Jump to content



How to record gameplay?


alexisgt

Recommended Posts

Το fraps είναι κατά γενική ομολογία το καλύτερο. Ο λόγος που φτιάχνει μεγάλα αρχεία είναι γιατί δε τα συμπιέζει όσο κάνει το record (έχει ένα δικό του codec αλλά τπτ το σημαντικό). Φαντάσου να έκανε encode on the fly, πόσο θα σερνόταν ο υπολογιστής σου.

Ακόμα και ι7 στο θεό να έχεις, encode on the fly σε 1920χ1080 πχ και ένα σχετικά σύγχρονο παιχνίδι ταυτόχρονα δε θα το παλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Το fraps είναι κατά γενική ομολογία το καλύτερο. Ο λόγος που φτιάχνει μεγάλα αρχεία είναι γιατί δε τα συμπιέζει όσο κάνει το record (έχει ένα δικό του codec αλλά τπτ το σημαντικό). Φαντάσου να έκανε encode on the fly, πόσο θα σερνόταν ο υπολογιστής σου.

Ακόμα και ι7 στο θεό να έχεις, encode on the fly σε 1920χ1080 πχ και ένα σχετικά σύγχρονο παιχνίδι ταυτόχρονα δε θα το παλέψει.

Παντως εγω εχω γράψει με fraps το wow και δε σερνότανε καθόλου ο υπολογιστής. Το fraps είναι εγκατεστημένο σε raid0. Η πλάκα ειναι οτι πατηθηκε το κουμπι της εγγραφης καθώς επαιζα arena και δε το πήρα χαμπάρι, παρα 1 ώρα μετα, οπου ο δίσκος ειχε γραψει 200GB + :p

Η ανάλυση που έγγραφα είναι 1920χ1080 σε windowed mode.

Για επεξεργασια το windows live movie maker ήταν παρα πολύ απλό στη χρήση και ειχε αυτόματα ανέβασμα σε youtube, facebook κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω εχω γράψει με fraps το wow και δε σερνότανε καθόλου ο υπολογιστής. Το fraps είναι εγκατεστημένο σε raid0. Η πλάκα ειναι οτι πατηθηκε το κουμπι της εγγραφης καθώς επαιζα arena και δε το πήρα χαμπάρι, παρα 1 ώρα μετα, οπου ο δίσκος ειχε γραψει 200GB + :p

Η ανάλυση που έγγραφα είναι 1920χ1080 σε windowed mode.

Για επεξεργασια το windows live movie maker ήταν παρα πολύ απλό στη χρήση και ειχε αυτόματα ανέβασμα σε youtube, facebook κλπ...

Μα δε κάνει encode το fraps για αυτό δε σέρνεται ο υπολογιστής. Αυτό που έλεγα εγώ είναι ότι άμα έκανε και encode τότε θα σερνόταν. Το fraps θα σου χαμηλώνει τα frame rates άμα: έχεις αργό δίσκο/βάλεις να κάνει record σε χαμηλότερα fps από αυτά που βγάζει το παιχνίδι (π.χ. 30fps σε ένα παιχνίδι που έχεις 60 = θα παίζεις με 30fps).

Για encode h.264 σε mp4 container με κλειστά τα μάτια. Για upload στο youtube χρειάζεται λίγο cropping/scaling (νομίζω 1920χ1072 ή κάτι τέτοιο, ψάχτο στο net) για να μη σου κάνει modify το video το transcode του youtube.

Link to comment
Share on other sites

Το fraps κάνει ένα μικρο encode, δεν βγάζει uncompressed, απλά δεν επιβαρύνει το cpu όσο τα "κανονικά" encodes.

Τώρα ανάλογα το τι παίζεις βλέπεις και το ανάλογο αντίκτυπο στο Gameplay κατά την διάρκεια της εγγραφής. Πχ το wow είναι μια χαρά ακόμα και σε 25man (min 30fps) αν έχεις καλό cpu, αλλά το bfbc2 αποκτά όλα τα κουσούρια που υπάρχουν...

Δεν νομίζω να υπάρχει σύγχρονος hdd που να έχει πρόβλημα με την εγγραφή fraps εκτός και αν ταυτόχρονα πάει να κάνει και κάτι άλλο.

Το μεγάλο - του fraps είναι το κόστος σε επιδόσεις όταν γράφεις + αν δεν μπορεί να κρατήσει το μηχάνημα τα fps που ορίζεις για το βίντεο θα παρατηρήσεις μια επιτάχυνση της σκηνής στο σημείο που τα fps πέσουν κάτω από τα ορισμένα.

Εναλλακτικά έχω δοκιμάσει xfire και playclaw, με το τελευταίο να παίρνει μόνιμη θέση στο pc μου μιας και κάνει ότι κάνει το fraps αλλά με αρκετά μικρότερο κόστος σε επιδόσεις και περισσότερες επιλογές (υστερεί στο benchmarking αποτί θυμάμαι αλλά δεν το χρήσημοποίω) και τέλος πολύ βασικό για μένα είναι ότι δεν συνχρόνιζέι τα fsp του παιχνηδίου με αυτά του video ενώ το fraps είτε βάζει τα ίδια η πολλαπλάσια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.