Jump to content



Προβλημα με 2x2gb DDR2 HyperXT1 1066Mhz


Fang

Recommended Posts

Πήρα αυτο το κιτακι προσφατα KINGSTON KHX8500D2T1K2/4G 4GB (2X2GB) PC8500 1066MHZ HYPERX T1 DUAL CHANNEL KIT - RAM - E-SHOP.GR αλλα δε λεει με τιποτα να δουλεψει στα rated speeds του 5-5-5-15 1066hz 2.2v.Στο memtest βγαζει error στα πρωτα δευτερολεπτα και σε λειτουργια bsods και restarts.Λειτουργουν μονο στα 5-5-5-15 800mhz 2.2v.Με auto timings που δοκιμασα περασαν το memtest στα 1066hz αλλα με timings 6-6-7-27 ενω με 4-4-4-12 800mhz 2.1v που δοκιμασα παλι δεν περνανε memtest.Λετε να εχουν προβλημα τα στικς η δεν εχω ρυθμισει σωστα τα υπολοιπα timings;(trfc,tref κτλ)Ολα αυτα με στοκ speeds σε cpu,με 1:1 devider και oc to cpu περασαν το memtest στα 800-850mhz 5-5-5-15 2.2v αλλα οτιδηποτε πανω απο 800mhz εβγαζε error στο orthos μεσα στα 2 πρωτα λεπτα ακομα κ με λιγο boost στα voltages του mch και fsb..

Το συστημα ειναι Ga-p35-ds4,cpu-E6750 και προς το παρων δουλευει σε 400fsb x 8multiplier γιατι με κρατανε οι ραμ.

Καμια ιδεα?

(Και μια εικονα απο memset:ImageShack® - Online Photo and Video Hosting)

Link to comment
Share on other sites

Καμια ιδεα?

Εφόσον έχεις Gigabyte εγκατέστησε το ET6 ( δωρεάν απο το σίτε της Gigabyte) , για να δεις την σελίδα με το XMP ,

μπορείς να το δεις και με το CPU-Z , αλλά στο ET6 λέει περισσότερα .

.

post-1692-1416075024,3168_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Πήρα αυτο το κιτακι προσφατα KINGSTON KHX8500D2T1K2/4G 4GB (2X2GB) PC8500 1066MHZ HYPERX T1 DUAL CHANNEL KIT - RAM - E-SHOP.GR αλλα δε λεει με τιποτα να δουλεψει στα rated speeds του 5-5-5-15 1066hz 2.2v.Στο memtest βγαζει error στα πρωτα δευτερολεπτα και σε λειτουργια bsods και restarts.Λειτουργουν μονο στα 5-5-5-15 800mhz 2.2v.Με auto timings που δοκιμασα περασαν το memtest στα 1066hz αλλα με timings 6-6-7-27 ενω με 4-4-4-12 800mhz 2.1v που δοκιμασα παλι δεν περνανε memtest.Λετε να εχουν προβλημα τα στικς η δεν εχω ρυθμισει σωστα τα υπολοιπα timings;(trfc,tref κτλ)Ολα αυτα με στοκ speeds σε cpu,με 1:1 devider και oc to cpu περασαν το memtest στα 800-850mhz 5-5-5-15 2.2v αλλα οτιδηποτε πανω απο 800mhz εβγαζε error στο orthos μεσα στα 2 πρωτα λεπτα ακομα κ με λιγο boost στα voltages του mch και fsb..

Το συστημα ειναι Ga-p35-ds4,cpu-E6750 και προς το παρων δουλευει σε 400fsb x 8multiplier γιατι με κρατανε οι ραμ.

Καμια ιδεα?

(Και μια εικονα απο memset:ImageShack® - Online Photo and Video Hosting)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί άνοιξες και δεύτερο ιδιαίτερο θέμα ?

Την απάντηση μου στην έδωσα στο άλλο.

Σε περιπτωση που ειναι οφ τοπικ το αλλο.Την ειδα την απαντηση σου αλλα δε καταλαβαινω πως θα μου λυσει το προβλημα το ET6 το οποιο ειναι monitoring...Το προβλημα ειναι οτι δε μπορω κανω την ram να λειτουργησει στα rated speeds.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί το να δείς τα timings λεπτομερώς και να σου δώσει ένα αρχικό σημείο για να ξεκινήσεις να σετάρεις χειροκίνητα τις μνήμες σου....αυτή είναι η απάντησή του και αναλόγως με το πόσο "δύσκολες" είναι οι μνήμες σου είναι και πιό κοντά σε αυτό που πρέπει να κάνεις για να είσαι σταθερός στα rated speeds....

Δες τις τιμές του SPD και χαλάρωνε βήμα βήμα για να πετύχεις σταθερά settings...

To δείς πληροφορίες SPD μνημών μπορείς να το κάνεις και με το Memset ή το CpuTweaker....

Για να δείς αν όντως είναι οι μνήμες που σου $#%$%$# το σύστημα , τρέξε τα stress tools με default τα υπόλοιπα....για να είσαι σίγουρος ότι είναι οι μνήμες που σε κόβουν....

Ότι άλλο χρειαστείς, γράψε εδώ και θα τη βρούμε την άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί το να δείς τα timings λεπτομερώς και να σου δώσει ένα αρχικό σημείο για να ξεκινήσεις να σετάρεις χειροκίνητα τις μνήμες σου....αυτή είναι η απάντησή του και αναλόγως με το πόσο "δύσκολες" είναι οι μνήμες σου είναι και πιό κοντά σε αυτό που πρέπει να κάνεις για να είσαι σταθερός στα rated speeds....

Δες τις τιμές του SPD και χαλάρωνε βήμα βήμα για να πετύχεις σταθερά settings...

To δείς πληροφορίες SPD μνημών μπορείς να το κάνεις και με το Memset ή το CpuTweaker....

Για να δείς αν όντως είναι οι μνήμες που σου $#%$%$# το σύστημα , τρέξε τα stress tools με default τα υπόλοιπα....για να είσαι σίγουρος ότι είναι οι μνήμες που σε κόβουν....

Ότι άλλο χρειαστείς, γράψε εδώ και θα τη βρούμε την άκρη...

Οκ,memset εχω ηδη και εχω ποσταρει και λινκ του memset που φαινονται τα timings.

Για να παρουμε λιγο τα πραγματα απτην αρχη ας ξεχασουμε το oc της cpu.Οταν πρωτοεβαλα τα στικς εβαλα manual τα timings σε 5-5-5-15 devider για 1066hz και 2.2v. Τα rated specs τους δλδ. παρολαυτα ειχα bsods και errors στα πρωτα sec του memtest.Ειναι λογικο? υπαρχει περιπτωση να φταιει το mobo?Ρυθμισα μονο τα βασικα timings (5-5-5-15) υπαρχει περιπτωση να ηθελαν manual set και τα υπολοιπα? επισης δοκιμασα με +0,1v στο mch και 2.3v στις ραμ το οποιο ειναι το max που δινει ο κατασκευαστης.

Μεχρι τωρα αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι τα μονα specs χωρις errors σε memtest και orthos ειναι τα 4-4-4-12 800mhz 2,2v και 5-5-5-15 800mhz 2,2v οτιδηποτε παραπανω δεν :p

Αν θελετε καθοδηγηστε με βημα βημα με τις δοκιμες για να σας βοηθησω να με βοηθησετε :p Aπλα αυτο που με ενδιαφερει προς στιγμη ειναι να βεβαιωθω οτι μπορουν να λειτουργησουν σταθερα στα rated specs τους.

Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Fang, διαβάζοντας τα παραπάνω, έχω να σου πώ τα εξής...

Επίσης...με όποιο πρόγραμμα μπορείς διάβασε το SPD σου και πόσταρέ το εδώ. Κατόπιν ρύθμισε τα Subtimings με βάση τις τιμές του SPD και δίνε +1 σε μία κάθε φορά....Με auto δεν είναι σίγουρο ότι θα πάρουν τις τιμές που πρέπει για να είναι σταθερές... tRFC 68 νομίζω παραείναι loose, και tRTP=6 επίσης....για σύγκριση τσέκαρε πόσο πιό σφιχτά έχουμε με τον papatsoni στο θέμα 4x2GB DDR2 τα 8GB kit μας...εμένα είναι σε AMD βέβαια, αλλά από του papatsoni θα δείς περίπου που να κινηθείς...

Σημειώνω ότι μέχρι να καταφέρω να τρέξω σταθερά τις Pi Black στις στοκ συχνότητες τους, μου βγήκε η πίστη, καθώς στα subtimings είχαν μεγάλη ευαισθησία...

Για πιό xtreme καταστάσεις : Επειδή μιλάμε για GByte, αν έχεις πολύμετρο μέτρα τί πραγματικά volt δίνεις...μερικές GByte δίνουν έως και 0.09V παραπάνω...

Αν μπορείς κάθε φορά που δοκιμάζεις κάποια αλλαγή, σημείωνε και όλες τις υπόλοιπες ρυθμίσεις, για να έχεις μία πιό καλή προσέγγιση του πόσο κοντά είσαι στο επιθυμητό αποτέλεσμα....

Link to comment
Share on other sites

Εκανα boot με stock fsb,fsb/dram ratio 5:8 για να ειναι οι ραμ στα 1066,timings 5-5-5-15 2.2v.Τα advanced timings τα αφησα auto αλλα το tRFC ρυθμιστηκε μονο του > 51 και να τα αποτελεσματα.

2yydoug.jpg

τα timmings που φαίνονται στην εικόνα έπρεπε να είναι απροβλημάτιστα, γιατί είναι αρκετά χαλαρά ώστε να μην σε κόβουν αυτά (αν οι μνήμες όντως δουλεύουν όπως ΠΡΕΠΕΙ..)

Στο bios, έχεις κάπου την επιλογή που είναι στο πλαίσιο?

gbtgax38dq6bios1.jpg

αν ναι, σιγουρέψου ότι ΔΕΝ είναι σε Extreme.. αλλά σε turbo ή standard.. (προσωπικά θα ξεκίναγα με standard και αφού ξεκαθάριζα ότι οι μνήμες παίζουν οκ εκεί.. θα δοκίμαζα και turbo..)

Επίσης, ότι δεν δουλεύουν ούτε με 2.1 με 4-4-4- στα 800 και χρειάζονται 2.2 (+0.4?? από bios) πάντως, δεν είναι και καλό σημάδι..,Μπορείς να δοκιμάσεις να αντιμεταθέσεις τις μνήμες,την 2 στην 1 θέση και την 1 στην 2η θέση (υποθέτω -εξ ορισμού- επίσης ότι τις έχεις τοποθετήσει στα πιο κοντινά slots στον επεξεργαστή.), όσο κουλό και να σου φανεί, έχει μια καλή πιθανότητα να σου λύσει αρκετά προβλήματα. Αν δεν δεις διαφορά.. ξεκίνα να δοκιμάζεις με 1-1 τις μνήμες πάνω.. να δεις ποια σου προκαλεί το πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.