με video tutorial .... Νομιζω οτι ειναι πολύ καλο , εμενα με εχει βοηθήσει αρκετα....

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Γελάω με το ποσο ευκολα λετε σε καποιον Μάθε html, css,javascript, php , sql , apache install & configuration , sql install & configuration . Ειλικρινά εφυγα απο το γραφειο για να σταματήσω να γελάω..

Βοηθάτε γιατί δεν θέλω να μπλέξω με χαζοπρογράμματα που δουλεύουν μόνο με templates… γενικά θέλω να αρχίσω να μαθαίνω πράγματα γύρο από το Web Authoring…

(έχω κάνει κάτι μαθήματα γύρο από το Dreamweaver)

Αν έχετε να προτείνετε τίποτε άλλο πείτε μπας και ξεστραβωθώ μια ώρα αρχύτερα!

Ο φίλος το ζήτησε, δεν καταλαβαίνω που κολλάς φίλε MUL. Αν κάποιος θέλει να πάει ταξίδι οδικώς δεν θα του πεις να μάθει να οδηγάει δηλαδή; :)

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος το ζήτησε, δεν καταλαβαίνω που κολλάς φίλε MUL. Αν κάποιος θέλει να πάει ταξίδι οδικώς δεν θα του πεις να μάθει να οδηγάει δηλαδή; :)

Όταν χρησιμοποιείς την καθημερινότητά σου ως μέτρο παραβλέπεις τις παραμέτρους του άλλου. Όσο εύκολα μου λες να μάθω γλώσσα προγραμματισμού τόσο εύκολα σου λέω να μάθεις επειγοντολογία. Σιγά ένα βιβλίο διαβάζεις και ασχολείσαι λιγάκι δεν είναι τίποτα ...

Θέλω τον απλούστερο δυνατό τρόπο να σηκώσω ένα site λειτουργικό.Δε λέω ότι θα γίνει αυτόματα, αλλά θέλω τον απλούστερο τρόπο. Τα cms για αυτό φτιάχτηκαν.

Και στην ερώτησή σου , σαφώς και όχι. Θα του πεις πώς μπορεί να πάει με λεωφορείο ή άλλο μέσο (εφόσον δεν οδηγάει). Αλλιώς θα σε ρώταγε πού είναι το κοντινότερο κέντρο εκπαίδευσης υποψηφίων οδηγών (πού μπορώ να μάθω html αντιστοίχως)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις θα θελήσεις να κάνεις μία μικρούλα customιά, π.χ. να αλλάξεις ένα background color ή από fixed width να το κάνεις fluid θέλεις λίγο κώδικα.

:)ΧΑΧΑ το γενικό background (στα div όντως θέλει) στο wordpress δεν θέλει κώδικα...:tomato::tomato::tomato:

Link to comment
Share on other sites

μαθε απεξω html.. δεν ειναι δυσκολη... μετρημενες και λιγες οι εντολες.. μετα ψαξε για τουτοριαλς css2... θα μπορεις να φτιαξεις πολυ τελειο σαιτ μονο με σημειωματαριο...

ψαξε επισης W3Schools Online Web Tutorials... 4 χρονια που ασχολουμε με ιστοσελιδες με εχει βοηθησει παρα πολυ! αμα θες βοηθεια παλι εδω ειμαστε :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν είναι εύκολο να πείσεις κάποιον μη σχετικό να μάθει κάτι τεχνικό (HTML, κτλ). Αν όμως τον δελεάσεις με κάτι που του αρέσει τότε έχεις περισσότερες πιθανότητες να τον κάνεις να στρώσει κ*λο και να μάθει και τα τεχνικά. Κάτι ετοιματζίδικο είναι μια λύση αλλά δε νομίζω ότι ο μη σχετικός μπορεί να πειράξει κώδικα σε joomla και wordpress. Βαριά να ρυθμίσει components και plugins που δουλεύουν ok.

Και το LAMP/WAMP/WIMP που του λέτε να στήσει είναι η μισή αλήθεια. Θέλει provider κτλ. Δε νομίζω να τον βολεύει το localhost.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.