Jump to content



Σκέψεις και παρατηρήσεις για την πορεία 23/2/2011


nobig

Recommended Posts

Τα ακόλουθα αποτελούν σκέψεις ενός πολίτη 30 χρονών για την χθεσινή πορεία.

Καταρχήν να πω ότι είχα κατέβει στην πορεία, η οποία είχε κόσμο κάθε ηλικίας. Η συγκέντρωση έγινε στην Πατησίων και ομόνοια, εγω ήμουν στο τέλος της πορεία κοντά στο μουσείο. Πριν ξεκινήσει η πορεία κατα την 13:00, πετάχτηκα μέχρι την Σολωμού να πάρω κάτι πραγματάκια. Επιστρέφοντας απο τους πίσω παράλληλους παράδρομους της Πατησίων υπήρχαν παντού ομάδες ΜΑΤ με χημικά κτλ

Όταν ξεκίνησε η πορεία απο μια γωνιά του μουσείου βγήκαν 10 άτομα με κουκούλες μάσκες τσάντες κτλ. Η απόσταση των κουκουλοφόρων απο τους αστυνομικούς δεν ήταν πάνω απο 200-300 μέτρα και αποκλείετε οι αστυνομικοί να μην είχαν κάνει μια γύρα ώστε να τους δουν. Ενσωματώθηκαν στην πορεία και άρχισαν τα επεισόδια μόλις η πορεία βγήκε στην Σταδίου. Να σημειώσω πως ο κυρίως όγκος της πορείας ήταν ειρηνικότατος και μόνο συνθήματα ακούγονταν, τα επεισόδια γινόντουσαν στην πανεπιστημίου. Με ένα μαγικό τρόπο όταν η πορεία έφτασε στο Σύνταγμα οι αστυνομικοί άρχισαν να κάνουν εκτεταμένη χρήση χημικών προς κάθε κατεύθυνση και όπως είναι φυσικό ο κόσμος σκορπίστηκε γιατί η ατμόσφαιρα ήταν αποπνικτική.

Με αυτά που είδα η λογική μου λέει ότι οι εκάστοτε κυβερνήσεις πληρώνουν τους γνωστούς κουκουλοφόρους να δημιουργούν καταστάσεις ώστε να υπάρχει μια δικαιολογία για την χρήση χημικών. Να το παίξω ευκολόπιστος και να πω ότι υπάρχουν ομάδες που επιθυμούν να καταστρέψουν. Γιατί οι ΜΑΤατζίδες δεν έπιασαν αυτά τα 10,20,30 άτομα και κάνουν τους μάγκες μόνο στους ειρηνικούς διαδηλωτές; Πουλημένα κορμιά; Εντολές εκ των άνωθεν; Ποιος ξέρει

Το αποτέλεσμα είναι ότι εχθές ήταν μια απολύτως ειρηνική πορεία από το 99,9999% του κόσμου, ο οποίως αν δεν είχε γίνει χρήση χημικών νομίζω θα είχε κάτσει στο Σύνταγμα μέχρι το απόγευμα. Κρίμα που μια ζωή στις πορείες δεν υπάρχει κάλυψη απο τους δημοσιογράφους ώστε να υπάρχει ζωντανή κάλυψη μια πορείας, έτσι θα μπορούσε ο καθένας να δει τα αίσχη των κουκουλοφόρων και των αστυνομικών και να βγάλει τα συμπεράσματα του

Ντροπή στους κυβερνώντες, ντροπή και στους αστυνομικούς που ψεκάζουν τον κόσμο αδιακρίτως, αδιαφορόντας και την υγεία του. Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν η ατμόσφαιρα εκεί που ήταν ο καπνός, πνευμόνια καίνε, μάτια κλαίνε σε σημείο να μην μπορείς να τα ανοίξεις και να τρέχεις με κλειστά μάτια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Robin Hood την ειδε ο αλλος ημαρτον δλδ...

Εφαγε την μολοτοφ στο κεφαλι ο αλλος ε και ?

Τι καταλαβε αυτος που την πεταξε?

Λες και οι μπατσοι ειναι βολεμενοι βγαζουν λεφτα με τσουβαλια κ θελουν να κυνηγανε κοσμο στο συνταγμα.

Αν αρνηθει να αναλαβει υπηρεσια θα αποταχτει...

Αν εχετε τα κακαλα ριξτε 3 ρουκετες στη βουλη οταν θα ειναι και οι 300 μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Robin Hood την ειδε ο αλλος ημαρτον δλδ...

Εφαγε την μολοτοφ στο κεφαλι ο αλλος ε και ?

Τι καταλαβε αυτος που την πεταξε?

Λες και οι μπατσοι ειναι βολεμενοι βγαζουν λεφτα με τσουβαλια κ θελουν να κυνηγανε κοσμο στο συνταγμα.

Αν αρνηθει να αναλαβει υπηρεσια θα αποταχτει...

Αν εχετε τα κακαλα ριξτε 3 ρουκετες στη βουλη οταν θα ειναι και οι 300 μεσα...

βασικά μπορούμε να το πάρουμε πολύ απλά με το πως από την στιγμή που συλλαμβάνουν και δέρνουν άσχετο κακομοίρη κόσμο και δεν έχουν τα @@ να πιάσουν τους μπαχαλακιδες.

είναι μια άχρηστη τρυπα του δημοσιου που ρέουν τα χρήματα μας.

τόσο απλά

κατά τα αλλα μόλις βρήκα το wallpaper μου για τους επόμενους 2 μήνες

Link to comment
Share on other sites

Το αντικειμενικό πρόβλημα είναι να μαζέψεις και τα 300 μοσχάρια στη βουλή, ταυτόχρονα.

και 10 να εξαυλωσεις με τις ρουκετες ευχαριστημενος θα ειμαι...οι υπολοιποι 290 θα τρεμουν μετα σα την ολγα αν σκοπευουν να ξαναωψηφισουν σαπιους νομους.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα το εντόπισε ο hyperion στο Χρεωκοπία Ελλάδος thread, παρ'όλο που δικονομικά (σύμφωνα με τις υποδείξεις του Τσάκω) το έθεσε λάθος (ως "συνταγματικό δικαστήριο").

Το πρόβλημα της Ελλάδος είναι η απουσία ποινικοποιήσεως των πολιτικών αποφάσεων, που ενισχύεται με θεσμούς τύπου βουλευτικής ασυλίας, προνομιούχας παραγραφής και άλλων θεσμών που αυξάνουν την ανομία και ασυδοσία.

Ο πολιτικός πρέπει να διώκεται ποινικά όταν σφάλλει, δεν είναι δυνατόν να κλέβεις και η τιμωρία σου να είναι ο "εξοστρακισμός", = να μην πάρεις σταυρούς. Και διαχρονική προσωπική πεποίθηση, με πολύ αυστηρότερες ποινές από το εάν ήταν ανεξάρτητος πολίτης.

Η μη τιμωρία των πολιτικών, εξοργίζει διαρκώς τους πολίτες, με απώτερο σκοπό τη δημιουργία εσωτερικών κοινωνικών τριβών. Και δεν είναι και ό,τι καλύτερο η διεύρυνση των εσωτερικών κοινωνικών προβλημάτων σε μια χώρα που ανά 20-30 χρόνια χωρίζεται σε βενιζελικούς και βασιλικούς, σε ΕΑΜ και Ζέρβα και σε χουντικούς και αντικαθεστωτικούς. Έχει αρχίσει και υπάρχει χάσμα πλέον στην κοινωνική δομή, και αυτό είναι απολύτως βέβαιο ότι μόνο πρόβλημα θα φέρει στη συνέχιση της -υποτυπώδους, αλλά έστω υπάρχουσας κατά τον τίτλο- δημοκρατίας της γΕλλάδος.

Link to comment
Share on other sites

Robin Hood την ειδε ο αλλος ημαρτον δλδ...

Εφαγε την μολοτοφ στο κεφαλι ο αλλος ε και ?

Τι καταλαβε αυτος που την πεταξε?

Λες και οι μπατσοι ειναι βολεμενοι βγαζουν λεφτα με τσουβαλια κ θελουν να κυνηγανε κοσμο στο συνταγμα.

Αν αρνηθει να αναλαβει υπηρεσια θα αποταχτει...

Αν εχετε τα κακαλα ριξτε 3 ρουκετες στη βουλη οταν θα ειναι και οι 300 μεσα...

Γενικώς αυτή η καραμέλα ότι οι μπάτσοι δεν φταίνε, εντολές παίρνουν, υπάλληλοι είναι, πρέπει να σταματήσει. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του. Αν θεωρείς ότι κάνεις κάτι ανήθικο, αρνείσαι να αναλάβεις υπηρεσία και αποτάσσεσαι. Τουλάχιστον έχεις την συνείδησή σου καθαρή. Η πλειοψηφία των ΜΑΤ θέλει να κυνηγάει κόσμο, εθελοντικά είναι στα ΜΑΤ. Έχουν πλήρη επίγνωση από πριν για το ποια θα είναι η δουλειά τους. Να βγαίνουν στην πορεία και να βαράνε κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς αυτή η καραμέλα ότι οι μπάτσοι δεν φταίνε, εντολές παίρνουν, υπάλληλοι είναι, πρέπει να σταματήσει. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του. Αν θεωρείς ότι κάνεις κάτι ανήθικο, αρνείσαι να αναλάβεις υπηρεσία και αποτάσσεσαι. Τουλάχιστον έχεις την συνείδησή σου καθαρή.

Και τους λογαριασμούς απλήρωτους.

Εσύ μπορεί να το βλέπεις καραμέλα αλλα δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας.

Η πλειοψηφία των ΜΑΤ θέλει να κυνηγάει κόσμο, εθελοντικά είναι στα ΜΑΤ. Έχουν πλήρη επίγνωση από πριν για το ποια θα είναι η δουλειά τους. Να βγαίνουν στην πορεία και να βαράνε κόσμο.

Ουτε αυτό μπορώ να το δεκτώ.

Προφανώς και είναι ντροπή για όλους.. Για τους αστυνομικούς που βαράνε τους πάντες και δεν πιάνουν ποτέ κάποιον.. για εκείνους που βγαίνουν πάντα στην ουρά της πορείας με αποκλειστικό σκοπό να σπάσουν και να καταστρέψουν.. για εκείνους που κατευθύνουν την όλη αρρωστημένη κατάσταση.

Οι μόνοι που δεν φταίνε είναι εκείνοι που προσπαθούν ειρηνικά να διαδηλώσουν, και τελικά είναι εκείνοι που την πληρώνουν τρώγοντας ξύλο!

Link to comment
Share on other sites

Και τους λογαριασμούς απλήρωτους.

Εσύ μπορεί να το βλέπεις καραμέλα αλλα δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας.

εδώ θα διαφωνήσω, δεν γουστάρεις να κανεις κάποιο επάγγελμα.. ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΑΡΧΗΣ!

άμα δεν ήξερες το τι γίνετε στον κλάδο που επέλεξες, καλά να πάθεις, να έκανες καλύτερη ερευνα αγοράς.

δεν τους έβαλε κανεις με το ζόρι να γίνουν ματατζήδες, να γινόντουσαν κάτι άλλο. από την στιγμή που κάθονται εκεί να λουστούν και τον κοινωνικό αποκλεισμό.

Link to comment
Share on other sites

@darien το ξαναέγραψα νομίζω κάπου.

Όταν φτάσει η ώρα και σου πει ο προιστάμενος σου...σκάσε και κολύμπα είναι είναι αστυνομικός διευθυντής, ειτε πολιτικός, είτε διευθυντής σε super market εσύ πες: "Οχι ρε δεν το κάνω...γιατί έχω συνείδηση", "Και δεν έχεις και δουλειά από τώρα" θα σου πει...η "Ωραία, μάζεψε τα μπογαλάκια σου και σε 2 μέρες παρουσιάζεσαι στο Α.Τ. Καρπάθου"

Μακάρι όλες αυτές οι επαναστατικές αντιλήψεις να ήταν και εφαρμόσιμες. Ποιος δεν το θέλει;

Φταίει ο αστυνομικός, φταίει αυτός, φταίει ο άλλος και δεν φταίω "εγώ" Α! και δεν ήμουν "εγώ" αυτός που πέταξε την μολότοφ και το βέλος αλλά κάποιος άλλος. Δεν είμαι βίαιος εγώ...Και "ΑΠΑΙΤΩ" και από τον αστυνόμο μάλιστα να τον συλλάβει και τον τιμωρήσει.

Θέλετε να μάθατε πόσοι από τους αστυνομικούς που θέλουν να πετάξουν τα κράνη και να μπούνε πρώτοι στην βουλή; Γιατί επειδή σύμφωνα με την γνώμη (βασισμένη στα μαθηματικά!) πολλών εδώ μέσα, ότι στην αστυνομία και στα ΜΑΤ ειδικότερα πάνε όσοι είχαν όνειρο ζωής να τουλουμιάζουν κόσμο και άλλες τρίχες κατσαρές, εντός της βουλής θα έβρισκαν πολύ "ψωμί".. Και επίσης ξέρετε πόσοι αστυνομικοί δεν έχουν πια καμία μα καμία όρεξη να παίζουν την ζωή τους κορώνα γράματα για τα συμφέροντα των γιακάδων;

Το τι τους κρατάει και δεν μπουκάρουν στην βουλή είναι αυτό που κρατάει και όλους μας γενικά να κάνουμε την πάπια γιατί τρέχουν λογαριασμοί, γιατί υπάρχουν υποχρεώσεις, γιατί εξαρτώνται και άλλοι από μας και το εισόδημα μας... Και όλοι κάνουμε την κότα.

Δημόσιοι και Ιδιώτες.

Και κάθεστε και μου κάνετε αναλύσεις περι αναλύσεων για την δουλειά της αστυνομίας, τον αν θα έπρεπε να τους αφήσουν, μήπως είναι οι απο μέσα, μήπως είχαν εντολή απο πάνω, μηπως και γιατί; Δεν χρειάζεται ανάλυση. Η πορεία γινόταν στην Ελληνική πρωτεύουσα, από Νεο-Έλληνες, ενάντι σε Νεο-Έλληνες πολιτικούς. Πιαστο αυγό και κούρεφτο. Περιμένουμε ΠΡΩΤΑ από την ανεκπαίδευτη Ελληνική Αστυνομία να αποτελέσει υπόδειγμα επαγγελματισμού και συνείδησης;

Και βασιζόμενος στην προιστορία των πορειών/διαμαρτυριών στην Αθήνα σας ας απαντήσουμε όλοι στην εξής ερώτηση. Αν μας έλεγε ένα μέντιουμ: "Ξέρεις αύριο μπορείς να κατέβεις για πορεία, αλλά θα πεθάνει σίγουρα ένας άνθρωπος, αλλα δεν ξέρω ποιος"...Τι θα κάναμε;

Και μετά απαντάμε και στο "Φεύγοντας για μια ειρηνική πορεία. Τι ποσοστό δίνω να γίνουν επεισόδια;"

edit:

εδώ θα διαφωνήσω, δεν γουστάρεις να κανεις κάποιο επάγγελμα.. ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΑΡΧΗΣ!

άμα δεν ήξερες το τι γίνετε στον κλάδο που επέλεξες, καλά να πάθεις, να έκανες καλύτερη ερευνα αγοράς.

δεν τους έβαλε κανεις με το ζόρι να γίνουν ματατζήδες, να γινόντουσαν κάτι άλλο. από την στιγμή που κάθονται εκεί να λουστούν και τον κοινωνικό αποκλεισμό.

Κάποια πράγματα τα λέτε φωναχτά πριν τα γράψετε ήθελα να ξερα;

Πόσοι γνωρίζουν ΤΙ θα κάνουν στο Α επάγγελμα ΠΡΙΝ το επιλέξουν;

Έρευνα αγοράς τι εννοείς; Τον Σχολικό Επαγγελματικο Προσανατολισμό του Λυκείου που κάνανε κάποτε και ήταν ώρα γυμναστικής; Εκτός αν έχεις την απαίτηση όλοι η ΝΕΟΛΑΙΑ ανεξαρτήτως οικονομικών και άλλων ειδικών λόγων να είναι πλήρως κατερτησμένοι με το τι θέλουνε στα 18 τους.

Κοινωνικός αποκλεισμός; Όπως λέμε εφοριακός, γιατρός, δικηγόρος, υπάλληλος πολεοδομίας κτλ κτλ; Πως ακούγεται;

ΜΗΝ ΤΣΟΥΒΑΛΙΑΖΕΤΕ....δεν οδηγεί πουθενά....

Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφία των ΜΑΤ θέλει να κυνηγάει κόσμο, εθελοντικά είναι στα ΜΑΤ. Έχουν πλήρη επίγνωση από πριν για το ποια θα είναι η δουλειά τους. Να βγαίνουν στην πορεία και να βαράνε κόσμο.

για να δεις λιγο την αλλη πλευρα,ελα μια-δυο φορες μες στην ευελπιδων (ελευθερη ειναι η προσβαση για ολους οσους δεν κανουν βολτα με κανα RPG στον ωμο) οταν προσαγεται για ανακριση συλληφθεις για τρομοκρατια,να δεις λιγακι τους τυπους που "ερχονται" για συμπαρασταση στους αγωνιστες ,και το ποσο ωραια και κοσμια εκφραζουν την διαμαρτυρια τους βρε παιδι μου.

Η... τις "περιποιημενες" μολοτωφ με ειδικη συνταγη (ροκανιδι η σαπουνι αν θυμαμαι καλα) για να μην φυγει ΠΟΤΕ απο το δερμα....

Link to comment
Share on other sites

molast3.jpg

Μα τα άτομα που φαίνονται στις σκάλες της πλατείας είναι πάνω από όλα συνειδητοποιημένοι πολίτες της κοινωνίας μας.:hang3:

Dunkel πχ αν εγώ δεν γουστάρω τα άτομα τις φωτογραφίας, μου επιτρέπεται 1ον να τους "αποκλείσω κοινωνικά" και 2ον να τους λούσω με βενζίνη και να τους κάψω; Προφανώς και όχι.. και ευτυχώς δηλαδή!

Γνώμη μου ότι οι ρίζες του προβλήματος δεν είναι ούτε τα ΜΑΤ.. ούτε τα παραπάνω καλόπαιδα..

Τεσπα συνοψίζοντας μια κουβέντα του snips έρχεται γάντι πιστεύω.

Η πορεία γινόταν στην Ελληνική πρωτεύουσα, από Νεο-Έλληνες, ενάντι σε Νεο-Έλληνες πολιτικούς. Πιαστο αυγό και κούρεφτο.

Η φυγή πλέον είναι λιγοψυχία;

Link to comment
Share on other sites

για να δεις λιγο την αλλη πλευρα,ελα μια-δυο φορες μες στην ευελπιδων (ελευθερη ειναι η προσβαση για ολους οσους δεν κανουν βολτα με κανα RPG στον ωμο) οταν προσαγεται για ανακριση συλληφθεις για τρομοκρατια,να δεις λιγακι τους τυπους που "ερχονται" για συμπαρασταση στους αγωνιστες ,και το ποσο ωραια και κοσμια εκφραζουν την διαμαρτυρια τους βρε παιδι μου.

Η... τις "περιποιημενες" μολοτωφ με ειδικη συνταγη (ροκανιδι η σαπουνι αν θυμαμαι καλα) για να μην φυγει ΠΟΤΕ απο το δερμα....

Δεν διαφωνώ για την ύπαρξη αυτών που λες, αλλά δεν βλέπω τι σχέση έχουν με το quote και το θέμα γενικότερα.

Πόσοι γνωρίζουν ΤΙ θα κάνουν στο Α επάγγελμα ΠΡΙΝ το επιλέξουν;

Ξαναλέω, η δουλειά του ματατζή δεν είναι πυρηνική φυσική. Γνωρίζει από πριν ότι δουλειά του είναι να βαράει, να ρίχνει δακρυγόνα, να πατάει διαδηλωτές με τη μηχανή (χθεσινή φώτο), ενίοτε να φορτώνει σακίδια με μολότωφ σε διαδηλωτές. Όταν αποφασίζει να το κάνει, είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του. Δεν μπορώ να τον δικαιολογήσω επειδή δεν βρίσκει άλλη δουλειά και οι καιροί είναι δύσκολοι.

Link to comment
Share on other sites

Σκεψεις και παρατηρησεις;;

Και μονο διαβαζοντας τα παραπανω post κανω τις χειροτερες σκεψεις.

Ρε παιδες καθεστε ολοι και λυνετε το κυπριακο καθε φορα με τους ΜΑΤατζηδες και τους διαδηλωτες.

Οπως ειπε παραπανω ο πολωνος,το προβλημα μας ειναι οι 300 και τελικα καταληγουμε να ασχολουμαστε με τα ΜΑΤ.

Ε και αφου ο λαος ειναι τοσο αγανακτισμενος,τι κανει καθε φορα?Στηνει ενα πανο εξω απο τη Βουλη και παει και τα σπαει στην Ομονοια;;;;

Αλλα οταν βλεπεις τα ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ τους συνδικαλιστες με το Γιωργακη μπροστα,που τους βολεψε,να οδηγουν το λαο.....καταλαβαινει κανεις ΠΟΣΟ ΓΕΛΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ.

Ευτυχως το 1821 δεν εγινε με πρωτοβουλια πολιτικων παραταξεων η Επανασταση,γιατι τωρα θα φορουσαμε τσεμπερι... :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ για την ύπαρξη αυτών που λες, αλλά δεν βλέπω τι σχέση έχουν με το quote και το θέμα γενικότερα.

τα ατομα -οπως το πληθος που καμαρωνει μπροστα απτις φωτιες- τα οποια καλουνται να καταστειλουν οι ΜΑΤατζηδες δεν εχουν καμμια σχεση με κακομοιρα παιδακια που τα ταλαιπωρει ο μαδαφακινγκ καπ.Ειναι επικινδυνοι,ΚΔΟΑ -κτηνωδης δυναμη ογκωδης αγνοια πουλικακος-.Και ειναι απλουστατο να το δεις απο κοντα.

Και οταν λεω επικινδυνοι φυσικα και δεν εννοω για τους κυβερνωντες ετσι?(Ενας loser που κανει διαλειμμα απο την μιζερια του 3 μερες απο τις 365 του χρονου (6/12 ,17/11 ,και μπαλαντερ κανα δυο πορειες ) μονο επικινδυνος για τους κυβερνωντες δεν ειναι).

Ειναι επικινδυνοι για οτιδηποτε και οποιονδηποτε βρουν να διαφωνει μαζι τους,γιατι ειναι ανικανοι για ο,τιδηποτε αλλο περαν της βιας.Και να ψηνουν καναν Ματατζη.Κατα προτιμηση κοντα σε πανεπιστημιο για να εκμεταλλευονται τον γελοιο θεσμο του ασυλου.

ΥΓ:κατεξαιρεσιν και μονο,δεν ειναι losers αλλα ευκαταστατοι με τα λεφτα και την ιδιωτικη κλινικη του μπαμπακα και στον ελευθερο χρονο τους παιζουν αντι για FPS STC (Shoot The Cop),οπως ο εκλιπων Λαμπρος Φουντας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.