Jump to content



Ati 6990 ή αναμονή για νέα nvidia?


FovosGR

Recommended Posts

Καλησπέρα σκέφτομαι να αλλάξω κάρτα γραφικών η νέα Ati 6990 είναι πάρα πολύ καλή αλλά εγώ ασχολούμαι με games και στα games οι περισσότεροι λένε για nvidia τι να κάνω να πάρω την ati 6990 ή να περιμένω για κάτι καλύτερο της nvidia?

Τώρα έχω την ati 5870.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply
Καλησπέρα σκέφτομαι να αλλάξω κάρτα γραφικών η νέα Ati 6990 είναι πάρα πολύ καλή αλλά εγώ ασχολούμαι με games και στα games οι περισσότεροι λένε για nvidia τι να κάνω να πάρω την ati 6990 ή να περιμένω για κάτι καλύτερο της nvidia?

Τώρα έχω την ati 5870.

Οταν δεν ξερω τι θελω παω εκει που πανε οι περισσοτεροι.

Nvidia απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

nVidia "The Way It's Meant to Be Played" από μένα.

Πριν την GTX560 πέρασαν από τα χέρια μου 9600 PRO, HD2600 XT AGP, 3650,4890 ,5770, 5870 και δεν ευχαριστήθηκα gaming εκτός από τις δύο πρώτες.

Εμένα πάντα μου άρεσαν και με συγκινούσαν οι δυνατές μονοπύρηνες για πολλούς λόγους, οπότε προτείνω μία GTX 580 με custom pcb, cooler και oc. Νομίζω υπάρχουν και εκδόσεις με 3gb μνήμη αν σε ενδιαφέρει. Και αν θέλεις βάζεις μια μεταχειρισμένη (έχει μόνο 6 μήνες που κυκλοφόρησε οπότε θα έχει και μεγάλη εγγύηση) GTX 460 για physx και δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο game που δεν θα ευχαριστηθείς.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να πάρεις τον αντίπαλο της όταν βγει, την GTX 590. Η καλύτερη κάρτα θα είναι αυτή όταν βγει, τούμπανο και...NVIDIA!:T:

η 590 ανακοινώθηκε επίσημα ότι θα έχει μόλις 612 core, 1200 shader, 3400 memory.

δηλαδή θα τρώει αρκετό ξύλο από την 6990 στις περισσότερες εφαρμογές.

ούτως ή άλλως οι καλύτεροι driver της nvidia είναι μύθος. ρωτήστε και όποιον παίζει bfbc2....

δεν είχα ποτέ πρόβλημα με driver amd τα τελευταία 2.5 χρόνια.

αντιθέτως h gtx 295 μου είχε βγάλει την πίστη

Link to comment
Share on other sites

Ναι τώρα βγαίνει και το crysis 2 θα πέσουν πολλές δοκιμές εκεί.

Η nvidia ξέρουμε πότε περίπου θα βγάλει νέα κάρτα έχει πει τίποτα?

Και κάτι άλλο η ati δεν υποστηρίζει 3d ε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε παιδιά η ati πάντως είναι πολύ καλή και εγώ με την 5870 δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα τώρα από την άλλη όλο ακούω για nvidia από gamers. :wall:

και εμείς τι είμαστε? nvidia, nvidia, nvidia... καραμέλα κυρίως από ανθρώπους που δεν ξέρουν...

αν δεν σε νιάζουν τα χρήματα πάρε 2 580 και είσαι αρχηγός (1000 ευρώ)

αν σε νοιάζουν τότε με 2 6950 θα είσαι 10- 15% πιο κάτω με τα μισά λεφτά ακριβώς. (500)

Link to comment
Share on other sites

αντιθέτως h gtx 295 μου είχε βγάλει την πίστη
Τα ίδια και σε εμένα με την GTX 470.. δύσκολο να με πείσουν για Nvidia ποια, ας λένε ότι θέλουν, και οι 2x 3870X2 ζούν και βασιλεύουν (3 ετών κάρτες). Πλέον και εγώ μόνο ATI. Τουλάχιστον εκεί ξέρω ότι το game/πρόγραμμα δεν είναι γραμμένο καλά παρά ο driver.
αν σε νοιάζουν τότε με 2 6950 θα είσαι 10- 15% πιο κάτω με τα μισά λεφτά ακριβώς. (500)
..και μεταχειρισμένη 5970 να βρεί, μια χαρά καρτούλα είναι και αυτή. Με μια ψήκτρα Accelero XTREME 5970 θα είναι λουκούμι.
Link to comment
Share on other sites

same thing φιλε ειναι ειτε παρεις κοκκινη ειτε πρασινη,μιλαμε και πολυ υψηλες επιδοσεις και απο τις δυο .Δεν υπαρχουν αλλωστε-πλεον αξιολογα παιχνιδια (μη κοσολοποιημενα) ωστε να στρεσαριστουν.Παλια εβγαινε ενα crysis ,ενα FEAR και πιαναν τοπο τα λεφτα για super καρτες,σημερα με την κονσολοποιηση (θα δεις και crysis 2 port from console) μπορεις να παιζεις ολα τα παιχνιδια με καρτα 2 ετων.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για το bfbc2 που το έχω από τις πρώτες μέρες που βγήκε μαζί με 5870 μόνο με τους 10.4-10.5 κάτι πήγε να γίνει, αλλά με την 560 από την πρώτη στιγμή που την έβαλα παίζει 2 φορές καλύτερα και με περισσότερα φίλτρα. Άσε που για να βρεις τους σωστούς drivers πρέπει να διαβάσεις και να ψάξεις αρκετά, ιδικά hotfix. Να μην μιλήσω και για το hardware acceleration που το περιμέναμε πόσο καιρό για την σειρά 5xxx και στην nvidia δούλευε και στη πιο παλιά κάρτα. Για μένα αυτό είναι σεβασμός στον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σκέφτομαι να αλλάξω κάρτα γραφικών η νέα Ati 6990 είναι πάρα πολύ καλή αλλά εγώ ασχολούμαι με games και στα games οι περισσότεροι λένε για nvidia τι να κάνω να πάρω την ati 6990 ή να περιμένω για κάτι καλύτερο της nvidia?

Τώρα έχω την ati 5870.

Νομιζω οτι δεν αξιζουν τα φετινα σαντουιτς!

Τσιμπα 2χ6970 ή 2χ580.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να πάρεις τον αντίπαλο της όταν βγει, την GTX 590. Η καλύτερη κάρτα θα είναι αυτή όταν βγει, τούμπανο και...NVIDIA!:T:

Με τα παρακάτω ρολόγια η 590 ΔΕΝ μπορεί να πιάσει την 6990 σχεδόν πουθενά!

Codename: D13U-50 GF110/P1020

CUDA Cores: 1024

Graphics Clock: 612MHz

Processor Clock: 1224MHz

Memory Clock: 3420MHz

Memory Interface Width: 2 x 384-bit

Memory Config: 3GB GDDR5

Power Connectors : Dual 8-pin

Dimensions: 11" x 4.5", Dual Slot

NVIDIA GeForce GTX 590 Final Specs Unveiled - VR-Zone.com

Από εμένα 6990 αν τα δίνεις!

Αν θες να κάνεις οικονομία πάρε 2χ 6950 2gb για crossfire αλλά σκέψου και την αγορά μιας ακόμα 5870 για crossfire με την δικιά σου που θα σου έρθει σίγουρα πολύ φτηνότερα!

Link to comment
Share on other sites

Aν θες 2πλη 6990, όλα δείχνουν πως θα είναι πάνω αρκετά απο την 590.

Αλλα με τόσα λεφτά καλύτερα 2χ κάρτες για απόλυτες επιδόσεις.

Απλά θές χώρο, καλό airflow, καλό PSU, κλπ. (πράγματα που θεωριτικά ΔΕΝ σε απασχολούν γιατί τα έχεις για να κοιτάς τέτοιες κάρτες, αλλά λέμε τώρα).

Link to comment
Share on other sites

Καμια απο τις 2.

Αν κρινω απο την 6990 υποθετω παρομοια μπουρδα θα ειναι και η 590, εκτος αν θες καρτα που θα εχει μηκος τριαξονικου, καταναλωση κλιματιστικου και θορυβο αεροπλανου.

Απο μενα μια 580, η οποια ειδικα αν δουλευει ~900 core ειναι βυτιο, δεν νοιωθει.

Δεν χρειαζεται κατι παραπανω, εκτος αν πεζεις σε 3 μονιτορ και σε αναλυσεις εξωπραγματικες, η θες να benchareis και οχι να παιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.