Jump to content



Ati 6990 ή αναμονή για νέα nvidia?


FovosGR

Recommended Posts

και εγω ειμαι της γνωμης να παρεις αλλη μια 5870 μεταχειρω εχει πεσει αρκετα η τιμη

να κανεις και ενα overclock της ταξης 900-950/1250 και να εισαι αρχοντας:banging:

την εχεις που την εχεις μητρικη και καθεται:zzz:κριμα ειναι

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

fovos πες μου που έχεις πρόβλημα με την 5870 ; έχουμε παρόμοιο σύστημα και εγώ με 5850 παίζω τα πάντα και όχι κομμένα

λες "μέχρι τώρα" πιο πάνω δεν είχες πρόβλημα,δηλαδή τώρα που έχεις ;

@ FovosGR τί μου θυμίζει τί μου θυμίζει α ναι έναν ranger στο AION :p που παίζαμε στην ίδια legion

Link to comment
Share on other sites

fovos πες μου που έχεις πρόβλημα με την 5870 ; έχουμε παρόμοιο σύστημα και εγώ με 5850 παίζω τα πάντα και όχι κομμένα

λες "μέχρι τώρα" πιο πάνω δεν είχες πρόβλημα,δηλαδή τώρα που έχεις ;

Ναι δεν έχω πρόβλημα απλά έλεγα για κάτι καινούριο τεσπα μάλλον λέω να πάρω άλλη μια 5870 άμα είναι και να περιμένω για nvidia x2.

@ FovosGR τί μου θυμίζει τί μου θυμίζει α ναι έναν ranger στο AION :p που παίζαμε στην ίδια legion

Παλιές καλές εποχές! :p

Link to comment
Share on other sites

μην πάρεις διπλή κάρτα με τίποτα, σε κάθε κυκλοφορία παιχνιδιού θα περιμένεις και θα περιμένεις και βάζεις hot fix για να δουλέψει σωστά το crossfire/sli(εκτός και αν είναι meant to be played).

580 απο μένα. :T:

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν έχω πρόβλημα απλά έλεγα για κάτι καινούριο τεσπα μάλλον λέω να πάρω άλλη μια 5870 άμα είναι και να περιμένω για nvidia x2.

Κοιτα φιλε αμα ειναι να παρεις κατι χωρις να το εχεις αναγκη μονο και μονο για να πεταξεις τα λεφτα σου πες το μας...

Απο οτι βλεπω παντως απο το συστημα που εχεις δεν εχεις αναγκη αναβαθμισης

Τελοσπαντως συμφωνω πανω κατω με Leros...με 6950 θα εισαι ανετος στα παιχνιδια για αρκετο καιρο

Η 6990 εκτος των μειονεκτηματων στα παιχνιδια ως multigpu λυση (Microstuttering, profiles κλπ) ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΘΟΡΥΒΩΔΗΣ (πιο θορυβωδης και απο 2χGTX580 SLI)

αν θέλεις να παίξεις dragon age 2 πάντως πάρε AMD

Προκειται να βγαλει καινουργια driver η Nvidia για το συγκεκριμενο (και οχι και τοσο φοβερο) παιχνιδι σχετικα συντομα μαζι με διαφορες βελτιωσεις για την σειρα καρτων GTX 5xx

Ειχε αναφερθει και στο Forum της Nvidia

Εδω που τα λεμε ακομα και με τους Catalysts με ενεργοποιημενο το DX11 και με ολα τα graphic options ενεργοποιημενα εχει παραξενη συμπεριφορα το συγκεκριμενο παιχνιδι (ιδιαιτερα οταν κουνας την καμερα του παιχνιδιου με τα πληκτρα)

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και σε εμένα με την GTX 470.. δύσκολο να με πείσουν για Nvidia ποια, ας λένε ότι θέλουν, και οι 2x 3870X2 ζούν και βασιλεύουν (3 ετών κάρτες). Πλέον και εγώ μόνο ATI. Τουλάχιστον εκεί ξέρω ότι το game/πρόγραμμα δεν είναι γραμμένο καλά παρά ο driver.

..και μεταχειρισμένη 5970 να βρεί, μια χαρά καρτούλα είναι και αυτή. Με μια ψήκτρα Accelero XTREME 5970 θα είναι λουκούμι.

Που μπορούμε να βρουμε μια Accelero XTREME 5970 και ποιος αναλαμβάνει την τοποθέτησή της ????

ΥΓ

συγνωμη για το εκτός θέματος .....

Link to comment
Share on other sites

Καμια απο τις 2.

Αν κρινω απο την 6990 υποθετω παρομοια μπουρδα θα ειναι και η 590, εκτος αν θες καρτα που θα εχει μηκος τριαξονικου, καταναλωση κλιματιστικου και θορυβο αεροπλανου.

Απο μενα μια 580, η οποια ειδικα αν δουλευει ~900 core ειναι βυτιο, δεν νοιωθει.

Δεν χρειαζεται κατι παραπανω, εκτος αν πεζεις σε 3 μονιτορ και σε αναλυσεις εξωπραγματικες, η θες να benchareis και οχι να παιζεις.

Λιγότερη φασαρία κάνει η 6990. Αν πάρει και από εταιρία που είναι με custom ψύξη ακόμη καλύτερα.
Που μπορούμε να βρουμε μια Accelero XTREME 5970 και ποιος αναλαμβάνει την τοποθέτησή της ????

ΥΓ

συγνωμη για το εκτός θέματος .....

Αυτός που ενδιαφέρεται, ψάχνει ebay, skroutz, amazon κ.α. Στην τοποθέτηση ελπίζω και τα 2 χέρια σου να είναι στην θέση τους και να μπορείς να διαβάσεις το manual :p
Link to comment
Share on other sites

Λιγότερη φασαρία κάνει η 6990. Αν πάρει και από εταιρία που είναι με custom ψύξη ακόμη καλύτερα.

Ναι τι να σου πω, το συνωνημο της λεξης <<αθορυβο>> ειναι η 6990 :hehe:

""Up to about 78 degrees Celsius, the Radeon HD 6990's fan spins at about 2180 RPM. We’ll call that the safe zone. Within a minute or so in a 3D application, the warmest GPU heats up to somewhere between 88 and 89 degrees, and the fan cranks up to 2880 RPM. That’s “who played a trick on me and swapped my graphics card out for a GeForce GTX 480?” territory. Both the AMD and Nvidia cards crank out about 51 dB. In order to keep the card at 90 degrees or less, the fan then speeds up to 3600 RPM, or what I call Charlie Sheen F-18 mode. ""

Link to comment
Share on other sites

“who played a trick on me and swapped my graphics card out for a GeForce GTX 480?” ""

τουλάχιστον έχει 2- 2.5 φορές πάνω την απόδωσή της.:fun:

δεν πάει και πολύς καιρός που η 480 ηταν το θωρηκτό της πράσινης, δεν θυμάμαι να είχαn παράπονα με την 480 oi nvidians, και ας σερνότανε σε σχέση με την 6990.... :magic: :p:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες να μου πεις ότι ΔΕΝ θα παίξεις το παιχνίδι, θα κάτσεις στο menu screen να ακούς την κάρτα..

μάλιστα, πολύ ενδιαφέρον ακούγεται :tomato:

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον έχει 2- 2.5 φορές πάνω την απόδωσή της.:fun:

δεν πάει και πολύς καιρός που η 480 ηταν το θωρηκτό της πράσινης, δεν θυμάμαι να είχαn παράπονα με την 480 oi nvidians, και ας σερνότανε σε σχέση με την 6990.... :magic: :p:p:p:p:p

Man διαβαζεις καθολου τη γραφω? Εγω απαντησα στο πιο <<αθορυβη>> της 6990 , δεν ειπα κατι για την 480 η οποια σαφως και ηταν φουρνος, κσι εσυ μου λες οτι η φετινη 2πυρηνη την ατι, ειναι πιο γρηγορη απο την πιο γρηγορη μονοπυρινη της προηγουμενης γενιας, κατορθωμα δηλαδη:tomato:

Και για να γινω και λιγο κακος, ειδα και η ατι εβγαλε την 6970 που ειναι η τοπ μονοπυρηνη της μια γενια μετα και την κατατροπονει χαβελε την <<παλια>> μονοπυρηνη 480 που σερνεται:p

Δηλαδή θες να μου πεις ότι ΔΕΝ θα παίξεις το παιχνίδι, θα κάτσεις στο menu screen να ακούς την κάρτα..

μάλιστα, πολύ ενδιαφέρον ακούγεται :tomato:

Εγω προσωπικα οχι, γιατι απλα δεν υπαρχει περιπτωση να παρω νταλικες τυπου 6990 και 590 εσυ σχολιασες οτι η 6990 ειναι αθορυβη...:tomato:

Αnyway εγω την γνωμη μου την ειπα προτιμω μια 580 γιατι θεωρω οτιδηποτε πανω απο αυτη υπερβολη για ενα μονιτορ και 1080p αναλυσεις..

Aλλα αν σωνει και καλα θελει παραπανω δυναμη, αντι για 6990 η 590 θα προτημουσα 6950-6970cf η 570-580sli γιατι με 2 καρτες εισαι πιο <<ευελικτος>> και αυριο μεθαυριο αν θελησεις μπορει πολυ πιο ευκολα να πουλησεις 2 πιο φθηνες καρτες παρα μια πανακριβη και γενικως τα φετινα σαντουιτς εμενα δεν μου λενε κατι..

Επισης καλο ειναι και το σεναριο μιας μετεχειρης δευτερης 5870, φθηνη και αξιοπρεπεις αναβαθμιση.

Απο κει και περα οτι νομιζει καλυτερα ο φιλος οτι τον συμφερει καλυτερα ας κανει.

Αυτα και απο μενα :lock:

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ, πιστεύω ότι η 6990 είναι πολύ ογκώδης, και σίγουρα πολύ πιο δύσκολη κάρτα από ότι 2 6950 που έχουν την ίδια απόδωση.

Καταρχάς προτείνω στο φίλο να μην αλλάξει καν κάρτα για την ανάλυση που πάιζει.

απλά από 5970 σε 580 και δεν θα δει διαφορά στην απόδωση και την 500αρα θα σκάσει.

οπότε η μένει εδώ ή δίνει την 500αρα για 6950 cf που θα είναι και 50% πάνω από την 5970.

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ, πιστεύω ότι η 6990 είναι πολύ ογκώδης, και σίγουρα πολύ πιο δύσκολη κάρτα από ότι 2 6950 που έχουν την ίδια απόδωση.

Καταρχάς προτείνω στο φίλο να μην αλλάξει καν κάρτα για την ανάλυση που πάιζει.

απλά από 5970 σε 580 και δεν θα δει διαφορά στην απόδωση και την 500αρα θα σκάσει.

οπότε η μένει εδώ ή δίνει την 500αρα για 6950 cf που θα είναι και 50% πάνω από την 5970.

Κατι τελευταιο και κλεινει το θεμα απο την μερια μου.

Δικιο εχεις αλλα με μια μικρη λεπτομερεια, 5870 ειπε οτι εχει οχι 5970:p:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..

Λοιπον θα σας πω την γνωμη μου.

Εγω ειχα μια 6950 με bios απο 6970.

Επαιζα διαφορα παιχνιδια και μα τον θεο δεν ευχαριστηθηκα ουτε μια στιγμη το gaming.

Αγορασα προχτες 3 580 και τωρα πραγματικα μπορω να πω οτι ΠΑΙΖΩ.

Σου προτεινω ανεπιφυλακτα να παρεις 3 580 να γουσταρεις gaming.

Ουτως η αλλως δεν υπαρχει κατι αλλο που να αξιζει περισσοτερο απο το να πετας τα λεφτα σου σε πραγματα τα οποια θα ξεπεραστουν σε 3 μηνες.:T:

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός πως δεν γίνεται να παίζει κανεις με ΤΙΠΟΤΑ λιγότερο απο 3χ580, διότι είναι αδύνατον να το ευχαριστηθείς έτσι χάλια που θα πηγαίνει.

Ειδικά σε 1 μονιτορ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..

Λοιπον θα σας πω την γνωμη μου.

Εγω ειχα μια 6950 με bios απο 6970.

Επαιζα διαφορα παιχνιδια και μα τον θεο δεν ευχαριστηθηκα ουτε μια στιγμη το gaming.

Αγορασα προχτες 3 580 και τωρα πραγματικα μπορω να πω οτι ΠΑΙΖΩ.

Σου προτεινω ανεπιφυλακτα να παρεις 3 580 να γουσταρεις gaming.

Ουτως η αλλως δεν υπαρχει κατι αλλο που να αξιζει περισσοτερο απο το να πετας τα λεφτα σου σε πραγματα τα οποια θα ξεπεραστουν σε 3 μηνες.:T:

Κοιτα οπως υπαρχει το ενα ακρο 3x580 ετσι υπαρχει και το αλλο.

Θα σε χαλαγε πολυ αν το pc σου ητανε με ενα q6600 και μια 5850 ή πιστευεις οτι δεν θα ευχαριστιοσουν gaming ;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οπως υπαρχει το ενα ακρο 3x580 ετσι υπαρχει και το αλλο.

Θα σε χαλαγε πολυ αν το pc σου ητανε με ενα q6600 και μια 5850 ή πιστευεις οτι δεν θα ευχαριστιοσουν gaming ;

Asus Rampage III Extreme / I7 970 / Corsair H50 / G.Skill F3-16000CL9T-6GBTD / HD6950 CF / SSD Intel Postville 2x80GB RAID0 / HDD 2x1TB Samsung HD103UJ / PSU TT 1200W / Dell 3xU2311 ef / TJ07

what what what?????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.