Jump to content



The 3700EB Thread


RootX

Recommended Posts

Σήμερα παρέλαβα 2x512MB, pc3700(233/466 MHz) EB μνήμες, της Ocz.

Έχοντας διαβάσει αρκετά θετικά σχόλια, τόσο για την ευελιξία τους στο θέμα των timings όσο και για το καλό overclocking τους, αποφάσισα να τις αγοράσω και να μοιραστώ μαζί σας την πρόοδό τους.

Εντύπωση μου είχαν κάνει τα αποτελέσματα αυτών των μνημών, από μέλη της ομάδας της ocz, περίπου 265MHz, με 3-2-2-5/8 και μόλις 3.1 τάση.

Πριν ξεκινήσουμε, να σας ενημερώσω ότι αυτό το thread θα πάρει λίγο καιρό μέχρι να βγουν κάποια συμπεράσματα, μιας και θα το ενημερώνω σχεδόν καθημερινά, κατά κύριο λόγο με αποτελέσματα από memtest....

Οι μνήμες υπόσχονται timings CL 3-3-2-8(CAS-TRCD-TRP-TRAS) στα 2.8Volt και CL 3-2-2-8 (CAS-TRCD-TRP-TRAS) στα 2.85 volts... Περίεργα timings για μνήμη θα πείτε και θα συμφωνήσω μαζί σας.

Στην πρώτη μας επαφή, να τονίσω ότι δείχνουν να μην "γουστάρουν" το tweaking της abit(IC7-G) και προτιμούν τις ρυθμίσεις στο auto. Επίσης να αναφέρω ότι ζεσταίνονται περισσότερο από όποια μνήμη έχω δοκιμάσει, στα 2.8V.

Πέρασαν επιτυχώς 1 ώρα memtest 5 και memtest 8 στα default τους(αν και με παίδεψε λίγο να καταλάβω ότι ήθελαν όλες τις ρυθμίσεις στο auto) και τις έχωσα στα βαθειά:

Δοκιμή με 2.5-2-2-6, στα 2.8V

post-27-1416070937,8486_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Enhanced Bandwidth για να δούμε...πάντως τα timings είναι περίεργα ακόμα και στους άλλους συνδυασμούς π.χ. 2.5-3-2-8 (νόμιζα ότι αυτό είναι το default!).

Και σε AMD μπαίνουν νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrus

Enhanced Bandwidth για να δούμε...πάντως τα timings είναι περίεργα ακόμα και στους άλλους συνδυασμούς π.χ. 2.5-3-2-8 (νόμιζα ότι αυτό είναι το default!).

Και σε AMD μπαίνουν νομίζω...

2.5-3-2-8/2.6V για τις 3200ΕΒ, 2.8V στα ίδια timings για τις 3500ΕΒ, 3-3-2-8/2.8V για τις 3700ΕΒ.

Ναι, από ότι λένε παίζει μια χαρά στις πλατφόρμες του Athlon.

Link to comment
Share on other sites

390 τελική παίδες.... μαζί με τα μεταφορικά.

με 2άρια δεν παίζουν... αυτή τη στιγμή τις δοκιμάζω με 3-2-2-5 όπου βγάζουν ακριβώς το ίδιο unbuffered με 2.5-2-2-6.

Link to comment
Share on other sites

Είναι νωρίς ακόμα zyx, έχω την εντύπωση ότι με 3-2-2-5 ανεβάζουν καλύτερα MHz, από ότι με 2.5-2-2-6, στα ίδια Volt. To unbuffered τους είναι ακριβώς το ίδιο, θέλει λίγα τεστάκια ακόμα πριν καταλήξω σε κάποιο συνδυασμό.

Link to comment
Share on other sites

2.5-2-2 είναι πολύ κοντά στα 2-2-2 και πολύ καλύτερα από 2-3-2 αφού όπως έχω πει αρκετές φορές το Ras To Cas είναι όλα τα λεφτά...αν με 2.8 και 233 είναι καλύτερα και από Winbond...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.