Jump to content



Μετα την 5870 ποια?


redbighunter

Recommended Posts

Ειχα μια 5870 που απο την πρωτη μερα που την αγορασα ειχε coil whine! δλδ σφυριζε ενας πυκνωτης της! βεβαια αυτο μου το εκανε μονο σε 3d περιβαλλον αλλα δεν με πειραξε καθως επαιζε τα παντα χωρις artifacts κτλ! επειδη ομως η εγγυηση της θα εληγε σε κανα 4μηνο και η τιμη της ηταν ακομη οσο την ειχα παρει, ετσι την πηγα πισω πλαισιο για αλλαγη! τα παιδια στο service εξυπηρετικοτατα σε 2 μερες με πηραν τηλ για αλλαγη! Μου ειπαν να διαλεξω οποια καρτα θελω μεχρι 358€! απο εκει και πανω περνω οποια θελω και απλα πληρωνω την διαφορα! το θεμα ειναι τωρα ποια περνω? η αναλυση που παιζω ειναι 1920 full detail και eyefinity/surround κτλ δεν θελω! με sli/cf δεν θελω να μπλεξω 1ον γιατι το συστημα ειναι ολο υδροψυκτο και θα πρεπει να αγορασω 2πλα fullcover μπλοκ και 2ον εχω φτιαξει ηδη χειροποιητα καλωδια μετρημενα στις διαστασεις που θελω, εχει γινει ηδη cable management και δεν θελω να μπω στη διαδικασια να τα κανω απο την αρχη!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply
Όπως σε βλέπω πας ή σε 570 ή σε 6970 ανάλογα τι θέλεις απο nvidia/ati βασικα.

εκτος αν κοιτάς και 2ο χέρι που τότε αλλάζει.

570 εχω διαβασει οτι καιγονται ευκολα μιας και θεωρουνται κομμενα μοντελα 580! (κομμενες τροφοδοσιες κτλ)

2ο χερι θα κοιτουσα αν πχ μου εκοβαν πιστωτικο! απο τη στιγμη που μου λενε οτι μονο αλλαγη μπορει να γινει.....σημαινει οτι πρεπει να διαλεξω καινουργια απο πλαισιο! η 6970 ποσο πανω ειναι απο την 5870? αξιζει η 580 σε σχεση με την 6970? εχουν και 150€ περιπου διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι διατεθειμένος να πληρώσεις την διαφορά, πήγαινε σε 580

νομιζα οτι δεν ηθελες να δωσεις διαφορά

αν αξιζει τα 150€ παραπανω η 580 σε σχεση με την 6970 τοτε παει στο καλο! αν ειναι ομως σε 1920 αναλυση η διαφορα τους μονο 5% τοτε οχι! για τις 570 ισχυει οτι πεθαινουν πολυ ευκολα? διαβασα οτι οσοι εδωσαν λιγακι ρευμα για να κλοκαρουν...τις πηραν στο χερι!

Link to comment
Share on other sites

οι 570 ψοφανε οντως πολυ ευκολα...δες κι εδω (εχει κι αλλα λινκς μεσα στο θρεντ που μπορεις να δεις)

απο μενα, αφου εχεις ηδη πιστωτικο στα 358Ε απο Πλαισιο παιρνεις την 6970 (και κανα ανεμιστηρακι με τα ρεστα :p) και εισαι κομπλε!

μια χαρα (και τζαμπα) αναβαθμιση!

Link to comment
Share on other sites

Για ένα μονιτορ σε 1080 νομίζω πως το να σκάσεις άλλα 150 ευρώ για την 580 σε σχέση με την 6970 είναι overkill εκτος αν θες νουμερα σε benches.

Σε παιχνίδια δεν νομίζω να δεις διαφορά, ειδικά έτσι που κλοκάρουν και οι 69άρες.

Το λεω αυτό γιατί λες πως δεν θα πας σε 2-3-4-19 μονιτορς, και δεν είναι σε 2560.

Link to comment
Share on other sites

Για ένα μονιτορ σε 1080 νομίζω πως το να σκάσεις άλλα 150 ευρώ για την 580 σε σχέση με την 6970 είναι overkill εκτος αν θες νουμερα σε benches.

Σε παιχνίδια δεν νομίζω να δεις διαφορά, ειδικά έτσι που κλοκάρουν και οι 69άρες.

Το λεω αυτό γιατί λες πως δεν θα πας σε 2-3-4-19 μονιτορς, και δεν είναι σε 2560.

οχι δεν θα παω σε πολλα μονιτορς τωρα! και λογω χωρου αλλα και γιατι το εχω δει live με 3 μονιτορ και με νευριαζε πολυ εκει που ενωναν τα πλαισια των μονιτορ! (ειμαι παραξενος...το ξερω!)

ΥΓ: τελικα ποια ειναι πιο δυνατη σε παιχνιδια στα 1920? 570 ή 6970? διαβαζω σε διαφορα benches και ο καθενας βαζει τα δικα του αποτελεσματα και εχω μπερδευτει!

Link to comment
Share on other sites

ητε 6970 ητε gtx 570 ολα παλυ τα παιχνιδια θα τα παιζεις ανετα οπως με την 5870

σε καποια η 570 καλυτερη σε καποια η 6970 δες

εδω

GTX 570 vs Radeon 6970 and 6950 vs Radeon 5870 - All Overclocked Review - Conclusion

θα παρατηρησεις πως ειναι στα ιδια επιπεδα και δεις και πως και η 5870 ακομα καλα κρατει

Προταση μου η 570 λογω οτι εχει καλυτερο 3D gaming and PhysX και για να δεις τι παιζει και απο nvidia

καλη αγορα σε οτι παρεις:)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η GTX 570 που καίγονται είναι reference και όπως λένε τους "λείπει" ένα phase.

Οι custom όπως αυτή MSI GTX 570 Twin FrozR II/OC (PCI-Express, GDDR5, 1280MB) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr έχουν extra phase οπότε δεν θα έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.