Jump to content



bottleneck core i5 750?


michalos

Recommended Posts

Εχω τον i5 750 overclocked @3.2 ,στην ουσια δηλαδη δουλευει στην max stock ταχυτητα (οταν ειναι σε turbo mode) απλως τον εχω να δουλευει εκει στα 3.2 και με τους 4 πυρήνες (160χ20) και η ram 1600mhz (default speed)

Πηρα την gigabyte gtx560ti OC version και οι διαφορες με την gigabyte Gtx260 OC (τωρα την εχω για πωληση) δεν ειναι και τοσο μεγαλες...

πχ black ops ειχα average περιπου 80-100 fps τωρα εχω 120-140,bad company2 ειχα 80-90 τωρα 100-120 ,χωρις να αλλαξω τα settings στα games.To μονο που παρατηρησα οτι στο bad company 2 ακομα κι αν ανεβαζω φιλτρα ή ρυθμισεις τα fps τωρα παραμενουν περιπου το ιδιο δεν πεφτουν,ενω πριν επεφταν , αλλα αν τα χαμηλωσω δεν βλεπω να απογειώνονται τα fps οπως θα περιμενα

Link to comment
Share on other sites

1680x1050 , ειναι το max που εχει η οθονη μου

Τωρα ποσο γενναίες ειναι οταν κοστιζουν 250 ευρω εν μεσω οικονομικης κρισης δυσκολο να πω...περιμενα τουλαχιστον διπλασιες επιδοσεις απο τα λεγομενα στα διαφορα review.

Αν ηξερα για τετοιες διαφορες νομιζω θα εμενα στην 260 μου

Link to comment
Share on other sites

τι 60 fps να δεις τι 500000000 ενα κ το αυτο ειναι,νομιζω εισαι λιγο υπερβολικος στις απαιτησεις σου,στην πορεια σε καινουρια παιχνιδια την διαφορα θα την δεις κ στο frame dropping αλλα κ στα fps σε σχεση με την παλαια πλεον 260:T:

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τα 3.8GHz περίπου ( +/- 100MHz ) ο CPU σου κόβει την κάρτα γραφικών.

Για τις διαφορές στις επιδόσεις που λες, βλέπω ότι τα μετράς πολύ χύμα, ήταν 80 fps το average ή 90 ή 100 πριν ? Γιατί αν ήταν 80, με τα 120 ξέρεις για τι διαφορά μιλάμε ?

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα games η 560 θα είναι αρκετά γρηγορότερη πχ metro, crysis ktl. Καλό είναι να ανεβάσεις λίγο ακόμα την cpu, ακόμα και με στοκ ψύξη πάει πάνω απο τα 3.5ghz άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

ηταν 80 average k τωρα 120 average

50% άνοδο είχες.

Τι περίμενες ?

Το ότι η πρώην κάρτα σου ήταν 2xx series και η νέα είναι 5xx series δεν σημαίνει ότι η διαφορά θα είναι χαώδης, αυτό εξαρτάται από το ποιά κάρτα είχες και ποιά πήρες.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 30-50%% αύξηση!!!Πόσο παραπάνω περίμενες τη διαφορά?Μια χαρά είναι, όπως σου είπαν και οι παραπάνω συμφουρίτες και ανέβασε και τον cpu και θα είσαι ακόμα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις πόσο τρώει,ο i5 μου στα 2.8ghzμε την 5850 έτρεχε crysis warhead με 2xaa τσίμα τσίμα.Τα μίνιμουμ καρέ/δευτερόλεπτο ήταν στα 15αρια με αποτέλεσμα να τρώει άγρια κολλήματα.Στα 3.8ghz πάει λάδι σε σύγκριση με το προηγούμενο και με 8xaa επειδή τα μίνιμουμ μένουν στα 30αρια.

Που θέλω να καταλήξω:Το να κυνηγάς τα maximum frames δε λέει τίποτα.Τι 120 fps,τι 100.Και τα δύο τέλεια θα σου φαίνονται.Το θέμα είναι αν σε κάθε έκρηξη πχ θα σου πέφτουν αυτά στα 40 και στα 30.Αν ocαρεις τον cpu σου εκεί θα δεις τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου κίνησε την περιέργεια και έτρεξα ένα Fraps benchmark με το BC2 ..

Μια χαρά το βρίσκω , και ας μην είμαι SLI ..

Με έναν μέσο όρο στα 60-80 ή ακόμα και 50-70 ανά περίπτωση ,

το νοιώθω να πετάει ..

bc2fraps.gif

Link to comment
Share on other sites

κοιτα πρακτικα εχεις δικιο γιατι στην αναλυση που πεζεις οπως ειπες απλα ειδες παραπανω fps

αλλα εφοσον δεν ειχες προβλημα σε παιχνιδια γιατι αλλαξες καρτα?

αρα αναζητουσες να δεις παραπανω frames,γιατι συμφωνα με τα λεγομενα σου τα επαιζες ανετα τα παινχιδια και με την 260

Το σιγουρο ειναι πως η νεα σου καρτα θα σου κρατησει περισσοτερο καιρο στα παιχνιδια

και σε μεγαλυτερη αναλυση (full hd αναλυση) 1920χ1080 και πανω θα δεις μεγαλυτερη διαφορα καθως ζοριζονται περισσοτερο οι καρτες

αυτα απο μενα και με γεια την καινουρια σου καρτα:)

Link to comment
Share on other sites

δεν τιθεται και θεμα bottleneck με μια καρτα γραφικων...ειδικα σε αναλυσεις απο 1680χ1050 και ανω...

οσο μεγαλωνει η αναλυση ανεβαινει το gpu usage και μειωνεται το cpu usage...:shout:

οσο μικραινει η αναλυση το αντιθετο...δεν παιζει και σε 1024χ768 που θα ετρωγε οντως bottleneck...

αλλωστε μια διαφορα εως 50% σε ιδιας εμβελειας μοντελο Χ60 σε Υ60, ειναι μια χαρα και ικανοποιητικη φαση...

και μην εισαι τραγικος φιλε μου, ειναι υπερβολικο αυτο που λες, ξεχνας οτι οι νεες καρτες επικεντρωνονται σε dx11...

δηλαδη εως και +50% στα παλαια + dx11 που δεν ειχες, θα επρεπε να κανεις τουμπες απο την χαρα σου...:T:

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις πόσο τρώει,ο i5 μου στα 2.8ghzμε την 5850 έτρεχε crysis warhead με 2xaa τσίμα τσίμα.Τα μίνιμουμ καρέ/δευτερόλεπτο ήταν στα 15αρια με αποτέλεσμα να τρώει άγρια κολλήματα.Στα 3.8ghz πάει λάδι σε σύγκριση με το προηγούμενο και με 8xaa επειδή τα μίνιμουμ μένουν στα 30αρια.

Που θέλω να καταλήξω:Το να κυνηγάς τα maximum frames δε λέει τίποτα.Τι 120 fps,τι 100.Και τα δύο τέλεια θα σου φαίνονται.Το θέμα είναι αν σε κάθε έκρηξη πχ θα σου πέφτουν αυτά στα 40 και στα 30.Αν ocαρεις τον cpu σου εκεί θα δεις τη διαφορά.

μπορεις να τρεξεισ δυο bencmark το ενα με 2.8 και το αλλο με 3.8?

εγω πιστευω οτι θα δεις το πολυ 1 fps διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό διαφέρει από game σε game.

Πάρε π.χ. αυτό το post

οντως απο παιχνιδι σε παιχνιδι διαφερει και το bfbc2 αγαπα τον cpu :)

αλλα στο crysis δεν νομιζω οτι θα δει διαφορα και αν δει με overclock σε ολα τα παιχνιδια θα ειναι 1-2 fps το πολυ

δεν μιλαμε για κανενα μουφα cpu σε στοκ και δεν εχουμε και τοσο μεγαλη δυναμη σε καρτα γραφικων

Link to comment
Share on other sites

Με GTX 580 και i7 980X, σε DX10 1920x1080 4xAA 16xAF Max Game Details:

Με τον CPU @ 2.8GHz και μετά τον CPU @ 3.8GHz θα υπάρξουνε διαφορές, καμμιά 8-10αριά fps @ minimum, κανά 6-8 @ average & καμμιά 20αριά στα max FPS.

Εδώ ένα παλιότερο άρθρο με πιο παλιό hardware προφανώς, και με 1-2 σελίδες τεχνικών ( ελαφρών ) εξηγήσεων

Link to comment
Share on other sites

Με GTX 580 και i7 980X, σε DX10 1920x1080 4xAA 16xAF Max Game Details:

Με τον CPU @ 2.8GHz και μετά τον CPU @ 3.8GHz θα υπάρξουνε διαφορές, καμμιά 8-10αριά fps @ minimum, κανά 6-8 @ average & καμμιά 20αριά στα max FPS.

Εδώ ένα παλιότερο άρθρο με πιο παλιό hardware προφανώς, και με 1-2 σελίδες τεχνικών ( ελαφρών ) εξηγήσεων

εδω εχουμε 560 οχι 580

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.