Jump to content



Συνελήφθη ο "μπαμπάς" του Sasser.


JiMk

Recommended Posts

Συντάκτης: ibok

Έναν 18χρονο συνέλαβε η γερμανική αστυνομία, ο οποίος θεωρείται υπέυθυνος για τη δημιουργία του "σκουλικιού", που έχει εξαπλωθεί σε εκατομμύρια υπολογιστές σ' όλο τον κόσμο.

Η γερμανική αστυνομία ανακοίνωσε σήμερα ότι συνέλαβε έναν 18χρονο που ευθύνεται για τη δημιουργία του ιού Sasser, που έχει εξαπλωθεί σε εκατομμύρια υπολογιστές σε όλον τον κόσμο.

Εκπρόσωπος της αστυνομίας του κρατιδίου της Κάτω Σαξωνίας δήλωσε ότι, ο 18χρονος συνελήφθη χθες στη μικρή πόλη Ρότενμπουργκ, 50 χιλιόμετρα νοτιοδυτικά του Αμβούργου. Ο ιός Sasser (W32/Sasser) είναι ένα ''σκουλήκι'', που επιτίθεται σε υπολογιστές, που χρησιμοποιούν τα συστήματα Windows 2000, Windows XP και Windows Server 2003.

Για τη διάδοσή του χρησιμοποιεί ένα κενό ασφαλείας στα συστήματα αυτά ενώ δεν επηρεάζει τα συστήματα Linux, McIntosh, Novell Netware, OS/2, UNIX, Windows 95, Windows 98, Windows Me και Windows NT. Ο ιός, που έχει εντοπιστεί σε τέσσερις μορφές, έχει ήδη μολύνει εκατομμύρια ηλεκτρονικούς υπολογιστές.

Δεν είναι επιβλαβές για το δεδομένα των χρηστών

Ο επικεφαλής της φινλανδικής εταιρείας έρευνας και ασφάλειας των υπολογιστών, F-Secure, Μίκο Χιπόνεν, δήλωσε από την πλευρά του ότι, το ''σκουλήκι'' αυτό μπορεί να μολύνει οποιονδήποτε υπολογιστή, αρκεί να είναι συνδεδεμένος με το Ιντερνετ.

Ο Sasser δεν μεταδίδεται μέσω του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και φαίνεται, πως δεν είναι επιβλαβής για τα δεδομένα των χρηστών, αφού δεν θέτει τους υπολογιστές υπό τον έλεγχό του για να στείλει αντίγραφα του εαυτού του, όπως έκαναν οι ιοί Bagle και Sobig πρόσφατα.

Ωστόσο, εμποδίζει την ομαλή λειτουργία του συστήματος αφού κλείνει και ξανανοίγει τον υπολογιστή αυτόματα

ΑΠΕ Αθηνά Σαλούστρου

ADSLgr

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να του κανουν λοβοτομη, περιτομη και κολονοσκοπηση του πιτσιρικου,

να δεις αν θα ξαναπιασει keyboard στα χερια του....

η κολονοσκοπηση ειναι κατι σαν την γαστροσκοπηση...σου χωνουν ενα τεραστιο χοντρο σωληνα στην...πισω πορτα

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μάλλον Dinopoule όταν κολάνε όλοι οι υπολογιστές μια εταιρίας... και χάνονται χιλιάδες ευρώ μέχρι να επανέλθει το σύστημά τους.

Υ.Γ Χρησιμοποιήτε και κανένα firewall.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk

Πόσο μάλλον Dinopoule όταν κολάνε όλοι οι υπολογιστές μια εταιρίας... και χάνονται χιλιάδες ευρώ μέχρι να επανέλθει το σύστημά τους.

Υ.Γ Χρησιμοποιήτε και κανένα firewall.

Εμενα με εσωσε....το "τειχος"!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ [Σήμερα, στις 14:01]

Το πιθανότερο είναι, να τον χρυσοπληρώσει κάποια εταιρεία.

Αν τον προλάβουν και δε μπει φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Εξασφαλισμένη δουλεία στη Microshoft εγώ τον θαυμάζω!!! Ειναι μαγκας!!! Κατάφερε με της τρελλές γνώσεις του στον προγραμματισμό (η ουσία των υπολογιστών) να σπείρει εναν μικρό πανικό!! Δεν λέω ειναι σπαστικό αυτό αλλα ειναι αξιοθαύμαστο (κατ'εμε) σε τετοια ηλικία :worship:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις ενα Kerio firewall να προστατευεις το μηχανακι σου, τι σου φταιει ο πιτσιρικας; Μου φαινεται περιεργο σε ενα φορουμ σαν κι αυτο να υπαρχουν ανθρωποι που δεν ξερουν την χρησιμοτητα του firewall και γιατι πρεπει να κλεινουμε τις πορτες σε ενα pc...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι χρειαζονται ιδιετερες γνωσεις για την διμιουργεια ενος worm.To εκμεταλευτεις ενα vulnerabiilty των win δεν ειναι κ τοσο δυσκολο....γραφεις κ 5 γραμμες κωδικα κ ετοιμος.

Ενταξει μπορει να μην κ τοσο ευκολο οσο τα λεω αλλα δεν κ για να θαυμαζεις κατι τετοιο.

Αν κατσειςκασχοληθεις κανα χρονο με δυκτια κ ασφαλεια θα μπορεις κα συ να κανεις κατι παρομοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aristos87

Εξασφαλισμένη δουλεία στη Microshoft εγώ

Δε θα το ΄λεγα... αλίμονο τους αν έβγαζαν λειτουργικό χωρίς "τρύπες"!

Πρέπει να βγάλουν το ψωμί τους και αυτοί........:devil:

Link to comment
Share on other sites

οταν δεν υπαρχει ανταγωνισμος και η microsoft ειναι μονη της

μπαλωσε κυριολεκτικα τον blaster αλλα ο sasser Που ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα

της ξεφυγε

παλι καποιοι μπαλωσαν τον sasser μεχρι ναβγει το εγγονι του Blaster και παλι απο την

αρχη

με ενα απλο firewall τυπου zonealarm μπορει καποιος να γλυτωσει πανο απο το 95% των worms ktl

Link to comment
Share on other sites

Απο τα 2 αυτα που αναφερεις θα διαλεγα το ZoneAlarm.

Αν ομως θες την γνωμη μου για Firewall, παρε το Mcafee Personal Firewall... Τουλαχιστον αυτο χρησιμοποιω και μιας κ το εχω σε auto-update ανα 4 ωρες, δεν με εχει χτυπησει τιποτα.

Ακομα.......

Link to comment
Share on other sites

σιγα τι εκανε το παληκαρι.πηρε απλα τμημα του blaster και modare τον δικο του κωδικα.δευτερον,μπορει οι ιοι να μου σπανε τα @@ αλλα ειναι καλη φαση που βγαινουν,για να φτιαχτουν καλυτερα λειτουργικα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arapis

Mπορει οι ιοι να μου σπανε τα @@ αλλα ειναι καλη φαση που βγαινουν,για να φτιαχτουν καλυτερα λειτουργικα

Διαφωνω φιλαρακο μαζί σου...Μια νομοταγης εταιρια δαπαναει αρκετα χρηματα σε Antivirus- και Hardware firewalls για να προφυλαχτει απο μ@λακες σαν αυτο το παληκαρακι !!!

Link to comment
Share on other sites

Στην τελικη αν δεν ηταν αυτος θα ηταν καποιος αλλος. Και καλυτερα για μενα που ηταν αυτος, γιατι ο sasser ηταν απλα ενα worm. Τι θα γινοταν αν ομως το εφτιαχνε καποιος αλλος με χειροτερες επιπτωσεις για τα συστηματα που θα "χτυπουσε"? Εγω πιστευω οτι το παλικαρι πετυχε αυτο που ηθελε. να τον βρουνε δηλαδη και να αποδειξει απλα τι ειναι χωρις να δημιουργησει πολλα προβληματα. Αλλωστε ενα restart ή και 2 και 3, δεν εβλαψαν ποτε κανεναν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.