Jump to content



προβλημα με laptop acer-ανεμιστηρακι


eternalob

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους....

Έχω ενα λαπτοπ acer Aspire 5732-zg..

Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπιζω ενα προβλημα,σβηνει μονο του οταν καθομαι στον καναπε η στο κρεβατι...

Καταλαβαινω οτι ισως να μην βγαινει αερας η να ειναι κατι τετοιο το προβλημα,αλλα γιατι τωρα??δεν το εκανε τοσο καιρο εννοω!Εβαλα και linux αλλα εχω την εντυπωση οτι τα linux ειναι πολυ πιο ελαφρια σε σχεση με τα Windows.Δεν ξερω ποιο ειναι το προβλημα...Δεν εχω κοιταξει ακομα θερμοκρασιες(θα κανω σχετικο edit)...Τι μπορω να κανω περα απο το να αγορασω βαση με ψυκτρα?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

CPUID - System & hardware benchmark, monitoring, reporting

Κατεβασε αυτο και τσεκαρε τις θερμοκρασιες.

Το λαπτοπ να ειναι τουλαχιστον ενα μισαωρο ανοιχτο.

Μετα πες μας τι σου εμφανιζει.

Link to comment
Share on other sites

το προγραμμα που εδωσες ειναι για Windows....

εχω linux!

Εβαλα ενα προγραμμα και κοιταω την θερμοκρασια 50-55 πανω σε γραφειο και 55-60 σε καναπε!

φυσιολογικες θα τις ελεγα τις τιμες θερμοκρασιες...Ειδικα αν αναλογιστεις οτι μετα τα 80 ειναι περιεργες...

EDIT

δες αυτο:

john@john:~$ acpi -V

Adapter 0: on-line

Thermal 0: ok, 51.0 degrees C

Thermal 0: trip point 0 switches to mode critical at temperature 110.0 degrees C

Cooling 0: LCD 0 of 9

Cooling 1: Processor 0 of 10

Cooling 2: Processor 0 of 10

Το critical που λεει στα 110 ειναι οταν παει να καει?υπερβολικο δεν ειναι?νομιζω στους 92+ κλεινει απο μονο για να μην καει....

Link to comment
Share on other sites

Καποια λαπτοπ ειναι ρυθμισμενα να κλεινουν στους 90+ βαθμους.

Καποια αλλα οχι.

Το δικο μου (το πρωην) το ειχα φτασει στους 100+ πριν λιγο καιρο, και δεν εκλεινε με τιποτα.

http://img59.imageshack.us/img59/465/28247930.png

Link to comment
Share on other sites

χμμ...μαλιστα...ρε γαμωτο εκλεισε τωρα που το χα στον καναπε και δεν ειχε ανεβασει θερμοκρασια...

Ειχα ανοιχτο επιτηδες player για μουσικη,thunderbird,chrome,εναν editor για μια ασκηση,emesene..what the f...?

@ανδρεας19

Ωραιο φοντο φιλε,απο που εισαι??

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα ομως να κανεις μια προσπαθεια ακομα και αν ειναι για τον..:fist:

Να δουμε τι θα σου πουνε και αυτοι.

Πιστεψε με δεν αξιζει...Μια αφορα ηθελα κατι και πηρα τηλεφωνο και μου ελεγαν να το στειλω αλλα θα διαρκεσει ενα μηνα και....οποτε αστο!εχω εργασιες,προγραμματα βλακειες...δεν βολευει!

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το και καθάρισε τη σκόνη που θα έχει γίνει ένα κομμάτι στην έξοδο του αέρα

laptop-disassembly-06.jpg

Κάπως έτσι θα είναι η ψήκτρα του επεξεργαστή. Ξεβίδωσε την και καθάρισε όπου βρεις σκόνη. Αφαίρεσε το ανεμιστηράκι και άνοιξέ το για να το καθαρίσεις εσωτερικά.

Επίσης όπως σου είπαν άλλαξε την θερμοαγώγιμη πάστα στον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Το αφηνω σαν τελευταια λυση το καθαρισμα και την παστα...

Σκεφτομαι μην ειναι θεμα λειτουργικου....Μηπως φταει κατι τετοιο?Τελειωνοντας με κατι εργασιες,θα κανω ενα format και αν συνεχισει τοτε....

Παντως οι θερμοκρασιες οταν σβηνει ειναι φυσιολογικες,50-60 βαθμοι ειναι πολυ μικρες....

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασιες σου μια χαρα φυσιολογικες ειναι.

Ενα απλο καθαρισματακι ομως θα το θελει σιγουρα γιατι θα εχει πιασει αρκετο.. πουρι

στους εξοδους της ψυκτρας.

Σχετικα με το λειτουργικο, δεν γνωριζω.Γενικοτερα απο linux.

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασιες σου μια χαρα φυσιολογικες ειναι.

Ενα απλο καθαρισματακι ομως θα το θελει σιγουρα γιατι θα εχει πιασει αρκετο.. πουρι

στους εξοδους της ψυκτρας.

Σχετικα με το λειτουργικο, δεν γνωριζω.Γενικοτερα απο linux.

παιδια τελειωνω με κατι βλακειες μεθαυριο και θα τα ανοιξω και βλεπουμε....

keep in touch!

Link to comment
Share on other sites

Τραβα καπου να εχει πιστολι αερα μην το βαλεις στο πολυ δυνατο και ριξε στις τρυπες για να φυγει η μακα αν και το καλυτερο ειναι αυτο που ειπε ο φιλος ποιο πανω και να αλλαξεις και την παστα που πλεον δεν θα ειναι παστα αλλα μπεττον αρμε.

Φτηνη ειναι 7-10 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φίλε μου το μηχάνημα πρέπει να ανοιχτεί και να το φυσήξεις παντού.Ωστόσο μία πολύ πιθανή λύση είναι να αλλάξεις

την πάστα στον επεξεργαστή διότι μπορεί με τον καιρό να έχει φθαρεί.Σε μηχανήματα (επιτραπέζια ή φορητά ) που είναι συναρμολογημένα από το εμπόριο το έχω παρατηρήσει πάρα πολλές φορές...πράξε τα παραπάνω και ενημέρωσε μας....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βλέπω στα περισσότερα post για πάστα κλπ.... η θερμοκρασίες που αναφέρονται είναι 55-60...δεν είναι παράλογες τιμές για laptop, ειδικά αφού αναφέρεται ότι όταν κλείνει το laptop δεν είναι μεγαλύτερες...

1) Aν έχεις εγγυηση ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΟΥ ΤΗΝ...

2) Μπορεί να ανεβαίνει η θερμοκρασία της κάρτας γραφικών και να κλέινει. Προσπάθησε να εντοπίσεις περιοχές στο κάτω/πάνω μέρος που να είναι αρκετά θερμές την ώρα που είναι σε load....από μία φωτό του εσωτερικού ( googlaρε ) μπορείς να καταλάβεις και το τί είναι στην συγκεκριμένη περιοχή που είναι ζεστή

3) Εφόσον έχεις linux βρές ένα monitoring tool σαν το Everest, αλλιώς κάνε μία δοκιμαστική εγκατάσταση WinXP σε USB και τρέχτο από εκεί ( πλέον Everest -> AIDA64)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.