Jump to content



Ram Upgrd


outlaw

Recommended Posts

Ο 2400XP έφτασε μετά απο προτροπή του Arapis στα 2200 (12x200) ασύγχρονα με τις μνήμες (333mhz 2.5-4-5-7). Κατάλαβα λοιπόν οτι οι μνήμες είναι ενταλώς για τα μπάζα και έτσι είπα να πάρω κανα καινούργιο ζευγάρι.

http://www.pc-memory-upgrade.co.uk/memory/ddr-ram-pc4000.asp

Έχει αγοράσει κανένας σας απο δαύτους; Ποιά είναι η καλύτερη; Λέω να πάω για 1GB (2x512) και 500MHz παρ' όλο που τελικά θα δουλέψουν 400MHz μήπως και πάρουν χαμηλότερα timings. Μήπως πάω για μαλλί και βγώ γουλί;:'( .

Link to comment
Share on other sites

Αφού διαφέτεις αρκετά χρήματα θα πάρεις Mushkin Special 2-2-2 ή Corsair LLPT...ακόμα και HyperX έως 3500 να παίξουν 2-3-2 ... δε χαμηλώνουν τα timings στις παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

ok.....κατάλαβα....αλλά το θέμα αξιοπιστίας του μαγαζιού? Οι τιμές είναι παμφθινες σε σχέση με αυτές στην checkmate. Τώρα ή απάτη είναι ή κάποιος κερδοσκοπεί?????

Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζί είναι από τα καλύτερα για μνήμες. Προσωπικά έχω παραγγείλει 5 ή 6 φορές και συνήθως μέσα σε 4 με 5 μέρες τα είχα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Και τα μεταφορικά του είναι μόλις 4 ευρώ :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 19:28]

Να συμφωνησω κι εγω με τον Spyrus οτι θελεις μνημες με σφιχτα timings Και οχι με μεγαλα FSB και Ultra "gay" timings. Oi muskin 3200 Special 2-2-2 2x512 ειναι οτι πρεπει.

click me

Αν και σήμερα με τρώει ο κώλος μου να χαλάσω τα 2-2-2 και να βάλω 2.5-3-3 λόγω 15 MHz παραπάνω στο FSB. Βέβαια νομίζω πως χρειάζεται λίγο παραπάνω για να καλύψω τη διαφορά...θα κάνω τα 3D Mark μου ,Super Pi, Pi-fast και θα αποφασίσω...

Yπάρχουν μνήμες και οι Buffalo,Ultra με σφιχτά timings...κάποιες EL OCZ (Enhanced Latency) ...

Xωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου κοίτα και τις DDR333 είτε σε HyperX είτε σε Corsair,OCZ που έχουν spd 2-2-2-5 ... (δε θυμάμαι μοντέλο..) στο λέω αυτό γιατί αρκετοί από εμάς έχουν Winbond στα DDR333 και όμως πάνε πολύ ψηλά...και σε αυτά τα μοντέλα μπορεί να βρεις γιατί δεν υπάρχει ζήτηση και σίγουρα θα υπάρχει στοκ...

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα αυτό αν κάποιος το έχει ψάξει (π.χ. να δοκίμασε τέτοιες) να μας πει... :jump:

Link to comment
Share on other sites

Thanks guys...αλλά έχω+ μία τελευταία ερώτηαση. Κοιτάω τώρα τις Mushkin και παρατηρώ οτι υπάρχουν 2. Οι Level 1 και οι special που αναφερθήκατε. Μοναδική τους διαφορά είναι τα timings (2-3-2 ένεντι 2-2-2) αλλά και ~70 ευρά παραπάνω για τις special. Είναι πια τόσο μεγάλη η διαφορά στις επιδώσεις που δικαιολογεί τέτεια αύξηση της τιμής; Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Χθες, στις 19:28]

Να συμφωνησω κι εγω με τον Spyrus οτι θελεις μνημες με σφιχτα timings Και οχι με μεγαλα FSB και Ultra "gay" timings. Oi muskin 3200 Special 2-2-2 2x512 ειναι οτι πρεπει.

click me

ρε Jax δλδ τι fsb φτανουν με τετοια timmings οι μνημες αυτες....

καθονται δλδ και σε 875 γυρω στα 260 fsb 1:1?

εαν οχι τοτε τι ram φτανει τετοια fsb με τοσο σφιχτα timmings???

Link to comment
Share on other sites

Για να πανε 260 1:1 νομιζω λιγο χλωμο. Τουλαχιστον το ΜΑΧ που εχω δει ειναι του hadji_a και αυτες νομιζω ηταν στα 255. Αλλα δεν ηταν 3200 special αλλα 3500 Muskin.

Τα 260 με 1GB λιγο χλωμο να τα ποιασεις, για να μην σου πω κιτρινο τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk [Σήμερα, στις 14:23]

Κοπρίτη 260 μπορεί να πάνε με 3.3-3.4v ανάλογα τι θα σου τύχει.... πως θα τις κάψεις.

δλδ ρε JiMk μαλλον πρεπει να αρχισω να σκεφτομαι κανενα Vmem mod στην max3....

και κανενα καινουριο ζευγαρακι 512αρια...

το θεμα ειναι τι ομως....

...bh5-6 με τα σιγουρα timmings αλλα το αβεβαιο max fsb?

...ή καποιο καλο ζευγαρι pc4000 και ανω με σιγουρα υψηλα fsb αλλα αβεβαια χαμηλα timmings....

στοχος ειναι ενα fsb γυρω στα 265 με τα καλυτερα δυνατα timmings εννοειται

(μιας και μεχρι εκει ανεβαινει με αερα ο 2.8αρης)

Link to comment
Share on other sites

Για Athlon πλατφόρμα μιας και για αυτήν ρωτάει το παιδί άντε Max να πας 240-250 fsb και φυσικά να έχεις λειτουργικό PC...οπότε πάμε για μνήμες με 2-2-2 και Vdimm>=3.2

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrus [Σήμερα, στις 19:55]

Για Athlon πλατφόρμα μιας και για αυτήν ρωτάει το παιδί άντε Max να πας 240-250 fsb και φυσικά να έχεις λειτουργικό PC...οπότε πάμε για μνήμες με 2-2-2 και Vdimm>=3.2

Σπυρο εγω ρωταω για τονP4 2.8 που εχω πανω στην Max3....

o Οutlaw νομιζω oτι κατεληξε τελικα ...

και μιας και το θεμα ειναι παρομοιο ειπα να μην ανοιξω αλλο thread....

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ....ακούω τρελά volt για τις ram+νιόθω χαμένος. Δηλ για 2-2-2 στα 400 θες 3.x volt? Πάντως πειραματιζόμενος σήμερα κατάφερα cas 2, 2-3-3 (333mhz, 2,7v) απο cas 2.5, 3-3-7 στις 2x256 kingston value σε dual ch.(333mhz, 2,6v). Οι μνήμες ζεματάνε και αμφιβάλω εαν πάνε παραπάνω. Και κάτι το παράδοξο....στα 12x200 (1,675v) o athlon (2400XP) παρέμεινε ψυχρός (54 C) λές και τον είχα 15x133. Το ίδιο+ οι επιδόσεις. Στα 13,5x166 (1,75v) ο επεξεργαστής άναψε+έδωσε επιδόσεις. Μήπως τελικά αν τον δουλέψω 12x200 με mushkin 400 cas 2, 2-3-2 πάρω μικρότερες επιδόσεις απ' οτι έχω τώρα? Σε πόσο καιρo θα καούνε οι kingston περίπου (η μαμά λέει 2,5v 2.5-3-3-7)?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.