Jump to content



Ποιο sandy high end Laptop για cad και fps ..?


Astakos

Recommended Posts

Φιλος μηχανικος που μετακινειται πολυ ψαχνει 15-16αρι λαπτοπ για AutoCAD και ArcGIS και κανα fps παιχνιδακι.. Budget 1500-1600 αντε και 1800.. Σε specs μου αρεσει κατι τετοιο με sandy αλλα δε το βρισκω πουθενα..

Ριξτε καμια προταση αν ειδατε κατι καλο...

Merci :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

DELL XPS 15

Κατα πολυ καλυτερο απο το MSI :fun:

Με κανενα 200 εχτρα παιρνει ενα 120gb ssd και μια θηκη για εξωτερικο τον 640 που εχει το λαπτοπ μεσα..! Και πεταει..! Απλα να κανει customize και να παρει την εκδοση με τα 8 gb ram :T:

Αλλιως το macbook. :)

Link to comment
Share on other sites

χμμ.. γουσταρω πολυ dell αλλα γιατι το λες κατα πολυ καλυτερο?

Η 525 που εχει δε λεει για παιχνιδια.. Επισης ssd μαλλον δεν παιζει γιατι μου ελεγε για επεξεργασια συνδεδεμενων images πολλων δεκαδων giga οποτε δεν μας φτανει ο χωρος.Αντιθετα μια λυση raid 2x500 οπως το msi μου φαινεται καλη..

Link to comment
Share on other sites

χμμ.. γουσταρω πολυ dell αλλα γιατι το λες κατα πολυ καλυτερο?

Η 525 που εχει δε λεει για παιχνιδια.. Επισης ssd μαλλον δεν παιζει γιατι μου ελεγε για επεξεργασια συνδεδεμενων images πολλων δεκαδων giga οποτε δεν μας φτανει ο χωρος.Αντιθετα μια λυση raid 2x500 οπως το msi μου φαινεται καλη..

Επειδη θα ειναι επαγγελματικο το λαπτοπ που θελει..!θα πρεπει να κραταει back up!

οποτε θα τα κραταει αλλου τα αρχεια του..! να εχει 1-2 εξωτερικους καβατζα για να εχει το κεφαλι του ισυχο.!

Η σειρα 5 της nvidia δεν ειναι πιο καινιουργια απο την σειρα 4 ? Με βαση λογικης σκευτομαι οτι ειναι καλυτερη..!Μπορει και οχι..!

Λεω λοιπον οτι ειναι καλυτερο γιατι εχει ταχυτερο επεξεργαστη , μπορεις να βαλεις παραπανω ram Που χρειαζεται το Autocad!

Link to comment
Share on other sites

Λογικο αλλα αν δεις εδω , χωρις να εχει benches την 4 παρουσιαζει για δυνατη σειρα..

Σκληροι για offline backup προφανως και θα υπαρχουν αλλα σε 120-160 ετσι οπως καταλαβα δεν χωρανε τα project που θελει να δουλεθει ανα πασα στιγμη..

Link to comment
Share on other sites

Αφου θελει παιχνιδια φυσικα και παει στο MSI με την GTX 460M το οποιο και απο θεμα CPU ειναι μια χαρα. Βεβαια οι 15 ινστες στο CAD δεν ξερω πως θα ειναι, εγω με 21 και νιωθω πως θελω παραπανω επιφανεια... μηπως να κοιταγατε για 17αρια τουλαχιστον?

Link to comment
Share on other sites

Στις 15.6" η ιδανική ανάλυση για laptop (όσων αφορά δουλειά) είναι τα 1600x900, ενώ η 1366χ768 είναι πολύ μικρή και η 1920χ1080 πολύ μεγάλη... Αντίθετα στις 17" η ιδανική είναι η 1920χ1080...

Το πρόβλημα όμως είναι με το gaming, γιατί και η 1600 και η 1920 είναι πολύ μεγάλες αναλύσεις και ακόμα και οι καλές κάρτες γραφικών για φορητούς μασάνε... ενώ με την 1300 ανάλυση παίζουν πολύ καλύτερα... από την άλλη αν παίζει σε όχι native ανάλυση, τότε το οπτικό αποτέλεσμα στα παιχνίδια είναι ψιλοχάλια...

Απλά πες του αυτά και ας αποφασίσει τι τον ενδιαφέρει περισσότερο και τι τον ενοχλεί λιγότερο...

Πάντως για cad νομίζω ότι είναι σαφές ότι θα χρειαστεί τουλάχιστον 1600 ανάλυση και ακόμα καλύτερα 1920, οπότε από παιχνίδια μην περιμένει και πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για cad νομίζω ότι είναι σαφές ότι θα χρειαστεί τουλάχιστον 1600 ανάλυση και ακόμα καλύτερα 1920, οπότε από παιχνίδια μην περιμένει και πολλά...

+1.

Από προσωπική εμπειρία, ο καθοριστικός παράγοντας, για να δουλέψεις AutoCAD - ArcGIS σε φορητό με σχετική άνεση, είναι είναι το μέγεθος του φορητού.

Έχω δουλέψει σε 15" - 16", αλλά και σε 17" - 18" και γι' αυτό προτείνω ανεπιφύλακτα μεγέθη 17" - 18".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το νέο thinkpad W520 που βγαίνει τέλος Μαρτίου το έχεις δει?

(Εγώ που πάω για σπουδές μηχανικός αυτό θα πάρω)

Υ.Γ. Το MBP που αναφέρθηκε πριν είναι πολύ καλό αλλά οι νέες κάρτες που βάλανε δεν είναι τόσο καλές στο CAD.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.