Jump to content



Τι timing?


xrist

Recommended Posts

Σαν νεος στο φορουμ σας χαιρετω ολους και θα ηθελα τη γνωμη σας για τα timing που μπορω να βαλω στις μνημες ωστε να εχω καλυτερα αποτελεσματα.

post-884-1416070922,5212_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα πιο συνήθη timings είναι:

3-4-4-8

2.5-4-4-8

2.5-3-3-7

2-3-2-6

2-2-2-5

με το μεσαίο νούμερο να είναι το RasToCas και τα τελευταία νούμερα να παίζουν καλύτερα με 10 ή 11 σε AMD και 5-6-8 σε Intel.

Aυτό που κατεβαίνει πιο δύσκολα είναι το RasToCas και μετά το Cas(πρώτο νούμερο...) οπότε αυτά θα αλλάξεις και τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,τις πηγα μεχρι 2,5-3-3-5 παρακατω δεν πανε.

Υπαρχει και μια ρυθμηση (DRAM Burst Length - 4-) Mηπως μπορειτε να μου πειτε τι ειναι?

Με τις παραπανω ρυθμησεις εχω τα εξης αποτελεσματα περιμενω σχολια(αρνητικα - θετικα).

post-884-1416070924,8783_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

To Dram Burst Length λεγεται οτι ειναι καλο να ειναι στο 4 αν και μερικα benchmarks αρεσκονται περισσοτερο στο 8.

Τις πηγες καλα σχετικα αν και νομιζω με λιγη ταση παραπανω μπορει να πεσουν και αλλο.

Κατεβασε και ΑΥΤΟ το προγραμματακι. Ειναι το memtest86 v.1.11. Ειναι σε zip μορφη. Το αποσυμπιεζεις και τρεχεις το αρχειο makeboot. Βαλε μια δισκετα στο φλοππυ σου και μετα τρεξε το makeboot. Θα σου δημιουργησει μια δισκετα με το προγραμμα. Απο τα windows δεν θα μπορεις να δεις τι εχει η δισκετα. Κανε επανεκκινηση και βαλε το συστημα να ξεκινησει απο δισκετα. Το συγκεκριμενο προγραμμα θα τρεξει καποια τεστ. Αν το αφησεις για κανα2ωρο και δεν σου βγαλει λαθη το συστημα ειναι ΟΚ. :T:

Link to comment
Share on other sites

με το Burst Length στο 8 είδα τεράστια στο Memory Bandwidth! Ενώ το utilization του bandwidth στο Sandra ήταν 85-86% με το Burst Length στο 8 σκαρφάλωσε στο 92-93%.

Αρνητική συνέπεια βέβαια ήταν οτι χάθηκαν MHz στο μέγιστο FSB....

Αλλά πραγματικά με εξέπληξε! Δεν είδα διαφορά στο SuperPi όταν έβαλα cas latency 2 από 2,5 αλλά το ras to cas και το burst length φαίνεται να κάνουν όλη τη δουλειά....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Οπως θα δεις και στην υπογραφη μου εχω ακριβως τις ιδιες μνημες και τον ιδιο επεξεργαστη.Τις δουλευω 240 fsb με διαιρετη 5/4 2.5-3-2-5 δοκιμασε να δωσεις λιγο ρευμα στις μνημες εμενα με 2.70 μου δουλευουν μια χαρα δες εδω.

post-870-1416070933,6607_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.