Jump to content



Κατασκευή γραφειου Η/Υ (και οχι μονο)


nikchris

Recommended Posts

Tα χερια μου πιανουν, εργαλεια και μαστορες υπαρχουν, γιατι να μην φτιαξω ενα δικο μου γραφειο απο το να πηγαινω να παιρνω ετοιματζιδικα;

Ειναι και λιγο 'περιεργος' ο χωρος και οι αναγκες μου.

Εχει κανει κανεις κατι αναλογο; Δεν φανταζει δυσκολο.

Θα ειναι ολο ξυλινο, αλλα με ποια ποιοτητα ξυλου θα γινει; ΜDF χοντρο και μετα βαψιμο;

Στο πανω μερος θα μπει τζαμι πανω απο το ξυλο, οποτε δε με πολυαπασχολει

Φανταζομαι διαστασεις 200x50x70

To 'δυσκολο' ειναι να φτιαξω και ραφακια αλλα θελω και ποιοτικη συρταριερα για το πληκτρολογιο.

Any help appreciated!

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη κανε ενα προχειρο σχεδιασμο του χωρου μαζι με το γραφειο πως θες να δενει

δηλ το ολο συνολο.Κατοπιν αρχισε να προσθετεις τα επιμερους τμηματα (την συρταριερα πχ η μια εξτρα συρταριερα για εγγραφα/αναλωσιμα).Τα υλικα το ξυλο αναλογα τι θες να κανεις και ποσο αντεχει η τσεπη σου.Πχ μπορεις να παρεις ενα κομματι απο παγκο κουζινας(στο πρακτικερ στο κοβουν στο μηκος που θες) και να το κανεις με τετοιο υλικο.Απλα ο παγκος κουζινας θα αναγκαστεις να ολο το κομματι (αν θυμαμαι καλα ειναι 2? 2,20 σε μηκος) εκτος αν εχεις κανενα φιλο γνωστο που φτιαχνει κουζινες και να σε δωσει ρεταλι.Αν θες να το κανεις με MDF χοντρο και βαλεις και γυαλι απο πανω θα γινει βαρυ και ασηκωτο σε περιπτωση που θελεις να το μετακινησεις για καθαριοτητα η μελλοντικη μετακομιση.Για αυτο το λογο θα σε προτεινα να βαλεις ροδακια.

To γυαλι που θα βαλεις θες να ειναι αμμοβολημενο?πχ να μην βλεπεις κατω το ξυλο?

Ξυλο επισης μπορεις να βαλεις και κοντρα πλακε θαλασσης, το οποιο ειναι ποιο ελαφρυ

και αν το βαψεις γινεται εξισου ωραιο με το MDF.

Ολα αυτα που ειπα ειναι μερικες ιδεες αν θες σε λεω και αλλες αρκει να αποφασισεις

με τι και ποσο θες να σε κοστισει.

Προσωπικα το δικο μου λογω ελλειψης χωρου εχει γινει με παγκο κουζινας και απλα ποδια απο ΙΚΕΑ.Δεν εχω συρταριερα για εγγραφα και πληκτρολογιο , το pc το εχω πανω

στο γραφειο και γενικα ειναι μια αρκετα απλη κατασκευη για το λογο που προαναφερω.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μου αρεσε να ειναι με παγκο κουζινας, προτιμω να ειναι απο ξυλο.

Ουτε με ενδιαφερει να βαλω ποδαρακια, δε θα ειναι ωραια οπτικα.

Το γραφειο που σκεφτομαι ειναι σαν και αυτο αλλα θα εχει και συρταριερα πληκτρολογιου.

Ειναι απλη κατασκευη, δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο. Ο 'προβληματισμος' μου ειναι περισσοτερο που θα βρω καλο μηχανισμο για την συρταριερα πληκτρολογιου και πως θα φτιαξω τα συρταρια.

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα να πας σε υλικο που δεν θα χρειαστει στοκαρισμα, τριψιμο και βαψιμο μετα την συναρμολογηση

μιας και για να πας σε λακαρισμα θα σου κοστισει πολυ.

Εφτιαξα προσφατα γωνιακο γραφειο αρκετα μεγαλων διαστασεων

και επελεξα γκρι μελαμινη σαγρε. (εχει κι αλλα χρωματα)

αρκετα ανθεκτικη και δουλευεται σχετικα ευκολα

μια επισκεψη σε καταλληλο καταστημα θα σου λυσει τις αποριες σχετικα με τα υλικα/υφες/χρωματα

οι ραγες για το συρταρι του πληκτρολογιου ειναι στιβαρες, πολυ οικονομικες και ρυθμιζομενες καθ'υψος

(σε ειδικευμενα καταστηματα με ειδη επιπλοποιίας θα βρεις σιγουρα)

στο σπιτι το ραφι του πληκτρολογιου το εφτιαξα απο αλουμινενιο αναγλυφο diamond plate 3-5mm

με προφιλ αλουμινιου διατομης Γ στο χειλος για να κρατησω ακαμψια, μικρο παχος και χαμηλο βαρος

εναλλακτικα χρησιμοποιεις το ιδιο υλικο με το υπολοιπη κατασκευη

Υπολογισε απο πριν οτι σε καποια απο τα σοκορα των κομματιων σου

θα βαλεις απο πριν κι επενδυση με αντιστοιχου χρωματος pvc

οποτε δωσε τις διαστασεις σου στον ξυλουργο κατα αυτον τον τροπο

(οπου βλεπεις υπογραμιση σημαινει επενδυση pvc, η διπλη γραμμη ειναι επενδυση και στα δυο σοκορα αυτης της διαστασης)

220 x 75

___

(κομματι 2,2μ x 0,75μ με PVC στα δυο σοκορα των 220εκ και στο ενα των 75εκ)

οσο μεγαλυτερες οι επιφανειες

τοσο καλυτερη στηριξη χρειαζονται ειτε με τραβερσα, ειτε με καθετη επιφανεια στηριξης

ειτε με κρυφους δοκους και γωνιες

αναλογο φυσικα πρεπει να ειναι και το παχος του υλικου

μην πας για γραφειο με επιφανεια μηκους 2μετρων με υλικο λεπτοτερο των 20mm

(εφοσον μιλαμε για ξυλο, μοριοσανιδα κτλ)

επισης οταν αποφασισεις τι υλικο θα βαλεις

μαθε σε τι διαστασεις βγαινει το φυλλο ωστε να προσπαθησεις να χρησιμοποιησεις την ελαχιστη ποσοτητα

μην χρεωθεις δευτερο φυλλο δλδ για να βγει ενα ραφακι που ουσιαστικα αποτελει το 1/10 της επιφανειας του

για συρταρια μην μπλεξεις με κατασκευη μιας και απαιτειται αλλο επιπεδο ακριβειας, ραγες και αλλα υλικα

θα προτεινα την προσθηκη μιας ετοιμης συρταροθηκης του εμποριου

ισως μεταλλικης στυλ ΙΚΕΑ

ειναι και πιο ευελικτη αλλα και πολυ πιο οικονομικη λυση

προσπαθησε να προβλεψεις απο πριν τις διαστασεις συμφωνα με τις δικες σου αναγκες και διαστασεις

και μελετησε τι σ'αρεσει και τι δεν σε βολευει σε οτι γραφειο εχεις χρησιμοποιησει εως τωρα

υψος

βαθος

μηκος

θεση και υψος πληκτρολογιου

θεση υπολογιστη & οθονης

χωρος ρουταρισματος καλωδιων

θεση φωτιστικου

τρυπες για καλωδια

κτλ

τελος οταν με το καλο καταληξεις σε σχεδιο και διαστασεις ξυλειας

παρε τουλαχιστον 3 προσφορες απο καταστηματα/μαραγκους

γιατι ο καθενας χρεωνει οτι του καπνισει

καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Διαφωτιστικοτατος ο Κοπριτης!

Βασικα φιλτατε, σκεφτομουν να το κανω με MDF 2-3cm, οπως προειπα, και να κανω ενα απλο βαψιμο απο πανω.

Θα εβαζα ενα τζαμι απο πανω, οποτε δεν θα ειχα θεμα με τριβες και διαβρωση της μπογιας κλπ.

Θα επισκεφτω ξυλουργο και θα επανελθω με νεοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το δικό μου γραφείο το σχεδίασα μόνος μου και μου το έφτιαξε φίλος μαραγκός.

Η ιδέα ήταν να μπει το pc πάνω σε συρτάρι για να μην παιδεύομαι κάθε φορά που θέλω να το ανοίξω. Δεν ήθελα με τίποτα το pc πάνω στο γραφείο. Επίσης σε συρτάρι μπήκε και ο εκτυπωτής. Το μόνο που έλειπε ήταν ένα κανονικό συρτάρι για αντικείμενα αλλά έφτιαξα μια στενή βιβλιοθήκη (φαίνεται αριστερά του γραφείου) με τρία συρτάρια και βολεύτηκα.

http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/deikste-to-grafeio-sas-44609-27.html#post862735

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι το ξύλο δυστυχώς! Πάντως δεν λουστραρίστηκε. Αν το ξαναέφτιαχνα πάντως θα έβαζα το διπλάσιο ξύλο σε πάχος για στιβαρότητα. Πιστεύω θα ήταν και πιο όμορφο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αργησα λιγο αλλα βαζω μπρος το γραφειο.

Εχω μια τελικη απορια:

Σκεφτομαι να το φτιαξω χαμηλο και να εχω το πληκτρολογιο πανω στο γραφειο, χωρις δικο του ραφι. Το υψος σε μια τετοια περιπτωση θα ειναι 70 ποντοι.

Εσεις τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

To γραφειο ειναι σχεδον ετοιμο, θα ανεβασω αργοτερα φωτο.

Το εκανα 2.00(Μηκος)*90(Πλατος)*80(Υψος), ολο μαυρο λάκκα με συρομενη συρταριερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.